Cumartesi, Aralık 2, 2023
Ana Sayfa Webmaster Google, Search Console'da Video Dizine Ekleme Raporunu İyileştiriyor

Google, Search Console’da Video Dizine Ekleme Raporunu İyileştiriyor

- Advertisement -

Google kısa bir süre önce Search Console’daki video dizine ekleme raporunu genişleterek, bir videonun arama sonuçlarında neden belirgin bir şekilde görünmeyebileceğine dair daha spesifik nedenler sağladı.

Arama devi, video içeriğini platformlarında görünürlük ve keşif için daha iyi optimize etmeye yardımcı olmayı umuyor.

Web Yöneticileri İçin Daha Spesifik Geri Bildirim

Daha önce Search Console, video içeriğiyle ilgili sorunlarla karşılaştığında belirsiz bir “Google sayfada öne çıkan videoyu belirleyemedi” hata mesajı gösteriyordu.

Google, genel mesajı üç özel nedene ayırıyor:

  • Görüntü alanının dışında video
  • Video çok küçük
  • Video çok uzun

Değişiklik, açık ve eyleme geçirilebilir tavsiyeler sunuyor.

Örneğin, videoyu sayfanın işlenebilir alanı içinde olacak ve yüklendiğinde görünür olacak şekilde yeniden konumlandırın.

Veya videonun boyutunu Google’ın belirli ölçütlerini karşılayacak şekilde ayarlamanız gerekebilir.

Değişikliklerin Potansiyel Etkisi

Search Console’daki video dizine ekleme raporunda yapılan değişiklikler, video içeriği olan sayfalara trafik alan siteleri etkileyebilir.

Google açıklıyor:

“Google, bir videonun neden dizine eklenemeyeceği konusunda daha kesin geri bildirim sağlayarak, web sitesi sahiplerinin video içeriklerinin Google Arama’daki görünürlüğünü artırabilecek gerekli değişiklikleri yapmalarını sağlıyor. Bu, önerilen değişikliklerin uygulanması ve videoların daha iyi dizine eklenmesi ve görünürlüğüyle sonuçlanması koşuluyla, potansiyel olarak web sitelerinin trafiğinde bir artışa yol açabilir.”

Video içeriği SERP’lerde daha önemli bir rol oynadığından, video döngülerinde ve video açısından zengin snippet’lerde öne çıktığı için, Google’ın bunları doğru bir şekilde dizine eklemesini sağlamak çok önemlidir.

Video İndeksleme için En İyi Uygulamalar

Google’ın video dizine ekleme raporundaki güncellemeler, dizine ekleme sorunları için daha spesifik nedenler sunsa da, en iyi uygulamaların kapsamlı bir listesini sunmazlar.

Ancak, sağlanan ayrıntılardan ve Google’ın genel yönergelerinden aşağıdaki en iyi uygulamaları çıkarabiliriz:

  • Videoları görünüm alanı içinde konumlandırın.
  • Videonun uygun boyutta olduğundan emin olun.
  • Video site haritalarını ve yapılandırılmış verileri kullanın.
  • Video içeriği dosyalarını Googlebot için erişilebilir hale getirin.
  • Net ve doğru meta veriler sağlayın.
  • Video kalitesine ve kullanıcı katılımına öncelik verin.

Bu uygulamalar, Google Arama’da video görünürlüğünü iyileştirerek kullanıcı etkileşimini ve web sitesi trafiğini artırmaya yardımcı olabilir.

Değişikliklerin Kademeli Uygulanması

Bu değişiklikleri video dizine ekleme raporunuzda hemen fark etmeyeceksiniz.

Google, tüm yeni hata nedenlerinin görüntülenmesinden önce geçmiş verilerin silinmesinin üç aya kadar sürebileceğini söylüyor.

“Search Console video indeksleme raporu 3 aylık geçmiş verileri gösterdiğinden, Video İndeksleme raporundaki nedenler listesinde yine de ‘Google sayfada öne çıkan videoyu belirleyemedi’ yazısını görebilirsiniz ancak bunun sizin için bir etkisi yoktur. sayfalar.”

Özetle

Yeni Search Console raporu, bir videonun neden dizine eklenemeyeceği konusunda daha spesifik rehberlik sağlasa da bu bilgilerden yararlanmak size kalmış.

Video dizine eklemeyi etkileyen sorunları anlamak ve gerekli değişiklikleri uygulamak, video içeriğinizin görünürlüğünü artırabilir ve daha fazla trafik çekebilir.

Kaynak: Google

BENZER YAZILAR

Machina Blade

Machina Blade Machina Blade — yerel çok oyunculu modda 4 oyuncuya kadar tasarlanmış bir aksiyon macera oyunudur. Geliştiriciler size birçok düşman ve harika aksiyon vaat...

Samsung’un Yeni Nesil 990 Pro 1 TB ve 2 TB PCIe Gen 5 SSD’leri Tespit Edildi

Samsung, muhtemelen yeni nesil 990 Pro PCIe Gen 5 SSD’lerini Kore RRA’sına gönderdi.  Samsung’un sahip olduğu gönderilen Kore RRA’sında sertifika için yeni nesil 990 Pro...

IC Insights, çip pazarının gelecek yılın ikinci çeyreğinde toparlanmasını bekliyor

Hiç art arda dört çeyrek daralma yaşanmadığı geçmişine dayanarak Analist firması IC Insights tahmininde, küresel çip pazarının gelecek yılın ikinci çeyreğinde toparlanmasının beklendiğini söyledi. Firma, pazarın...

POPÜLER YAZILAR

iPhone 15 Pro Max’in En İyi Kamera Özelliği Gelecek Yıl iPhone 16 Pro’ya da Gelecek

Apple, önümüzdeki yıl Eylül ayında iPhone 16 ve iPhone 16 Pro modellerini kamera bölümünde oldukça önemli güncellemelerle duyuracak. iPhone 15 Pro Max, gelişmiş yakınlaştırma...

Bir Pulsar’ın Tuhaf Parlaklık Değişimlerinin Gizemini Çözmek

Üçü de dahil olmak üzere hem yerde hem de uzayda bulunan 12 teleskopu kapsayan kapsamlı bir astronomik çalışma Avrupa Güney Gözlemevi (ESO) gökbilimciler, tesislerdeki...

Nesiller Boyunca Bakteriyel Ekip Çalışmasını Ortaya Çıkarmak

Bakteriler topluluklar oluşturduğunda işbirliği yapar ve nesiller boyunca besinleri paylaşırlar. Basel Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, yeni geliştirilen bir yöntemi kullanarak bunu ilk kez başarıyla gösterdiler. Bu...

Ultrason – Zehirli “Sonsuza Kadar Kimyasallardan” Kurtulmanın Yeni Bir Yolu

Yeni yöntem, tehlikeli kimyasalları zararsız maddelere ayırıyor. Yeni bulgular, ultrason teknolojisinin, kirlenmiş yeraltı suyunu arıtmak için genellikle "sonsuza kadar kimyasallar" olarak adlandırılan per- ve poli-floroalkil...