Cuma, Ekim 30, 2020
Ana Sayfa Bilim Genomlarına Yapılan Moleküler Ameliyatlar

Genomlarına Yapılan Moleküler Ameliyatlar

[dropcap]K[/dropcap]ültür bitkileri sürekli olarak insanların ihtiyaçlarına göre ıslah ediliyor. Bazen daha çok meyve vermeleri için yani verimliliklerinin artırılması için, bazen kuraklığa dayanmaları için, bazen de bitki hastalık ve zararlılarına karşı daha dayanıklı olmaları için ıslah ediliyorlar.

Yeşil biyoteknoloji şimdilerde bitki özelliklerini daha hızlı ve etkili bir şekilde geliştirebilmek amacıyla bilinen klasik ıslah yöntemlerine yeni yeni boyutlar katıyor.

Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü botanik uzmanları tarafından geliştirilen yeni bir biyoteknoloji tekniği sayesinde bitki genomlarının genetik bilgisi daha kesin ve güvenilir bir şekilde değiştirilebiliyor ya da genomlara başka nitelikler eklenebiliyor. Yeni geliştirilen teknik, bitkilerin doğal olarak kendi kendini onarma mekanizmasına dayanıyor. Homolog rekombinasyon olarak bilinen mekanizma, hücre herhangi bir nedenle bozulduğunda genomu onarıyor.

Moleküler makaslar olarak bilinen uygun enzimler kullanıldığında öncelikle genom uygun yerden kesiliyor ve daha sonra gerekli bilgiyi içeren yama kullanılarak bu kesik onarılıyor. İşte bu yama, değiştirilmek ya da geliştirilmek istenen özelliğin genetik bilgisini içeriyor. Bu tekniğe bitkide gen hedeflemesi (in planta gene targeting, IPGT) deniliyor.

Bu tekniğin çok güvenilir ve etkili olduğunu bildiren uzmanlar, yeni genetik bilginin istenilen hedef noktaya koplayca tam olarak yerleştirilebildiğini açıkladı. Temelde bu teknik her türlü bitkiye rahatlıkla uygulanabiliyor ve bilinen klasik tekniklerden % 100 daha etkili.

Şimdiye kadar yapılan çalışmalar, bitki genomunun yeni eklenen bilgiyi reddetmediğini göstermiş. Bir sonraki aşamanın bu tekniğin biyoteknolojide daha kapsamlı çalışmalara uygulanması olduğunu açıklayan uzmanlar, yeni moleküler “makasların ve yamaların” geliştirileceğini bildiriyor.

Bu teknik sayesinde, doğada en zor koşullarda yaşamını sürdürebilen ve hayatta kalabilen yabani bitki türlerinin her türlü dayanıklılık özelliklerinin kolaylıkla kültür bitkilerine transfer edilebileceği söyleniyor. Uzun vadeli hedefleri ise doğal kaynakların en uygun seviyede kullanılarak gıdaların üretilmesi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Katherine Langford’un başrolde yer aldığı Cursed için yeni bir fragman sundu

Hikayesi Arthur efsanelerine atıfta bulunan Tom Wheeler ve Frank Miller'ın romanından uyarlanan gösteri 17 Temmuz'da başlayacak. Netflix'ten yeni bir fantastik dizi geliyor. 17 Temmuz'da başrolde Katherine...

Teenage Mutant Ninja Turtles Yeni Bir Film Yeniden Başlayacak

Son tarih, Nickelodeon'un Teenage Mutant Ninja Turtles filmlerini yeniden başlatmayı planladığını bildirdi. Prodüksiyon, bilgisayar animasyonu ile oluşturulacaktır. Teenage mutant ninja kaplumbağalar yine sinemalarda olacak. Son tarih , Nickelodeon'un Teenage...

Alfred Wegener

Alfred Wegener Alfred L. Wegener 1 Kasım 1880’de Berlin’de doğmuştur. Bugün Humboldt Üniversitesi olarak bilinen Friedrich Wilhems Üniversitesi’nde gökbilim ve meteoroloji eğitimi almış, 1905 yılında...

John Stuart Mill

John Stuart Mill John Stuart Mill 1806 yılında Londra’da doğdu. Babası zamanının tanınmış bir felsefecisi ve ekonomisti olan James Mill’dir (1773-1836). James Mill’in eğitim konusunda...

Recent Comments

admin on 300full-60