4 C
Ankara
Salı, Nisan 20, 2021
Ana Sayfa Tarih Fatih'in Batı Seferleri Hakkında Kısa Bilgiler

Fatih’in Batı Seferleri Hakkında Kısa Bilgiler

- Advertisement -
- Advertisement -

Fatih’in Batı Seferleri Hakkında Bilgi
 
 Fatih Sultan Mehmet’in Batıya düzenlediği seferler hakkında bilinmeyenler;
 
 Sırbistan Seferleri;
 Sırplar, İstanbul’un fethinin ardından Osmanlılara bağlı olduklarını ispatlamış hatta kendi himayelerinde olan bazı kaleleri Osmanlıya vermişti. Fakat ne var ki daha sonra Sırplar, Macarlar ile güç birliğine giderek tekrar Osmanlıya olan düşmanlıklarını göstermişlerdir. Bu sebeple 1454-1457 yılları arasında tam üç kez art arda Sırbistan’a sefer yapılmıştır.
 
 Arnavutluk Seferleri;
 
 Papa ve Napoli kralının desteğini alan ve kışkırtmasıyla ayaklanan Arnavutluk hâkimi İskender Bey, vurkaç yöntemini hedef belirleyerek Osmanlı kuvvetlerine sefer hazırlamaktaydı. Bunu duyan Fatih, Arnavutluğa çıkarma yapma kararı verdi. 1465 yılında yapılan I.seferde, İlbasan Kalesi’ni inşa edip, içine asker yerleştiren Fatih, Balaban Paşa’yı mevki için vazifelendirerek, geri döndü. Fakat, arkasında Papa ve diğer devletlerin büyük desteği olan İskender Bey, Balaban Paşa’yı şehit etti ve İlbasan kalesi’ni kuşattı.
 
 Mora Seferleri;
 
 İstanbul’un fethinin ardından Bizans İmparatoru XII. Konstantin’in oğulları, ezeli düşmanları Kantakuzen ailesine karşı Mora’da, Osmanlılardan yardım talep etmişlerdi. Turahanoğlu Ömer Bey, akıncıları ile duruma el koydu ve düşmanlar geri çevirildi.
 
 Eflâk ve Boğdan Seferleri;
 
 Yıldırım Bey yönetimi zamanında vergi ödemeye zorunlu bırakılan Eflâk Prensliği’nin başına Fatih’in isteğiyle Vlad (Kazıklı Voyvoda) getirilmişti(1456). Osmanlılara bağlılığıyla bilinen Vlad esasında içinde büyük bir nefret besliyormuş. Vlad’ın Fatih’in gönderdiği elçileri kazığa oturtarak öldürmesinden sonra 1462 senesinde Fatih, Eflâk’a bir sefer yapmıştır.
 
 Bosna-Hersek Seferleri;
 
 Osmanlılara vergi ile bağlı olan Bosna Kralının, yapılan anlaşmalara uymamasından dolayı Üsküp’ten yola çıkan Fatih, Sadrazam Mahmut Paşa ve Turahanoğlu Ömer Bey’e Bosna’nın fethedilmesi talimatını yolladı. 1463 senesinde yapılan seferle Bosna Kralı Osmanlı bağımsızlığının farkına vardı. Fakat şeyhülislamın da fetvasıyla öldürüldü ve bu topraklarda Bosna Sancakbeyliği oluşturuldu.
 
 Ege Adalarının Fethi:
 
 İstanbul’u fetheden Fatih, Bizans’ın tüm topraklarını egemenliği altına almak istiyordu. Bu sayede Bizans’ın kendini toparlamasını engelleyecek ayrıca, iktisadî ve siyasî açıdan da etki alanını genişletebilecekti. İlk olarak Anadolu kıyısına yakın adaları gözüne kestiren Fatih, Bizans, Venedik ve Cenevizlilerin elindeki bu adalardan Anadolu’ya yapılan korsan saldırılarını engellemiş olacaktı. Ardından Orta ve Doğu Akdenizdeki adalara gözler çevirilmişti ki, bu adalar da Fatih’in İtalya’ya diğer adıyla eski Roma’ya ulaşmasını sağlayacaktı.      

- Advertisement -

Most Popular

Recent Comments

admin on 300full-60