4 C
Ankara
Perşembe, Mart 4, 2021
Ana Sayfa Windows Windows 10 Film ve TV uygulamasını Ekran Okuyucusu ile kullanma

Film ve TV uygulamasını Ekran Okuyucusu ile kullanma

- Advertisement -

Windows 10


Filmler ve TV uygulaması, ekranınızdaki metni yüksek sesle okuyan ve olayları açıklayan yerleşik bir ekran okuyucu olan Ekran Okuyucusu ile çalışır, böylece PC’nizi kısmi veya görme olmadan kullanabilirsiniz. Ayrıca ortak eylemler gerçekleştirmenize yardımcı olacak klavye kısayolları da vardır.

Ekran Okuyucuyu Başlat

- Advertisement -

Windows logo tuşuna Başlat Düğmesi basın Ekran Okuyucusu’nu başlatmak için + Ctrl +  Enter tuşlarına basın. Ekran Okuyucusu’nu durdurmak için bu tuşlara tekrar basın. Birçok klavyede, Windows logo tuşu, tuşların alt sırasında, Alt tuşunun solunda veya sağında bulunur.

Uygulamayı aç

Filmler ve TV’yi açmak için Windows logo tuşuna Başlat Düğmesi basınyazın, filmler ve TV yazın ve ardından Enter tuşuna basın . Uygulamayı kapatmak için Alt + F4 tuşlarına basın .

Görülecek yer

Filmler ve TV uygulaması şu yer işaretlerini içerir:

 • Ana uygulama alanları için gezinti . Üç ana uygulama alanı vardır: Birincisi , Microsoft Store’dan satın almak veya kiralamak için yeni filmler ve TV şovları satın alabileceğiniz Keşfet ; ikincisi, önceden satın aldığınız veya kiraladığınız filmleri veya TV şovlarını bulabileceğiniz Alımlar; üçüncüsü, cihazınızda sakladığınız kişisel videolara göz atmanızı sağlayan Kişisel’dir.
 • Arama kutusu . Arama kutusu, koleksiyonunuzda veya Microsoft Mağazası’nda içerik aramanıza olanak tanır.
 • Oturum açın . Microsoft hesabınızda oturum açmak için bunu kullanın.
 • Mağaza . Microsoft Store’da daha fazla içerik satın almak için bunu kullanın.
 • Daha fazlası . Daha fazla seçenek için bir menü açın.
 • Main . Bu, Microsoft Store’da satın aldığınız veya kiraladığınız yeni filmleri ve TV şovlarını, satın aldığınız içeriği veya kişisel videolarınızı keşfedebileceğiniz ana içerik alanıdır.

navigasyon

Uygulamada gezinmek için Sekme tuşunu, Shift + Sekme tuşlarını ve ok tuşlarını kullanın. Sekme ve Shift + Sekme sizi uygulamanın farklı alanları arasında götürür. Her alanda gezinmek için ok tuşlarını kullanın.

Örneğin, Keşfet’teki TV alanına gitmek için, ana uygulama alanları için Gezinme’ye gelene kadar uygulamada hareket etmek üzere Sekme veya Shift + Sekme tuşlarına basın, ardından Keşfet’e ulaşıncaya kadar sağ veya sol ok tuşuna basın, Enter tuşuna basın, ardından TV alanına ulaşıncaya kadar Sekme tuşuna basın.

Seçilen alandaki başlıklara göz atmaya başlamak için Enter tuşuna basın ve ardından içerik başlıkları arasında hareket etmek için ok tuşlarını kullanın. Galerideki Microsoft Store’u açan Tümünü göster gibi diğer eylemlere geçmek için Sekme tuşunu kullanın.

Klavye kısayolları

Uygulamada aşağıdaki klavye kısayolları bulunmaktadır.

Bu tuşa basın Bunu yapmak için
Ctrl + Q Odağı Arama kutusuna taşıma
Üst Karakter + F10 Odağın Film galerisindeki bir içerik öğesinde olduğu gibi (varsa) bir bağlam menüsü açın
Alt + Enter Tam ekran moduna girin (video izlerken)
ESC Tam ekran modundan çıkma (video izlerken)
Giriş Odaklanılan bir şey seçin
Boşluk çubuğu veya Ctrl + P Oynat veya duraklat (video izlerken)
Alt + Sol ok tuşu veya Geri al tuşu Geri dön
Ctrl + T Tekrarlama özelliğini açma veya kapatma (video izlerken)
F7 Sesi kapatma (video izlerken)
F8 Sesi kısma (video izlerken)
F9 Ses açma (video izlerken)

Ortak görevler

Bir film, TV şovu veya kişisel video bulun ve oynatmaya başlayın

Arama kutusuna gitmek için Sekme veya Shift + Sekme tuşlarına basın ve ardından istediğiniz filmin veya TV şovunun adını yazın ve aramak için Enter tuşuna basın. Önceden sahip olduğunuz veya kiraladığınız videolar için arama sonuçları önce görüntülenir. Microsoft Mağazası’ndan kiralayabileceğiniz veya satın alabileceğiniz içerik sonuçlarını görmek için Shift + Sekme tuşlarına ve ardından Enter tuşuna basın . Ardından, arama sonuçlarına göz atmak için ok tuşlarını kullanın.

