Pazartesi, Eylül 25, 2023
Ana Sayfa Webmaster Google, Hreflang Uygulamasının Nasıl Basitleştirileceğine Dair

Google, Hreflang Uygulamasının Nasıl Basitleştirileceğine Dair

- Advertisement -
- Advertisement -

Google’ın Arama Avukatı John Mueller, hreflang uygulamasının insanların düşündüğü kadar karmaşık olması gerekmediğini söylüyor.

Hreflang, teknik SEO’nun daha kafa karıştırıcı yönlerinden biridir ve uluslararası işletmeler ve yayıncılar için en önemlileri arasındadır.

Reddit’teki bir ileti dizisine yanıt olarak Mueller, yayıncıların izlemesi için basitleştirilmiş bir yaklaşımı özetliyor.

Hreflang: Sorun

Hreflang, Google’a bir sayfada kullanılan dil hakkında bilgi veren bir bağlantı özelliğidir. Bu bilgilerle Google, bir kişinin arama yaptığı dile karşılık gelen sayfa sürümünü gösterebilir.

Google, hreflang özelliği olmadan, arama yapan kişinin konuşmadığı bir dilde sayfaları veya arama yapan kişinin ikamet etmediği bir ülkeye özgü sayfaları sunabilir.

Reddit’teki r/TechSEO forumunda bir kullanıcı, birden fazla ülkedeki web siteleri için hreflang kullanımına ilişkin tavsiye istiyor.

Kısmi bir hreflang uygulamasıyla idare edip edemeyeceklerini soruyorlar. Örneğin, web sitesinin Almanya ve İsviçre gibi aynı dildeki sürümleri için hreflang kuruyorlar.

Alternatif, tüm sayfaların tüm sürümlerini hreflang ile bağlamaktır, bu da önemli miktarda iş demektir.

Mueller, bunun en iyi çözüm olduğunu, ancak tam olarak pratik olmadığını söylüyor:

“Bir fikirde [sic] dünya, tüm sayfaların tüm sürümlerini hreflang ile bağlarsınız. Temiz bir yaklaşım olurdu, ancak bazen sadece bir ton iş ve siteler ayrı ayrı çalıştırılıyorsa bunu sürdürmek … bu konuda iyi şanslar.”

Her sayfayı hreflang ile bağlamak ideal çözüm olsa da Mueller, bunun çok karmaşık olması gerekmediğini söylüyor.

Hreflang: Çözüm

İlk olarak Mueller, neyin düzeltilmesi gerektiğini bulmayı önerir.

Arama yapanların yanlış site sürümüne ulaşmasıyla ilgili bir sorun olup olmadığını belirleyin.

Bu olmazsa, hreflang uygulamanız gerekmeyebilir.

Mueller şöyle diyor:

“Pratikte, sorunu basitleştirebilirsiniz. neredesin aslında Yanlış ülke / dil sitesine gelen insanlarla ilgili sorunları görüyor musunuz? Bu, minimum düzeyde hreflang (ve tabii ki, herhangi bir doğrudan ziyareti yakalamak için bir JS ülke/dil tanıyıcı/açılır pencere) uygulamanız gereken yerdir. Muhtemelen bunların çoğu aynı dil/farklı ülke durumları ile sınırlı olacaktır, bu nedenle Almanca’da İsviçre/Almanya başlamak için doğru yer olabilir. 2 sürüm için hreflang ayarladıysanız ve 4 alakasız sürüme sahipseniz hiçbir şey bozulmaz.

Bu siteleri zaten çalıştırıyorsanız, Arama’dan gelen trafik için analiz kurulumunuzu kontrol eder ve geldikleri ülke ile geldikleri ülke ile karşılaştırırdım (bir ülke seçin, arama trafiğini filtreleyin ve karşılaştırın) sona erdikleri alanlar). Orada büyük bir uyumsuzluk bulamazsanız, büyük olasılıkla hreflang için çok fazla (veya herhangi bir şey) yapmanız gerekmez. hreflang için hiçbir bonus yoktur, yalnızca belirli bir ülkedeki/dildeki kullanıcıları aramada en uygun sayfayı göstermekle ilgilidir.”

Ardından, arama yapanların hangi sayfalara ulaştığına bakın. Google’ın yapabileceği en olası hatalardan biri, bir web sitesinin ana sayfasının yanlış sürümünü sunmaktır.

Marka adları yerelleştirilmediğinden, bir kullanıcı arama kutusuna tüm bunları yazarsa Google, bir ana sayfanın hangi sürümünün sunulacağını her zaman bilemez.

Arama yapanların yanlış ana sayfaya indiğini fark ederseniz, ancak diğer sayfalarda sorun yoksa, kısmen hreflang uygulamasıyla idare edebilirsiniz.

