Cumartesi, Aralık 2, 2023
Ana Sayfa Oyun Forza Motorsport'un PC Performansı Oldukça Hayal Kırıklığı Yaratıyor

Forza Motorsport’un PC Performansı Oldukça Hayal Kırıklığı Yaratıyor

- Advertisement -

Son Forza Motorsport oyununun piyasaya sürülmesinden bu yana altı yıl geçti. Redmond merkezli geliştirici Turn 10 Studios, serinin 2005 yılında orijinal Xbox konsolunda piyasaya sürülmesinden bu yana her iki yılda bir yeni bir bölüm yayınlayarak daha önce istikrarlı bir program izlemişti.

Üç kat daha uzun süren geliştirme aşaması birçok faktörden kaynaklanıyordu. 2020 ve 2021’de geliştirilmekte olan herhangi bir oyun için olduğu gibi, COVID kesinlikle katkıda bulundu. Ancak Turn 10 aynı zamanda Forza Motorsport’un temeldeki birçok yönünün, özellikle de fizik simülasyon sisteminin elden geçirilmesini istiyordu. Bir o kadar da gerçekçi. Dikkate değer bir örnekte geliştiriciler, önceki oyuna kıyasla lastik çarpışma modelinde 48 kat aslına uygunluk artışından bahsetti.

Xbox Series S|X konsollarına (PC’ye ek olarak) özel olarak yayınlanan ilk Forza oyunu olan yeni yarış oyunu aynı zamanda ForzaTech motorunun yepyeni bir versiyonunu da içeriyordu.

Geliştiriciler, lansmandan önce hacimsel sis, fiziksel tabanlı görüntü oluşturma (PBR), tamamen prosedürel bir bulut sistemi ve gerçek zamanlı ışın izlemeli yansımalar ve ortam kapanması (küresel aydınlatmayla) gibi önemli görsel iyileştirmeler talep etti.

Xbox Series X’te oyun üç seçilebilir mod sunar: Performans (4K, 60 fps), Performans Işın İzleme (4K, ışın izleme, 60 fps) ve Görseller (4K, ışın izleme, 30 fps).

Stüdyo tarafından belirlenen ideal gereksinimlerden çok daha güçlü bir PC’de Forza Motorsport’un yayın öncesi inceleme yapısını (birkaç saat önce yayınlanan en son yama ile güncellendi) kontrol edebildim. Açık olmak gerekirse ideal spesifikasyon şudur:

  • AMD Ryzen7 5800X
  • RTX 4080
  • 16 GB RAM
  • NvME SSD’si

Test konfigürasyonu aşağıdakilerle donatılmıştır:

  • AMD Ryzen 7 7800X3D
  • RTX 4090
  • 32 GB RAMDDR5
  • WD_BLACK SN850 NvME SSD

Forza Motorsport'un PC Performansı Oldukça Hayal Kırıklığı Yaratıyor
Forza Motorsport’un PC Performansı Oldukça Hayal Kırıklığı Yaratıyor

Maalesef Forza Motorsport bu canavar bilgisayarda hiç de iyi çalışmıyor. Tam tersine, ışın izlemenin maksimum düzeyde etkinleştirildiği (tam yansımalar artı ortam kapanması) tuhaf, neredeyse oynanamaz bir karmaşadır ve Performans moduna ayarlanmış NVIDIA DLSS bile (1080p’den 4K’ya yükseltme) 40 kareye ulaşmasına izin veremez. Yukarıdaki yerleşik kıyaslama aracı sonucunda görebileceğiniz gibi saniyede.

Forza Motorsport'un PC Performansı Oldukça Hayal Kırıklığı Yaratıyor
Forza Motorsport’un PC Performansı Oldukça Hayal Kırıklığı Yaratıyor

Ayrıca kıyaslamayı ışın izleme tamamen kapalıyken de test ettim. Ne yazık ki kare hızı yalnızca 10FPS arttı ve takılma sayısı daha da yüksekti.

