Salı, Eylül 26, 2023
Ana Sayfa Webmaster Google Sıralama Faktörü mü? (AMP için)

Google Sıralama Faktörü mü? (AMP için)

- Advertisement -
- Advertisement -

AMP, masaüstü için optimize edilmiş sitelerin web sayfalarının ultra hızlı mobil sürümlerini sunmasına yardımcı olan bir HTML çerçevesidir.

AMP, sayfalara AMP olmayan sayfalara göre mobil aramada bir sıralama avantajı sağladığı iddialarına yol açan Google’ın bir eseridir.

Bunu düşündüğünüzde, AMP bir sıralama faktörü olabileceğini düşündüren birkaç kutuyu işaretler:

  • Google tarafından geliştirildi ✅
  • Web sitelerini daha mobil uyumlu hale getirir ✅
  • Sayfa hızını artırır ✅

İnsanları aktif olarak kullanmaya teşvik etmesine rağmen Google, AMP’nin bir sıralama faktörü olduğu iddialarını çürüttü.

Dava kapandı, değil mi?

AMP’nin bir siteye sıralamada bir avantaj sağlamadığını söylemek ve onu orada bırakmak kolay.

Ancak SEO için önemli olan diğer unsurlar üzerindeki etkisini görmezden gelemeyiz.

AMP’nin arama sonuçları üzerindeki etkisi ve diğer sıralama faktörleriyle bağlantısı hakkında kanıtların söylediği şey burada.

İddia: Bir Sıralama Faktörü Olarak AMP

Buradaki iddia basittir – AMP, sayfalara Google’ın arama sonuçlarında bir sıralama artışı sağlar.

Bir sıralama faktörü olarak AMP ile ilgili tartışmalar, Google’ın 2018’de teknolojiyi piyasaya sürmesiyle başladı.

Neden? Niye?

İnsanlar AMP’nin bir sıralama faktörü olduğunu düşünüyor çünkü Google’ın bir teknoloji olarak başarısında payı var.

Google, AMP’yi oluşturmaktan sorumludur ve web’i hızlandırmak için daha önemli bir çabanın parçası olarak kullanılmasını aktif olarak teşvik eder.

Teoride Google, AMP’yi bir sıralama sinyaline dönüştürerek benimseme oranını artırabilir.

Sıralama artışı, Google’ın yeni teknolojisini kullanmanın bir ödülü olacaktır. Elbette bu, AMP kullanmayan herhangi bir siteye haksızlık olur.

Google, arama sonuçlarını sıralamak için AMP’yi kullansaydı, siteleri alakalı kalmak için teknolojisini kullanmaya zorladığını iddia edebilirsiniz.

Neyse ki, arama böyle çalışmıyor.

Ancak AMP, herhangi bir şekilde SEO ile ilgisiz değildir.

AMP’nin SEO’yu nasıl etkilediğine dair kanıtlara bakalım.

Bir Sıralama Faktörü Olarak AMP’ye Karşı Kanıt

Bu oldukça kolay – Google’ın onaylanmış AMP bir sıralama faktörü değildir. Tekrar. Ve Yeniden.

Google’da Gelişmiş SEO kılavuzu şirket sıralamada olduğunu söylüyor tüm aynı sinyalleri kullanan sayfalar:

“AMP’nin kendisi bir sıralama faktörü olmasa da hız, Google Arama için bir sıralama faktörüdür. Google Arama, sayfayı oluşturmak için kullanılan teknolojiden bağımsız olarak tüm sayfalara aynı standardı uygular.”

Bu alıntı, AMP hakkında daha önce bahsettiğimiz, sayfa hızı gibi onaylanmış sıralama faktörleri olan diğer şeyleri etkileyen bir şeye değiniyor.

AMP kullanan siteler, bu diğer sinyallerden potansiyel olarak yararlanabilir.

Temmuz 2018 itibariyle, sayfa hızı mobil aramalar için bir sıralama faktörü olmuştur.

AMP sayfaları anında yüklediği için sitelerin mobil sayfa hızıyla ilgili daha güçlü sıralama sinyalleri göndermesine yardımcı olabilir.

Artan hız, daha iyi sıralamalara yol açma potansiyeline sahiptir. Ancak siteler aynı sinyalleri AMP olmadan da üretebilir.

Temel Web Verileri

Google’ın Önemli Web Verileri, sıralama faktörleri haline geldi. Haziran 2021’de Sayfa Deneyimi güncellemesinin kullanıma sunulmasıyla.

Güncellemenin lansmanına kadar, Google’ın site sahipleriyle iletişim… AMP’nin ideal Temel Web Verileri puanlarına ulaşmaya yardımcı olabileceği her zaman olmuştur.

“AMP sayfalarının eşikleri karşılama olasılığı yüksek. AMP, yüksek kaliteli, kullanıcı öncelikli deneyimler sunmakla ilgilidir; ilk tasarım hedefleri, Temel Web Verilerinin bugün ölçtüğü değerlerle yakından uyumludur.

Bu, AMP kullanılarak oluşturulan sitelerin Web Vitals eşiklerini büyük olasılıkla kolayca karşılayabileceği anlamına gelir.”

Google sunulan veriler AMP alanlarının Önemli Web Verilerini geçme olasılığının AMP olmayan alanlara göre beş kat daha fazla olduğunu gösteriyor.

Google’ın Önemli Web Verileri eşiklerini geçmek, bir sitenin arama sıralamasını iyileştirebilir.

Yine, sayfa hızı sıralamasında olduğu gibi, bunu AMP olmadan da başarabilirsiniz.

AMP’nin Düşüşü

AMP, bir sayfanın arama sonuçlarında nasıl göründüğünü iyileştirebilecek çeşitli avantajlar taşıyordu.

