Cuma, Ocak 27, 2023
Ana Sayfa Mobil Eski Samsung Amiral Gemisi Akıllı Telefon Pilleri, Arka Panelin Gövdeden Çıkarıldığı Noktaya...

Eski Samsung Amiral Gemisi Akıllı Telefon Pilleri, Arka Panelin Gövdeden Çıkarıldığı Noktaya Kadar Şişmeye Başladı

- Advertisement -

Eski bir Samsung amiral geminiz varsa ve pilinin şişmeye başladığını fark ettiyseniz, yalnız değilsiniz. Bir YouTuber, bu davranışın Kore devi tarafından piyasaya sürülen önceki nesil telefonları etkilediğini keşfetti ve bu bir endişe kaynağı. İşte neler oluyor.

Diğer Markalar Tarafından Üretilen Daha Eski Akıllı Telefon Modellerinde Şu Anda ‘Şişmiş Pil Sorunu Yok’

İngiltere merkezli YouTuber Mrwhosetheboss’a ait Galaxy Note 8’in pili şişmişti ve hücre, arka cam panelin kendisini kasanın geri kalanından ayırdığı noktaya kadar genişlemişti.

Videonun arkasındaki beyin olan Arun Maini, ilk başta bunun münferit bir sorun olduğunu ve herkesin başına gelebileceğini düşündü ve kendine yeni bir telefon sipariş etmeye karar verdi.

Yeni model geldiğinde, iki Samsung markalı akıllı telefon daha aynı sorundan muzdaripti; 2015’ten Galaxy S6 ve ardından 2019’da piyasaya sürülen Galaxy S10. Arun, suçluyu sonuca bağlamaya çalıştı ve dikkatli bir değerlendirmeden sonra, Birleşik Krallık’ta bir sıcak hava dalgası yaşadığından, ortam sıcaklığındaki artışın buna neden olabileceğine inandı.

Ancak, farklı şirketlere ait diğer cihazların pilleri orijinal şeklini korurken, bu sıcak hava dalgası neden yalnızca Samsung akıllı telefonlarını etkiledi?

Samsung’un telefonlarındaki pillerin sıcaklıktaki bu değişime duyarlı olması mümkün, ama neden?

Samsung, Şişmiş Piller Bilmecesine Yanıt Veriyor ve Olumlu Bir Işıkta Değil

Kısa bir süre sonra, YouTuber keşfini tweetledi ve yalnızca etkilenen cihazların daha yakından incelenmek üzere Samsung’a gönderildiği konusunda kararlı olan şirket temsilcisinden gelen e-postalarla karşılandı. E-postalar 1 Ağustos’ta değiştirildi ve Arun’un teknoloji devinden olumlu bir gelişme veya yanıt almasının üzerinden 50 günden fazla zaman geçti.

Sadece başkalarının da aynı sorunu yaşadığını fark ettiğinde ve yalnızca Samsung’un akıllı telefonlarından bir video çekmeye karar verdi. İlginç olan ise Galaxy Z Fold 2 gibi katlanabilir telefonların da bu uzun listede yer alması. Bunu duymak şok edici çünkü bu telefonlar için en yüksek doları ödeyen müşteriler birkaç yıl kullandıktan sonra böyle bir durumu görünce canı yanacak.

Mrwhosetheboss, bu vakaları başka bir ünlü teknoloji YouTuber’ı olan MKBHD ile doğrulamaya karar verdi ve Samsung dışında başka hiçbir şirketin bu davranışı sergilemediğini de söyleyen MKBHD.

Galaxy Note 7 fiyaskosunun ardından Samsung’un tarihin tekerrür etmemesi için elinden geleni yapacağı varsayıldı. Patlayan akıllı telefonlar nadiren gerçekleşirken, bu yeni tartışmanın Samsung’u sıcak sulara sürükleyeceği kesin.

Yani niye bu gerçekleşti?

