4 C
Ankara
Salı, Nisan 20, 2021
Ana Sayfa Spor Gol ve Futbol

Gol ve Futbol

- Advertisement -
- Advertisement -

Gol ve Futbol

Topla oynanan, futbol benzeri oyunların tarihi çok daha eskilere dayansa da bugün bildiğimiz anlamda futbol ilk olarak 1800’lü yılların ortalarında İngiltere’de oynanmış. O zamandan beri de futbol çok sevilen bir spor. Gelin günümüzde dünyanın en çok oynanan ve izlenen sporu olan futbolu birlikte daha yakından tanıyalım.

Futbol çimle kaplı dikdörtgen bir sahada oynanır. Uluslararası kurallarla belirlenen futbol sahasının uzunluğu 90 ila 120 metre arasında, genişliğiyse 45 ila 90 metre arasında olabilir.

Futbol maçları on birer kişilik iki takım arasında oynanır. Bu oyunculardan başka takımların yedek oyuncuları da olur. Yedek oyuncular sahanın kenarında bulunan yedek kulübesinde bekler. Bir oyuncu sakatlandığında ya da teknik direktör tarafından oyun dışına çağrıldığında yedek oyunculardan biri oyuna girer.

Futbolda oyuncular saha içinde oynadıkları yerlere göre farklı adlarla adlandırılırlar. Örneğin yarısaha çizgisiyle rakip takımın kalesi arasında oynayan oyuncular hücum oyuncuları, yarısaha çizgisi çevresinde oynayan oyuncular orta saha oyuncuları ve yarısaha çizgisiyle takımın kendi kalesi arasında oynayan oyuncularsa savunma oyuncularıdır. Rakip takımın kaleye attığı topları durduran oyuncu da kaleci olarak adlandırılır.

Oyun başlamadan önce hakem takım kaptanlarının katılımıyla para atışı yapar. Para atışını kazanan takım ilk yarıda hücum edeceği kaleyi seçer. Diğer takımsa başlama vuruşunu yapar. Top sahanın tam ortasındaki başlama noktasına yerleştirilir ve hakemin işaretiyle bir oyuncu başlama vuruşu yaparak oyunu başlatır.

Oyun süresince dört hakem görev alır. Bunlardan ilki saha içinde duran ve maçı yöneten orta hakemdir. Orta hakeme yardımcı olan ve taç çizgilerinin hemen dışında duran iki hakem de yardımcı hakem olarak adlandırılır. Dördüncü hakem de orta ve yardımcı hakemlerle birlikte oyunu yönetmeye sahanın dışından yardımcı olur.

Bir oyuncuyu yaptığı bir hareketten dolayı uyarmak ya da cezalandırmak için orta hakem tarafından ceza kartı gösterilir. Hakem hatalı oyuncuya dönerek yapılan harekete göre sarı ya da kırmızı olan ceza kartlarından birini çıkarıp gösterir. Kırmızı kart gören oyuncu oyun dışına çıkar. Sarı kartsa uyarı niteliğindedir. Bir maçta iki defa sarı kart gören oyuncu, kırmızı kart görür ve oyunun dışına çıkar.

Gol ve Futbol

Futbolla İlgili Bu Terimleri Biliyor musunuz?

Penaltı vuruşu
Bir oyuncu kendi ceza alanı içinde rakip takımın oyuncularından birine kural dışı bir hareket yaptığında hakem penaltı vuruşu yapılması için oyunu durdurur. Penaltı noktasına koyulan topa rakip takımın oyuncularından biri vurarak penaltı vuruşu yapar.

Ofsayt
Bir oyuncu karşı sahaya doğru topu attığında, karşı sahadaki takım arkadaşıyla kaleci arasında rakip takımdan bir oyuncu bulunmazsa ofsayt olur.

Taç atışı
Oyun sırasında top taç çizgisinden saha dışına çıktığında topu oyuna tekrar sokmak üzere taç atışı yapılır. Taç atışında top iki elle tutularak başın arkasından öne doğru fırlatılır.

Köşe vuruşu
Oyun sırasında top savunma yapan takımın oyuncularından birine dokunarak kale çizgisinden saha dışına çıktığında hücum eden takımın bir oyuncusu tarafından köşe vuruşu noktasından yapılan vuruşa köşe vuruşu denir.

Aut
Bir oyuncunun rakip kaleye attığı topun kale çizgisinden dışarı çıkmasına denir. Top kale alanı içinden kaleci ya da savunma oyuncuları tarafından ayakla tekrar oyuna sokulur.

- Advertisement -

Most Popular

Recent Comments

admin on 300full-60