Ana Sayfa / Haber / Göze çarpmayan bir pil

Göze çarpmayan bir pil

Göze çarpmayan bir pil

Çoğu akü araştırması, güç çıkışını veya enerji yoğunluğunu artırmaya, belli bir hacimde ne kadar enerjinin depolanabileceğinin bir ölçüsüne odaklanır. Ancak Hironobu Minowa ve Japon iletişim devi NTT’deki meslektaşları, mümkün olduğunca göze çarpmayan bir pil üretmeye çalıştı.

Bunu yapmak için, ekip genel ışık emilimini ve yansımasını azaltmak için yeni pil bileşenleri sürümleri oluşturmak zorunda kaldı. Sonuç olarak, A4 boyutunda bir pil veya pencere camı gibi görülebilen bir ABD mektubu kağıdına ulaşılabilir.

Batarya geleneksel olanın kapasitesine sahip değil

AA bataryada 1000’den fazlaya kıyasla sadece 1 miliamper saat kullanıyor. Ancak, camın ulaştığı şeyin alt ucunda olan ışığın yüzde 69’unun içinden geçmesine izin veriyor.

NTT’nin bu ay Tokyo’daki Ar-Ge Forumu’ndaki yerini gösteren Minowa’ya, bir LED’e ya da dijital bir saate yetecek güç vermesi yeterli.

Hironobu Minowa göze çarpmayan bir akü yaratmaya çalıştı

Evler sıcaklığın izlenmesi ile aydınlatmanın optimize edilmesine kadar her şey için kullanılan sensörler ve küçük akıllı cihazlarla doluyken, bunun gibi şeffaf aküler ilgili kablo ve akü paketlerini temizlemeye yardımcı olabilir.

Minowa, geçen yıl prototip bataryayı ürettiğinden beri, takım üretimini iki katına çıkardı ve şeffaflığını üç katına çıkardı. Ekip, bir A4 sayfasından daha büyük piller üretemese de, kapasiteyi artırmak için birden fazla paneli birbirine bağlamak mümkündür.

İngiltere’deki çalışmalar

İngiltere’deki Ulster Üniversitesi’nden Kevin Curran. Şeffaf pillerin akıllı gözlüklerde, araçlarda ve hatta sensör dolu kontakt lenslerde uygulamaları olabileceğini söylüyor.

Curran, “Kimse çirkin kabloları istemiyor” diyor. Şeffaf pillere sahip olmak, çok daha güzel cihazlara sahip olma olasılığını artıracağını söylüyor.

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir