Salı, Aralık 5, 2023
Ana Sayfa Webmaster Google’ın Faydalı İçerik Güncellemesi Çıktı: Bilmeniz Gereken 8 Şey

Google’ın Faydalı İçerik Güncellemesi Çıktı: Bilmeniz Gereken 8 Şey

- Advertisement -

Bugün Google, önce insanlara yönelik içeriği ödüllendiren ve arama motorları için yazılan içeriğin değerini düşüren faydalı içerik algoritması güncellemesini kullanıma sunmaya başlıyor.

Google, resmi arama sıralaması güncelleme sayfasında, 25 Ağustos’ta faydalı içerik güncellemesinin yayınlandığını onayladı.

Geçen hafta, Google tarafından ilan edildi güncelleme yoldaydı ve içeriğinizin “önce insan” olarak nitelendirilip nitelendirilmediğini belirlemeniz için birçok yol önerdi.

Bugünkü güncellemenin ruhuna uygun olarak, ek bağlam sağlayarak Google’ın tavsiyesini daha da yararlı hale getirmeye çalışacağım.

Google tarafından sağlanan rehberliğe dayalı olarak insan odaklı içerik oluşturduğunuzdan emin olmak için bilmeniz gereken yedi şeyi burada bulabilirsiniz.

1. Ana Konunuzdan Fazla Uzaklaşmayın

“İşletmeniz veya siteniz için, içeriği doğrudan size gelse yararlı bulabilecek mevcut veya hedeflenen bir hedef kitleniz var mı?”

Bu tavsiyeyle Google, insanlara uzmanlık alanlarına bağlı kalmalarını söylemeye çalışıyor olabilir.

Arama motorları için içerik oluşturmak bazen nişinizin dışında makaleler yayınlamak anlamına gelebilir.

Diyelim ki bir yemek tarifi web siteniz var ve cilt bakımıyla ilgili yüksek hacimli bir anahtar kelimeden yararlanma fırsatı görüyorsunuz.

Makale faydalı olsa da, siteye yemek tarifleri bekleyen mevcut bir kitlenin onu faydalı bulması pek olası değildir.

Ayrıca Google, kendinize aşağıdaki ilgili soruları sormanızı önerir:

  • İçerik, insanlar için değil, öncelikle arama motorlarından insanları çekmek için mi?
  • Bir şeyler hakkında sadece trend göründükleri için mi yazıyorsunuz, yoksa onlar hakkında mevcut hedef kitleniz için yazacağınız için değil mi?
  • Herhangi bir gerçek uzmanlığa sahip olmadan, bunun yerine temel olarak arama trafiği alacağınızı düşündüğünüz için niş bir konu alanına girmeye mi karar verdiniz?

2. Birinci Elden Deneyim Gösterin

“İçeriğiniz, ilk elden uzmanlığı ve derin bir bilgi birikimini açıkça gösteriyor mu (örneğin, bir ürünü veya hizmeti fiilen kullanmaktan veya bir yeri ziyaret etmekten kaynaklanan uzmanlık)?”

Bu tavsiyeyle Google, insanlara kişisel olarak deneyimlemedikleri bir şey hakkında yazmamalarını söyler.

Arama motorları için içerik oluşturmak, ilk elden kullanmadığınız ürünler ve hizmetler hakkında yazmayı içerebilir. Bu tür makalelere genellikle yazara komisyon kazandıran bağlı kuruluş bağlantıları eşlik eder.

Yazarın yazdıklarıyla ilgili deneyimi olmadığı için içerik olması gerektiği kadar yardımcı olmuyor.

Yazdığınız ürün, hizmet veya yerle ilgili deneyiminiz varsa, orijinal fotoğraflar veya bilgilerle yeterince netleştirin.

Ayrıca Google, kendinize aşağıdaki ilgili soruyu sormanızı önerir: Başkalarının söyleyeceklerini fazla değer katmadan özetliyor musunuz?

