Cuma, Ekim 7, 2022
Ana Sayfa Webmaster Google’ın E-Ticaret Web Siteleri İçin 6 SEO İpucu

Google’ın E-Ticaret Web Siteleri İçin 6 SEO İpucu

Google, web sitenizin arama sonuçlarındaki varlığından en iyi şekilde yararlanmak için yapılandırılmış verileri ve Merchant Center’ı birleştiren altı SEO ipucunu paylaşır.

Google’da Geliştirici Avukatı olan Alan Kent, Google Arama Merkezi YouTube kanalında yayınlanan yeni bir videoda her bir ipucunu ayrıntılı olarak açıklıyor.

Video boyunca Kent, perakendecilerin yapılandırılmış feed’ler aracılığıyla ürün verilerini yüklemesine olanak tanıdığı için Google Merchant Center’ı kullanmayı vurguluyor.

Merchant Center özet akışları bilgisayarlar tarafından okunacak şekilde tasarlanmıştır; bu, verilerin Googlebot’un web sitenizi taramasından daha güvenilir bir şekilde ayıklandığı anlamına gelir.

Ancak bu, ürün sayfalarında yapılandırılmış verileri kullanmaktan vazgeçmeniz ve yalnızca Merchant Center’a güvenmeniz gerektiği anlamına gelmez. Ürün verilerini bir Merchant Center özet akışıyla doğrudan Google’a sağlasanız bile, ürün yapılandırılmış verileri çok önemlidir.

Google, Merchant Center özet akışındaki verileri web sitenizdeki yapılandırılmış verilerle karşılaştırabilir.

Google’ın e-ticaret siteleri için SEO önerileri, her iki araçtan da en iyi şekilde yararlanmaya yöneliktir.

1. Ürünlerin Dizine Eklendiğinden Emin Olun

Googlebot, bir siteyi tararken diğer sayfalara bağlı olmayan sayfaları kaçırabilir. Örneğin e-ticaret sitelerinde bazı ürün sayfalarına yalnızca site içi arama sonuçlarından erişilebilir.

XML site haritası ve Google Merchant Center gibi araçları kullanarak Google’ın tüm ürün sayfalarınızı taramasını sağlayabilirsiniz.

Merchant Center ürün feed’i oluşturmak, Google’ın web sitenizdeki tüm ürünleri keşfetmesine yardımcı olur. Ürün sayfası URL’leri, potansiyel olarak ek sayfaların taranması için başlangıç ​​noktaları olarak kullanılmak üzere Googlebot tarayıcısıyla paylaşılır.

2. Ürün Fiyatları Arama Sonuçlarının Doğruluğunu Kontrol Edin

Google, ürün sayfalarınızdan hatalı bir şekilde fiyatlandırma verilerini alırsa, arama sonuçlarında indirimli fiyatı değil, orijinal fiyatınızı listeleyebilir.

Liste fiyatı, indirimler ve net fiyat gibi ürün bilgilerini doğru bir şekilde sağlamak için ürün sayfalarınıza yapılandırılmış veriler eklemeniz ve Google Merchant Center’a ürün verilerinizin yapılandırılmış feed’lerini sağlamanız önerilir.

Bu, Google’ın ürün sayfalarından doğru fiyatı çıkarmasına yardımcı olacaktır.

3. Fiyat ve Stok Durumu Gecikmesini En Aza İndirin

Google, sitenizdeki web sayfalarını kendi programına göre tarar. Bu, Googlebot’un bir sonraki taramaya kadar sitenizdeki değişiklikleri fark etmeyebileceği anlamına gelir.

Bu gecikmeler, örneğin stokta olmayan bir ürün gibi site değişikliklerinin gerisinde kalan arama sonuçlarına yol açabilir.

Web siteniz ile Google’ın zamanlama gecikmeleri nedeniyle sitenizi anlaması arasındaki fiyatlandırma ve kullanılabilirlik verilerindeki tutarsızlıkları en aza indirmeyi amaçladıysanız en iyisi olacaktır.

Google, sayfaları daha tutarlı bir programa göre güncel tutmak için Merchant Center ürün özet akışlarının kullanılmasını önerir.

4. Ürünlerin Zengin Ürün Sonuçları İçin Uygun Olduğundan Emin Olun

Zengin ürün sonuçları için uygunluk, ürün yapılandırılmış verilerinin kullanılmasını gerektirir.

Google, özel zengin ürün sunumu biçimini elde etmek için ürün sayfalarınızda yapılandırılmış veriler ve Merchant Center’da bir ürün feed’i sağlamanızı önerir.

