Cuma, Ekim 7, 2022
Ana Sayfa Webmaster Google, Dizine Ekleme ve Tarama Bütçesine İlişkin Görüşler Paylaşıyor

Google, Dizine Ekleme ve Tarama Bütçesine İlişkin Görüşler Paylaşıyor

Google kısa süre önce, tarama bütçesi olarak bilinen ve Google’ın içeriği dizine eklemesini neyin etkilediğini tartışan bir podcast yayınladı.

Hem Gary Illyes hem de Martin Splitt, Google’ın bakış açısından anlaşıldığı üzere, web’in dizine eklenmesiyle ilgili bilgileri paylaştı.

Tarama Bütçesi Kavramının Kökeni

Gary Illyes, tarama bütçesi kavramının arama topluluğu tarafından Google dışında oluşturulmuş bir şey olduğunu söyledi.

Google’da dahili olarak tarama bütçesi fikrine karşılık gelen hiçbir şey olmadığını açıkladı.

İnsanlar bir tarama bütçesinden bahsettiğinde, Google’da olup bitenler, tarama bütçesi denen tek şey değil, birden çok metriği içeriyordu.

Böylece Google’da tarama bütçesini neyin temsil edebileceği hakkında konuştular ve bunun hakkında konuşmanın bir yolunu buldular.

Dedi ki:

“…uzun zamandır tarama bütçesi kavramımız olmadığını söylüyorduk. Ve bu doğruydu.

Tek başına tarama bütçesi anlamına gelebilecek bir şeye sahip değildik – örneğin EAT için bir sayıya sahip olmadığımız gibi.

Ve sonra, insanlar bunun hakkında konuştuğu için, bir şey bulmaya çalıştık… en azından bir şekilde tanımlanmış.

Sonra iki, üç veya dört ekiple çalıştık – hatırlamıyorum – burada, insanların harici olarak tarama bütçesi olarak tanımladığı bir şeyi bir araya getirebilecek en az birkaç dahili metrik bulmaya çalıştık.”

Google’da Tarama Bütçesi Ne Anlama Gelir?

Gary’ye göre, tarama bütçesi hesaplamasının bir kısmı, sunucunun Googlebot’un sunucuyu aşırı yüklemeden kaç URL’yi taramasına izin verdiği gibi pratik hususlara dayanmaktadır.

Gary Illyes ve Martin Splitt:

“Gary Illyes: …bunu, Googlebot’un tarayabileceği ve taramaya istekli olduğu veya tarama talimatı verilen URL sayısı olarak tanımladık.”

Martin Splitt: Belirli bir site için.

Gary Illyes: Belirli bir site için evet.

Ve bizim için tarama bütçesi kabaca bu anlama geliyor, çünkü düşünürseniz web sitelerine zarar vermek istemiyoruz çünkü Googlebot siteleri çökertmek için yeterli Chrome kapasitesine sahip…”

Farklı Hususları Dengelemek

Vurgulanan bir başka ilginç nokta da, emeklemeyle ilgili olarak, nasıl farklı düşüncelerin söz konusu olduğuydu. Nelerin depolanabileceğinin sınırları vardır, bu nedenle Google’a göre bu, Google’ın kaynaklarını kullanmak anlamına gelir.”

“Martin Splitt: Görünüşe göre, herkes her şeyin mümkün olduğunca çabuk dizine eklenmesini istiyor, yeni çevrimiçi olan yeni web sitesi veya çok sayıda sayfası olan web siteleri olsun ve bunları sık sık değiştirmek istiyorlar. Şeylerin o kadar hızlı taranmamasından endişe ediyor.

Bunu genellikle, web sitesini bunaltmamak ile kaynaklarımızı önemli olan yerlere harcamak arasındaki dengeyle ilgili bir meydan okuma olarak tanımlarım.”

John Mueller kısa süre önce Google’ın her şeyi endekslemediğini tweetledi ve her şeyin yararlı olmadığını belirtti.

Mueller

“… Google’ın doğrudan gönderilmiş olsa bile web’deki her sayfayı dizine eklemediğini akılda tutmak önemlidir. Hata yoksa, zamanla dizine eklenmek üzere seçilebilir v eya Google yalnızca sitenizdeki diğer bazı sayfalara odaklanabilir.”

Takip etti

“Pek çok SEO ve site (belki de siz/sizinki değil!) dizine eklenmeye değmeyen korkunç içerik üretiyor. Var olması, kullanıcılar için yararlı olduğu anlamına gelmez.”

  • Martin Splitt, tarama sürecini “bir sorun” olarak adlandırıyor. Kaynaklarımızı önemli olan yerlere harcamak
  • John Mueller, içeriğin “kullanıcılar için faydalı

Kullanışlılık, içeriği değerlendirmek için ilginç bir açıdır ve bence içeriğin “kullanıcının amacını hedeflediğinden” ve “anahtar kelimenin optimize edildiğinden” emin olmak, içeriği teşhis etmek için steril tavsiyeden daha yararlı olabilir.

