Salı, Eylül 26, 2023
Ana Sayfa Webmaster Google'dan John Mueller: "Arama Asla Garanti Edilmez"

Google’dan John Mueller: “Arama Asla Garanti Edilmez”

- Advertisement -
- Advertisement -

Google Arama Avukatı John Mueller, bir site sahibinin içeriğinin neden dizine eklenmediğini sormasına yanıt olarak “arama hiçbir zaman garanti edilmez” dedi.

Reddit’teki r/TechSEO forumunda bir kullanıcı, aynı içeriği yeniden yayınlayan bir web sitesinin daha hızlı dizine eklenmesinden memnun değil.

Reddit kullanıcısı, kaba kuvvetle Google’ın dizinine girmek için Dizin Oluşturma API’sini kullanıp kullanamayacaklarını soran bir ileti dizisi yayınlar.

Mueller, Dizine Ekleme API’sinin canlı yayınlar ve iş ilanları gibi belirli içerik türleri için ayrıldığını söyleyerek bu fikri aşağı çekiyor.

Aramanın garanti edilmediğini ve Google’ın dizine eklemeyle ilgili olarak neye öncelik verdiğine dair fikir veriyor.

Mueller İçeriği Dizine Eklenmeye Değer Yapan Şeyler Üzerine

Mueller’in daha önce belirttiği siteler değerli olmalı, endekslenecek ve bu duyguyu Reddit’te tekrar paylaşıyor.

Ayrıca Mueller, içeriğin dizine eklenmeye değer olup olmadığını değerlendirirken Google’ın algoritmasının aradığı birkaç kriterin üzerinden geçer:

“Arama hiçbir zaman garanti edilmez ve güncellemelerini Google’a aktarmaya çalışan tonlarca site var. Bence sonuçta en iyi sonuç, sağladığınız güncellemelerin değerli olduğunu Google’a (ve kullanıcılara) kanıtlamanızdır: benzersiz, ilgi çekici, yüksek kaliteli ve daha önce başka bir yerde yayınlanmış bir şey değil.”

Bağlam için Reddit kullanıcısı, ölüm ilanları yayınlayan bir web sitesi işletiyor.

Yanıtının sonraki bölümünde Mueller, diğer kişilerin katkıda bulunduğu içeriğin Google’ın ölçütlerini karşılamasını sağlamanın zor olabileceğini kabul ediyor.

İnsanların en son düşündüğü şey Google Arama olduğunda, ölüm ilanlarıyla ilgili bu nokta abartılamaz.

Ancak, sitenin tamamı Reddit kullanıcısının kontrolündedir ve katkıda bulunan içeriği yayınlamakla sınırlı değildir.

Mueller, site sahibine web sitelerini daha değerli hale getirmenin yollarını düşünmesini söyler ve Google’ın sayfaları hızla dizine ekleme olasılığını artırır.

“Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik söz konusu olduğunda bunun zor olduğunun farkındayım (ki bunun bir kısmının olacağını varsayıyorum), ancak nihayetinde siteniz, başlangıçta nereden geldiğine bakılmaksızın yayınladığınız şeydir. Bu nedenle, sitenizdeki dizine eklenebilir içeriğin kolayca bulunabilir ve web için önemli ölçüde değerli olduğundan emin olmak için ne kadar çok şey yaparsanız, Google’ın onu hızlı bir şekilde alabilmesi o kadar olasıdır (ve bu, belirlediğiniz içeriği engellediğiniz anlamına gelebilir) örneğin dizine eklenmekten daha az değerli).”

Google, yeniden yayınlanan içeriği orijinal sürümden daha hızlı dizine eklediğinde, kaynağın web sitesini, içeriğini kopyalayan siteden daha az değerli olarak algılar.

Bu sorunun, Google’ın Dizine Ekleme API’sini kullanmak gibi kolay bir çözümü yoktur. Reddit kullanıcısı, daha hızlı taranmaya ve dizine eklenmeye değer olduğunu kanıtlamak için web sitelerinde değişiklik yapmak zorunda kalacak.

