Salı, Eylül 27, 2022
Ana Sayfa Webmaster Google, Arama Konsoluna Yeni HTTPS Raporu Ekledi

Google, Arama Konsoluna Yeni HTTPS Raporu Ekledi

Google, yeni bir güncelleme sunmaya başlayacağını duyurdu. HTTPS raporu olarak Arama Konsolu’nda olacak. Duyuru Google’dan geldi Merkez Blog’da Ara ve arama motorunun başlatma sürecinin birkaç ay sürebileceğini belirtti.

Google blogda, “Sizden duyduğumuz yaygın isteklerden biri, sitenin HTTPS durumu hakkında daha fazla bilgi sağlamak ve hangi sayfaların HTTPS üzerinden sunulmadığını ve neden yapılmadığını anlamayı kolaylaştırmaktı” dedi.

Bu yeni rapor, sitenizdeki dizine eklenen sitelerin kaç tanesinin HTTP ve kaçının HTTPS olduğunu gösterecektir. Şu anda yalnızca etki alanı özellikleri ve HTTPS URL öneki siteleri için kullanılabilir.

HTTP ve HTTPS protokolleri benzerdir, ancak HTTPS, istekleri ve yanıtları şifrelemek ve imzalamak için aktarım katmanı güvenliğini (TLS) kullanır.

HTTPS, ağları ve kullanıcıları web sitesi sahtekarlarına, gizli dinlemelere ve ortadaki adam saldırılarına karşı korumaya yardımcı olur. Bunu, kullanıcının bilgisayarı/cihazı ile ziyaret edilen web sitesi arasındaki bağlantıyı şifreleyerek ve böylece gönderilen bilgilerin bütünlüğünü sağlayarak yapar.

Çoğu Web Sitesi Zaten HTTPS Kullanıyor

Şu anda, Google genelinde trafiğin %95’i şifrelenir. Bu sayı 2014’ten beri istikrarlı bir artış gördü Google ilk duyurduğunda arama motoru sıralamalarına dahil edilecektir.

HTTPS raporu, sayfaların HTTPS olarak sunulmasını engelleyen sorunları da listeler. Bu genellikle iki nedenden biriyle olur: ya sayfanın süresi dolmuş, geçersiz veya eksik bir SSL sertifikası vardır ya da güvenli olmayan üçüncü taraf kaynakları (ör. resimler, CSS ve Javascript) çağırır.

HTTP olarak sunulmasını engelleyen diğer hatalar, kurallı bir HTTP sayfası, yönlendirmeleri olan HTTPS sayfaları, botları bir HTTP sayfasına yönlendiren bir site haritası ve robots.txt dosyasında listelenen HTTPS URL’lerinden kaynaklanabilir.

Rapor Düşük Performanslı Sayfaları Belirlemeye, Kullanıcı Deneyimini Geliştirmeye Yardımcı Olacak

HTTPS, dijital pazarlamacılar ve arama motoru optimizasyonu uzmanları, bu yeni raporda değer bulacaklardır.

Google, onlara Search Console’dan bir sayfanın HTTP/HTTPS durumunu kontrol etme olanağı sağlayarak, HTTPS URL indeksleme hatasına neden olan sorunları çözmelerine yardımcı olabilir.

HTTPS protokolleri ayrıca güvenli olmayan muadillerinden daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlar. Chrome ve Firefox dahil olmak üzere birçok tarayıcı, güvenli olmayan web sitelerine karşı web’de sörf yapanları uyarmak için artık göstergeler kullanıyor.

HTTPS kullanımı ayrıca, yükleme hızı, etkileşim, müdahaleci geçiş reklamları ve görsel kararlılık açısından UX’i ölçen bir dizi metrik olan Google’ın Önemli Web Verilerine dahildir.

RELATED ARTICLES

TLD nedir?

TLD nedir? TLD, üst düzey alan adı anlamına gelir ve alan adının '.com', '.org,' '.gov' ve '.edu' vb. gibi son noktadan sonra gelen parçasıdır. Örneğin, Facebook.com...

Alan Adı (Domain) nedir?

Alan Adı (Domain) nedir? Alan adı fiziksel bir adres gibidir. İnsanlar sizi World Wide Web'de bulur. Alan adı fiziksel bir adres gibiyse, sunucu da fiziksel bir bina...

Google’ın Kullanıcı Deneyimini Değerlendirmek İçin En İyi 3 Metriği

Temel Web Verileri (CWV), site ziyaretçilerinin kullanıcı deneyimini ölçmek için Google tarafından geliştirilen bir dizi ölçümdür. Bir web sayfasının ne kadar iyi performans gösterdiğine dair...

Most Popular

House of the Dragon 6. Bölüm ücretsiz nasıl izlenir – seriyi şimdi izleyin

House of the Dragon 6. Bölüm nasıl izlenir: Game of Thrones'un İngiltere'deki spin-off serisini ücretsiz izleyin ve şimdiye kadarki tüm bölümleri yakalayın. House of the...

Hindistan, Tüm VPN Sağlayıcılarını Kullanıcı Verilerini Günlüğe Kaydetmeye ve Depolamaya Zorluyor

Web’e bağlanmak için bir VPN hizmeti kullanmanın faydalarından biri, gelişmiş gizliliktir, çünkü böyle bir çözüm, temelde anonim kalmayı ve siz veya cihazınız hakkında herhangi...

PyPI Kullanıcılarına Yönelik Son Kimlik Avı Saldırılarının Arkasındaki JuiceLedger Hackerları Var

Arkasındaki operatörler hakkında daha fazla ayrıntı ortaya çıktı, özellikle programlama dili için resmi üçüncü taraf yazılım deposu olan Python Paket Dizini'ne (PyPI) yöneliktir. İzlenen bir...

Prynt Stealer, Kurbanların Diğer Siber Suçlular Tarafından Çalınan Verilerini Çalmak İçin Bir Arka Kapı İçeriyor

Araştırmacılar, bilgi çalan kötü amaçlı yazılımda özel bir Telegram kanalı tabanlı arka kapı keşfettiler. Prynt hırsızı geliştiricisinin, diğer siber suçlular tarafından kullanıldığında kurbanların sızdırılan...

Recent Comments