Mueller şöyle diyor:

“Kontrol ederken, önce en olası hatalara odaklanın: aynı dil / farklı ülke siteleri bunlardan biridir, ancak ana sayfa trafiği de vardır. Çoğu zaman bir marka adı yerelleştirilmez, bu nedenle insanlar onu aradığında, arama motorlarında beklentinin ne olduğu net değildir. Ana sayfada çok fazla uyumsuzluk bulursanız ancak sitenin başka bir yerinde bulamıyorsanız, ana sayfalarda da hreflang yapabilirsiniz (bu genellikle bir sitedeki tüm sayfalardan daha kolaydır). Veya elbette tüm ana sayfalar + tüm Almanca sayfaların bir kombinasyonunu yapabilirsiniz. Hreflang sayfa bazındadır, bu nedenle güzelliği (ve laneti) seçip seçebilmenizdir.”

Son olarak Mueller, gerçek bir sorun olup olmadığını kontrol ederek hreflang ile çok zaman kazanmanın mümkün olduğunu yineliyor.

Google, sayfaların doğru sürümlerini tek başına sunabilir, bu durumda hreflang ekleyerek hiçbir şey elde edemezsiniz.

“Her durumda, acele etmeden ve bir yıl boyunca bunun üzerinde çalışmadan önce, bunun gerçek bir sorun olup olmadığını iki kez kontrol edin ve eğer öyleyse, sorunun nerede olduğunu kontrol edin. Belki süper basit çözümler vardır (belki sadece bir ülke/dil açılır penceresine ihtiyacınız var ve geri kalanına bile ihtiyacınız yok?) ve zamanınızı başka yerlerde daha akıllıca harcayabilirsiniz.”

hreflang’ı gerektiğinde kullanılacak bir araç olarak düşünün. Gerekmiyorsa diğer görevlere öncelik verebilirsiniz.

Kaynak: Reddit

BENZER YAZILAR

APL

APL dosyası nedir? .apl uzantılı bir dosya, ESRI ArcPad uygulama yazılımı tarafından kullanılan bir Harita katmanı dosyasıdır. Dışa aktarılan bir ArcGIS haritası için harita katmanı özelliklerinin...

Olasılıksız

Orjinal Adı: ImprobableYazar: Adam FawerTercüme: Şirin Okyayuz YenerYayınevi: April YayıncılıkSayfa Sayısı: 472 sayfaISBN No: 9756006056Olasılıksız demek yetersiz kalacaktır. İnsanı adeta büyüsü altına alan bu...

Cat 6 Nedir?

Cat 6 Nedir? Cat 6 (“Kategori 6″nın kısaltması) bir Ethernet standardıdır. 250 MHz’de çalışır ve 10 Gbps veri aktarım hızlarını destekler. Cat 6’nın maksimum hızı,...
- Advertisment -

POPÜLER YAZILAR

Pixel Saatinizi Her Ne pahasına olursa olsun Koruyun, Çünkü Google Onu Sizin Yerinize Tamir Etmeyecektir

Google, Pixel Watch'unuzun ekranı kırılırsa tamir edilemeyeceğini doğruladı. Bunun nedeni, şirketin resmi olarak saatin yedek ekranlarını satmaması ve şu anda işleri onarmak için üçüncü...

Galaxy S24 Ultra, Samsung’un Cihazdan Çıkardığı İddiasıyla 10x Optik Yakınlaştırmanın Sonunu İşaretleyebilir

Galaxy S24 Ultra rahatlıkla gelecek yılın en iyi akıllı telefonlarından biri olacak ve bu kesin. Samsung'un her yıl cihazlarıyla sayı yapma alışkanlığı var. Bu yıl,...

iPhone 15 Ön Siparişleri Artık 799 Dolardan Başlayarak 1.599 Dolara Kadar Başlıyor

Apple, yalnızca Amerika Birleşik Devletleri'nde değil, dünya çapında 40'tan fazla ülkede dört iPhone 15 modelinin tamamı için resmi olarak ön sipariş almaya başladı. Bilmeyenler için,...

Intel 14. Nesil Core i9-14900K, Core i7-14700K, Core i5-14600K CPU’lar Kanadalı Perakendeci Tarafından Listelendi, Maliyeti Yalnızca 13. Nesle Göre %3 Daha Yüksek

Kanadalı Perakendeci, PC-Kanada Intel'in 14. Nesil Core i9-14900K, Core i7-14700K ve Core i5-14600K CPU'larını ön fiyatlarla listeledi. Kanadalı Perakendeci Tarafından Listelenen Intel 14. Nesil CPU'lar:...