Cuma, Aralık 2, 2022
Ana Sayfa Donanım EVGA NVIDIA'dan Ayrılıyor, Green Team'in En İyi AIB İş Ortağı'ndan Artık GeForce...

EVGA NVIDIA’dan Ayrılıyor, Green Team’in En İyi AIB İş Ortağı’ndan Artık GeForce GPU’ları Yok

- Advertisement -

Şok edici bir hamleyle EVGA, 22 yıl sonra NVIDIA ile GPU işinden ayrıldıklarını duyurdu.

EVGA, 22 Yıl Sonra NVIDIA’nın GPU İşinden Ayrıldı, Kuzey Amerika’nın En İyi Grafik Kartı Tedarikçilerinden Birine Büyük Bir Darbe

Duyuru, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok haber kuruluşuna iletildi. NVIDIA’nın GPU işinden ayrılma kararı Haziran ayında kesinleşmiş olsa da, şirket bunu artık yalnızca sosyal ağlar ve basın aracılığıyla resmileştirdi.

EVGA’nın bu kadar büyük bir adım atmaya ve ana işlerini bitirmeye karar vermesinin ana nedeni, fiyat artışları ve marjların daralması olarak gösteriliyor, ancak hikaye bundan daha fazlası var.

EVGA, NVIDIA GeForce MX 440 grafik kartına dayalı ilk özel AIC’lerini sundukları 2000 yılından beri NVIDIA ile GPU işindedir. O zamandan beri şirket, PSU’lar, Anakartlar, Soğutucular, PC Kasaları, Ön Yapılar, Çevre Birimleri ve oyunculara ve meraklılara yönelik pazarlanan diğer birçok ürünü sunarak işini genişletti. Tüm bu eklemelere rağmen GPU’lar, EVGA’nın ön saflarında yer almış ve tanınmalarının nedeni olmuştur.

Şimdi EVGA kendileri açıkça bir şey söylemedi ve her bir teknoloji kuruluşu tarafından EVGA işinden ayrılmalarının birincil nedeninin ne olduğuna dair çelişkili raporlar var ama bence Jon Peddie bize iki şirket arasındaki tüm durumu daha iyi anlamamızı sağlıyor.

Ancak en son duyuruda EVGA, artık NVIDIA GPU’ları devre dışı bırakmayacaklarını ve dolayısıyla EVGA’nın GeForce RTX 30 serisinin 22 yıllık mirası işaretleyeceğini onayladı.

EVGA, RMA’ları üç yıl boyunca taşımaya yetecek büyüklükte bir envantere sahip olmaya devam edecek, ancak NVIDIA’nın yeni nesil GPU’larında herhangi bir AIC yapmayacaklar.

NVIDIA’nın birkaç gün içinde yeni nesil GeForce RTX 40 serisi grafik kartlarını duyurmanın eşiğinde olduğunu düşünürsek bu kesinlikle çok büyük. Bu nedenle, EVGA kartlarına da giden hayranlar ve meraklılar, gelecek nesilde başka bir yere bakmak zorunda kalacaklar.

Bununla birlikte, EVGA yalnızca NVIDIA ile GPU işini bırakıyor ve bu, AMD ve Intel ile gelecekteki ortaklıklar için yer açıyor, ancak şu an itibariyle, EVGA kendilerini onaylayana kadar hepsi spekülasyondan ibaret.

EVGA, NVIDIA ile iş yaparken, AIC grafik kartlarının Kuzey Amerika pazar payının %40’ını kontrol ettiler. Bırakmaları kesinlikle diğer AIC’lerin silip süpürmesi için envanteri açacak, ancak EVGA hayranlarının yeni EVGA olmayan pazara uyum sağlaması zaman alacak ve Jon Peddie’nin tahmin ettiği gibi, 2-3 ( Kuzey Amerika GPU pazarının bu büyük değişime uyum sağlaması için muhtemelen daha fazla çeyrek var).

