Çarşamba, Mart 29, 2023
Ana Sayfa Webmaster Google, Arama Konsolunu Yeni Öğe Sınıflandırma Sistemine Güncelledi

Google, Arama Konsolunu Yeni Öğe Sınıflandırma Sistemine Güncelledi

- Advertisement -

Google, tüm Search Console mülklerini sayfaların, öğelerin ve sorunların nasıl sınıflandırıldığını basitleştiren güncellenmiş bir sisteme taşımayı tamamlar.

Taşıma işleminin tamamlandığına dair bir duyuru bugün Twitter’da yayınlandı:

Google, Search Console kullanıcılarının kritik konulara daha fazla odaklanmasına yardımcı olmak için iki ay önce bu çabayı başlattı.

Bu hedefe ulaşmak için Google Search Console artık URL’leri veya öğeleri en üst düzeyde üç veya daha fazla durum kategorisine göre gruplamıyor.

Daha önce, Search Console, sınıflandırılmış URL’leri şu şekilde rapor eder: Geçerli, Uyarı ve Hata etiketler.

Search Console’da raporlanan öğelerin şu şekilde gruplandırılmış olduğunu göreceksiniz: geniş durumlar geçerli veya geçersiz.

Geçersiz, sayfada veya öğede rapora özel kritik bir sorun olduğu anlamına gelir ve geçerli, öğenin kritik bir sorunu olmadığı (ancak yine de uyarılar içerebilir) anlamına gelir.

Yeni geçerli ve geçersiz tanımlayıcıların sonuçları, rapor türüne göre değişir. Google, etkilenen her rapor için bunun ne anlama geldiğini açıklar.

Google Arama Konsolu Raporlarındaki Güncellemeler – Neler Değişiyor?

Search Console, sorunları tek tek şu şekilde sınıflandırmaya devam ediyor: hata, uyarı veya iyi. Değişen şey, bu sınıflandırmaların artık bir metin etiketi yerine renk ve simgelerle ima edilmesidir.

Bireysel Search Console raporlarına sunulan değişiklikler şunlardır:

 • Kapsam (Sayfa indeksleme): Geçerli ve Uyarı ile geçerli sayfalar şu şekilde gruplandırılmıştır: Dizine eklendi.
 • Hata ve Hariç tutulan sorunlar gruplara ayrıldı Dizine eklenmemiş durum.
 • Temel Web Verileri: Rapor artık sayfaları iki tablo halinde gruplandırıyor: Yok/Geliştirilmeye ihtiyacı var ve İyi sayfalar.
 • Mobil Kullanılabilirlik: Kategoriler artık – Kullanılabilir veya Kullanılamaz.
 • AMP raporu: İlk tablo, aşağıdakilerden etkilenen AMP sayfalarını gösterir: kritik sorunlar, ikinci tablo gösterirken kritik olmayan konular.
 • Zengin sonuç raporları: İlk tablo, aşağıdakilerden etkilenen zengin sonuçları gösterir: kritik sorunlar, ikinci tablo gösterirken kritik olmayan konular.
 • URL İnceleme: Bir URL için en üst düzey karar aşağıdaki üç kategoriden biri olacaktır:
  • URL Google’da
  • URL Google’da ancak sorunları var
  • URL Google’da değil

Açık olmak gerekirse, Google Arama Konsolu raporlara veri eklemiyor veya kaldırmıyor. Bu değişiklik yalnızca sorunların nasıl sınıflandırıldığını etkiler.

Bu güncelleme kullanıma sunulmadan önce mevcut olan tüm bilgilere erişebilirsiniz.

Yukarıdaki Search Console raporlarında yapılan değişikliklerle ilgili daha fazla ayrıntı için Google’ın yeni yardım sayfası.

RELATED ARTICLES

LinkedIn, İşletme Sayfaları İçin 4 Güncellemeyi Kullanıma Sunuyor

LinkedIn, işletme sayfaları için bir dizi yeni özellik sunuyor. Bu güncellemeler, gelişmiş yayıncılık ve topluluk oluşturma araçlarından yararlanırken işletmenizin marka kimliğini, değerlerini ve tekliflerini sergilemenize...

Microsoft’tan Yapay Zeka Destekli Görsel İçerik

Microsoft, son teknoloji yapay zeka destekli görsel içerik oluşturma aracı olan Bing Image Creator'ı piyasaya sürüyor. Yeni Bing ve Microsoft Edge için tasarlanan bu yenilikçi...

TikTok’un ABD’deki Geleceği Belirsiz: CEO Kongre ile Karşı Karşıya

Beş saatlik bir kongre duruşması sırasında TikTok CEO'su Shou Zi Chew, sosyal medya platformunun Çinli ana şirketi ByteDance ile bağlantıları hakkında ABD'li milletvekilleri tarafından...

Most Popular

Nintendo Switch Halefinin Yeni NVIDIA Tegra Çipinin Samsung 5nm 5LPP İşlemini Kullanacağı Söylentileri

Bir süredir halefi hakkında söylentiler var. Nintendo, yeni Switch oyunları ince hibrit konsoldan yeterli performansı sıkıştırmak için giderek daha fazla mücadele ederken, açıkça zamanı...

Dünyanın İlk GPU Hızlandırmalı Kuantum Hesaplama Sistemi, Açık Kaynaklı CUDA Quantum Yazılımını Kullanıyor

NVIDIA'nın DGX Quantum'u, Açık Kaynak CUDA Quantum Yazılımını Kullanarak Yüksek Performanslı GPU'ları Quantum Computing ile Birleştiriyor NVIDIA bugün, aşağıdakilerle oluşturulmuş yeni bir sistemi duyurdu: Kuantum...

LinkedIn, İşletme Sayfaları İçin 4 Güncellemeyi Kullanıma Sunuyor

LinkedIn, işletme sayfaları için bir dizi yeni özellik sunuyor. Bu güncellemeler, gelişmiş yayıncılık ve topluluk oluşturma araçlarından yararlanırken işletmenizin marka kimliğini, değerlerini ve tekliflerini sergilemenize...

Arc GPU’ların Baş Mimarı ve Kurucusu Raja Koduri Intel’den Ayrılıyor

Intel'in grafik teknolojilerine, Arc serisi grafik kartlarına katkıları olan ve Intel'e üç ürün grubunun çıkmasına yardımcı olan Raja Koduri, bu sabah Pat Gelsinger tarafından...

Recent Comments