Çarşamba, Haziran 7, 2023
Ana Sayfa Webmaster Google'ın Kullanıcı Deneyimini Değerlendirmek İçin En İyi 3 Metriği

Google’ın Kullanıcı Deneyimini Değerlendirmek İçin En İyi 3 Metriği

- Advertisement -

Google'ın Kullanıcı Deneyimini Değerlendirmek İçin En İyi 3 Metriği
Google’ın Kullanıcı Deneyimini Değerlendirmek İçin En İyi 3 Metriği

Temel Web Verileri (CWV), site ziyaretçilerinin kullanıcı deneyimini ölçmek için Google tarafından geliştirilen bir dizi ölçümdür.

Bir web sayfasının ne kadar iyi performans gösterdiğine dair bir fikir sağlar ve iyileştirilmesi gereken alanların belirlenmesine yardımcı olur.

Google, Önemli Web Verilerinden farklı Web Verileri adı verilen sayfa performansını ölçmek için çeşitli metrikler sunar. Web Vitals, web sayfası performansının ayrıntılı bir teknik görünümünü sağlar.

Önemli Web Verileri, ne tür bir siteyi ziyaret ettiklerine bakılmaksızın site ziyaretçileri için ortak olan kullanıcı deneyimi etkileşimlerini ölçen Web Verilerinin bir alt kümesidir.

Google, özellikle temel kullanıcı deneyimi ihtiyaçlarını şu şekilde tanımlar: Yükleniyor, etkileşimve görsel kararlılık.

Google:

“Web Vitals, Google’ın web’de harika bir kullanıcı deneyimi sunmak için gerekli olan kalite sinyalleri için birleşik rehberlik sağlamaya yönelik bir girişimidir.

Site sahipleri, kullanıcılarına sundukları deneyimin kalitesini anlamak için performans gurusu olmak zorunda değiller.

Web Vitals girişimi, ortamı basitleştirmeyi ve sitelerin en önemli metriklere odaklanmasına yardımcı olmayı amaçlıyor. Temel Web Verileri

Temel Web Verileriyle Kullanıcı Deneyimini Ölçme

Aşağıdaki üç ölçüm, site ziyaretçisi kullanıcı deneyiminin kalitesini ölçer:

  • En Büyük İçerikli Boya: Algılanan sayfa yükleme hızını ölçer ve en büyük içerik bloğunun (metin veya resim) yüklenmesi için geçen süreyi temsil eder.
  • İlk Giriş Gecikmesi: Bir site ziyaretçisinin sayfayla ilk etkileşimde bulunduğu andan tarayıcının etkileşime yanıt verebildiği ana kadar geçen gecikme miktarını ölçer
  • Kümülatif Düzen Kayması: Bir web sayfasının indirilirken kararlılığını ölçer ve sayfa düzeninin ne kadar değiştiğine dair geri bildirim sunar.

Google'ın Kullanıcı Deneyimini Değerlendirmek İçin En İyi 3 Metriği
Google’ın Kullanıcı Deneyimini Değerlendirmek İçin En İyi 3 Metriği

Google, özellikle bu üç ölçümün neden bu kadar önemli olduğunu açıklıyor:

“Google, Önemli Web Verilerinin tüm web deneyimleri için kritik olduğuna inanıyor.

Sonuç olarak, tüm popüler araçlarında bu metrikleri ortaya çıkarmaya kararlıdır.”

İki Çeşit Temel Web Verisi Ölçümü

Google iki tür sunar Önemli Web Verileri ölçümleri: Saha Verileri ve Laboratuvar Verileri.

Alan Verileri

Saha verileri, site ziyaretçilerinden web sayfalarına alınan Temel Web Verileri ölçümleridir. Ölçümler, anonimleştirilmiş kullanıcı deneyimi verilerini Google’a göndermeyi seçen bir Chrome tarayıcı kullanan site ziyaretçilerinde gerçekleştirilir.

Kullanıcı deneyimi verileri, Chrome Kullanıcı Deneyimi Raporu (CrUX).

Söz konusu sayfaya aylık en az 1.000 ziyarete ulaşana kadar Sayfa düzeyindeki verileri içermez.