Barron’un Kıdemli yazarı Tae Kim, NVIDIA’dan konuyla ilgili pek fazla açıklama getirmeyen resmi bir açıklama yaptı:

Şirket var olacak ve çok daha küçük operasyonlar için yeniden yapılandırılacak olsa da, bir sonraki GPU çabalarını açıklamadan önce bu süre için diğer gelir fırsatlarını araştıracaklar.

Şirket, yıllar boyunca hız aşırtma ve oyun ihtiyaçlarımız için bize en iyi GPU soğutucularından ve PCB’lerinden bazılarını veren çok sayıda mühendis ve uzmana sahiptir.

Ancak şu an itibariyle, EVGA için NVIDIA GPU’larının sonu geldi ve bu, yeşil ekip için BFG Technologies’in GPU pazarından çıkması veya XFX’in yeşil ekiple ilişkilerini kesmesi kadar büyük bir kayıp anlamına geliyor. birkaç yıl önce.

RELATED ARTICLES

Artan Yoğunluklar ve 64-Bit DRAM ile Kapasiteyi ve Performansı İkiye Katlama

Samsung GDDR6 DRAM'e kıyasla performans ve kapasiteyi ikiye katlayan, GDDR6W olarak bilinen yeni nesil grafik belleği. Yeni Nesil Grafik Çözümleri İçin Samsung GDDR6W Bellek Tanıtıldı:...

Sapphire Rapids-WS CPU Desteği, 16 “8-Kanallı” DDR5 DIMM, Çok sayıda PCIe Gen5 Yuvası

Supermicro'nun Intel'in Sapphire Rapids-WS Xeon İş İstasyonu CPU'ları için yaklaşmakta olan W790 anakartı sızdı. İlk W790 Anakart Kırma Kapağı, 16 DDR5 DIMM Yuvalı Supermicro E-ATX...

NVIDIA’nın GeForce RTX 2060 ve GTX 1660 Serisi Grafik Kartlarının Üretimini Sonlandırdığı Bildirildi

NVIDIA, en popüler GPU serilerinden ikisi olan RTX 2060 ve GeForce GTX 1660 serisi grafik kartlarının üretimini sonlandırıyor. NVIDIA GeForce RTX 2060 ve GeForce GTX...

Most Popular

Artan Yoğunluklar ve 64-Bit DRAM ile Kapasiteyi ve Performansı İkiye Katlama

Samsung GDDR6 DRAM'e kıyasla performans ve kapasiteyi ikiye katlayan, GDDR6W olarak bilinen yeni nesil grafik belleği. Yeni Nesil Grafik Çözümleri İçin Samsung GDDR6W Bellek Tanıtıldı:...

Sapphire Rapids-WS CPU Desteği, 16 “8-Kanallı” DDR5 DIMM, Çok sayıda PCIe Gen5 Yuvası

Supermicro'nun Intel'in Sapphire Rapids-WS Xeon İş İstasyonu CPU'ları için yaklaşmakta olan W790 anakartı sızdı. İlk W790 Anakart Kırma Kapağı, 16 DDR5 DIMM Yuvalı Supermicro E-ATX...

CSOT, T5 LCD fabrikasında ekipman kurulumunu daha da geciktiriyor

Koreli kit üreticilerinin kazançları zarar görecek Çinli ekran devi CSOT, Gen 6 likit kristal ekran (LCD) panel üretimine ayrılmış T5 fabrikasında ekipman kurulumunu ertelemeye devam...

Hyundai, 2023’te CATL’nin CTP teknolojisini yaygın olarak kullanacak

Hyundai Motor, CATL'nin cell to pack teknolojisini gelecek yıl yeni elektrikli araçlarında uygulamayı planlıyor. Kaynaklar, pil hücrelerini doğrudan modülsüz paketlere koyan teknolojinin, ilk olarak Kia...

Recent Comments