Pazartesi, Aralık 4, 2023
Ana Sayfa Teknoloji Garmin'in Görmezden Geldiği İK Hatası Beni Apple Watch Almaya Zorladı

Garmin’in Görmezden Geldiği İK Hatası Beni Apple Watch Almaya Zorladı

- Advertisement -

Apple Watch, bugünlerde açık ara akıllı saatlerin kralı olsa da, Garmin, sonunda Apple’ın da dikkatini çeken bir yaklaşımla uzun süredir bu işin içinde.

İster Venu, ister Forerunner, sınıfının en iyisi Fenix, Epix süperstarı veya süper premium Marq hakkında konuşalım, fitness saatlerinin çoğu hemen hemen aynı konsepti temel alır.

Garmin, geleneksel saat tasarımını, en son teknoloji izleme özelliklerini ve temel akıllı saat özelliklerini tek bir büyük hedefle aynı çatı altına getiriyor: kimsenin yenemeyeceği kudretli bir cihaz yaratmak. Apple Watch bile değil, yani.

Kendimi bildim bileli bir Garmin müşterisiyim ve şimdiye kadar sayamayacağım kadar çok akıllı saat denedim ve sahibi oldum. Günlük yoldaşım bir Epix olsa da, bir Fenix ​​7S Sapphire Solar’a da sahibim çünkü MIP’de geçirdiğim yıllardan sonra OLED yükseltmesinin benim için doğru seçim olduğundan emin değildim. Öyleymiş meğer ama Fenix’i o kadar çok seviyorum ki iade edemedim.

Şimdiye kadar okuduysanız, muhtemelen Garmin’de neyin yanlış olduğunu ve neden bir Apple Watch Ultra’ya geçmeye karar verdiğimi merak ediyorsunuzdur. Her şey sadece tek bir hataya bağlı. Epix’imin bazen rahatsız olduğundan (ki öyle) veya ekrandaki herhangi bir şeyi zar zor okuyabildiğinizden (hala harika bir teknoloji olduğunu düşündüğüm MIP dışında) şikayet etmiyorum.

Garmin'in Görmezden Geldiği İK Hatası Beni Apple Watch Almaya Zorladı
Garmin’in Görmezden Geldiği İK Hatası Beni Apple Watch Almaya Zorladı

Çok sinir bozucu olan ve Garmin’in nedense görmezden geldiği hata, antrenmanlar sırasında (ve bazen normal kullanım sırasında da!) HR okumalarında ani bir düşüşe neden oluyor. Böyle bir şeyi hiç duymadıysanız, bu hatayı çevrimiçi olarak arasanız iyi olur ve muhtemelen kaç kişinin Garmin akıllı saatlerinde aynı davranıştan şikayet ettiğini görünce şok olacaksınız.

Bu aksaklığı ilk kez 2018’de duydum ve o noktada herkes bunun bir donanım sorunu olduğuna inandı. Ancak 2022’de, Epix Gen2 ve Fenix ​​7 dahil olmak üzere Garmin’in en yeni nesil cihazlarının da etkilenmesiyle işler önemli ölçüde daha da kötüye gitti.

Sorun olabildiğince basit: HR düşüşü, antrenman sırasında rastgele bir noktada meydana geliyor. Burada bir model yok – Bir aydan uzun süredir sorunu gözlemliyorum ve belki de yüzlerce antrenman yaptım. Neredeyse her durumda, düşüş rastgele bir zamanda gerçekleşir, bu nedenle ne zaman gerçekleşeceğini tahmin etmek imkansızdır.

HR düşüşü, antrenman istatistikleri ekranında kolayca gözlemlenebilir ve antrenmanın ortasında dinlenmeye karar vermişim gibi görünse de, durum böyle değil. Görünüşe göre Garmin’im henüz belirleyemediğim bir nedenle artık herhangi bir HR verisi kaydetmiyor.

İşte bu kadar uzun bir testten sonra bulgularımdan bazıları.

Her şeyden önce, Garmin’e ulaştıktan sonra, takibe fiilen başlamadan önce yaklaşık 10 dakika ısınmam söylendi. Nedeni oldukça basit, diyor Garmin:

“Soğuk hava, bileğin arkasındaki dokuda fazla kanın olmadığı yaygın bir sorundur. Bu, kanınız gerçekten pompalanmaya başlamadan önce bir antrenmanın başlarında olabilir.

Başka bir deyişle, KH sensörü kalp atış hızı okumalarını almakta zorlanabilir ve sonuç olarak, bir antrenmana başlamadan birkaç dakika önce ısınmak bununla başa çıkmaya yardımcı olur. Sadece bu… öyle değil. Sorun, sıcaklıkların 30 santigrat dereceye kadar çıktığı hem soğuk hem de sıcak günlerde meydana geldiğinden, mutlaka düşük sıcaklıklara bağlı görünmüyor. Soğuk kış günlerinde koşu eldiveni takmayı da denedim ama bu hala herhangi bir gelişme sağlamadı.