Bu, Google’ın zengin sonuçları görüntülemek için ürün verilerinin nasıl çıkarılacağını anlamasını sağlar.

Ancak, doğru yapılandırılmış veriler yerinde olsa bile, zengin sonuçlar Google’ın takdirine bağlı olarak görüntülenir.

5. Yerel Ürün Envanteri Verilerini Paylaşın

“Yakınımdaki” ifadesi ile sorguları giren kişiler tarafından mağaza içi ürünlerinizin bulunmasını sağlayın.

İlk olarak, fiziksel mağaza konumunuzu Google İşletme Profilinize kaydedin, ardından Merchant Center’a yerel bir envanter feed’i sağlayın.

Yerel envanter feed’i, ürün tanımlayıcıları ve mağaza kodlarını içerir, böylece Google, envanterinizin fiziksel olarak nerede olduğunu bilir.

Ek bir adım olarak Google, Pointy adlı bir araç kullanmanızı önerir. Pointy, mağaza içi satış noktası sisteminize bağlanan ve Google’a fiziksel mağazanızdaki envanter verilerini otomatik olarak bildiren bir Google cihazıdır.

Veriler, arama sonuçlarını güncel tutmak için kullanılır.

6. Google Alışveriş Sekmesine Kaydolun

Ürünlerinizin arama sonuçlarında mevcut olduğunu ancak Alışveriş sekmesinde görünmediğini görebilirsiniz.

Ürünlerinizin Alışveriş sekmesinde görünüp görünmediğinden emin değilseniz, öğrenmenin en kolay yolu onları aramaktır.

Yapılandırılmış veriler ve ürün feed’leri tek başına Alışveriş sekmesine dahil edilmek için yeterli değildir.

Alışveriş sekmesine uygun olmak için Merchant Center aracılığıyla ürün verisi feed’leri sağlayın ve ‘Google platformları’nı etkinleştirin.

Yukarıdaki ipuçlarından herhangi biri hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki Google’ın tam videosunu izleyin:

RELATED ARTICLES

TLD nedir?

TLD nedir? TLD, üst düzey alan adı anlamına gelir ve alan adının '.com', '.org,' '.gov' ve '.edu' vb. gibi son noktadan sonra gelen parçasıdır. Örneğin, Facebook.com...

Alan Adı (Domain) nedir?

Alan Adı (Domain) nedir? Alan adı fiziksel bir adres gibidir. İnsanlar sizi World Wide Web'de bulur. Alan adı fiziksel bir adres gibiyse, sunucu da fiziksel bir bina...

Google, Arama Konsoluna Yeni HTTPS Raporu Ekledi

Google, yeni bir güncelleme sunmaya başlayacağını duyurdu. HTTPS raporu olarak Arama Konsolu’nda olacak. Duyuru Google’dan geldi Merkez Blog’da Ara ve arama motorunun başlatma sürecinin...

Most Popular

Google, 85 Milyon Dolarlık Tüketici Gizliliği Davasını Çözdü

Google'ın ana şirketi Alphabet Inc., Arizona eyaleti tarafından açılan bir tüketici mahremiyeti davasını sonlandırmak için 85 milyon dolar ödeyecek. Arama motorunun eyaletteki Tüketici Dolandırıcılık Yasasını...

iPhone 14 Pro’da ProRAW Çözünürlüğü 48MP’den 12MP’ye Nasıl Değiştirilir

Apple, geçtiğimiz ay iPhone 14 ve iPhone 14 Pro modellerini hemen hemen tüm departmanlarda büyük değişikliklerle piyasaya sürdü. Genel tasarım dili geçen yılkiyle aşağı...

Apple, Renkli Titanyum Alaşımlı Kaplamaları Gelecekte Daha Fazla Ürüne Getirecek

Apple, bu yıl hiçbir iPhone 14 modeli için titanyum alaşımlı bir kaplama kullanmadı, ancak Apple Watch Ultra'yı duyururken malzemeyi tanıttı. En son patente göre,...

Pixel 7 Pro AnTuTu’da Kıyaslandı, Amiral Gemisinin Tensor G2’si Snapdragon 888, A15 Bionic Tarafından Yenildi

Google'ın resmi duyurusundan önce, Pixel 7 Pro adımlarını attı ve birileri AnTuTu karşılaştırmasını amiral gemisinde de çalıştırmayı başardı. Ne yazık ki, akıllı telefonun iç...

Recent Comments