Salı, Eylül 26, 2023
Ana Sayfa Webmaster Etkinlikler, Sezonluk Satışlar ve Pop-Up Mağazalar İçin SEO Stratejisi

Etkinlikler, Sezonluk Satışlar ve Pop-Up Mağazalar İçin SEO Stratejisi

- Advertisement -
- Advertisement -

Yinelenen etkinlikler ve mevsimlik mağazalar, ticari performansı artırmak ve daha geniş bir tekrar kitlesiyle anlamlı katılım oluşturmak için harika fırsatlar sağlayabilir.

Daha küçük yerel sergiler ve pop-up mağazalardan geniş müzik festivallerine ve endüstri lideri gösterilere kadar, bu organik mevsimlik pazarlama kampanyalarına kendinizi kaptırma fırsatı göz ardı edilmemelidir.

Bu gönderi, çevrimiçi işletmeler ve çevrimdışı pop-up mağazalar için geçerli olan Kara Cuma, Noel ve Siber Pazartesi gibi yinelenen mevsimsel etkinlikleri en üst düzeye çıkarmak için SEO stratejinizi oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Bu aynı zamanda, her boyuttaki etkinliğe yönelik markaların, ne kadar yerelleştirilmiş olurlarsa olsunlar, tekrarlanan sektör sergileri, festivaller ve diğer katılım temelli SEO kampanyaları için etkin bir şekilde optimize edilmesine yardımcı olacaktır.

Tüketici Niyetine İyice Hizmet Etmek

Temel olarak, büyük arama motorlarında etkinliğinizi çevreleyen her baskın niyet alanı için konuşmada görünür olmanız gerekir.

İnsanların etkinliğinizle ilişkilendirdiği güncel bilgiler hakkında veri toplamanın birçok yolu vardır.

Ayrıca, etkinliğinizden daha iyi bilinen, ancak kendi niş konumlandırmanızla yakından eşleşen daha büyük ve daha yerleşik rakiplerin verilerini de araştırmalısınız.

En kolay veri noktası doğrudan Google arama sonuçlarında ve tahmine dayalı aramadadır.

Aşağıdaki örnek, geniş bir geçmiş arama verisine dayalı olarak Google’ın baskın tahminlerini göstermektedir.

Bu, tonlarca ilk veri çalışmasını keser ve sizi, değerli içerik iyileştirme yoluyla kapsamlı bir şekilde ele almanız gereken ana alt konulara yönlendirir.

Etkinlikler, Sezonluk Satışlar ve Pop-Up Mağazalar İçin SEO Stratejisi
Etkinlikler, Sezonluk Satışlar ve Pop-Up Mağazalar İçin SEO Stratejisi

Yukarıdakileri, genişleyebileceğiniz ilk anahtar kelime konularınız veya temalarınız olarak düşünün. SEO başarınızı artırmak için bir dizi zengin içerikli varış noktası geliştirme hedefiyle.

SERP İçi Organik Görünürlüğü Hedefleme

Markanızı, sezonluk etkinliğinizi veya pop-up mağazanızı yeni ve mevcut kitlelerin önüne çıkarmanın en büyük şansı, Google arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) tıklama öncesi zengin sonuçları hedeflemekten geçer.

Aynı Glastonbury Festivali örneğinde kalırsak, SEO stratejiniz aracılığıyla hangi zengin sonuçları ve karma arama sonuçlarını hedefleyeceğinizi belirleyebilir ve önceliklendirebilirsiniz.

Başlangıçta dört temel alan öne çıkıyor.

İlk olarak, “İnsanlar da soruyor” segmenti. Bu, bu senaryoda SERP’lerde doğrudan ilk sonucun altında görünür.

Çoğu zaman bu, bir markanın birinci sayfada görünmesi için birden fazla fırsat veya son derece alakalı harici sitelerde yer alan kapsamınız için bir şanstır.

Etkinlikler, Sezonluk Satışlar ve Pop-Up Mağazalar İçin SEO Stratejisi
Etkinlikler, Sezonluk Satışlar ve Pop-Up Mağazalar İçin SEO Stratejisi

Kılavuzlar ve beyaz kağıtlar gibi daha derin içerik formlarının yanı sıra sektöre özel medya sitelerinin bu alanı işgal ettiğini sık sık göreceksiniz.

Buradaki çıkarım, bunların, doğrudan sitelerine içerik yerleştirmek ve Google’daki en üst sıradaki konumların birden fazlasında yer almak için gerçek bir nedeninizin olduğu, rekabet etmeyen siteler olmasıdır.

Sıradaki video bölümü, genellikle olayla ilgili ve yinelenen sezonluk niyet arama sorgusu türleri için yerindedir.

Video içeriğini sıralamaya yardımcı olmak için, geleneksel video optimizasyon taktikleri uygulamak.

