4 C
Ankara
Salı, Nisan 20, 2021
Ana Sayfa Diğer... Sosyal Medya Gençler, Ebeveynler ve Öğretmenler Sosyal Ağların Risklerinden Habersiz

Gençler, Ebeveynler ve Öğretmenler Sosyal Ağların Risklerinden Habersiz

- Advertisement -

Gençler, Ebeveynler ve Öğretmenler Sosyal Ağların Risklerinden Habersiz

- Advertisement -

Sosyal ağ sitelerinin kullanımının yasal riskleriyle ilgili hazırlanan rapor Victoria’daki (Avustralya) 7. sınıf – 10. sınıf öğrencilerinin % 95’inin sosyal ağ sitelerini (Facebook, Myspace) kullandığını ve bunların neredeyse % 30’unun sosyal ağların risklerinin farkında olmadığını ortaya koydu.

Projede Victoria’daki ortaöğretim öğrencileri, öğretmenleri ve ebeveynleri tarafından kullanılan sosyal ağların yasal riskleri araştırılmış. Yapılan anket ve görüşmelerle yaşları 7. sınıf – 10. sınıfa devam eden 1000’den fazla ortaöğretim öğrencisinden, 200 öğretmenden ve 49 ebeveynden veriler toplanmış. Rapora göre Facebook öğrencilerin kullandığı sosyal ağ siteleri arasında % 93,4 oranla en popüler olanı.

Görüşülen öğrencilerin pek çoğunun sosyal sitelerindeki bilgilerini en az her gün, dörtte birinin ise günde birkaç kez güncellediği, ebeveynlerin ise % 80,4’ünün çocuklarının sosyal ağ sitesindeki profillerini en az bir kere incelediği ortaya çıkmış. Öğrencilerin % 48,8’i bazı riskler olabileceğini, % 28,3’ü sosyal ağ sitelerinin güvenli olduğunu düşünüyor. Yüzde 19,6’sı ise sosyal ağın herkesin kullandığı bir şey olduğunu, riskin derecesinin kendileriyle ilgili olmadığını ve bu konuda kararsız olduklarını belirtmiş.

Buna rağmen, ankete katılan öğrencilerin çoğu (% 72,4) sosyal ağ profilleri aracılığıyla yabancıların kendileriyle istenmeyen ve rahatsız edici türden iletişim kurduğunu belirtmiş. Öğrencilerin % 13,8’i kimlik hırsızlığı gibi güvenlik riskleri konusunda, küçük bir grubun da kendileriyle ilgili bilgilerin gizliliği ve kullanılmasıyla ilgili endişeleri olduğu tespit edilmiş.

Eğitim Fakültesi öğretim üyesi ve raporun yazarlarından biri olan Dr. Michael Henderson’a göre, kötü niyetli davranış biçimlerinin yarattığı riskler hem medya hem de politik çevreler tarafından vurgulansa da, çocukların ve gençlerin sosyal ağ sitelerini kullanırken maruz kalabilecekleri potansiyel yasal risklere gene de daha az ilgi gösterildiğini ifade ediyor. Gizlilik, güven ihlali, , iftira, fikri mülkiyet hakları ve telif hakkı ihlali gibi risklerin olduğunu belirten Dr. Henderson, hazırladıkları raporun, yasal riskler hakkında sosyal medyanın da parçası olduğu bir müfredat programının okullarda uygulanmasını önerdiğini söylüyor

- Advertisement -

Most Popular

Recent Comments

admin on 300full-60