Gözkapağı Estetiği

By | 28 Eylül 2021

Gözler ve göz çevresi, toplumda kişisel ilişkilerde, sıklıkla ilk dikkati çeken bölgedir ve tüm dış görünümün de önemli bir bölümünü teşkil eder. Aynı zamanda; yüzde yaşlılık belirtilerinin en erken görüldüğü bölge göz çevresidir. Yaşlandıkça üst ve alt göz kapaklarında deri gevşemesi, fazlalığı, sarkması oluşur ve bununla birlikte özellikle alt göz kapaklarında yağ dokularının öne doğru fıtıklaşması ile torbalanma olabilir.

Ailesel faktörler ve güneşe uzun süre maruz kalma da bu duruma katkıda bulunabilir. Bu fazla, şişkin veya sarkık olan cilt dokusu, kişileri olduğundan daha yaşlı gösterir ve kişiye yorgun bir hava verir. Bu sarkmış olan cilt kirpiklerin de altına inerek kişinin görmesini etkileyebilir ve üst görüş alanını kısıtlayabilir. Kişi üst gözkapaklarında ağırlık hissi ile beraber kaşlarını kaldırarak daha iyi görme ihtiyacı duyar ve bu da kaş bölgesinde ağrı oluşturabilir.

Üst gözkapağında oluşan cilt sarkması ve alt göz kapağındaki şişkinlik ve torbalanmanın, deri sarkmasının ortadan kaldırılması için yapılan cerrahi işlemler göz kapağı estetiği olarak adlandırılır. Göz kapağı estetiği, uygulaması zor olmayan, cerrahi riski az, göz çevresine genç bir görünüm veren ve kozmetik sonuçları çok çarpıcı olan bir girişimdir.

Üst gözkapağı için uygulandığında pek çok hastada göz çevresinde ağırlık hissinde düzelme ve üst görüş alanında genişleme ve görmede rahatlama sağlar. Üst ve alt göz kapağı estetiği işlemleri daha çok 35-70 yaş arasında uygulanmaktadır.

Kalıtsal nedenlerle genç yaşta göz kapaklarında rahatsız edici torbalanmalar ve sarkmalar olan kişilerde daha erken yaşta da uygulanabilir.

Üst ve alt göz kapağı ameliyatı lokal anestezi altında 1 -2 saatte tamamlanır. Operasyon sırasında hasta acı ya da ağrı hissi duymaz. Üst göz kapağında kapak kıvrımından, alt göz kapağında da ya kirpiklerin hemen altından veya kapak iç yüzeyinden kesiler açılarak cerrahi yapıldığından dolayı kesi izleri gizli kalır. Üst göz kapağındaki sarkmış fazla cilt dokusu çıkarılır.

Alt gözkapağındaki torbalanmalar giderilir. Ciltte kendiliğinden emilen dikişler kullanılır. Ameliyat sonrası yaklaşık 1 hafta-10 gün süren göz kapaklarında hafif morluk ve şişlik oluşur, bu da ameliyat sonrası ilk iki gün göz çevresine soğuk uygulama ile çok aza indirilebilir. Kişi ameliyattan sonra ertesi gün bile, vücudu zorlayan ağır egzersizler hariç olmak üzere günlük yaşamına dönebilir. Ameliyat sonrası güneş gözlüğü kullanarak aşırı güneş ışığına maruz kalmaktan kaçınmak önemlidir.

Göz kapağı estetik ameliyatı yapılan kişi sayısı son 20 yılda çok artmış ve 51 yaş üzerinde tüm vücutta yapılan en sık kozmetik cerrahi haline gelmiştir. Bu ameliyat kozmetik nedenlerle yani daha genç görünmek, dinlenmiş bakışlara sahip olmak için yapılabildiği gibi aynı zamanda görmeyi ve görüş alanını arttırmak, ağırlık hissini azaltmak için fonksiyonel nedenlerle de yapılır.