Pazartesi, Aralık 11, 2023
Ana Sayfa Oyun Frostpunk 2 Önizleme ve Soru-Cevap

Frostpunk 2 Önizleme ve Soru-Cevap

- Advertisement -

Frostpunk 2’nin üzerinden iki yıldan fazla zaman geçti 11 bit Studios tarafından duyuruldu. Son olarak Polonyalı geliştirici, uzaktan yürütülen bir basın ön izlemesi için ve diğer satış noktalarına davet etti. Sunum, yeni Utopia Builder’a önceden kaydedilmiş bir bakışla başladı.

Geliştiriciler, devam filminin görülen olaylardan yaklaşık otuz yıl sonra gerçekleşeceğini açıkladı. Büyük Fırtına’nın en kötüsünden sağ kurtulan 11 bit Studios, bundan sonra ne olacağını keşfetmek istedi. Frostpunk 2’de ölçek çok daha büyük olacak, çünkü bir önceki bölümün başarılı bir şekilde oynanmasından sonra şehrin tamamı, artık gelişen bir metropolün sadece merkezi bölgesi haline gelmiş olacak.

Oyuncular yalnızca birkaç bölge inşa etmekle kalmayacak, aynı zamanda zaman ölçeği de çok daha geniş olacak ve uzun bir oyun boyunca yıllara kadar uzayacak. Sonuç olarak, tüm ekonominin arz ve talep sistemi üzerinde çalışacak şekilde ayarlanması gerekiyordu.

Bu, kaynakların iyi yönetilmesi gerekmeyeceği anlamına gelmiyor. Bunu beceriksizce yapıp soğukla, açlıkla ve hastalıklarla mücadele etmek tamamen mümkün. Ancak Frostpunk 2’de odak noktası daha çok toplum tarafıdır.

Frostpunk 2 Önizleme ve Soru-Cevap
Frostpunk 2 Önizleme ve Soru-Cevap

Büyük Fırtına’dan bu yana, birbirine zıt zihniyete sahip iki grup ortaya çıktı: şehrin sorunlarına endüstriyel ve teknik çözümlere değer veren Mühendisler ve şehirlerin dışında hayatta kalmayı başaran ve sorunlarını çözmek için teknolojiye güvenme konusunda şüpheci olan Toplayıcılar. Oyuncular Araştırma Enstitüsünü kurduğunda, Fikir Ağacı adı verilen topluluktan birinin veya diğerinin yanında yer alabilecekler. Örneğin, Toplayıcılar insan atıklarını kullanarak daha fazla yiyecek üretmek isterken, Mühendisler toprağı daha verimli hale getirmek için kimyasallar kullanmak istiyor.

Her topluluk, oyuncunun lider olarak seçimlerine bir tepki verecektir. Sonuçta oyuncular, 11 bit Studios’un Frostpunk 2: City Hall’daki en önemli konum olarak tanımladığı yeri inşa edecekler. Burası yasaların belirlendiği yerdir ve oyuncunun konseydeki çeşitli gruplardan destek toplaması gerekecektir. Söz vermenin ve sözü tutmamanın güveni zedeleyeceğini söylemeye gerek yok. Gerektiğinde kanunlar da zaman içinde değiştirilebilir. Geliştirici daha sonra oyunu hızlı bir şekilde iki yıl sonrasına, iki yeni aşırılıkçı grubun ortaya çıktığı zamana, Icebloods ve Technocrats’a kaydırdı. Sosyal gerilimlerle başa çıkmak şehrin uzun vadede hayatta kalması açısından kritik öneme sahip olacak.

Sunumun ardından 11 bit Studios, düzenlediği basın toplantısında Frostpunk 2 ile ilgili birkaç soruyu yanıtladı. Oyunun henüz kesin bir çıkış tarihi yok.

