Pazartesi, Aralık 11, 2023
Ana Sayfa Webmaster Google, Birinci El Bilgiye Öncelik Vermek İçin Arama Sıralamasını Değiştiriyor

Google, Birinci El Bilgiye Öncelik Vermek İçin Arama Sıralamasını Değiştiriyor

- Advertisement -

Google, Arama’da daha özel sonuçlar sunmak üzere tasarlanmış çeşitli güncellemeler duyurdu.

Ayrıca Google bazı uygulamaları hayata geçirdi sıralama değişiklikleri İnsanların kişisel bakış açılarını ve ilk elden bilgiyi gösteren içeriği bulmasını kolaylaştırmak

Google, bu güncellemelerin bireysel ilgi ve ihtiyaçlara göre daha kişiselleştirilmiş deneyimler sunacağını iddia ediyor.

Google’ın Aramadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Cathy Edwards, bugünkü duyurusunda şunları söyledi: “Arama her zaman insan merakını web’deki inanılmaz genişlikteki insan bilgeliğiyle buluşturmakla ilgili olmuştur.” “Bu iyileştirmeler, soruları ne kadar spesifik olursa olsun kullanıcıların kendileri için en yararlı bilgileri bulmalarına yardımcı olacak.”

Yüzeydeki Birinci El Bilgilerdeki Sıralama Değişiklikleri

Şirket bugün yaptığı duyuruda, Google’ın arama sonuçlarında birinci şahıs bakış açılarını daha üst sıralarda göstermek için sıralama değişiklikleri başlattığını duyurdu.

Değişiklikler, insanların bilgi ararken bireysel deneyimleri, tavsiyeleri, görüşleri ve diğer doğrudan bilgileri keşfetmesini kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Bu, daha az tekrar eden ikinci el kaynak ve kullanıcıların sorgularıyla alakalı daha benzersiz kişisel bakış açıları içeren arama sonuçları anlamına gelebilir.

Edwards duyuruda şunları belirtiyor:

“Bu çalışmanın bir parçası olarak, sonuçlarda daha fazla birinci şahıs bakış açısı göstermek için bir dizi sıralama iyileştirmesi de kullanıma sunduk, böylece bu içeriği Arama’da bulmak daha kolay.”

Seçilmiş Öneriler İçin Konuları Takip Edin

Sıralama güncellemelerine ek olarak Google, sonuçları arama geçmişine ve kişisel ilgi alanlarına göre uyarlama çabalarını genişletiyor.

Google, kullanıcıların favori spor takımı veya yemek pişirme tarzı gibi belirli konuları doğrudan Arama sonuçlarından “takip etmeleri” için yeni bir yol sağlıyor. Bu, Google’ın alakalı makaleleri, videoları ve zamanında bildirimleri otomatik olarak göstermesine olanak tanıyacaktır.

Örneğin, bir maraton için antrenman yapan bir kişi “maraton antrenmanı”nı takip edebilir ve Google Keşfet akışında egzersizler ve ipuçlarıyla ilgili önerilen makaleleri görebilir.

Aşağıdaki örnek ekran görüntülerinde, bir mobil arama sonuçları sayfasının “moda trendleri” konusunu takip etmeden önce ve sonra nasıl göründüğünü görebilirsiniz.

Google, Birinci El Bilgiye Öncelik Vermek İçin Arama Sıralamasını Değiştiriyor
Google, Birinci El Bilgiye Öncelik Vermek İçin Arama Sıralamasını Değiştiriyor

Google, Birinci El Bilgiye Öncelik Vermek İçin Arama Sıralamasını Değiştiriyor
Google, Birinci El Bilgiye Öncelik Vermek İçin Arama Sıralamasını Değiştiriyor

Google, Birinci El Bilgiye Öncelik Vermek İçin Arama Sıralamasını Değiştiriyor
Google, Birinci El Bilgiye Öncelik Vermek İçin Arama Sıralamasını Değiştiriyor

Bu özellik, arama sonuçlarında Google hesaplarındaki son aramaları ve etkinlikleri göstermek gibi kişiselleştirme özelliklerine dayanır. Takip özelliği önümüzdeki birkaç hafta içinde ABD’deki mobil tarayıcılarda ve uygulamalarda İngilizce olarak kullanıma sunulacak.

Yıl sonuna kadar Google, sık ziyaret edilen siteleri yeniden bulmayı kolaylaştıracak ve birçok arama sonucunda takipçi sayıları gibi içerik oluşturucularla ilgili bilgileri göstermeye başlayacak.

Bu SEO’yu Nasıl Etkileyecek?

Bu değişiklikler muhtemelen SEO topluluğunda optimizasyon stratejilerini nasıl etkileyeceğine dair soruları tetikleyecektir.

Takip özelliği bireysel deneyimleri kişiselleştirmeye yönelik gibi görünse de, popüler konular etrafında yüksek kaliteli içerik üreten siteler, Google’ın bu sayfaları ilgilenen kullanıcılara sunmasıyla artan trafik görebilir.

