Pazar, Eylül 25, 2022
Ana Sayfa Webmaster Google, Arama Konsolunu Yeni Öğe Sınıflandırma Sistemine Güncelledi

Google, Arama Konsolunu Yeni Öğe Sınıflandırma Sistemine Güncelledi

Google, tüm Search Console mülklerini sayfaların, öğelerin ve sorunların nasıl sınıflandırıldığını basitleştiren güncellenmiş bir sisteme taşımayı tamamlar.

Taşıma işleminin tamamlandığına dair bir duyuru bugün Twitter’da yayınlandı:

Google, Search Console kullanıcılarının kritik konulara daha fazla odaklanmasına yardımcı olmak için iki ay önce bu çabayı başlattı.

Bu hedefe ulaşmak için Google Search Console artık URL’leri veya öğeleri en üst düzeyde üç veya daha fazla durum kategorisine göre gruplamıyor.

Daha önce, Search Console, sınıflandırılmış URL’leri şu şekilde rapor eder: Geçerli, Uyarı ve Hata etiketler.

Search Console’da raporlanan öğelerin şu şekilde gruplandırılmış olduğunu göreceksiniz: geniş durumlar geçerli veya geçersiz.

Geçersiz, sayfada veya öğede rapora özel kritik bir sorun olduğu anlamına gelir ve geçerli, öğenin kritik bir sorunu olmadığı (ancak yine de uyarılar içerebilir) anlamına gelir.

Yeni geçerli ve geçersiz tanımlayıcıların sonuçları, rapor türüne göre değişir. Google, etkilenen her rapor için bunun ne anlama geldiğini açıklar.

Google Arama Konsolu Raporlarındaki Güncellemeler – Neler Değişiyor?

Search Console, sorunları tek tek şu şekilde sınıflandırmaya devam ediyor: hata, uyarı veya iyi. Değişen şey, bu sınıflandırmaların artık bir metin etiketi yerine renk ve simgelerle ima edilmesidir.

Bireysel Search Console raporlarına sunulan değişiklikler şunlardır:

 • Kapsam (Sayfa indeksleme): Geçerli ve Uyarı ile geçerli sayfalar şu şekilde gruplandırılmıştır: Dizine eklendi.
 • Hata ve Hariç tutulan sorunlar gruplara ayrıldı Dizine eklenmemiş durum.
 • Temel Web Verileri: Rapor artık sayfaları iki tablo halinde gruplandırıyor: Yok/Geliştirilmeye ihtiyacı var ve İyi sayfalar.
 • Mobil Kullanılabilirlik: Kategoriler artık – Kullanılabilir veya Kullanılamaz.
 • AMP raporu: İlk tablo, aşağıdakilerden etkilenen AMP sayfalarını gösterir: kritik sorunlar, ikinci tablo gösterirken kritik olmayan konular.
 • Zengin sonuç raporları: İlk tablo, aşağıdakilerden etkilenen zengin sonuçları gösterir: kritik sorunlar, ikinci tablo gösterirken kritik olmayan konular.
 • URL İnceleme: Bir URL için en üst düzey karar aşağıdaki üç kategoriden biri olacaktır:
  • URL Google’da
  • URL Google’da ancak sorunları var
  • URL Google’da değil

Açık olmak gerekirse, Google Arama Konsolu raporlara veri eklemiyor veya kaldırmıyor. Bu değişiklik yalnızca sorunların nasıl sınıflandırıldığını etkiler.

Bu güncelleme kullanıma sunulmadan önce mevcut olan tüm bilgilere erişebilirsiniz.

Yukarıdaki Search Console raporlarında yapılan değişikliklerle ilgili daha fazla ayrıntı için Google’ın yeni yardım sayfası.

RELATED ARTICLES

Google, Arama Konsoluna Yeni HTTPS Raporu Ekledi

Google, yeni bir güncelleme sunmaya başlayacağını duyurdu. HTTPS raporu olarak Arama Konsolu’nda olacak. Duyuru Google’dan geldi Merkez Blog’da Ara ve arama motorunun başlatma sürecinin...

Google’ın Kullanıcı Deneyimini Değerlendirmek İçin En İyi 3 Metriği

Temel Web Verileri (CWV), site ziyaretçilerinin kullanıcı deneyimini ölçmek için Google tarafından geliştirilen bir dizi ölçümdür. Bir web sayfasının ne kadar iyi performans gösterdiğine dair...

Google, Sıfır Arama Hacmi Anahtar Kelime Hedeflemeyi Tartışıyor

Bir Google ofis saatleri sohbetinde, Google çalışanları, sıfır arama hacimli anahtar kelimeler için sıralamayı deneyip denememe sorusuna yanıt verir. Soruyu soran kişi, sıfır arama hacmine...

Most Popular

Resmi iPhone 14 ve iPhone 14 Pro Duvar Kağıtlarını İndirin

iPhone 14 ve iPhone 14 Pro akıllı telefon serisindeki resmi duvar kağıtları artık farklı renklerde indirilebilir. Sahip Olabileceğiniz Tüm Cihazlar için Resmi iPhone 14, iPhone...

iPhone’da Hava Kilidi Ekranı Nasıl Ayarlanır ?

Bulunduğunuz yerdeki mevcut hava durumunu görüntülemek için iPhone Kilit Ekranınızı ayarlamak ister misiniz? Bunu iOS 16'da yapabilirsiniz ve size nasıl olduğunu göstereceğiz. iOS 16'da iPhone...

iOS 16’da Son Silinen ve Gizli Albümler Kilitlendi

Bu son derece harika. iOS 16'yı yüklediyseniz, Son Silinen ve Gizli albümlerinizin kilitli olduğunu fark edeceksiniz. Son Silinen ve Gizli Albümünüze Artık Herkes Erişemez -...

İPhone’da “Güncellemeye Hazırlanıyor” Hatasında iOS 16 Sıkışması Nasıl Onarılır

Apple, dünyaya en son iOS 16 güncellemesini yayınladı ve hemen şimdi uyumlu iPhone modellerinize indirebilirsiniz. Güncellemeyi hemen iPhone'unuza yüklemekle ilgileniyorsanız, bunu Ayarlar uygulamasından yapabilirsiniz. Sürekli...

Recent Comments