İstediğiniz başlığı bulduğunuzda seçmek için Enter tuşuna basın.

 • Kişisel bir video ise hemen oynatılmaya başlar.
 • Sahip olduğunuz ticari filmler için, Oynat düğmesine gitmek üzere Sekme tuşunu kullanın ve oynatmaya başlamak için Enter veya Ara Çubuğu’na basın.
 • Sahip olduğunuz bir TV dizisinde odak, serideki ilk bölüm veya henüz izlemediğiniz ilk bölüm için Oynat düğmesine odaklanır. Farklı bir bölüm istiyorsanız, Bölümler listesine gitmek için Sekme tuşunu kullanın ve sonra istediğiniz bölüme gitmek için aşağı ok tuşunu kullanın. Ardından Oynat düğmesine gitmek için Sekme tuşuna basın ve Enter tuşuna basın.
 • İlk olarak satın almanız veya kiralamanız gereken bir film veya TV şovu için Enter tuşuna basıldığında bu başlık Microsoft Store’da açılır. Satın almak veya kiralamak için talimatları izleyin. İşlemi tamamladığınızda, Satın Al veya Kirala düğmesi Oynat veya Sahip olunmuş olarak değişir. Düğmenin seçili olduğundan emin olun ve odağı Filmler ve TV uygulamasına geri döndürmek için Enter tuşuna basın. Gerekirse, Oynat düğmesine gitmek için Sekme tuşunu kullanın ve ardından Enter tuşuna basın.

Video oynatmayı kontrol etme

Videonuz oynatıldıktan sonra oynatmanın nasıl kontrol edileceği aşağıda açıklanmıştır.

 • Videoyu duraklatmak veya oynatmak için Ara Çubuğu’na basın.
 • Oynat veya Duraklat düğmesinden başlayarak 30 saniye ileri atlamak için İleri atla düğmesine gitmek üzere Sekme tuşuna basın ve ardından Enter tuşuna basın.
 • Oynat veya Duraklat düğmesinden başlayarak 30 saniye geriye atlamak için Geri atla düğmesine gelmek için Sekme + Shift tuşlarına basın ve ardından Enter tuşuna basın.
 • Sesli veya kapalı altyazı seçeneklerini değiştirmek için Oynat veya Duraklat düğmesinden başlayarak altyazılar ve ses için Göster menüsüne gitmek üzere Sekme + Üst Karakter tuşlarına iki kez basın ve ardından Enter tuşuna basın. İstediğiniz seçenekleri seçmek için ok ve Enter tuşlarını kullanın.
 • Sesi kapatmak için F7 tuşuna basın.
 • Sesi kısmak için F8 tuşuna basın.
 • Sesi açmak için F9 tuşuna basın.

Altyazıları aç

Çoğu film ve TV şovu için altyazı veya altyazı mevcuttur. Bunları nasıl açacağınız aşağıda açıklanmıştır.

 1. Bir videoyu açıp oynatmaya başladıktan sonra Duraklat’ı seçin veya duraklatmak için Ara Çubuğu’na basın .
 2. Basın Shift + Sekme iki kez altyazılar ve ses düğmesi basın göster menüsüne almak için Enter ve ardından bir dili seçmek için aşağı ok tuşlarını yukarı kullanın veya tuşuna basın Enter .
 3. Şimdi altyazıları olan videoya devam etmek için Ara Çubuğu’na basın .
 4. Altyazıların görünümünü daha kolay okunacak şekilde değiştirmek için:
 5. Windows logo tuşuna Başlat Düğmesi basın + U ile Erişim Kolaylığı ayarlarını açın.
 6. Ekran Okuyucusu 1 / 7’ye gitmek için Sekme tuşuna bir kez basın, ardından Kapalı açıklamalı alt yazılara gitmek için aşağı ok düğmesine üç kez basın ve ardından Enter tuşuna basın .
 7. Sekiz açılır menünün her birinden istediğiniz seçeneği belirleyin. Örneğin, Altyazı rengini sarıya, kapalı altyazıların arkasında görünen Arka Plan rengini siyaha değiştirebilirsiniz.
- Advertisement -

Most Popular

Recent Comments

admin on 300full-60