Örneğin, yakın zamanda tüm sitenin bir SEO yapılacaklar listesinden oluşturulmuş gibi göründüğü bir YMYL sitesini inceledim.

  • Bir Yazar profili oluşturun
  • Yazar profilinin bir LinkedIn Sayfası olmalıdır
  • Anahtar kelime trafiği optimize eder
  • “Otorite” sitelerine bağlantı verin

Yayıncı, sahte bir LinkedIn profilinde de kullanılan, yazarın biyografisi için AI tarafından oluşturulan görüntüleri kullanıyordu.

Sitenin web sayfalarının çoğu, başlığında anahtar kelimeler bulunan ancak hiç kullanışlı olmayan ince .gov sayfalarına bağlantı veriyor. Bağlantı kurmaya değer olup olmadığına karar vermek için hükümet sayfasına bile bakmamış gibiydiler.

Dıştan bakıldığında, bir SEO yapılacaklar listesinin kutularını işaretliyorlar, bir .gov sitesine bağlantı vermek, bir yazar profili oluşturmak gibi ezberci SEO faaliyetlerini tamamlıyorlardı.

Kalitenin dış görünüşünü yarattılar ama tam olarak başaramadılar çünkü her adımda yaptıklarının faydalı olup olmadığını düşünmediler.

Tarama Bütçesi Endişelenecek Bir Şey Değil

Gary ve Martin, çoğu sitenin tarama bütçesi konusunda endişelenmesine gerek olmadığı hakkında konuşmaya başladılar.

Gary, geçmişte tarama bütçesinin endişelenecek bir şey olduğu fikrini destekleyen arama endüstrisindeki blogları işaret etti, oysa ona göre endişelenecek bir şey değil.

Dedi ki:

“Bence kısmen kontrol edemeyecekleri, insanların kontrol edemeyecekleri bir şeyin olacağı korkusu ve diğer şey sadece yanlış bilgi.

…Ve o günlerde insanların tarama bütçesi hakkında konuştuğu bazı bloglar vardı ve bu çok önemliydi ve sonra insanlar bunu buluyordu ve “Tarama bütçesi konusunda endişelenmem gerekiyor mu?” konusunda kafaları karışıyordu.

Martin Splitt sordu:

“Fakat diyelim ki ilginç bir blogsunuz… Tarama bütçesi konusunda endişelenmeniz gerekiyor mu?”

Ve Gary cevap verdi:

“Bence çoğu insanın bu konuda endişelenmesine gerek yok ve çoğu dediğimde, muhtemelen internetteki sitelerin %90’ından fazlasının bu konuda endişelenmesine gerek yok.”

Birkaç dakika sonra podcast’te Martin şunları gözlemledi:

“Ama insanlar bu konuda endişeli ve bunun nereden geldiğinden tam olarak emin değilim.

Sanırım bu, birkaç büyük ölçekli web sitesinde, tarama bütçesinin bir şey olduğu hakkında konuştukları makaleler ve blog gönderileri olduğu gerçeğinden kaynaklanıyor.

SEO eğitim kurslarında tartışılmaktadır. Gördüğüm kadarıyla konferanslarda tartışılıyor.

Ancak bu, yaşanması nadir görülen bir sorundur. Sanki her web sitesinin muzdarip olduğu bir şey değilmiş gibi ama yine de insanlar bu konuda çok gergin.”

Google Nelerin Dizine Alınacağını Nasıl Belirler?

Ardından, Google’ın içeriği dizine eklemesine neden olan faktörler hakkında bir tartışma yapıldı.

İlginç olan, Gary’nin aranabilecek içeriği dizine eklemek istemekten bahsetmesidir.

Gary Illyes:

“…Dediğimiz gibi, sonsuz alanımız yok, bu yüzden düşündüğümüz şeyleri indekslemek istiyoruz – biz değil – ama algoritmalarımız bir noktada aranabileceğini belirliyor ve eğer yapmazsak örneğin, belirli bir site veya belirli bir URL veya her neyse hakkında henüz sinyaller varsa, o zaman bunu dizine eklemek için taramamız gerektiğini nasıl bilebiliriz?”

Gary Google Arama Merkezi teknoloji yazarı, Lizzi Sassman (@okaylizzi), daha sonra sitenin geri kalanından yeni içeriği dizine eklemeye değip değmeyeceği konusunda çıkarım yapmaktan bahsetti.

“Ve bazı şeylerden çıkarsama yapabilirsiniz – örneğin, ana sitenizde yeni bir blog başlatırsanız ve örneğin yeni bir blog alt dizininiz varsa, o zaman tüm siteye dayanarak bir tür çıkarım yapabiliriz, o blogdan çok fazla taramak isteyip istemediğimizi.

Lizzi Sassman: Ancak blog, daha sık güncellenebilecek yeni bir içerik türü, öyleyse bunun olup olmadığını nasıl anlayabiliriz…? Daha yeni. Haber olup olmayacağından emin değiliz, nasıl olduğu gibi
sık hala belirlenecek.

