Pazar, Eylül 24, 2023
Ana Sayfa Webmaster Google Eylül 2023 Faydalı İçerik Güncellemesi

Google Eylül 2023 Faydalı İçerik Güncellemesi

- Advertisement -
- Advertisement -

Google, iki hafta içinde kullanıma sunulmasının tamamlanması beklenen Eylül 2023 Faydalı İçerik Güncellemesini duyurdu. Güncelleme, web sitelerinde veya alt etki alanlarında barındırılan 3. taraf içerik hakkında uyarı verirken, makine tarafından oluşturulan içeriği gevşetiyor gibi görünüyor.

Google ayrıca, Yararlı İçerik Sistemi belgelerine, bir sitenin Faydalı İçerik güncellemesi sonrasında trafiğini kaybetmesi durumunda ne yapılması gerektiği konusunda yeni öneriler içeren ek kılavuzlar ekledi.

Google Faydalı İçerik Sistemi

Google, kaliteli içeriği teşvik etmek ve faydalı olmadığı belirlenen içeriğin aramadaki varlığını azaltmak için Faydalı İçerik Sistemi adı verilen bir sisteme sahiptir.

Google tarafından web sitelerini birlikte sıralayan diğer tüm sistemlerle birlikte çalışan bir sistem olarak sunulmaktadır.

Bu sistem öncelikli olarak yararlı içeriğe karşılık gelen kalite sinyallerini belirlemeye odaklanmıştır.

Eylül Faydalı İçerik Güncellemesi Neyle İlgili?

Google, üç alanda rehberlik eklemek için Yararlı İçerik Sistemi belgelerini güncelledi:

  1. Makine tarafından oluşturulan içeriğe ilişkin kılavuzun gevşetilmesi
  2. Alt alan adlarında üçüncü taraf içeriği barındırma
  3. Sitenizin Faydalı İçerik güncellemesi nedeniyle trafiğini kaybetmesi durumunda ne yapmanız gerektiği konusunda ek rehberlik sağlamak

Google, Makine Tarafından Oluşturulan İçerikle İlgili Yönergeyi Gevşetiyor

Google’ın makine tarafından oluşturulan içeriğe ilişkin önceki kılavuzunda, Faydalı İçerik sisteminin insanlar tarafından oluşturulan içeriğe öncelik verdiği vurgulanıyordu.

Kılavuzun bu kısmı kaldırıldı ve bu, Google’ın AI içeriğine yönelik tutumunda, onu AI içeriğiyle ilgili görünüşte çelişkili olan diğer kılavuzlarla daha iyi hizalamak için bir değişikliğe işaret ediyor.

Orijinal rehber:

“Google Arama’nın faydalı içerik sistemi, insanların orijinal ve faydalı içeriği daha iyi görmesini sağlamak için otomatik sıralama sistemlerimiz tarafından kullanılan bir sinyal üretiyor insanlar tarafından yazılmışinsanlar için, arama sonuçlarında.”

Güncellenen kılavuz:

“Google Arama’nın faydalı içerik sistemi, insanların arama sonuçlarında insanlar için oluşturulmuş orijinal, faydalı içeriği daha iyi görmesini sağlamak amacıyla otomatik sıralama sistemlerimiz tarafından kullanılan bir sinyal üretiyor.”

Ana Web Sitesi veya Alt Alan Adlarındaki Üçüncü Taraf İçeriği

Bir web sitesinin ana bölümünde veya bir alt alan adında üçüncü taraf içeriklerini barındırma konusunda uzun süredir devam eden bir eğilim vardır.

Bunun bir örneği, bir alt alanda üçüncü taraf kredi kartı bağlı kuruluş içeriğini barındıran haber medyası web siteleridir.

Bu stratejilerin ardındaki fikir, ana sitenin sıralama gücünün bir kısmının alt alan içeriğinin daha iyi sıralamaya alınmasına yardımcı olması olabilir.

Google’ın Eylül 2023 Faydalı İçerik güncellemesi, web sitelerinin herhangi bir yerinde üçüncü taraf içerik barındıran web sitelerini olumsuz etkileyebilecek bir değişiklik yaptı.

Faydalı İçerik kılavuzuna eklenen yeni bir bölüm şunları tavsiye ediyor:

“Ana sitenizde veya alt alan adlarınızda üçüncü taraf içeriği barındırıyorsanız, bu tür içeriklerin, içeriğin yararlılığı gibi site genelinde oluşturduğumuz sinyallere dahil edilebileceğini anlayın.

