Cumartesi, Eylül 23, 2023
Ana Sayfa Webmaster Google, Google Sitelerinin "SEO Amaçları İçin İdeal Olmadığını" Doğruladı

Google, Google Sitelerinin “SEO Amaçları İçin İdeal Olmadığını” Doğruladı

- Advertisement -
- Advertisement -

Google’dan John Mueller, SEO için Google Sites’ın kullanımı hakkında tavsiyelerde bulunarak, SEO için Google Sites’ın kullanışlılığını küçümsedi.

Google Siteleri

Google Sites, sites.google.com/new adresinde oturum açılmış bir Google hesabıyla sunulan bir web sitesi oluşturma hizmetidir.

Site, ücretsiz ve sites.google.com alan adı altında yayınlanan, barındırılan web sitesi oluşturucusudur, ancak gerçek bir alan adı kullanmayı da tercih edebilirsiniz.

Google Sites Sayfaları Dizine Eklenmiyor

Soruyu soran kişi, Google Sites web sayfalarının Google tarafından dizine eklenmemesinden endişe duyuyordu.

Sorulan ve John Mueller’in yüksek sesle okuduğu soru şu:

“Fransızca gönderilen bir soru vardı ve bu soru temel olarak Google Sites web sitemin sayfalarının neden düzgün şekilde dizine eklenmediğini soruyor.”

Google Sites Sayfaları Google Tarafından Dizine Eklenebilir

Google’dan John Mueller ilk olarak Google Sites’taki URL’lerin dizine eklenebileceğini doğruladı.

Mueller cevap verdi:

“Başka dillerde soru almak harika.

Bir adım geriye gidersek, Google Sites’ta oluşturulan web siteleri Google Arama’da dizine eklenebilir ve dizine eklenebilir.

Ancak Google Sites’ta kullanılan URL’lerin izlenmesi biraz zordur çünkü herkese açık sürüm, giriş yaptığınızda gördüğünüz URL’den farklı olabilir.”

Google Siteleri SEO İçin İdeal Değil

Mueller, Google Sites’ın SEO özelliklerini küçümseyerek cevabına devam etti.

Devam etti:

“Açık olmak gerekirse, teknik olarak dizine eklenebilir olmasına rağmen SEO amaçları açısından ideal değildir ve Search Console’da takip edilmesi karmaşık olabilir.

Eğer SEO öncelikli düşüncenizse, diğer seçenekleri araştırmak ve taahhütte bulunmadan önce artılarını ve eksilerini kontrol etmek faydalı olabilir.

Mueller daha sonra gerçek bir alan adının kullanılmasını tavsiye etti ve bunun varsayılan sites.google.com alan adı yerine neden tercih edildiğinin nedenlerini sıraladı.

Açıkladı:

“Search Console’da performans takibi için Google Sites içeriğine yönelik kendi alan adınızı da kullanabilirsiniz.

Kendi alan adınızı kullanmak, taşımayı seçmeniz durumunda taşımayı kolaylaştırır ve Search Console için tüm alanın sahipliğini doğrulamanıza olanak tanır.”

Google Siteleri Spam Gönderenler Arasında Popülerdir

Google Sites hizmeti, “Google Stacking” adı verilen bir taktikle Google alt alan adlarında bağlantılar oluşturan bağlantı spam göndericileri arasında popülerdir.

Google Stacking’in arkasındaki fikir, spam gönderenlerin Google E-Tablolar, Google Dokümanlar vb. üzerinde bağlantılardan oluşan bir sayfa oluşturması ve ardından bunları bir Google Sites’tan birbirine bağlamasıdır.

Google Stacking, Google alt alan adlarında bağlantılar aracılığıyla spam gönderen sitelere aktarılan “yetki” ve “güven” olduğu yönündeki yanlış inanışa dayanmaktadır.

Elbette bu bir temenni.

Google’ın kullandığı “güven”, “yetki” diye bir siteden diğerine linkler aracılığıyla aktarılan bir şey yoktur.

John Mueller anlaşmanın güven ile ilgili olduğunu açıkladı:

“Bakıp şunu söyleyebileceğimiz bir güven faktörümüz olduğunu sanmıyorum, ah güven (bilmiyorum) on ikiden dokuzu ya da orada hangi sayı olursa olsun.

…Bunun için özel olarak herhangi bir ölçüm yok.”

Bağlantıların Google Dokümanlar’da olup olmaması önemli değil, aktarılan bir “güven” faktörü yoktur, basitçe mevcut değildir.

“Yığınlama” uygulamasının ne kadar popüler olduğu göz önüne alındığında, bir Google çalışanının halka açık bir şekilde Google Sites’ın “SEO amaçları için ideal olmadığını” söylemesi ve SEO söz konusu olduğunda başka bir yere bakmayı önermesi biraz ironiktir.

Google Ofis Saatleri bölümünü 3:17. dakikada izleyin:

BENZER YAZILAR

SDC

SDC dosyası nedir? Bir SDC dosyası, yine StarOffice’in bir parçası olan Apache OpenOffice Calc elektronik tablo programıyla oluşturulmuş bir elektronik tablo dosyasıdır. Diğer elektronik tablo uygulamaları gibi,...

Tolstoy – İnsan Ne İle Yaşar?

Kitap KahramanlarıMatryonaSimonMihaelKitapta bir meleğin Allah tarafından cezalandırılışı anlatılmaktadır.----------------------------------------------------------------------------Simon ne evi nede kendine ait toprağı olan bir kunduracı. Karısı ve çocukları ile kulübede yaşıyordu. Emek...

şeker Portakali- Jose Moura De Vasconcelos

Yaramazlığıyla tüm mahallede adından söz ettiren ve ailesinin kendisini daha fazla olay yaratmaması ve kendilerinin biraz daha rahat edebilmeleri için kendisini daha beş yaşında...
- Advertisment -

POPÜLER YAZILAR

Microsoft, Web Sitelerine Bing Sohbet İçeriği Üzerinde Daha Fazla Kontrol Sağlıyor

Microsoft duyurdu Bing'in yeni yapay zeka destekli sohbet robotu özelliğinde yayıncıların içerik kullanımlarını sınırlamalarına yönelik yeni seçenekleri. Teknoloji devi, yayıncıların dile getirdiği endişeleri gidermeyi ve...

Cihazları Tüm Açılardan ve Tüm Renklerle Gösteren Resmi Renderlarda Pixel 8 ve Pixel 8 Pro Sızıntısı

Resmi tanıtımına iki haftadan az kaldı Pixel 8 ve Pixel 8 Pro'nun, ve bugün nihayet her iki cihazın da Google'ın onları piyasaya süreceği tüm...

MSI MEG Z790 ACE MAX ve MAG Z790 Tomahawk MAX İncelemesi

Intel'in 14. Nesil Raptor Lake Refresh CPU serisini yakında piyasaya sürmesi bir sır değil ve bu nedenle anakart satıcıları da mevcut ürün serilerinde yumuşak...

WhatsApp Yakında Uygulama İçinde Alışveriş Yapmanıza İzin Verebilir

O zamandan bu yana üç yıl geçti WhatsApp insanların uygulama içinden işletmelerden ve diğer platformlardan ürün ve hizmet satın almasına olanak sağlama olanağına sahip...