Salı, Aralık 5, 2023
Ana Sayfa Yapay Zeka Google, Web İçeriğinin Yapay Zeka Kullanımı Konusunda Kamuya Açık Tartışma Çağrısı Yapıyor

Google, Web İçeriğinin Yapay Zeka Kullanımı Konusunda Kamuya Açık Tartışma Çağrısı Yapıyor

- Advertisement -

Google, yapay zeka sistemlerinin web sitelerindeki içeriğe nasıl eriştiğine ve bunları nasıl kullandığına ilişkin yeni protokoller ve yönergeler geliştirmeye yönelik halka açık bir tartışma başlatıyor.

Google, “gelişmekte olan yapay zeka ve araştırma kullanım durumları için web yayıncısı seçimini ve kontrolünü sağlamak için teknik ve etik standartları” keşfetmek istiyor.

Duyuru, Google’ın, şirketin AI sistemlerinin adil, şeffaf ve hesap verebilir olmasını sağlamayı amaçlayan yeni AI ürünlerini ve AI ilkelerini tartıştığı son I/O konferansını takip ediyor.

Google’ın blog gönderisi şöyle:

“Canlı bir içerik ekosisteminden herkesin yararlandığına inanıyoruz. Bunun anahtarı, web yayıncılarının içerikleri üzerinde anlamlı bir seçime ve kontrole sahip olması ve web ekosistemine katılarak değer elde etme fırsatlarıdır.”

Google, robots.txt gibi teknik standartların yaklaşık 30 yıl önce oluşturulduğunu ve web verilerini büyük ölçekte analiz edebilen modern yapay zeka teknolojilerinden önce geliştirildiğini kabul eder.

Robots.txt, yayıncıların arama motorlarının içeriklerini nasıl taradığını ve dizine eklediğini belirlemesine olanak tanır. Bununla birlikte, AI sistemlerinin algoritmaları eğitmek veya yeni ürünler geliştirmek için verileri nasıl kullanabileceğini ele alan mekanizmalardan yoksundur.

Google, web yayıncıları, akademisyenler, sivil toplum grupları ve ortakları dahil olmak üzere web ve yapay zeka topluluklarının üyelerini yeni protokoller ve etik yönergeler geliştirmeye ilişkin halka açık bir tartışmaya katılmaya davet ediyor.

Google şunları belirtir:

“Bunun açık bir süreç olmasını istiyoruz ve çok çeşitli paydaşların AI ilerlemesini gizlilik, aracılık ve veriler üzerinde kontrol ile nasıl dengeleyeceğimizi tartışmak için dahil olacağını umuyoruz.”

Tartışma, yapay zeka teknolojilerinin web verilerini veri kullanımı, mahremiyet ve önyargı ile ilgili etik zorluklara yol açacak yeni şekillerde kullanabileceğine dair artan bir kabulü yansıtıyor.

Açık bir süreç başlatan Google, teknoloji şirketlerinin ve içerik oluşturucuların çıkarlarına hitap eden ortak bir çözüm hedefliyor.

Bu tartışmaların sonucu, yapay zeka sistemlerinin gelecek yıllarda web siteleriyle nasıl etkileşimde bulunacağını ve web sitelerinden gelen verileri nasıl kullanacağını şekillendirebilir.

Google, “Web çok fazla ilerleme sağladı ve yapay zekanın bu ilerlemeyi geliştirme potansiyeli var” diyor. “Ama bunu doğru yapmalıyız.”

Google’ın Veri Toplama Yöntemlerine Eleştiri

Google’ın duyurusu, yapay zeka sistemlerini ve dil modellerini eğitmek için web genelinde halihazırda ne kadar veri topladığı konusunda eleştirilerle karşılaştığında geldi.

SEO topluluğundaki bazıları, Google’ın çabasının çok geç olduğunu savunuyor.

Barry Adams Twitter’da duyuruyla alay etti, söyleyerek:

“Artık LLM’lerimizi tüm tescilli ve telif hakkıyla korunan içeriğiniz konusunda eğittiğimize göre, sonunda bizi zengin etmek için kullanılmak üzere gelecekteki içeriğinizden herhangi birini devre dışı bırakmanız için bir yol vermeyi düşünmeye başlayacağız.”