Gary Illyes: Ama bir başlangıç ​​sinyaline ihtiyacımız var.

Lizzi Sassman: Ve marş sinyali…

Gary Illyes: Ana siteden çıkarım yapın.”

Gary daha sonra kalite sinyallerinden bahsetmeye başladı. Bahsettikleri kalite sinyalleri, kullanıcıların bu ürünle ilgilenip ilgilenmediği gibi kullanıcı ilgisiyle ilgili sinyallerin olup olmadığıydı. İnsanlar bu siteyle ilgileniyor mu?

Açıkladı:

“Ama bu sadece güncelleme sıklığı değil. Aynı zamanda ana sitenin sahip olduğu kalite sinyalleridir.

Örneğin, belirli bir kalıbın İnternette çok popüler olduğunu görürsek, örneğin bir eğik çizgi ürününün İnternette çok popüler olduğunu ve Reddit’teki insanların bundan bahsettiğini görürsek, diğer siteler bu kalıptaki URL’lere bağlantı veriyorsa, o zaman insanların siteyi genel olarak beğendiğine dair bizim için bir işaret.”

Gary, popülerlik ve ilgi sinyalleri hakkında konuşmaya devam ediyor, ancak bu, başlatılan bir sitenin yeni bir bölümü olan sohbet bağlamında.

Tartışmada yeni bölüme Rehber diyor.

Illyes:

“Eğer insanların bağlantı vermediği bir şeyiniz varsa ve ardından yeni bir dizin başlatmaya çalışıyorsanız, insanlar siteyi beğenmiyorsa, o zaman neden yeni başlattığınız bu yeni dizini tarayalım?

Ve sonunda, eğer insanlar onunla bağlantı kurmaya başlarsa-“

Tarama Bütçesi ve Dizine Eklenen Siteler

Tartışılanlardan bazılarını tekrarlamak gerekirse:

  • Google’ın sonsuz kapasitesi yoktur ve web’deki her şeyi dizine ekleyemez.
  • Google her şeyi dizine ekleyemediği için yalnızca önemli olan içeriği dizine ekleyerek seçici olmak önemlidir.
  • Önemli olan içerik konuları tartışılmaya meyilli
  • Önemli olan, faydalı olma eğiliminde olan siteler, tartışılma ve bağlantı kurma eğilimindedir.

Açıkçası, bu, indekslenenleri etkileyen her şeyin kapsamlı bir listesi değil. Ayrıca bir SEO kontrol listesi olması amaçlanmamıştır.

Bu sadece Gary Illyes ve Martin Splitt’in tartıştığı kadar önemli olan şeylerin bir fikri.

 

RELATED ARTICLES

TLD nedir?

TLD nedir? TLD, üst düzey alan adı anlamına gelir ve alan adının '.com', '.org,' '.gov' ve '.edu' vb. gibi son noktadan sonra gelen parçasıdır. Örneğin, Facebook.com...

Alan Adı (Domain) nedir?

Alan Adı (Domain) nedir? Alan adı fiziksel bir adres gibidir. İnsanlar sizi World Wide Web'de bulur. Alan adı fiziksel bir adres gibiyse, sunucu da fiziksel bir bina...

Google, Arama Konsoluna Yeni HTTPS Raporu Ekledi

Google, yeni bir güncelleme sunmaya başlayacağını duyurdu. HTTPS raporu olarak Arama Konsolu’nda olacak. Duyuru Google’dan geldi Merkez Blog’da Ara ve arama motorunun başlatma sürecinin...

Most Popular

Google, 85 Milyon Dolarlık Tüketici Gizliliği Davasını Çözdü

Google'ın ana şirketi Alphabet Inc., Arizona eyaleti tarafından açılan bir tüketici mahremiyeti davasını sonlandırmak için 85 milyon dolar ödeyecek. Arama motorunun eyaletteki Tüketici Dolandırıcılık Yasasını...

iPhone 14 Pro’da ProRAW Çözünürlüğü 48MP’den 12MP’ye Nasıl Değiştirilir

Apple, geçtiğimiz ay iPhone 14 ve iPhone 14 Pro modellerini hemen hemen tüm departmanlarda büyük değişikliklerle piyasaya sürdü. Genel tasarım dili geçen yılkiyle aşağı...

Apple, Renkli Titanyum Alaşımlı Kaplamaları Gelecekte Daha Fazla Ürüne Getirecek

Apple, bu yıl hiçbir iPhone 14 modeli için titanyum alaşımlı bir kaplama kullanmadı, ancak Apple Watch Ultra'yı duyururken malzemeyi tanıttı. En son patente göre,...

Pixel 7 Pro AnTuTu’da Kıyaslandı, Amiral Gemisinin Tensor G2’si Snapdragon 888, A15 Bionic Tarafından Yenildi

Google'ın resmi duyurusundan önce, Pixel 7 Pro adımlarını attı ve birileri AnTuTu karşılaştırmasını amiral gemisinde de çalıştırmayı başardı. Ne yazık ki, akıllı telefonun iç...

Recent Comments