Çarşamba, Mart 29, 2023
Ana Sayfa Webmaster Google’ın E-Ticaret Web Siteleri İçin 6 SEO İpucu

Google’ın E-Ticaret Web Siteleri İçin 6 SEO İpucu

- Advertisement -

Google, web sitenizin arama sonuçlarındaki varlığından en iyi şekilde yararlanmak için yapılandırılmış verileri ve Merchant Center’ı birleştiren altı SEO ipucunu paylaşır.

Google’da Geliştirici Avukatı olan Alan Kent, Google Arama Merkezi YouTube kanalında yayınlanan yeni bir videoda her bir ipucunu ayrıntılı olarak açıklıyor.

Video boyunca Kent, perakendecilerin yapılandırılmış feed’ler aracılığıyla ürün verilerini yüklemesine olanak tanıdığı için Google Merchant Center’ı kullanmayı vurguluyor.

Merchant Center özet akışları bilgisayarlar tarafından okunacak şekilde tasarlanmıştır; bu, verilerin Googlebot’un web sitenizi taramasından daha güvenilir bir şekilde ayıklandığı anlamına gelir.

Ancak bu, ürün sayfalarında yapılandırılmış verileri kullanmaktan vazgeçmeniz ve yalnızca Merchant Center’a güvenmeniz gerektiği anlamına gelmez. Ürün verilerini bir Merchant Center özet akışıyla doğrudan Google’a sağlasanız bile, ürün yapılandırılmış verileri çok önemlidir.

Google, Merchant Center özet akışındaki verileri web sitenizdeki yapılandırılmış verilerle karşılaştırabilir.

Google’ın e-ticaret siteleri için SEO önerileri, her iki araçtan da en iyi şekilde yararlanmaya yöneliktir.

1. Ürünlerin Dizine Eklendiğinden Emin Olun

Googlebot, bir siteyi tararken diğer sayfalara bağlı olmayan sayfaları kaçırabilir. Örneğin e-ticaret sitelerinde bazı ürün sayfalarına yalnızca site içi arama sonuçlarından erişilebilir.

XML site haritası ve Google Merchant Center gibi araçları kullanarak Google’ın tüm ürün sayfalarınızı taramasını sağlayabilirsiniz.

Merchant Center ürün feed’i oluşturmak, Google’ın web sitenizdeki tüm ürünleri keşfetmesine yardımcı olur. Ürün sayfası URL’leri, potansiyel olarak ek sayfaların taranması için başlangıç ​​noktaları olarak kullanılmak üzere Googlebot tarayıcısıyla paylaşılır.

2. Ürün Fiyatları Arama Sonuçlarının Doğruluğunu Kontrol Edin

Google, ürün sayfalarınızdan hatalı bir şekilde fiyatlandırma verilerini alırsa, arama sonuçlarında indirimli fiyatı değil, orijinal fiyatınızı listeleyebilir.

Liste fiyatı, indirimler ve net fiyat gibi ürün bilgilerini doğru bir şekilde sağlamak için ürün sayfalarınıza yapılandırılmış veriler eklemeniz ve Google Merchant Center’a ürün verilerinizin yapılandırılmış feed’lerini sağlamanız önerilir.

Bu, Google’ın ürün sayfalarından doğru fiyatı çıkarmasına yardımcı olacaktır.

3. Fiyat ve Stok Durumu Gecikmesini En Aza İndirin

Google, sitenizdeki web sayfalarını kendi programına göre tarar. Bu, Googlebot’un bir sonraki taramaya kadar sitenizdeki değişiklikleri fark etmeyebileceği anlamına gelir.

Bu gecikmeler, örneğin stokta olmayan bir ürün gibi site değişikliklerinin gerisinde kalan arama sonuçlarına yol açabilir.

Web siteniz ile Google’ın zamanlama gecikmeleri nedeniyle sitenizi anlaması arasındaki fiyatlandırma ve kullanılabilirlik verilerindeki tutarsızlıkları en aza indirmeyi amaçladıysanız en iyisi olacaktır.

Google, sayfaları daha tutarlı bir programa göre güncel tutmak için Merchant Center ürün özet akışlarının kullanılmasını önerir.

4. Ürünlerin Zengin Ürün Sonuçları İçin Uygun Olduğundan Emin Olun

Zengin ürün sonuçları için uygunluk, ürün yapılandırılmış verilerinin kullanılmasını gerektirir.

Google, özel zengin ürün sunumu biçimini elde etmek için ürün sayfalarınızda yapılandırılmış veriler ve Merchant Center’da bir ürün feed’i sağlamanızı önerir.