Garmin'in Görmezden Geldiği İK Hatası Beni Apple Watch Almaya Zorladı
Garmin’in Görmezden Geldiği İK Hatası Beni Apple Watch Almaya Zorladı

Şimdi, ne düşündüğünü biliyorum. Cihazımda bir sorun olmalı. Ben de öyle düşündüm ve bulabildiğim her Garmin’i denememin nedeni buydu, sadece eski-yeni Fenix ​​modelleri değil, aynı zamanda günlük Epix’im, bir Venu ve hatta yakın zamanda piyasaya sürülen Marq. HR düşüşü, model ne olursa olsun gerçekleşir.

Şimdi daha da büyük sorun burada.

Garmin saatlerimi bir Apple Watch Ultra ile karşılaştırırken, Apple cihazı her zaman yerinde görünüyor. Daha endişe verici olan, HR okumalarındaki her düşüşün ortalama HR’de de bir düşüşe neden olmasıdır, bu nedenle sonunda tüm veri seti etkilenir. Düzensiz HR okumaları, antrenman hazırlığı ve vücut pili dahil olmak üzere diğer rakamları da değiştirebilir.

Apple Watch Ultra, HR okumalarında herhangi bir düşüş kaydetmiyor gibi görünse de, Garmins’imi Whoop cihazlarıyla da karşılaştırdım. Whoop her zaman Apple Watch Ultra ile aynı seviyede olduğundan, bir kez daha, antrenmanlar sırasında HR okumalarını kaybeden tek kişi Garmin.

Denediğim diğer şeyler: saatleri sıfırlamak, iyice temizlemek, KH sensörünü yalamak (doğru, yaladım, çünkü bu, eski güzel günlerde göğüs kemerlerinin HR okumalarını iyileştirmenin harika bir yoluydu), değiştirmek kayışlar (hem silikon hem de kumaş olmak üzere birden fazla orijinal ve üçüncü taraf bant arasında geçiş yaptım) ve yine de hiçbir şey işe yaramadı. Bir Garmin saatinde herhangi bir kesinti olmadan doğru HR okumalarına sahip olmanın tek yolu göğüs kemeri takmak ve bu nedenle cihazları senkronize halde tutmaktır. Bu, sorunumu geçici olarak çözdü, ancak diğer yandan, Garmin’im verileri düzgün okuyamıyor diye göğüs kemeri takmak istemiyorum.

Sonunda, uzun vadede daha güvenilir bir seçim gibi göründüğü için Apple Watch Ultra’ya bağlı kalmaya karar verdim. Garmin bir düzeltme bulana kadar geri dönme şansım yok.

BENZER YAZILAR

NoWatch Aslında Bir Saat, Ekran Yerine Doğal Taşlar Kullanıyor

Akıllı saatler, hemen hemen herkesin olmazsa olmazı haline geliyor, ancak güzel bir model bulmak ilk başta inanabileceğinizden daha zor olduğu için, dışarıdan birinin aklına...

Yeni iPad’ler ve Mac’ler Ekim’de Gerçek Bir Olaydan Çok Basın Bültenleri İle Çıkabilir

iPhone 14 etkinliğinin aksine, Apple'ın yaklaşan iPad'leri ve Mac'leri için farklı planları olabilir ve her iki ürün grubunu da gerçek ana notlara ev sahipliği...

Apple, iPhone 14 Uydu Bağlantısı İçin Donanım Testlerini Lansman Öncesinde Tamamladı

Apple, yeni iPhone 14 serisini ve Apple Watch Series 8’i “Uzaklarda” tarihinde gerçekleşmesi planlanan etkinlik 7 Eylül’de. Etkinlik duyurularla dolu olacak ve her şeyi...

POPÜLER YAZILAR

Age of Empires II: Definitive Edition – Return of Rome İnceleme

Age of Empires II: Definitive Edition - Roma'nın Dönüşü Age of Empires II: Definitive Edition, 1999 yılında piyasaya sürülen orijinal oyununun büyük bir yeniden yapımıdır....

iPhone 15 Pro Max’in En İyi Kamera Özelliği Gelecek Yıl iPhone 16 Pro’ya da Gelecek

Apple, önümüzdeki yıl Eylül ayında iPhone 16 ve iPhone 16 Pro modellerini kamera bölümünde oldukça önemli güncellemelerle duyuracak. iPhone 15 Pro Max, gelişmiş yakınlaştırma...

Bir Pulsar’ın Tuhaf Parlaklık Değişimlerinin Gizemini Çözmek

Üçü de dahil olmak üzere hem yerde hem de uzayda bulunan 12 teleskopu kapsayan kapsamlı bir astronomik çalışma Avrupa Güney Gözlemevi (ESO) gökbilimciler, tesislerdeki...

Nesiller Boyunca Bakteriyel Ekip Çalışmasını Ortaya Çıkarmak

Bakteriler topluluklar oluşturduğunda işbirliği yapar ve nesiller boyunca besinleri paylaşırlar. Basel Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, yeni geliştirilen bir yöntemi kullanarak bunu ilk kez başarıyla gösterdiler. Bu...