Pazartesi, Aralık 11, 2023
Ana Sayfa Webmaster Googlebot'un Web Sitenizle Etkileşimini Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

Googlebot’un Web Sitenizle Etkileşimini Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

- Advertisement -

Google’ın Arama İlişkileri, ‘Search Off The Record’ podcast’inin son bölümünde web sayfası dizine eklemeyle ilgili birkaç soruyu yanıtladı.

Tartışılan konular, Googlebot’un bir sayfanın belirli bölümlerini taramasının nasıl engelleneceği ve Googlebot’un bir siteye erişmesinin nasıl tamamen engelleneceğiydi.

Bu yazıda incelenen soruları Google’dan John Mueller ve Gary Illyes yanıtladı.

Belirli Web Sayfası Bölümlerinden Googlebot’u Engelleme

Müller öyle diyor imkansız Googlebot’un ürün sayfalarındaki “ayrıca satın alınan” alanlar gibi belirli web sayfası bölümlerini taramasının nasıl durdurulacağı sorulduğunda.

Mueller, “Kısa versiyonu, bir HTML sayfasındaki belirli bir bölümün taranmasını engelleyemeyeceğinizdir” dedi.

Sorunla başa çıkmak için iki potansiyel strateji önermeye devam etti ve bunların hiçbirinin ideal çözümler olmadığını vurguladı.

Mueller, metnin bir arama snippet’inde görünmesini önlemek için data-nosnippet HTML özelliğinin kullanılmasını önerdi.

Alternatif olarak, kaynağı robots.txt tarafından engellenen bir iframe veya JavaScript kullanabilirsiniz, ancak kendisi bunun iyi bir fikir olmadığı konusunda uyardı.

Mueller, “Robotlu bir iframe veya JavaScript dosyası kullanmak, tarama ve dizine eklemede teşhis edilmesi ve çözülmesi zor sorunlara neden olabilir” dedi.

Dinleyen herkese, söz konusu içerik birden çok sayfada yeniden kullanılıyorsa bunun düzeltilmesi gereken bir sorun olmadığına dair güvence verdi.

“Googlebot’un bu tür bir kopyayı görmesini engellemeye gerek yok,” diye ekledi.

Googlebot’un Bir Web Sitesine Erişmesini Engelleme

Googlebot’un erişimini engellemeyle ilgili bir soruya yanıt olarak herhangi bir sitenin parçası olan Illyes, takip etmesi kolay bir çözüm sağladı.

Illyes, “En basit yol robots.txt’dir: Googlebot kullanıcı aracısı için bir disallow: / eklerseniz, Googlebot siz bu kuralı orada tuttuğunuz sürece sitenizi kendi haline bırakır,” diye açıkladı Illyes.

Daha sağlam bir çözüm arayanlar için Illyes başka bir yöntem sunuyor:

“Ağa erişimi bile engellemek istiyorsanız, IP aralıklarımızı bir reddetme kuralına yükleyen güvenlik duvarı kuralları oluşturmanız gerekir” dedi.

Google’a bakın resmi belgeler Googlebot’un IP adreslerinin listesi için.

Özetle

Googlebot’un bir HTML sayfasının belirli bölümlerine erişmesini engellemek imkansız olsa da, data-nosnippet niteliğini kullanmak gibi yöntemler kontrol sağlayabilir.

Googlebot’u sitenizden tamamen engellemeyi düşünürken, robots.txt dosyanızdaki basit bir izin vermeme kuralı işinizi görecektir. Ancak, belirli güvenlik duvarı kuralları oluşturmak gibi daha aşırı önlemler de mevcuttur.

BENZER YAZILAR

Reha Muhtar

Reha Muhtar kimdir, kaç yaşlarında, aslen nereli, evli mi? İşte merak edilenler Bir dönem, "Reha Muhtar, Atina'dan bildiriyor' sözleriyle özdeşleşen Reha Muhtar, sonrasında sunmuş olduğu programlarda...

Google Stok Fotoğraf Kullanımı Üzerine

İki Google çalışanı, uygulamanın göreli faydalarını ve dezavantajlarını araştırdıkları son zamanlardaki bir Search Off the Record podcast'inde stok fotoğrafçılığın kullanımını tartıştı. Stok fotoğraf kullanımına karşı...

Acımak – Reşat Nuri GÜNTEKİN

KİTABIN ADI : AcımakKİTABIN YAZARI : Reşat Nuri GÜNTEKİNKİTABIN YAYIN EVİ : İnkılap KitapeviBASIM YILI : 1989Kitabın KonusuBir öğretmenin, babasının günlüğünü okuyarak geçmişi ile...

POPÜLER YAZILAR

İnsan Hücreleri Minik Biyolojik Robotlara Dönüştü

Çok hücreli robotlar hareket ediyor ve kültürlenmiş nöronlarda oluşturulan "yaraların" iyileşmesine yardımcı oluyor. Tufts Üniversitesi ve Harvard Üniversitesi'nin Wyss Enstitüsü'ndeki araştırmacılar, insan trakeal hücrelerinden Anthrobot...

WhatsApp Yakında Sohbetlerinizi Gizli Bir Kodla Kilitlemenize İzin Verecek

WhatsApp düzenli olarak genel kullanıcı deneyimini düşündüğünüzden çok daha fazla geliştiren özellikler alıyor. Bugün şirket, Sohbet Kilidi işlevselliğinin bir uzantısı olarak hizmet verecek yeni...

Bebeklerin Dil Ustalığı İçin Neden Tekerlemelere İhtiyacı Var?

Bebekler yedi aylık olana kadar fonetik bilgiyi güvenilir bir şekilde işlemeye başlamıyor; araştırmacılar bunun dilin temelini oluşturmak için çok geç olduğunu söylüyor. Konuşmanın en...

NVIDIA DLSS 3 Kare Üretimi ve AMD Akışkan Hareketli Çerçeve Teknolojisi Kombinasyonu, Oyunlarda 3 Kat’a Kadar Performans Artışı Sağlıyor

NVIDIA'nın DLSS 3 Kare Üretimi ve AMD Akışkan Hareketli Çerçeve teknolojileri hiçbir zaman birlikte çalışacak şekilde tasarlanmamıştı. NVIDIA DLSS 3 Çerçeve Geni ve AMD Akışkan...