Salı, Eylül 27, 2022
Ana Sayfa Webmaster Google, Alıntılanan Aramalar İçin Yeni Parçacıklar Gösteriyor

Google, Alıntılanan Aramalar İçin Yeni Parçacıklar Gösteriyor

Google’ın arama snippet’leri, sorgularınızın etrafına tırnak işareti koyduğunuzda biraz farklı görünür. Bugünkü duyuruda nelerin değiştiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Google Arama yazılım mühendisi Yonghao Jin bir blog yazısında “Alıntılanan aramaları daha iyi hale getiriyoruz” diyor.

Şimdi, bir sorgudaki bir kelimenin veya ifadenin etrafına tırnak işaretleri koyduğunuzda, pasaj, alıntının göründüğü sayfadan bir metin alıntısı içerecektir.

Burada, “google arama” içeren bir sorgu için görünebilecek bir pasaj örneği verilmiştir:

Google, Alıntılanan Aramalar İçin Yeni Parçacıklar Gösteriyor

Google, alıntılanan metnin kalınlaştırılmasının yalnızca masaüstü arama sonuçlarında göründüğünü not eder.

Bugünkü güncellemeden önce Google, alıntılanan metni tanımlamak yerine sayfayı açıklayan arama snippet’lerini sunmayı amaçlıyordu.

Jin, “Böyle bölümlerin etrafında bir snippet oluşturmak, kolayca okunabilir bir açıklama sağlamayabilir,” diye devam ediyor.

Artık Google, alıntılanan metnin nerede göründüğünü görmeyi tercih edeceklerini söyleyen arama yapanlardan gelen geri bildirimleri dinliyor.

Bu, Web Siteniz İçin Ne Anlama Geliyor?

Alıntılanan metinler için arama snippet’lerinde yapılan bugünkü güncelleme, yalnızca sonuçların Google’da nasıl görüntüleneceğini etkiler. Web sayfalarının Google’da nasıl sıralandığını etkilemez.

Ancak bu güncelleme olabilir sayfalarınızın Google Arama’dan aldığı tıklama sayısını etkiler.

Google, aradıklarını daha kolay ve daha hızlı bulabilecekleri için bu değişikliğin arama yapanlara fayda sağladığını vurguluyor.

Öte yandan, web yayıncıları değişikliği faydalı bulmayabilir.

Arama yapanlar aradıkları alıntıyı doğrudan Google’da bulabilirlerse, bu, sayfayı ziyaret etmek için daha az neden değil mi?

Bu değişikliğin varsa tıklama oranı üzerindeki etkisini söylemek için henüz çok erken, ancak Google’ın duyurusunu okuduğumda hemen aklıma gelen bir endişe.

Alıntılanan Aramalar Hakkında Diğer Notlar

Aynı sorguda birden fazla alıntı yapılan terim olduğunda, Google’ın alıntılanan aramalar için yeni snippet’leri görünmeyebilir. Terimler birbirinden uzaksa Google, snippet’te bunlardan birini görüntüler.

Alıntılanan metin bir sayfada birkaç kez görünüyorsa, Google snippet’te en alakalı örneği gösterir.

Son olarak, alıntılanan aramaların yerel sonuçlar için çalışmadığını belirtmekte fayda var. Yerel bir kutunun görünmesini tetikleyen tırnak içeren bir sorgu girerseniz Google, sonuçları alıntılanan metni içeren sayfalarla kısıtlamaz.

RELATED ARTICLES

TLD nedir?

TLD nedir? TLD, üst düzey alan adı anlamına gelir ve alan adının '.com', '.org,' '.gov' ve '.edu' vb. gibi son noktadan sonra gelen parçasıdır. Örneğin, Facebook.com...

Alan Adı (Domain) nedir?

Alan Adı (Domain) nedir? Alan adı fiziksel bir adres gibidir. İnsanlar sizi World Wide Web'de bulur. Alan adı fiziksel bir adres gibiyse, sunucu da fiziksel bir bina...

Google, Arama Konsoluna Yeni HTTPS Raporu Ekledi

Google, yeni bir güncelleme sunmaya başlayacağını duyurdu. HTTPS raporu olarak Arama Konsolu’nda olacak. Duyuru Google’dan geldi Merkez Blog’da Ara ve arama motorunun başlatma sürecinin...

Most Popular

House of the Dragon 6. Bölüm ücretsiz nasıl izlenir – seriyi şimdi izleyin

House of the Dragon 6. Bölüm nasıl izlenir: Game of Thrones'un İngiltere'deki spin-off serisini ücretsiz izleyin ve şimdiye kadarki tüm bölümleri yakalayın. House of the...

Hindistan, Tüm VPN Sağlayıcılarını Kullanıcı Verilerini Günlüğe Kaydetmeye ve Depolamaya Zorluyor

Web’e bağlanmak için bir VPN hizmeti kullanmanın faydalarından biri, gelişmiş gizliliktir, çünkü böyle bir çözüm, temelde anonim kalmayı ve siz veya cihazınız hakkında herhangi...

PyPI Kullanıcılarına Yönelik Son Kimlik Avı Saldırılarının Arkasındaki JuiceLedger Hackerları Var

Arkasındaki operatörler hakkında daha fazla ayrıntı ortaya çıktı, özellikle programlama dili için resmi üçüncü taraf yazılım deposu olan Python Paket Dizini'ne (PyPI) yöneliktir. İzlenen bir...

Prynt Stealer, Kurbanların Diğer Siber Suçlular Tarafından Çalınan Verilerini Çalmak İçin Bir Arka Kapı İçeriyor

Araştırmacılar, bilgi çalan kötü amaçlı yazılımda özel bir Telegram kanalı tabanlı arka kapı keşfettiler. Prynt hırsızı geliştiricisinin, diğer siber suçlular tarafından kullanıldığında kurbanların sızdırılan...

Recent Comments