Bu, Google’ın zengin sonuçları görüntülemek için ürün verilerinin nasıl çıkarılacağını anlamasını sağlar.

Ancak, doğru yapılandırılmış veriler yerinde olsa bile, zengin sonuçlar Google’ın takdirine bağlı olarak görüntülenir.

5. Yerel Ürün Envanteri Verilerini Paylaşın

“Yakınımdaki” ifadesi ile sorguları giren kişiler tarafından mağaza içi ürünlerinizin bulunmasını sağlayın.

İlk olarak, fiziksel mağaza konumunuzu Google İşletme Profilinize kaydedin, ardından Merchant Center’a yerel bir envanter feed’i sağlayın.

Yerel envanter feed’i, ürün tanımlayıcıları ve mağaza kodlarını içerir, böylece Google, envanterinizin fiziksel olarak nerede olduğunu bilir.

Ek bir adım olarak Google, Pointy adlı bir araç kullanmanızı önerir. Pointy, mağaza içi satış noktası sisteminize bağlanan ve Google’a fiziksel mağazanızdaki envanter verilerini otomatik olarak bildiren bir Google cihazıdır.

Veriler, arama sonuçlarını güncel tutmak için kullanılır.

6. Google Alışveriş Sekmesine Kaydolun

Ürünlerinizin arama sonuçlarında mevcut olduğunu ancak Alışveriş sekmesinde görünmediğini görebilirsiniz.

Ürünlerinizin Alışveriş sekmesinde görünüp görünmediğinden emin değilseniz, öğrenmenin en kolay yolu onları aramaktır.

Yapılandırılmış veriler ve ürün feed’leri tek başına Alışveriş sekmesine dahil edilmek için yeterli değildir.

Alışveriş sekmesine uygun olmak için Merchant Center aracılığıyla ürün verisi feed’leri sağlayın ve ‘Google platformları’nı etkinleştirin.

Yukarıdaki ipuçlarından herhangi biri hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki Google’ın tam videosunu izleyin:

RELATED ARTICLES

LinkedIn, İşletme Sayfaları İçin 4 Güncellemeyi Kullanıma Sunuyor

LinkedIn, işletme sayfaları için bir dizi yeni özellik sunuyor. Bu güncellemeler, gelişmiş yayıncılık ve topluluk oluşturma araçlarından yararlanırken işletmenizin marka kimliğini, değerlerini ve tekliflerini sergilemenize...

Microsoft’tan Yapay Zeka Destekli Görsel İçerik

Microsoft, son teknoloji yapay zeka destekli görsel içerik oluşturma aracı olan Bing Image Creator'ı piyasaya sürüyor. Yeni Bing ve Microsoft Edge için tasarlanan bu yenilikçi...

TikTok’un ABD’deki Geleceği Belirsiz: CEO Kongre ile Karşı Karşıya

Beş saatlik bir kongre duruşması sırasında TikTok CEO'su Shou Zi Chew, sosyal medya platformunun Çinli ana şirketi ByteDance ile bağlantıları hakkında ABD'li milletvekilleri tarafından...

Most Popular

Nintendo Switch Halefinin Yeni NVIDIA Tegra Çipinin Samsung 5nm 5LPP İşlemini Kullanacağı Söylentileri

Bir süredir halefi hakkında söylentiler var. Nintendo, yeni Switch oyunları ince hibrit konsoldan yeterli performansı sıkıştırmak için giderek daha fazla mücadele ederken, açıkça zamanı...

Dünyanın İlk GPU Hızlandırmalı Kuantum Hesaplama Sistemi, Açık Kaynaklı CUDA Quantum Yazılımını Kullanıyor

NVIDIA'nın DGX Quantum'u, Açık Kaynak CUDA Quantum Yazılımını Kullanarak Yüksek Performanslı GPU'ları Quantum Computing ile Birleştiriyor NVIDIA bugün, aşağıdakilerle oluşturulmuş yeni bir sistemi duyurdu: Kuantum...

LinkedIn, İşletme Sayfaları İçin 4 Güncellemeyi Kullanıma Sunuyor

LinkedIn, işletme sayfaları için bir dizi yeni özellik sunuyor. Bu güncellemeler, gelişmiş yayıncılık ve topluluk oluşturma araçlarından yararlanırken işletmenizin marka kimliğini, değerlerini ve tekliflerini sergilemenize...

Arc GPU’ların Baş Mimarı ve Kurucusu Raja Koduri Intel’den Ayrılıyor

Intel'in grafik teknolojilerine, Arc serisi grafik kartlarına katkıları olan ve Intel'e üç ürün grubunun çıkmasına yardımcı olan Raja Koduri, bu sabah Pat Gelsinger tarafından...

Recent Comments