Başka bir YouTuber olan JerryRigEverything’den Zach ile bağlantı kuran Arun, pilin elektrolitlerinin ayrıştığını ve gaz halinde bir madde saldığını öğrendi. Bu sorun, olmaması gerektiği halde Samsung’un kalite kontrolünde bir sorun gibi görünüyor çünkü her akıllı telefonda çalışan pillerin üzerindeki etiket, hücrenin herhangi bir mutasyon, şişme veya herhangi bir fiziksel değişiklik belirtisi göstermeden beş yıl boyunca kusursuz bir şekilde çalışacağını açıkça belirtiyor.

iFixit’in şişmiş akıllı telefon pilleriyle ilgili makalesinde, bunun şiddetli bir patlamaya yol açabileceği ve mal sahibine veya mülküne onarılamaz zararlar verebileceğine dair koyu harflerle yayınlanmış bir metin bulunmaktadır.

Samsung’un bazı şeyleri üstlendiğini ve bunun zaman geçtikçe pilleri daha da kötüleştirip kötüleştirmeyeceğini henüz duymadık. Halihazırda herhangi bir Galaxy telefonunuz varsa ve sıkıştırılmış alanın genişlemeye başladığını fark ettiyseniz, en azından şimdilik yedek olarak başka bir telefon seçmek akıllıca olabilir.

Aşağıdaki videoda Arun’dan daha fazla ayrıntıyı kontrol edebilirsiniz.

RELATED ARTICLES

19 Çekirdekli GPU’lu M2 Pro, M1 Max’ten Yalnızca Yüzde 12 Daha Yavaş, En Son Metal Testini Ortaya Çıkardı

Bu bilgi işlem performansı kıyaslama sızıntısı çalışan ve M2 Pro'nun en yeni Mac mini M1 Max'ten önemli ölçüde daha güçlü olduğunu ortaya çıkardı. Bununla birlikte,...

2023 MacBook Pro – Sizi Yükseltme Yapmaya Zorlayacak 5 Değişiklik

2021 modelleriyle aynı tasarıma bağlı kalmasına rağmen, yeni 14 inç ve 16 inç MacBook Pro kullanılabilir olduklarında onları almaya teşvik edebilecek birçok yükseltmeye sahip...

Google Haritalar’ın Adım Adım Navigasyon Sağlamak İçin Artık Bir Telefona İhtiyacı Yok

Çoğunlukla, Android akıllı saat pazarı, Google değişmeye karar verene kadar küçülüyordu. Şimdiye kadar, Wear OS 3'ün başarılı olduğunu söylemek güvenlidir ve görüyoruz daha fazla...

Most Popular

Microsoft, Süresi Dolmuş Office Yüklemelerini Aramak İçin Güncelleştirmeyi Yayımladı

Microsoft kısa bir süre önce, bu kez amacı oldukça sıra dışı olan yeni bir güncelleştirme yayımladı: şirket, bunu Windows cihazlarında süresi dolmuş Office yüklemelerini...

Microsoft Edge, Masaüstü Kısayolu Oluşturmaya Devam Ediyor, İşte Nasıl Düzeltilir?

Microsoft Edge, Microsoft'un tarayıcı dünyasındaki en büyük bahsidir ve yazılım devinin bazen Windows kullanıcılarını denemeye ikna etmek için her türlü taktiğe yöneldiği bir sır...

Bir Dizi Yeni Özelliklere Sahip İlk Microsoft Edge Dev 111 Piyasaya Sürüldü

Microsoft, yakın zamanda Dev kanalı kullanıcılarına yeni bir Microsoft Edge yapısı yayınladı ve bu sefer şirket, oldukça önemli bir yeni özellik serisini dahil etti. Bu,...

Microsoft, Bazı Windows 10 Sürümleri İçin Güvenlik Dışı Önizleme Güncellemelerini Bırakacak

Windows 11, Microsoft'un şu anda işletim sistemi dünyasındaki en büyük bahsi, bu nedenle Windows 10, ürün yelpazesinde şimdiden ikinci sınıf bir vatandaş haline geldi. Bu...

Recent Comments