3. Birden Fazla Konuyu Bir Sitede Birleştirmeyin

“Sitenizin birincil bir amacı veya odağı var mı?”

Bu satırla Google, web sitelerinin bir niş olması gerektiğini ima ediyor.

Bir web sitesi tüm insanlar için her şey olamaz.

Bu sadece ziyaretçiler için yararsız olmakla kalmaz, aynı zamanda siteyi anlamaya çalışan arama motorları için de kafa karıştırıcıdır.

Sitenizi bir konu alanı etrafında oluşturun. Farklı konular hakkında içerik oluşturmak istiyorsanız, her zaman birden fazla web sitesi oluşturabilirsiniz.

Ayrıca Google, kendinize aşağıdaki ilgili soruyu sormanızı önerir: Bazılarının arama sonuçlarında iyi performans göstermesini umarak farklı konularda çok sayıda içerik mi üretiyorsunuz?

4. Arayanların Sorularına Yeterli Cevaplar Verin

“İçeriğinizi okuduktan sonra, birileri, hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olacak bir konu hakkında yeterince öğrendiği hissini bırakacak mı?”

Bu tavsiyeyle Google, içeriğin insanlara bir şeyler öğrettiğinde veya bir görevi yerine getirmelerine yardımcı olduğunda faydalı olduğunu söylüyor.

Arama motorları için içerik oluşturmak, çoğu zaman değerli bir şey söylemeden çok şey yazmayı gerektirebilir.

İnsanlar için içerik yazarken, ilk etapta web sitenizi bulmalarına neden olan bir soruyu yanıtlamalarına veya bir endişeyi çözmelerine yardımcı olmalısınız.

Ayrıca Google, kendinize aşağıdaki ilgili soruları sormanızı önerir:

  • İçeriğiniz, okuyuculara diğer kaynaklardan daha iyi bilgi almak için tekrar arama yapmaları gerektiği hissini veriyor mu?
  • Google’ın tercih edilen bir kelime sayısına sahip olduğunu duyduğunuz veya okuduğunuz için belirli bir kelime sayısına mı yazıyorsunuz? (Hayır, değil)

5. Genel Okuyucu Deneyimini İhmal Etmeyin

“İçeriğinizi okuyan biri tatmin edici bir deneyim yaşamış gibi hissedecek mi?”

Bu tavsiyeyle Google, insanlara bir içeriği okumanın genel deneyimi hakkında düşünmelerini hatırlatır.

Yukarıdaki kriterlerin tümünü karşılayıp yine de tatmin edici bir deneyim sağlayamamak mümkündür.

Örneğin, ilk elden uzmanlığa sahip bir ürün incelemesini okumayı düşünün. Fotoğraf veya video ekleyin.

Arama yapanlar metinsel içeriği takdir edebilirken, ürünün görsel bir gösterimi deneyimi tamamlayacaktır.

Arayanların istek ve ihtiyaçlarını karşılayın, onları daha fazlasını aramaya bırakmayın.

6. Cevabı Onaylanmamış Bir Soruyu Cevaplamayın

“İçeriğiniz, bir ürün, film veya TV şovunun onaylanmadığı halde çıkış tarihi olduğunu önermek gibi, aslında cevabı olmayan bir soruyu yanıtlamayı vaat ediyor mu?”

Bu tavsiyeyle Google, web sitelerini gerçeğe uygun olmayan iddialarda bulunmaya karşı uyarıyor.

Söylenti veya sonuçsuz bir şey hakkında yazıyorsanız bunu okuyucuya açıklayın.

Yararlı içerik güncellemesine uymanın yanı sıra, bu, okuyucularınızla güven oluşturmak ve sürdürmek için iyi bir tavsiyedir.

7. Diğer Önemli Güncellemeler İçin Google’ın Yönergelerini Takip Edin

“Temel güncellemeler ve ürün incelemeleri için rehberliğimizi aklınızda tutuyor musunuz?”