Frostpunk 2 Önizleme ve Soru-Cevap
Frostpunk 2 Önizleme ve Soru-Cevap

[SORU] Oyunun PC’de AMD FSR 3’ü desteklediği doğrulandı. Bunu tartışabilirseniz, uygulamanın ne kadar sürdüğünü ve onunla ne düzeyde performans gördüğünüzü duymak isterim.

FSR 3’ün uygulanması oldukça basitti. Başlangıçtan itibaren işe yaradı. Ama sorun şu ki evet, onu kullanıyoruz ve seviyoruz. Gerçekten mi. Bu harika. Kaliteyi çok artırıyor ve sunumda çok fazla ayrıntıya sahip olduğunu gördüğünüz şehirler için özellikle kullanışlı, tekil binalarda değil, kentsel karmaşada. FSR, bu ayrıntıları ve netliği yüzeye çıkarmamıza yardımcı oluyor.

Konsey ve grup oylamasının dinamikleri çok ilginç. Oyunun bu yönü hakkında rehberlik için herhangi bir siyaset bilimi bursuna baktınız mı?

Cevap vermenin hızlı yolu evet, araştırmamızı yapıyoruz. Aslında dahili olarak bile sahip olduğumuz pek çok etki var. Ben bir psikoloğum, ekibimizde bir sosyolog ve hukuk diplomasına sahip kişiler var, dolayısıyla pek çok bağlamımız var. Sanırım belirli bir konu bilgisi değil, birçok bağlam derdim. Ama evet, bu konuda çok araştırma yaptık. Özellikle oylama ve konseyin çalışma şekliyle ilgili olarak emin olmak istediğimiz bir şey vardı. Siyasetin özüne dair bir oyun yapıyoruz. Oylama mekanizmalarını simüle etme anlamında bir oyunu politik bir oyun haline getirmemeye çalışıyoruz. Kırbaç kim, başkan kim? Her neyse. Bunlar hükmetmenin ve kanun koymanın teknik özellikleridir.

Özellikle odaklanmak istediğimiz şey, oyun ve şehir sakinleri açısından hepimiz için olası bir geleceğe dair bir tartışma olan bu yasa ortamının özünde ne olduğudur. Bu, konseyin neden orada olduğu, ne için olduğu ve nasıl çalıştığı konusunda yol gösterici ışığımızdı. Bunu, farklı geçmişlere sahip insanlar arasında bir gelecek müzakere etmenin ve o gelecekle ilgili fikirlerle çatışmanın tam da kalbini sergilemek için kullanıyoruz. Konsey bu çatışmanın arenasıdır.

Frostpunk 2’deki başarısızlık koşullarından bahseder misiniz? Artık bunların hepsi oyundaki muhalif grupların yükselişiyle mi alakalı? Hava durumu hâlâ ölçülüyor mu?

Ölçülüyor. Dünyanın hâlâ donmuş olduğunu ve donarak ölmenin hâlâ çok mümkün olduğunu unutmadık. Açlığa, ısı eksikliğine vb. yol açacak şekilde başarısızlığa doğru yolunuzu hala yanlış yönetebileceğiniz anlamında hala bir hayatta kalma oyunu.

Hava durumu kesinlikle oyunda var, az önce gördüğünüz demoda bir faktör değildi, ama hala orada. Sıcaklık bir faktördür, fırtınalar bir faktördür, vb. Bu konuda çok detaylı konuşmuyoruz çünkü oyunun konsepti gerçekten bambaşka bir fırtınayı konu alıyor.

Bu aslında gelecek olarak tanımladığımız, dünyanın boş bir sayfa olduğu ve onu uygun gördüğümüz şekilde yeniden inşa edebileceğimiz bir gelecek olması gerektiğine inandığımız fikir çatışmasıyla ilgili.

Ve çalışanlarınız için doğru seçim olduğuna gerçekten inandığınız şeyin sonuçları konusunda hızla düşüncesizleşebileceğinizi fark etmeniz. Farklı insanların farklı bir şekilde düşündüğünü ve farklı bir şekilde baktığını gözden kaçırıyor olabilirsiniz ve bunun sonuçları nelerdir?