Etkinlikler, Sezonluk Satışlar ve Pop-Up Mağazalar İçin SEO Stratejisi
Etkinlikler, Sezonluk Satışlar ve Pop-Up Mağazalar İçin SEO Stratejisi

Bu durumda hedeflenecek diğer önde gelen SERP içi sonuçlar, resimlerdir:

Etkinlikler, Sezonluk Satışlar ve Pop-Up Mağazalar İçin SEO Stratejisi
Etkinlikler, Sezonluk Satışlar ve Pop-Up Mağazalar İçin SEO Stratejisi

Ve sayfanın altında görünen “İlgili aramalar” sonuçları:

Etkinlikler, Sezonluk Satışlar ve Pop-Up Mağazalar İçin SEO Stratejisi
Etkinlikler, Sezonluk Satışlar ve Pop-Up Mağazalar İçin SEO Stratejisi

Tek sayfalık kapsamın eksiksizliği, bu zengin sonuçlarda, önkoşul içerik türü ve şema yoluyla teknik optimizasyonun yanı sıra mevcut olmanın altında yatan faktördür.

Bir ipucu olarak, her zaman bu SERP içi alanları şu anda kimin doldurduğuna bakın ve dış içerikteki güncel boşlukların nerede olduğunu ve hangi sinyalleri iyileştirebileceğinizi düşünün (sosyal medya, geri bağlantı değeri, yazarlık, güven, güvenilirlik, çeşitli kalite. içerik türleri vb.)

Yerel Peyzajda Ustalaşmak

Yerel SEO, tüm yinelenen etkinliklerde ve mevsimlik veya pop-up mağazaların SEO stratejilerinde ortak bir konudur.

Konum, tüm mobil aramaların filtrelendiği tetikleyicidir.

Yerel niyet de son iki ila üç yıl içinde önemli ölçüde daha hızlı büyüdü.

Etkinlikler, Sezonluk Satışlar ve Pop-Up Mağazalar İçin SEO Stratejisi
Etkinlikler, Sezonluk Satışlar ve Pop-Up Mağazalar İçin SEO Stratejisi

Web sitenizi yerel SEO için optimize etmek için birçok pratik taktik vardır ve en etkililerinden bazıları şunlardır:

  • Yerel forumlara ve iş etkinliklerine aktif olarak katılmak.
  • Yerel medya siteleri aracılığıyla içerik, halkla ilişkiler ve diğer marka sinyallerini tanıtmak.
  • Otoritenizi yerel ve daha geniş seviyelerde tanıtmak için yüzey uzmanları.
  • Zengin içerikli yerel açılış sayfaları oluşturma.
  • İlgili iş, varlık ve sektör geri bağlantıları oluşturmak.
  • Yerel sosyal dinleme dahil olmak üzere sosyal medya kanallarının proaktif yönetimi.

Mevsimsel Pazarlamaya Daima Açık Yaklaşım

Noel’de bir etkinliği veya Eylül’de bir sergiyi hedefliyor olmanız, SEO’ya bir ay önce bakmanız gerektiği anlamına gelmez.

Google’dan son tüketici analizleri:

“… ABD’li tatil müşterilerinin %40’ı, tatil alışverişi deneyimlerinin, bu yıl diğer kilometre taşları için alışverişi çok daha erken düşünmelerini sağladığını söylüyor.”

Google, aynı makalede şunu söyleyerek daha da ileri gidiyor:

“Haziran 2021 itibarıyla, ABD’li müşterilerin %31’i yılbaşı alışverişine çoktan başlamıştı ve geçen tatil sezonunda alışveriş yapanların %37’si daha önce başlamayı diledi.”

Peki bu, mevsimsel pazarlama ve pop-up mağazalar için SEO stratejiniz için ne anlama geliyor?

Bu davranış değişikliğinin doğrudan etkisi, mevsimsel SEO’nuz için her zaman açık olan bir öğeye sahip olmanız gerektiğidir.

Bu, konuyla ilgili otoriteyi yıldan yıla büyütme şansı sağlar.

Bu, erken satın alma niyetinden en iyi şekilde yararlanmak için değiştirilemeyen temel konular (“müzik festivali”, “yerel pop-up mağaza”, “Noel sepetleri” vb.) için aktif olarak görünür kalabileceğiniz anlamına gelir.

Ayrıca, siteye değer katan ve gelecek yılın kazanımlarını destekleyen yıllık tabanlı açılış sayfalarına sahip olarak önceki yılların olaylarını da sınırlayabilirsiniz.

Bu aynı zamanda gelecekteki niyeti hedeflemek için bir araç sunar.

Yukarıdakiyle aynı örnekten yola çıkarak, Glastonbury 2023’e (ve daha da ileriye) bakabiliriz.