Bu nedenle, eğer bir içerik ana sitenin amacından büyük ölçüde bağımsız ise veya yakın denetim olmadan veya ana sitenin katılımı olmadan üretilmişse, Google tarafından indekslenmesinin engellenmesini öneriyoruz.”

Açıkçası, misafir gönderileri yayınlayanların bu yönlendirmeye, özellikle içeriğin ana sitenin amacına uygun olup olmadığına veya eğer öyleyse, içerik sıkı bir denetimle oluşturulmuşsa dikkat etmesi gerekir.

Yararlı İçerik Güncellemesinden Kurtulma Konusunda Yeni Rehber

Son olarak Google, bir sitenin herhangi bir Faydalı İçerik Güncellemesinden etkilenmesi durumunda nasıl kurtarılacağına ilişkin yeni kılavuz ekledi.

Dokümantasyona eklenen yeni paragraf, yararsız içeriğin tanımlanmasını ve kaldırılmasını veya değiştirilmesini önermektedir.

Google’ın yeni kılavuzu:

“Trafikte bu sistemle ilgili olabileceğinden şüphelendiğiniz bir değişiklik fark ettiyseniz (örneğin bir herkese açık olarak yayınlanan sıralama güncellemesi sisteme), ardından içeriğinizi kendiniz değerlendirmeli ve faydasız görünenleri düzeltmeli veya kaldırmalısınız.

Bizim Yararlı, güvenilir, insanlara öncelik veren içeriğin nasıl oluşturulacağıyla ilgili yardım sayfası Yararlı içerik sistemiyle başarılı olmak için içeriğinizi kendi kendinize değerlendirmek için kullanabileceğiniz sorular var.”

Google’ın Yararlı İçerik Sistemi hakkındaki belgelerini okuyun:

Google Arama’nın faydalı içerik sistemi ve web siteniz

Önceki İçerikLovecrafts Untold Stories 2
Sonraki İçerikThe Entropy Centre

BENZER YAZILAR

Mobil Uyumluluk Bir Google Sıralama Faktörü mü?

Aramada mobil bu kadar önemli mi? Sitenizin mobil uyumlu olup olmaması önemli mi? Bir zamanlar, bir sitenin mobil cihazlarla uyumlu olup olmadığı Google için hiçbir...

EXIF

EXIF dosyası nedir? EXIF, ilk olarak 1985 yılında Japan Camera Industry Association (JCIA) tarafından verilen tanım olan “Değiştirilebilir Görüntü Dosyası Formatı” anlamına gelir. Standart, Japan Electronics ve Bilgi...

Bir Devrin Sonu: Epson Lazer Yazıcılardan Vazgeçiyor

Baskı donanımında lider şirketlerden biri bu teknolojiye veda etmek üzere olduğundan, lazer yazıcıların günleri çok yakında geride kalacaktı. Epson, 2026 yılına kadar lazer yazıcı üretimini...
- Advertisment -

POPÜLER YAZILAR

Microsoft, Web Sitelerine Bing Sohbet İçeriği Üzerinde Daha Fazla Kontrol Sağlıyor

Microsoft duyurdu Bing'in yeni yapay zeka destekli sohbet robotu özelliğinde yayıncıların içerik kullanımlarını sınırlamalarına yönelik yeni seçenekleri. Teknoloji devi, yayıncıların dile getirdiği endişeleri gidermeyi ve...

Cihazları Tüm Açılardan ve Tüm Renklerle Gösteren Resmi Renderlarda Pixel 8 ve Pixel 8 Pro Sızıntısı

Resmi tanıtımına iki haftadan az kaldı Pixel 8 ve Pixel 8 Pro'nun, ve bugün nihayet her iki cihazın da Google'ın onları piyasaya süreceği tüm...

MSI MEG Z790 ACE MAX ve MAG Z790 Tomahawk MAX İncelemesi

Intel'in 14. Nesil Raptor Lake Refresh CPU serisini yakında piyasaya sürmesi bir sır değil ve bu nedenle anakart satıcıları da mevcut ürün serilerinde yumuşak...

WhatsApp Yakında Uygulama İçinde Alışveriş Yapmanıza İzin Verebilir

O zamandan bu yana üç yıl geçti WhatsApp insanların uygulama içinden işletmelerden ve diğer platformlardan ürün ve hizmet satın almasına olanak sağlama olanağına sahip...