Diğerleri, Google’ın bu süreçte geri bildirim toplamak için daha fazlasını yapması gerektiğini savunuyor.

Bir seyahat pazarlamacısı olan Nate Hake, tweet attı:

“’Bir tartışma başlatmak’, aslında karşı tarafın bir şey SÖYLEMESİNİ sağlamayı gerektirir. Bu sadece bir e-posta yakalama formudur. Geri bildirimde bulunmak için alan yok. Bir onay mesajı bile yok.”

Yapay Zeka Verilere Dayanıyor—Fakat Ne Kadarı Çok Fazla?

AI sistemlerinin çalışması, gelişmesi ve topluma fayda sağlaması için büyük miktarda veriye ihtiyacı vardır. Ancak yapay zeka ne kadar çok veriye erişirse, kişisel mahremiyete yönelik riskler de o kadar artar.

Yapay zekanın ilerlemesini sağlamakla insanların bilgilerini korumak arasında zor dengeler vardır.

İnsanların herkese açık sosyal medya verilerini kullanarak yapay zekayı devre dışı bırakıp bırakamayacakları konusunda tartışmalar var. Bazıları bireylerin verilerini kontrol etmesi gerektiğini söylerken, diğerleri bunun yapay zekanın ilerlemesini yavaşlattığını söylüyor.

Her iki taraf da geçerli argümanlar sunuyor ve doğru politika yaklaşımı konusunda fikir birliğine varmaktan çok uzağız.

İleriye bakmak

Google’ın tartışma çağrısı doğru yönde atılmış bir adımdır, ancak şirketin aldığı geri bildirimleri uygulamaya koyması gerekir.

Google, bu zorluklarla yüzleşmede yalnız değil. Yapay zeka geliştiren her teknoloji şirketi, web’den toplanan verilere güvenir. Tartışma, yalnızca Google’ı değil, tüm teknoloji endüstrisini içermelidir.

BENZER YAZILAR

Hindistan’ın En Yeni Havayolu Akasa Air, Yolcularının Kişisel Bilgilerini Sızdırdı

Hindistan'ın en yeni ticari havayolu şirketi Akasa Air, teknik bir yapılandırma hatası olarak suçladığı müşterilerine ait kişisel verileri ifşa etti. Güvenlik araştırmacısına göre (Ashutosh Barotu)...

PDF/UA

PDF/UA dosyası nedir? PDF/UA, Ağustos 2012’de ISO Standardı 14289-1 olarak yayınlandı ve evrensel olarak erişilebilir PDF belgeleri için bir dizi gereksinimin açık ara ilk tam tanımıdır. “Evrensel olarak...

SFA, Tianma’dan LCD üretim ekipmanı için 140 milyar wonluk sipariş kazandı

Xiamen'de kullanılacak lojistik kitler SFA Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ekran üretim ekipmanı tedarik etmek için Tianma ile 142.1 milyar won (G. Kore para birimi) değerinde...

POPÜLER YAZILAR

Age of Empires II: Definitive Edition – Return of Rome İnceleme

Age of Empires II: Definitive Edition - Roma'nın Dönüşü Age of Empires II: Definitive Edition, 1999 yılında piyasaya sürülen orijinal oyununun büyük bir yeniden yapımıdır....

iPhone 15 Pro Max’in En İyi Kamera Özelliği Gelecek Yıl iPhone 16 Pro’ya da Gelecek

Apple, önümüzdeki yıl Eylül ayında iPhone 16 ve iPhone 16 Pro modellerini kamera bölümünde oldukça önemli güncellemelerle duyuracak. iPhone 15 Pro Max, gelişmiş yakınlaştırma...

Bir Pulsar’ın Tuhaf Parlaklık Değişimlerinin Gizemini Çözmek

Üçü de dahil olmak üzere hem yerde hem de uzayda bulunan 12 teleskopu kapsayan kapsamlı bir astronomik çalışma Avrupa Güney Gözlemevi (ESO) gökbilimciler, tesislerdeki...

Nesiller Boyunca Bakteriyel Ekip Çalışmasını Ortaya Çıkarmak

Bakteriler topluluklar oluşturduğunda işbirliği yapar ve nesiller boyunca besinleri paylaşırlar. Basel Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, yeni geliştirilen bir yöntemi kullanarak bunu ilk kez başarıyla gösterdiler. Bu...