Yine de bunun bir toplum hayatta kalma oyunu olduğunu söylemek istiyoruz. Biz hâlâ kendi yarattığımız çerçevenin içinde kalmayı çok istiyoruz ama aynı şeyi Frostpunk 2’de yapmak yerine onun üzerine inşa etmeye devam etmeyi gerçekten istiyoruz. Bu biz şunu soruyorduk: Toplumun hayatta kalması gerçekten ne anlama geliyor? Bu durumda cevap, gerçek hayatta kalmanın toplumun hayatta kalması olduğudur.

Mesela bizim için daha önemli olan şey, donarak ölmemek için kendimizi hazırlamamaktır. Önemli olan kışa nasıl uyum sağlayacağımızın fikirlerini görmek ve göstermektir. Belki benim uyum sağlama yöntemim seninkinden daha iyidir ve eğer kendini zorluyorsan beni kızdırıyorsun demektir.

Bu daha önemli, havanın kendisi değil ama orada ve canlıdır. Düşmanca.

İlk oyundaki iki yol, İnanç ve Düzen, bu oyundaki başlangıç ​​konumunuzu etkileyecek mi? Bu seçimlerin herhangi bir yan etkisi olacak mı?

Bu, senaryoyla ilgili bir sorudur ve bunu şimdi ayrıntılı olarak yanıtlamayacağız. Sizi temin ederim ki senaryo ve hayranlarımızın Dünya’daki en sevdikleri şehirde neler olup bittiğini bilmelerini beklemek aklımızda olan bir şey.

Mesele şu ki, 30 yıl sonrayız. Yani tahmin edebileceğiniz gibi insanlar hala İnanç ve Düzeni hatırlıyor. Bu gerçekten, hayatta kalmak için Frostpunk’ta yapmak zorunda kaldığınız bu zor seçimlerin üzerine yeni neslin neyi inşa ettiği sorusu haline geliyor. Şimdi ne inşa etmek istiyorlar?

Utopia Builder için topluluk başlatmak ve harita seçenekleri konusunda başka hangi seçeneklere sahip olduğumuzu bize söyleyebilir misiniz?

Aslında çok detaylı bir şey söyleyemeyiz. Bu konuda hâlâ çalışmalarımız devam ediyor. Utopia Builder gibi bir mod yapmanın asıl amacının çeşitli başlangıç ​​koşullarına sahip olmaktır, değil mi diyebiliriz?

Dahili olarak sahip olduğumuz ilginç bir slogan, sanırım, gerçekten bir dizi seçeneğiniz varsa gerçekten işe yarayan bu çoklu evren distopyalarıdır. Sunumda gördüğünüz kurulum yalnızca olası kurulumlardan biriydi. Bir oyun sırasında alabileceğiniz grupların yanı sıra birden fazla başlangıç ​​kurulumu da olacak.

Arıza koşulları nelerdir?

Özetlemek gerekirse, kesinlikle donabilirsiniz. Dolayısıyla, hayatta kalma başarısızlığı durumu, sosyal başarısızlık durumuyla karşılaştırıldığında daha az ön planda ve merkezde olmasına rağmen hala oldukça mevcuttur. Aslında bu, sahip olduğumuz şu sloganın çok iyi bir şekilde kapsadığı bir şey: ‘Şehir düşmemeli’. Bu fikir, her büyük uygarlığın aslında içeriden çökmeye başladığıdır. Gerçek tehlike budur, gerçek düşman budur, eğer farklı fikirleri ve şehrin sosyal manzarasını yönetemezseniz gerçek risk budur.

Ama tabii ki daha önce de söylediğimiz gibi hayatta kalma hala mevcut. Yani temel ihtiyaçlarınızı karşılamıyorsanız başarısız olursunuz.

