Çarşamba, Şubat 21, 2024
Ana Sayfa Webmaster Google Güncellemeleri Makale Yapılandırılmış Veri Yönergeleri

Google Güncellemeleri Makale Yapılandırılmış Veri Yönergeleri

- Advertisement -

Google, AMP gereksinimini bıraktıklarını yansıtmak için Makale yapılandırılmış veri yönergelerini güncelledi ve En Çok Okunan Haberler uygunluğu için resim yönergelerini değiştirdi.

Yönergelerde yapılan üç değişiklik, arama sonuçlarının en üst sıralarında yer alabilecek durak hikayeleri bölümünün uygunluğunun daha fazla yayıncı için daha erişilebilir hale geldiğini açıkça ortaya koyuyor.

Yapılandırılmış Veriler En Çok Okunan Haberler İçin Artık Gerekli Değil

En çok okunan haberler, Google’ın yeni haber içeriğini arama sonuçlarında öne çıkarmasının bir yoludur.

Haberlerde trend olan konularda yapılan aramalar, mobil ve masaüstü aramalarda ekrana hakim olabilecek boyutlarda arama sonuçlarının en üstünde yer alan en çok okunan haberler bölümünü oluşturacaktır.

En çok okunan haberler ayrıca sayfanın ortasında alt kısımda gösterilebilir.

Sonuç olarak, en çok okunan haberlerde gösterilmek, son dakika haberleri yayınlayan siteler için çok önemlidir.

İlginç bir şey de, Google’ın, yapılandırılmış verilerin en çok okunan haberlerde görünmek için gerekli olmadığını belirtmek için Makale yapılandırılmış veri yönergelerinin ilk paragrafına ifadeler eklemesidir.

Bu yeni paragraf:

Haberinize, blogunuza ve spor makalenize Makale yapılandırılmış verileri ekleme sayfalar, Google’ın web sayfası hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasına ve Google Arama ve diğer özelliklerdeki (örneğin, Google Haberler ve Google Asistan) arama sonuçlarında makale için daha iyi başlık metni, resimler ve tarih bilgileri göstermesine yardımcı olabilir. En çok okunan haberler gibi Google Haberler özelliklerine uygun olmak için herhangi bir işaretleme gereksinimi bulunmamakla birlikte, içeriğinizin ne hakkında olduğunu (örneğin, bir haber makalesi olduğunu, yazarının kim olduğunu veya başlığın ne olduğunu) Google’a daha açık bir şekilde anlatmak için Makale ekleyebilirsiniz.).”

Yapılandırılmış verilerin uygun olmak için gerekli olmadığı her zaman böyle olmuşsa veya bu yeni bir şeyse, Google’ın belgelenmiş gereksinimlerinin daha az kısıtlayıcı ve daha kapsayıcı olduğunu gösterdiği için bu dikkate değerdir.

Bu, makale yapılandırılmış verileri eklemeyen haber kaynaklarının yine de en çok okunan haberlerde görünmeye uygun olabileceği anlamına gelir.

Bu, diğer geliştirilmiş listelemelerde de geçerlidir. Bu nedenle, Google’ın En Çok Okunan Haberler belgelerinin, kalifiye olmak için artık yapılandırılmış verilere ihtiyaç duymama eğilimini izlemesi doğaldır.

Bununla birlikte, Schema.org Makalesi yapılandırılmış verileri de dahil olmak üzere yapılandırılmış verileri eklemek yine de en iyi uygulamadır, çünkü yayıncıların Google’ın web sayfalarını anlamasını kolaylaştırmasına olanak tanır.

Google, AMP’ye Yapılan Referansları Sildi

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar anlamına gelen AMP, mobil cihazlarda son derece hızlı yüklenen HTML sayfaları geliştirmeye yönelik bir çerçevedir.

AMP kullanımı, bir zamanlar en çok okunan haberlere dahil olmaya hak kazanmak için gerekliydi.

Artık durum böyle değil ve Google, bu değişikliği yansıtmak için AMP ile ilgili bilgileri Makale yapılandırılmış veri yönergelerinden kaldırdı.

Google, yönergeleri yalnızca AMP ve AMP olmayan bilgileri içerecek şekilde değiştirmedi. Google, yapılandırılmış veri yönergelerinden AMP’ye yapılan tüm referansları tamamen kaldırdı.

AMP kullanan yayıncıların artık Makale yapılandırılmış veri yönergelerinden bir referansı yoktur.

Google 2020’deki bu değişikliğin bir blog gönderisinde bir ön bildiri yayınladı:

“Hikayelerin mobil cihazlarda En Çok Okunan Haberler’de yer alması için artık AMP gerekli olmayacak; her sayfaya açık olacak.”