Bu tavsiyeyle Google, temel güncellemeler ve ürün inceleme güncellemesi ile ilgili rehberliğin faydalı içerik güncellemesi için de geçerli olduğunu hatırlatır.

Temel güncellemeler ve ürün inceleme sayfaları için Google’ın tavsiyelerine zaten uyuyorsanız, faydalı içerik güncellemesinden faydalanmak için iyi bir konumdasınız demektir.

Son Notlar

Google’ın faydalı içerik güncellemesi önümüzdeki iki hafta içinde kullanıma sunuluyor. Etkiyi değerlendirmek için güncellemenin tamamlanmasını beklemek en iyisidir.

Güncelleme, dünya çapındaki İngilizce aramaları etkiler ve gelecekte diğer dillere de genişleyecektir.

Bu, Google’ın yayınladığı tek yararlı içerik güncellemesi olmayacak. Google, orijinal duyurusunda, yararsız içeriği tespit etme çabalarını sürekli olarak iyileştireceğini açıkça belirtir:

“Önümüzdeki aylarda, sınıflandırıcının yararsız içeriği nasıl tespit ettiğini iyileştirmeye ve önce insanları daha iyi ödüllendirmek için daha fazla çaba göstermeye devam edeceğiz.”


Kaynak: Google (1, 2)

BENZER YAZILAR

LG Display, 2023’te TV talebinin toparlanması üzerine bahse giriyor

Resim: LG Display    Şirket, daha yüksek OLED panel üretim hedefi belirledi LG Display'in 2023 için bu yıl beklenen sevkiyattan daha yüksek bir OLED panel sevkiyat hedefi...

YÜZÜKLERİN EFENDİSİ-1

Yüzüklerin Efendisi   YÜZÜKLERİN EFENDİSİ-1(YÜZÜK KARDEŞLİĞİ)(YAZARI J.R.R. TOLKIEN OLAN KİTAP 3 CİLTTEN OLUSMAKTADIR. BU BÖLÜM İLK KISIMDIR.)Bilbo, Shire’li bir hobbittir. Gollum’dan Ali yüzüğü saflıkla almıştır. Bu...

Google, “Index Bloat” Teorisini Çürütüyor

Google'dan John Mueller, site başına dizine eklenen sayfa sayısında bir sınır olmadığını belirterek "Dizin Şişkinliği" teorisini çürütüyor. 'Kayıt Dışı Arama' podcast'inin yakın tarihli bir bölümünde,...

POPÜLER YAZILAR

Age of Empires II: Definitive Edition – Return of Rome İnceleme

Age of Empires II: Definitive Edition - Roma'nın Dönüşü Age of Empires II: Definitive Edition, 1999 yılında piyasaya sürülen orijinal oyununun büyük bir yeniden yapımıdır....

iPhone 15 Pro Max’in En İyi Kamera Özelliği Gelecek Yıl iPhone 16 Pro’ya da Gelecek

Apple, önümüzdeki yıl Eylül ayında iPhone 16 ve iPhone 16 Pro modellerini kamera bölümünde oldukça önemli güncellemelerle duyuracak. iPhone 15 Pro Max, gelişmiş yakınlaştırma...

Bir Pulsar’ın Tuhaf Parlaklık Değişimlerinin Gizemini Çözmek

Üçü de dahil olmak üzere hem yerde hem de uzayda bulunan 12 teleskopu kapsayan kapsamlı bir astronomik çalışma Avrupa Güney Gözlemevi (ESO) gökbilimciler, tesislerdeki...

Nesiller Boyunca Bakteriyel Ekip Çalışmasını Ortaya Çıkarmak

Bakteriler topluluklar oluşturduğunda işbirliği yapar ve nesiller boyunca besinleri paylaşırlar. Basel Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, yeni geliştirilen bir yöntemi kullanarak bunu ilk kez başarıyla gösterdiler. Bu...