Search Console ayrıca, üç Önemli Web Verisi metriği tarafından toplanan URL’leri görüntülemeyi kolaylaştıracak şekilde raporlanan alan verilerini de gösterir.

Data Studio CrUX panosu, CrUX verilerini görselleştirir (daha fazla bilgi burada).

Laboratuvar Verileri

Laboratuvar verileri, simüle edilmiş Temel Web Verileri puanlarından oluşur.

Laboratuvar verileriyle oluşturulan raporların amacı, web sayfası hız puanlarını iyileştirmek için tanılama bilgilerini almaktır.

Çünkü bir hafif fark bir test her çalıştırıldığında, birçok kişi en az üç test yapacak ve ardından puanın ortalamasını alacaktır.

Önemli Web Verileri laboratuvarı veri puanlarına, PageSpeed ​​Insights aracının yanı sıra Chrome Lighthouse aracını kullanan diğer tüm üçüncü taraf araçlar aracılığıyla da erişilebilir.

Verileri indirmek ve simüle etmek için bir web sayfasına başsız bir Chrome botu gönderilir.

Lighthouse aracı, web sayfasını bir cep telefonu bağlantısı üzerinden indiren bir mobil cihazı simüle etmek için yapay kısma uygular.

Laboratuvar veri simülasyonu bu şekilde İşler:

“Bu kesin rakamlar, Lighthouse sabitlerinde tanımlanır ve Lighthouse’un azaltma varsayılanı olarak kullanılır.

Bunlar kabaca 4G bağlantılarının en alttaki %25’ini ve 3G bağlantılarının en üstteki %25’ini temsil eder (Lighthouse’da bu yapılandırma şu anda “Yavaş 4G” olarak adlandırılır, ancak daha önce “Hızlı 3G” olarak etiketlenirdi).

Bu ön ayar, WebPageTest’in “Mobil 3G – Hızlı” ayarıyla aynıdır ve daha düşük gecikme süresi nedeniyle bazı sayfalar için WebPageTest “4G” ön ayarından biraz daha hızlıdır.”

Kısıtlamanın ayrıntılarıyla ilgilenenler için dört çeşit simüle edilmiş ağ kısma vardır.

1. Simüle edilmiş kısma. Deniz Feneri aracı tarafından kullanılan budur.

2. Uygulanan kısma. Buna İstek düzeyinde kısıtlama denir, ancak Chrome Geliştirme Araçları’nda Uygulamalı Kısıtlama olarak adlandırılır. Belgelere göre, bu kısma o kadar doğru değil, bu yüzden Lighthouse algoritması bunu telafi ediyor.

3. Proxy düzeyinde kısıtlama. Bu, UDP’yi etkilemez ve bu nedenle ideal değildir.

4. Paket düzeyinde azaltma. Bu, kısmanın en doğru şeklidir, ancak aynı zamanda daha fazla varyansa neden olur testler arasında, üçüncü taraf Web Sayfası Testi bu kısma biçimini kullanır.

Önemli Web Verileri Nasıl Ölçülür?

Alan Verileri

Bahsedildiği gibi, saha verileri, site ziyaretçilerinden toplanan Temel Web Verileri ölçümleridir.

PageSpeed ​​Insights ayrıca CrUX alan verileri sağlar.

Laboratuvar Verileri

PageSpeed ​​Insights ve Chrome Geliştirme Araçları (denetim panelinin altında), laboratuvar ortamında simüle edilmiş Temel Web Verileri verileri sunar.

Chrome Lighthouse’u kullanan üçüncü taraf ölçüm araçları, Core Web Vitals Lab verilerini de sağlar.

Ücretsiz ve öncelikli olarak ücretsiz üçüncü taraf hız testi araçlarının kısmi bir listesi:

Peki Diğer Sayfa Hızı Kullanıcı Deneyimi Metrikleri?

Temel Web Verileri onlar, onlar değil sadece analiz etmek için kullanıcı deneyimi metrikleri.

PageSpeed ​​Insights gibi araçlar aracılığıyla Web Vitals adı verilen genişletilmiş bir ölçüm kümesine erişilebilir.