Oy vermeyebilir misin? Belediye Meclisindeki koltuğunuzu kaybedebilir misiniz?

Kesinlikle. Olasılıklardan biri bu. İyi soru. Ve evet, her zaman tam bir çöküşle sonuçlanmak zorunda değil, ancak oylanan berbat bir lider de olabilirsiniz.

Ulaşmaya çalıştığınız hedef nedir? Nasıl kazanırsın?

Sanırım bunda iki nokta var. Ütopya oluşturucusunda çok iyi göstermediğimiz şey, kendiniz için oluşturduğunuz nihai hedefin seçimidir.

Utopia Builder adına üzgünüm, Conrad buna ayrıntılı olarak cevap veremeyeceğimizi söylüyor. Ama sanırım Utopia Builder hakkında söyleyebileceğimiz şey, tutkunuzu gerçekleştirmek için çalıştığınız ve senaryolar için biraz farklı bir hikaye olduğu.

Zaman ayırdığın için teşekkürler.

BENZER YAZILAR

12. Nesil Intel CPU’lar, 16 Çekirdeğe Kadar, 40 GB DDR5 Bellek, Intel Arc ve NVIDIA RTX GPU’lar

ASUS, İlk Mobil İş İstasyonu ve ASUS'un En Hafif 16” İş Dizüstü Bilgisayarı da dahil olmak üzere İki Yeni Dizüstü Bilgisayar ile ExpertBook Serisini...

Apple TV’de tvOS 16 Final’i indirin [Kılavuz]

Bir Apple TV HD veya Apple TV 4K modeliniz varsa, tvOS 16'nın son sürümü artık indirilebilir. İşte nasıl kurulacağı. tvOS 16'nın Son Sürümü Apple TV'ye...

Apple, iOS 17 ile iPhone’unuzu Akıllı Bir Ekrana Dönüştürmek ve Her Zaman Açık Ekranı İyi Bir Şekilde Kullanmak İstiyor

Apple'ın WWDC 2023 etkinliğine iki haftadan daha kısa bir süre kaldı ve iOS 17 ile ilgili ayrıntılar gelmeye devam ediyor. Apple'ın Kontrol Merkezini yenilemeyi...

POPÜLER YAZILAR

İnsan Hücreleri Minik Biyolojik Robotlara Dönüştü

Çok hücreli robotlar hareket ediyor ve kültürlenmiş nöronlarda oluşturulan "yaraların" iyileşmesine yardımcı oluyor. Tufts Üniversitesi ve Harvard Üniversitesi'nin Wyss Enstitüsü'ndeki araştırmacılar, insan trakeal hücrelerinden Anthrobot...

WhatsApp Yakında Sohbetlerinizi Gizli Bir Kodla Kilitlemenize İzin Verecek

WhatsApp düzenli olarak genel kullanıcı deneyimini düşündüğünüzden çok daha fazla geliştiren özellikler alıyor. Bugün şirket, Sohbet Kilidi işlevselliğinin bir uzantısı olarak hizmet verecek yeni...

Bebeklerin Dil Ustalığı İçin Neden Tekerlemelere İhtiyacı Var?

Bebekler yedi aylık olana kadar fonetik bilgiyi güvenilir bir şekilde işlemeye başlamıyor; araştırmacılar bunun dilin temelini oluşturmak için çok geç olduğunu söylüyor. Konuşmanın en...

NVIDIA DLSS 3 Kare Üretimi ve AMD Akışkan Hareketli Çerçeve Teknolojisi Kombinasyonu, Oyunlarda 3 Kat’a Kadar Performans Artışı Sağlıyor

NVIDIA'nın DLSS 3 Kare Üretimi ve AMD Akışkan Hareketli Çerçeve teknolojileri hiçbir zaman birlikte çalışacak şekilde tasarlanmamıştı. NVIDIA DLSS 3 Çerçeve Geni ve AMD Akışkan...