Bununla birlikte Mueller, Google’a yeni içeriğin mevcut olduğunu bildirmek için tüm sitelerin yapabileceği küçük bir değişiklik önermektedir.

Mueller, ana sayfadan yeni web sitesi içeriğine bağlantı vermek, onu Google’ın radarına daha hızlı sokabilir, diyor:

“Daha küçük, daha yeni sitelerin yapabileceği şeylerden biri, ana sayfalarındaki güncellemelerden bahsetmek ve bunlara bağlantı vermektir. Google genellikle ana sayfaları daha sık yeniler, bu nedenle önemli ve yeni bir şey varsa, orada olduğundan emin olun. Birçok site bunu, bir kenar çubuğu veya güncellemeler için yeni başlıklardan bahseden ve içeriğe bağlantı veren bir bölümle sezgisel olarak yapar.

Bu, içeriğin daha hızlı fark edilmesine yardımcı olacak olsa da, Google’ın onu daha hızlı dizine ekleyeceğinin garantisi yoktur.

Kaynak: Reddit

BENZER YAZILAR

Metal Fırtına

Orkun Uçar ve Burak Turna tarafından kaleme alınan Metal Fırtına, yayımlandığı dönemde büyük yankı uyandırmıştı. Kitapta, Türk-Amerikan Savaşı ele alınmaktadır. 23 Mayıs 2007 günü...

Erdem Ve Mutluluk

KİTABIN ÖZETİ :Kendi kendinizi aydınlatan bir ışık olun.Yalnızca kendinize güvenin.Biricik ışık olarakKendi içinizdeki gerçeğe bağlı kalın(Buda)Akla dayanan ya da akla uygun bir otoritenin kaynağı...

Ruhsar Hanım Füsun Önal – Kitap Özeti

KİTABIN ADI : Ruhsar HanımKİTABIN YAZARI : FÜSUN ÖNALYAYIN EVİ : İNKILAP/İSTANBULBASIM YILI : 1994KİTABIN KONUSUFüsun adlı alımlı orta yaşlı ve medeni bir kadının...
- Advertisment -

POPÜLER YAZILAR

Pixel Saatinizi Her Ne pahasına olursa olsun Koruyun, Çünkü Google Onu Sizin Yerinize Tamir Etmeyecektir

Google, Pixel Watch'unuzun ekranı kırılırsa tamir edilemeyeceğini doğruladı. Bunun nedeni, şirketin resmi olarak saatin yedek ekranlarını satmaması ve şu anda işleri onarmak için üçüncü...

Galaxy S24 Ultra, Samsung’un Cihazdan Çıkardığı İddiasıyla 10x Optik Yakınlaştırmanın Sonunu İşaretleyebilir

Galaxy S24 Ultra rahatlıkla gelecek yılın en iyi akıllı telefonlarından biri olacak ve bu kesin. Samsung'un her yıl cihazlarıyla sayı yapma alışkanlığı var. Bu yıl,...

iPhone 15 Ön Siparişleri Artık 799 Dolardan Başlayarak 1.599 Dolara Kadar Başlıyor

Apple, yalnızca Amerika Birleşik Devletleri'nde değil, dünya çapında 40'tan fazla ülkede dört iPhone 15 modelinin tamamı için resmi olarak ön sipariş almaya başladı. Bilmeyenler için,...

Intel 14. Nesil Core i9-14900K, Core i7-14700K, Core i5-14600K CPU’lar Kanadalı Perakendeci Tarafından Listelendi, Maliyeti Yalnızca 13. Nesle Göre %3 Daha Yüksek

Kanadalı Perakendeci, PC-Kanada Intel'in 14. Nesil Core i9-14900K, Core i7-14700K ve Core i5-14600K CPU'larını ön fiyatlarla listeledi. Kanadalı Perakendeci Tarafından Listelenen Intel 14. Nesil CPU'lar:...