Şimdi, kıyaslama aracının özellikle yoğun olduğunu, çünkü geceleyin Hakone pistinde çok sayıda çevre ışığının olduğu bir ortamda gerçekleştirileceğini belirtmekte fayda var. Sonraki bir Serbest Oyun Hızlı Yarışında, kapalı havalarda Grand Oak Raceway Ulusal Pisti’ne rastladım.

Burada, aşağıda yer alan oynanış görüntüsünün ikinci yarısında da görebileceğiniz gibi, kare hızı, kıyaslamadakinden çok daha yüksekti. Bununla birlikte, ışın izleme devre dışı bırakıldığında bile bazı takılmalar hala can sıkıcı derecede mevcuttu.

Tam oyun incelememiz yakında yayınlanacak. Bu arada, Turn 10’un PC performansı üzerinde yapacak çok işi olduğu zaten açık. NVIDIA DLSS 3 ve AMD FSR 3 kesinlikle yardımcı olabilir, ancak PC’de sorunsuz bir oyun deneyimi sağlamak yalnızca ölçek yükselticilerin elinde değildir.

Dürüst olmak gerekirse Forza Motorsport o kadar muhteşem görünmüyor bile. Şu anda, iki yıl sonra hala muhteşem görünen ve kusursuz bir şekilde çalışan (her yarış oyununda olması gerektiği gibi) Forza Horizon 5 ile doğrudan karşılaştırmayı açıkça kaybediyor.

BENZER YAZILAR

Outbox Nedir?

Outbox Nedir? Giden kutusu, giden e-posta mesajlarının geçici olarak saklandığı yerdir. Bir mesaj oluştururken, çoğu posta programı otomatik olarak mesajınızın bir taslağını giden kutusuna kaydeder....

49mm Boyutlu Apple Watch Pro Kılıf, Yeni Karşılaştırmaya Göre Apple Watch Series 8’den Çok Daha Büyük

Söylentileri ile 1.99 inç ekran Apple Watch Pro, şirketin kitleleri şımartacak en büyük akıllı saat modeli olacak. En son vaka sızıntısı, Apple Watch Series 8'in...

Melih Cevdet ANDAY .Geçmişin Geleceği

Melih Cevdet ANDAY .Geçmişin GeleceğiKİTABIN ÖZETİ :Yazar kitabın basında Nurullah Ataç’ın divan şiirinde ne kadar usta olduğunu, divan şiirinin gittikçe unutulduğunu, şimdiki şairlerin ise...

POPÜLER YAZILAR

iPhone 15 Pro Max’in En İyi Kamera Özelliği Gelecek Yıl iPhone 16 Pro’ya da Gelecek

Apple, önümüzdeki yıl Eylül ayında iPhone 16 ve iPhone 16 Pro modellerini kamera bölümünde oldukça önemli güncellemelerle duyuracak. iPhone 15 Pro Max, gelişmiş yakınlaştırma...

Bir Pulsar’ın Tuhaf Parlaklık Değişimlerinin Gizemini Çözmek

Üçü de dahil olmak üzere hem yerde hem de uzayda bulunan 12 teleskopu kapsayan kapsamlı bir astronomik çalışma Avrupa Güney Gözlemevi (ESO) gökbilimciler, tesislerdeki...

Nesiller Boyunca Bakteriyel Ekip Çalışmasını Ortaya Çıkarmak

Bakteriler topluluklar oluşturduğunda işbirliği yapar ve nesiller boyunca besinleri paylaşırlar. Basel Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, yeni geliştirilen bir yöntemi kullanarak bunu ilk kez başarıyla gösterdiler. Bu...

Ultrason – Zehirli “Sonsuza Kadar Kimyasallardan” Kurtulmanın Yeni Bir Yolu

Yeni yöntem, tehlikeli kimyasalları zararsız maddelere ayırıyor. Yeni bulgular, ultrason teknolojisinin, kirlenmiş yeraltı suyunu arıtmak için genellikle "sonsuza kadar kimyasallar" olarak adlandırılan per- ve poli-floroalkil...