Google’ın sık ziyaret edilen sitelerin yeniden bulunmasını kolaylaştırma planı, siteleri tanıtmak için hangi ölçümlerin kullanılacağına ilişkin soruları gündeme getiriyor. Google’ın duyurusu sıralama faktörlerini ayrıntılı olarak açıklamamış olsa da, kullanıcı etkileşimi, sitede geçirilen süre ve tekrarlanan ziyaretlere ilişkin mevcut ölçümler, kullanıcıların geri döndüğü popüler sitelerin ortaya çıkarılmasında büyük olasılıkla rol oynayacaktır.

İçerik oluşturucularla ilgili bilgilerin vurgulanmasına yönelik yeni odaklanma, yeni optimizasyon fırsatları sunuyor. Sağlam bir takipçi kitlesine ve yüksek etkileşime sahip yetkili bir içerik oluşturucu profili, güven sinyali verebilir. İçerik oluşturucu adlarının ve sosyal tanıtıcıların sayfalarda belirgin bir şekilde görüntülenmesi, Google’ın bu bilgileri daha iyi dizine eklemesine olanak tanır.

Kişiselleştirme özellikleri oturum açmış kullanıcıları daha önemli ölçüde etkileyecek olsa da, genel aramalara ilişkin sonuçları da değiştirebilir.

SEO profesyonelleri, genel kullanıcı deneyimi için optimizasyon yapmaya devam etmeli ve geniş bir kitleye hitap eden kaliteli içerik üretmelidir. Ancak belirli konularla ilgilenen niş kullanıcılara ulaşma yeteneği ek optimizasyon potansiyeli sağlar.

Özetle

Bugün açıklanan güncellemeler, Google’ın aramayı kullanıcıların gelişen ihtiyaçlarına uyarlama çabalarını göstermektedir.

Bu algoritmik değişiklikler ortaya çıktıkça kullanıcılar, ilgi alanlarının ve sorularının incelikli, insani doğasını daha iyi yansıtan arama sonuçlarını görmeye başlayabilir.

Ancak bu ince ayarların arama sıralamalarını ne kadar önemli ölçüde değiştireceği henüz bilinmiyor.

BENZER YAZILAR

Burcu Binici

Burcu Binici kimdir, kaç yaşlarında, aslen nereli, evli mi? İşte merak edilenler 2020 senesinde verdiği bir röportajda, kendini sıcakkanlı fakat yeni tanıştığı insanlara karşı mesafeli...

Samsung Electro-Mechanics, kendi başına katı hal pili üretmeyi hedefliyor

BT cihazları Samsung Electro-Mechanics'in BT cihazlarına yönelik oksit katı hal pilleri geliştirme ve üretme konusunda araştırma yürüttüğünü öğrendi. Katı hal piller, şu anda ticarileştirilmiş pillerde sıvı...

MAVİ-II,GÖRSEL SANATLAR ÜZERİNE DENEMELER VE ELEŞTİRİLER

TÜRK DİLİ VE KOMPOZİSYON-I DERSİKİTAP ÖZETiKİTABIN ADIMAVİ-II,GÖRSEL SANATLAR ÜZERİNE DENEMELER VE ELEŞTİRİLERKİTABIN YAZARISABAHATTİN EYUBOĞLUYAYIN EVİ VE ADRESİTÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI-İSTANBULBASIM YILIAĞUSTOS 20001.KİTABIN KONUSU...

POPÜLER YAZILAR

İnsan Hücreleri Minik Biyolojik Robotlara Dönüştü

Çok hücreli robotlar hareket ediyor ve kültürlenmiş nöronlarda oluşturulan "yaraların" iyileşmesine yardımcı oluyor. Tufts Üniversitesi ve Harvard Üniversitesi'nin Wyss Enstitüsü'ndeki araştırmacılar, insan trakeal hücrelerinden Anthrobot...

WhatsApp Yakında Sohbetlerinizi Gizli Bir Kodla Kilitlemenize İzin Verecek

WhatsApp düzenli olarak genel kullanıcı deneyimini düşündüğünüzden çok daha fazla geliştiren özellikler alıyor. Bugün şirket, Sohbet Kilidi işlevselliğinin bir uzantısı olarak hizmet verecek yeni...

Bebeklerin Dil Ustalığı İçin Neden Tekerlemelere İhtiyacı Var?

Bebekler yedi aylık olana kadar fonetik bilgiyi güvenilir bir şekilde işlemeye başlamıyor; araştırmacılar bunun dilin temelini oluşturmak için çok geç olduğunu söylüyor. Konuşmanın en...

NVIDIA DLSS 3 Kare Üretimi ve AMD Akışkan Hareketli Çerçeve Teknolojisi Kombinasyonu, Oyunlarda 3 Kat’a Kadar Performans Artışı Sağlıyor

NVIDIA'nın DLSS 3 Kare Üretimi ve AMD Akışkan Hareketli Çerçeve teknolojileri hiçbir zaman birlikte çalışacak şekilde tasarlanmamıştı. NVIDIA DLSS 3 Çerçeve Geni ve AMD Akışkan...