Örneğin, Google’ın En Çok Okunan Haberler atlıkarıncası, haber öyküleri ararken arama sonuçlarının en üstünde görünür ve yalnızca AMP sayfalarını kabul ederdi.

En Çok Okunan Haberlere uygunluk, bir süredir AMP’ye özel bir sıralama avantajıydı.

Bu, Haziran 2021’de AMP olmayan sayfaların En Çok Okunan Haberler bandında görünmesini sağlayan Sayfa Deneyimi güncellemesinin kullanıma sunulmasıyla değişti.

AMP sayfalarının bir başka benzersiz özelliği de, hangi sayfaların daha hızlı deneyimler sunduğunu belirtmek için arama sonuçlarında bir şimşek simgesinin görünmesiydi.

AMP Düşüşü Devam Ediyor

Bu e-kitabın ilk sürümü yayınlandığından beri, AMP istikrarlı bir şekilde düşmeye devam etti.

Google’ın yeni araçları tanıtma, onları öne çıkarma ve yıllar sonra kullanımdan kaldırma konusunda uzun bir geçmişi var. Örnekler, başarısız sosyal medya sitesi Google+ ve Skype rakibi Google Hangouts’u içerir.

AMP henüz kullanımdan kalkmadı, ancak Google’ın geliştirdiği bu web teknolojisinin artık alakalı olmadığını söylemesi markaya uygun olacaktır.

Bunu sadece Google söylemiyor, diğer web şirketleri de AMP’yi platformlarından çıkarıyor.

Twitter artık AMP bağlantılarını desteklemiyor ve ziyaretçileri yayıncıların alanlarına yönlendirerek onlara Google Haberler gibi davranır.

Daha fazla şirket AMP’nin yaygınlığını sınırlamaya devam ettikçe, web sitenizde farklı bir şey yapmanız için hiçbir neden yok.

Şu anda AMP kullanıyorsanız ve web sayfalarınızın arama sonuçlarındaki performansından memnunsanız, yaptığınız şeyi yapmaya devam edin.

Google’ın AMP projesini kapatacağı gün gelirse, web siteniz çalışmayı bırakacak gibi değil. AMP, web’deki herhangi bir şey gibi taranan ve dizine eklenen HTML kodudur.

Kararımız: AMP Bir Sıralama Faktörü Değildir

Google Sıralama Faktörü mü?
Google Sıralama Faktörü mü?

Google, AMP’nin bir Google sıralama faktörü olmadığını defalarca onayladı.

Ayrıca, artık ayırt edici bir simge ve En Çok Okunan Haberler münhasırlığı gibi tıklama oranlarını etkileyebilecek benzersiz avantajlara sahip değildir.

AMP, diğer sıralama faktörlerini (örn. hız) olumlu yönde etkileyebilir, ancak tek başına bir faktör değildir.

BENZER YAZILAR

Tutum

KİTABIN ADI TutumKİTABIN YAZARI ELWOOD N. CHAPMANYAYINEVİ VE ADRESİ Alfa basım yayım Ltd. Ticarethane Sk. no:41/1 Cağaloğlu İstanbulBASIM TARİHİ 1999KİTABIN YAYIM MAKSADI Nasıl olumlu...

Bir Ölünün Defteri Özeti Halit Ziya Uşaklıgil

Bir Ölünün Defteri Özeti Halit Ziya UşaklıgilROMANIN KONUSUAşkın bir gence çektirdiği ızdıraplarROMANIN  ÖZETİYağmurlu bir gecede Hüsam,karısı ve çocukları İsmet ile Fuad evde otururlarkenyaşlı bir...

RPG Time The Legend of Wright

RPG Time The Legend of Wright RPG Time The Legend of Wright — standart olmayan bir rol yapma oyunudur. Bu da bu türdeki oyunlara tamamen...
- Advertisment -

POPÜLER YAZILAR

Pixel Saatinizi Her Ne pahasına olursa olsun Koruyun, Çünkü Google Onu Sizin Yerinize Tamir Etmeyecektir

Google, Pixel Watch'unuzun ekranı kırılırsa tamir edilemeyeceğini doğruladı. Bunun nedeni, şirketin resmi olarak saatin yedek ekranlarını satmaması ve şu anda işleri onarmak için üçüncü...

Galaxy S24 Ultra, Samsung’un Cihazdan Çıkardığı İddiasıyla 10x Optik Yakınlaştırmanın Sonunu İşaretleyebilir

Galaxy S24 Ultra rahatlıkla gelecek yılın en iyi akıllı telefonlarından biri olacak ve bu kesin. Samsung'un her yıl cihazlarıyla sayı yapma alışkanlığı var. Bu yıl,...

iPhone 15 Ön Siparişleri Artık 799 Dolardan Başlayarak 1.599 Dolara Kadar Başlıyor

Apple, yalnızca Amerika Birleşik Devletleri'nde değil, dünya çapında 40'tan fazla ülkede dört iPhone 15 modelinin tamamı için resmi olarak ön sipariş almaya başladı. Bilmeyenler için,...

Intel 14. Nesil Core i9-14900K, Core i7-14700K, Core i5-14600K CPU’lar Kanadalı Perakendeci Tarafından Listelendi, Maliyeti Yalnızca 13. Nesle Göre %3 Daha Yüksek

Kanadalı Perakendeci, PC-Kanada Intel'in 14. Nesil Core i9-14900K, Core i7-14700K ve Core i5-14600K CPU'larını ön fiyatlarla listeledi. Kanadalı Perakendeci Tarafından Listelenen Intel 14. Nesil CPU'lar:...