En Çok Okunan Haberler Görsel Yönergelerine Geçiş

En önemli olarak kabul edilebilecek bir başka değişiklik, en çok okunan hikayelere dahil olmayı başarmayı kolaylaştırıyor.

Değişiklik görüntü boyutundadır. Google, resim boyutu gereksinimini küçülttü,

Google’ın resimler için yapılandırılmış veri yönergeleri, genişlik ve yükseklik çarpıldığında daha önce minimum 800.000 piksele sahip yüksek çözünürlüklü fotoğraflar gerektiriyordu.

Aşağıdakiler, değişiklikten önce ve sonra belirtilen yönergelerdir.

Önceki:

“En iyi sonuçlar için, aşağıdaki en boy oranlarına sahip birden fazla yüksek çözünürlüklü görüntü (genişlik ve yükseklik çarpılırken minimum 800.000 piksel) sağlayın: 16×9, 4×3 ve 1×1.”

Sonrasında:

“En iyi sonuçlar için, aşağıdaki en boy oranlarına sahip birden çok yüksek çözünürlüklü görüntü (genişlik ve yükseklik çarpılırken minimum 50K piksel) sağlayın: 16×9, 4×3 ve 1×1.”

“En iyi sonuçlar için, aşağıdaki en boy oranlarına sahip birden çok yüksek çözünürlüklü görüntü (genişlik ve yükseklik çarpılırken minimum 50K piksel) sağlayın: 16×9, 4×3 ve 1×1.”

En Çok Okunan Haber Yönergeleri

Bu değişiklikler yüzeyde önemsiz görünebilir. Ama onlar önemli.

AMP kullanan yayıncılar için herhangi bir kılavuzun tamamen kaldırılması biraz merak uyandırıyor. Google, AMP’den geri adım atıyor gibi.

Google’ın en çok okunan haberler için resim yönergelerinde yaptığı güncelleme, kullanıcılar ve yayıncılar için iyi olan daha küçük resim boyutlarının kullanılmasını teşvik ettiği için memnuniyetle karşılanan bir değişikliktir.

BENZER YAZILAR

Zeliş / Necati CUMALI

KİTABIN ADI : ZELİŞKİTABIN YAZARI : NECATİ CUMALIYAYINEVİ : CUMHURİYET KİTAP KULÜBÜBASIM YILI : 19981. KİTABIN KONUSU:Zeliş adlı köylü kızının Cemal adlı bir delikanlıya...

Kerem Fırtına Kimdir – Kerem Fırtına Hayatı

Kerem Fırtına Kimdir - Kerem Fırtına Hayatı - Kerem Fırtına Biyografisi   Kerem FırtınaDoğumu: 23 Eylül 1981 - İstanbulTürk dizi ve sinema oyuncusu. İlk ve orta eğitimini...

iPadOS 16.1 Beta Yayınlandı, Gecikmeli Lansmanı Onaylıyor

Apple, Apple’ın geliştirici programına kayıtlı olanlar için iPad için iPadOS 16.1’in ilk beta sürümünü yayınladı. iPadOS 16.1 Artık İndirilebilir, iPhone için iOS 16’dan Sonra Başlatılacak Apple’ın...

POPÜLER YAZILAR

Lazer Hassasiyeti, NASA’nın Navigasyon Doppler Lidar’ı ile Ay Keşifleriyle Buluşuyor

NASAAy gösterisi için hazırlanan Navigasyon Doppler Lidar teknolojisi, uzay araştırmalarının ötesinde sonuçları olan iniş teknolojisindeki ilerlemeleri vurguluyor. Bu ayın sonlarında, NASA'nın ticari ay teslimat hizmetleri...

Ay, Mars ve Ötesi için Öncü Fisyon Enerjisi

NASA özerklik, güvenlik ve uzun vadeli çalışmaya odaklanarak Ay için bir nükleer fisyon reaktörü geliştirmeye yönelik Fisyon Yüzey Enerjisi Projesi ile ilerliyor. Bu çaba,...

Yeni Nesil OLED Teknolojisinin Arkasındaki Sır

Durham Üniversitesi'ndeki bilim adamlarının yeni bir araştırması, daha parlak, daha verimli ve daha kararlı mavi organik ışık yayan diyotlara (OLED'ler) doğru beklenmedik bir yolu...

SEC’in X hesabı, Bitcoin ETF onayına ilişkin sahte haberler yayınlamak için saldırıya uğradı

Birisi, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) X (eski adıyla Twitter) hesabını ele geçirdi ve kurumun, kayıtlı ulusal güvenlik borsalarında Bitcoin ETF'lerinin (borsada...