İnsanların daha büyük mevsimsel etkinliklerle 2+ yıl ilerisini planladıklarına şaşırabilirsiniz. Aşağıdakiler, Google’da optimize edilmeye hazır mevcut bir zengin sonuçtur:

Bu tür gelecekteki kullanıcı amacını belirleyen ve buna göre hareket eden ilk kişi olmak, ilk sırada yer alma ve bu önemli görünürlük öğelerine hükmedecek şirket olma fırsatını açar.

Sezonluk Pazarlama İçin Son Hızlı İpuçları

Pek çok önemli stratejik öğe, SEO için mevsimsel ve olaya dayalı pazarlama alanına girer.

İşte kendi pazarlama çabalarınıza yardımcı olacak birkaç ipucu:

  • Aciliyetten en iyi şekilde yararlanın. Olaylar yaklaştıkça, insanların hızlı bir şekilde harekete geçmesi gerekiyor. Bu süreci olabildiğince hızlı ve basit hale getirin; insanlara ihtiyaç duydukları her şeyi tek bir yerde verin. Bu, e-ticaret mağazasından broşür sitesine farklılık gösterir, ancak amaç aynı kalır.
  • En uygun seçenek olun. Yerel bir pop-up mağazasıysanız, kendinizi yerel topluluğa bırakın ve insanların acı noktalarına hizmet edin. Daha büyük veya yerel olmayan bir şirketin sağlayamayacağı şeyleri sunabileceğinizi düşünün. Örneğin, ücretsiz yerel teslimat veya aynı gün içinde açılır servis.
  • İşleri basitleştirin. Haftada yalnızca iki gün veya belirli mevsimsel tarihlerde açıksanız, ön rezervasyon, çevrimiçi 7/24 destek ve ilgili müşteri hizmetleri sağlayın. Bu, rezervasyonları ve siparişleri önceden doldurmaya ve gelecekteki tekrarlanan işler için olumlu hissi korumaya yardımcı olacaktır.

BENZER YAZILAR

Ölüm Ve Sürgün/Justin McCarthy

1800’de Anadolu’da, Balkanlarda ve Güney Rusya’da geniş bir Müslüman ülkesi bulunmaktaydı. Bu ülke Kırım ile Art bölgelerini, Kafkasya yöresinin çoğu bölümünü, Anadolu’nun hem doğusunu...

Zeynep Irgat Kimdir – Zeynep Irgat Biyografisi

Zeynep Irgat Kimdir - Zeynep Irgat Resimleri - Zeynep Irgat Biyografisi - Zeynep Irgat Hakkında    Zeynep Irgat (d. 1954,İstanbul) Sinema ve Tiyatro oyuncusu. Çok tanınmıyor olmakla...

Nazım Hikmet

Nazım Hikmet kimdir? Ne zaman ve neden öldü, mezarı nerede? İşte merak edilenler Nazım Hikmet ilk eğitimini annesi ve sıkça şiirli toplantılar düzenleyen, kendisi de bir...
- Advertisment -

POPÜLER YAZILAR

Pixel Saatinizi Her Ne pahasına olursa olsun Koruyun, Çünkü Google Onu Sizin Yerinize Tamir Etmeyecektir

Google, Pixel Watch'unuzun ekranı kırılırsa tamir edilemeyeceğini doğruladı. Bunun nedeni, şirketin resmi olarak saatin yedek ekranlarını satmaması ve şu anda işleri onarmak için üçüncü...

Galaxy S24 Ultra, Samsung’un Cihazdan Çıkardığı İddiasıyla 10x Optik Yakınlaştırmanın Sonunu İşaretleyebilir

Galaxy S24 Ultra rahatlıkla gelecek yılın en iyi akıllı telefonlarından biri olacak ve bu kesin. Samsung'un her yıl cihazlarıyla sayı yapma alışkanlığı var. Bu yıl,...

iPhone 15 Ön Siparişleri Artık 799 Dolardan Başlayarak 1.599 Dolara Kadar Başlıyor

Apple, yalnızca Amerika Birleşik Devletleri'nde değil, dünya çapında 40'tan fazla ülkede dört iPhone 15 modelinin tamamı için resmi olarak ön sipariş almaya başladı. Bilmeyenler için,...

Intel 14. Nesil Core i9-14900K, Core i7-14700K, Core i5-14600K CPU’lar Kanadalı Perakendeci Tarafından Listelendi, Maliyeti Yalnızca 13. Nesle Göre %3 Daha Yüksek

Kanadalı Perakendeci, PC-Kanada Intel'in 14. Nesil Core i9-14900K, Core i7-14700K ve Core i5-14600K CPU'larını ön fiyatlarla listeledi. Kanadalı Perakendeci Tarafından Listelenen Intel 14. Nesil CPU'lar:...