Google kısa süre önce yeni bir metrik duyurdu.

Sonraki Paint ile Etkileşim, Google’ın şu ifadeyle ifade ettiği tüm web sayfasıyla etkileşime geçmenin ne kadar sürdüğünü ölçen bir ölçümdür. genel etkileşim gecikmesi.

BENZER YAZILAR

Microsoft, Windows 11’de Canlı Altyazıları Genişletiyor

Microsoft uzun süredir işletim sisteminin erişilebilirlik tarafını iyileştirmeye kararlıdır ve Windows 11'in çıkışı bu çabaları yeni bir düzeye taşımıştır. Örneğin canlı altyazılar, işitme sorunları olan...

WinBoost İnceleme

İNCELEME BİLGİSİ Uygulama: WinBoost 4.90 İncelendi:8 Kasım 2005 12:43 UYGULAMA ÖZELLİKLERİ CD-ROM/DVD-ROM hızını en üst düzeye çıkarın İnternet bağlantınızı optimize edin Multimedya uygulamalarınızı optimize edin IE ve...

DAP

.dap dosyası nedir? .dap uzantılı bir dosya, Microsoft Access içinden oluşturulan ve veritabanında depolanan verilere erişimi olan bir Microsoft Access Veri Sayfası dosyasıdır. Bu tür bir...

TRC – .tr dosyası nedir?

.tr dosyası nedir? .trc uzantılı bir dosya, bir Miscrosoft SQL sunucusu veritabanının etkinliğinin izleme sonuçlarını içerir. Bu dosyalar bir SQL Server Profiler yazılımı tarafından oluşturulur;...

Microsoft, TikTok Android Uygulaması için Şiddetli ‘Tek Tıkla’ Yararlanmayı Keşfetti

Microsoft Çarşamba günü, Android için TikTok uygulamasında, kurbanlar kötü amaçlı bir bağlantıya tıkladığında saldırganların hesapları ele geçirmesine izin verebilecek, şimdi yamalı "yüksek önemde güvenlik...

Son Söylentilere Göre Galaxy S24, Yükseltilmiş Yenileme Hızına Sahip Bir Ekrana Sahip Olacak

Bu yılın başlarında piyasaya sürülen tüm Galaxy S23 modellerinin yenileme hızı 120 Hz ile sınırlıydı ve cebinizde veya elinizde olacak bir şey için bu...

POPÜLER YAZILAR

Gigabyte, 600 ve 700 Serisi Anakartlarına “Yeni Nesil Intel Masaüstü CPU” Desteği Ekliyor

Gigabyte, 600 ve 700 serisi anakartları için Intel'in yeni nesil masaüstü CPU desteği ekleyen yeni bir BIOS güncellemesini sessizce yayınladı. Gigabyte 600 ve 700 Serisi...

Apple AR Kulaklığını Pazartesi Günü Açıklayacak, Ancak Cihaz Ekim’de Seri Üretime Gireceğinden Lansman Aylar Sürebilir

Apple'ın merakla beklenen AR Kulaklığını Pazartesi günü WWDC etkinliğinde piyasaya sürmesi bekleniyor. Cihaz bir süredir söylenti değirmeninde dinlendi ve birkaç gecikmeden sonra, kulaklık nihayet...

Gmail Doğrulama Rozetlerini hatırlıyor musunuz? Dolandırıcılar Onlardan Yararlanmanın Bir Yolunu Buldu

Google, insanların her e-posta aldıklarında güvende olmalarını sağlamanın çeşitli yollarını araştırmaktadır. Şirket, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli önlemler aldı: yakın zamanda duyuruldu İleti...

Apple’ın 12 Çekirdekli ‘X1’ Yonga Setli AR Kulaklığı, Yeni Benchmark Sızıntısında M2 Max’ten Daha Hızlı Performans Gösteriyor, Ama Ne yazık ki Skorlar Sahte

SoC'nin X1 olarak adlandırıldığını ortaya çıkaran en son kıyaslama sızıntısını duymak bizim için şaşırtıcıydı. 8 çekirdekli bir CPU yerine liste, M2 Max'ten daha yüksek...