EKSlK ŞIIR-Sezen AKSU

By | 4 Şubat 2014

Sezen Aksu, 1975-2006 yılları arasında yazdığı şarkılarının sözlerini, ‘Ekslk Şiir’ adlı kitapta topladı. ‘Kaybolan Yıllar’dan, ‘Beni Unutma’ya, ‘Sarı Odalar’dan, ‘Şarkı Söylemek Lazım’a kadar tam 197 tane şarkı sözünün yer aldığı kitap için Aksu, “Bu kitap, yakınlarımın uzun yıllardır süregelen ısrarları sonucu oluştu” dedi.

Sezen Aksu, yıllardır hayranlarının dilinden düşmeyen şarkılarının sözlerini bir araya getirerek kitaplaştırdı. Sanatçının Metis Yayınları tarafından yayımlanan ve Ekslk Şiir adını verdiği kitabında 1975’ten 2006’ya kadar yazmış olduğu 197 şarkısını sözleri yeralıyor. Sibel Algan ve Semih Sökmen’in yayına hazırladığı kitabın kapak tasarımını da Emrah Yücel yaptı. Aksu kitaba yazdığı önsözde şu cümlelere yer verdi: “Bu kitap yakınlarımın, çoklukla da şarkılarımdaki sözlerle daha fazla ilişki kuranların, uzun yılardır süregelen ısrarları sonucu oluştu. İlle de olmalı mıdır sorusu çok kurcaladı beynimi açıkçası. Epey bir süre çekimser kaldım. Düz düşününce zaten vardılar, ortadaydılar; müziğini çekip aldığınızda

şiire ne kadar yakın durursa dursun ekslk kalan o sözler bir araya toplandığında bir bütünlük oluşturabilir miydi? Karmakaraşık his ve düşüncenin içinde olduğum günlerden sirinde, bir cümle beni netleştirdi. Yıldırım’la (Türker) sohbet ediyorduk; ‘Borcun var’ dedi. Hafifleyiverdim. Seyreden de, seyredilen de kendi tarafından bakar doğal olarak, görecelidir ama gerçek tektir. Ve herkes gerçek olanı sezer, vicdanla sezer. Borcum var, fark ettim ki ben bir tek bundan eminmişim zaten kayıtsız şartsız. Bu kitabın oluşması için direncimin kırılma noktası bu cümledir…”

KIRAN KIRANA

Unutma,

Sen yine sardunyalara su ver ben yokken, unutma

Gazeteleri oku kahvaltı ederken, unutma

Haberleri dinle her saat başı lütfen

Sen ki acı çekmenin en kibarını bilirsin

Sen ki mum gibi içine içine erirsin

Dayan gözümün nuru

Kavuşacağız elbet bir bağbozumu

Kıran kırana bu hayat

Yaşayacağız boynumuzun borcu

Unutma, bahardır kışın sonu

SEN DE Mİ

Sen de mi söyle sevgilim

Sen de mi gidiyorsun

Sen de mi bei bu dünyaya

Teslim ediyorsun

Sevmeler beklentiler giyinmiş

Ezberimdeki çok eski bir şiirmiy

Kaldırımış aşklar, kaldırılmış yeryüzünden

Denizler çoktan bitmiş

Hayır, hüküm değil

Kanun değil bu, hayır

Boşluğa fırlattım sevgimi

Alan, alır!

Gel haydi, ne olur

Gel kalbimi biraz okşa

Bu son an değil, lütfen

Lütfen biraz yavaşla

kandırılmışız, yazık ki kandırılmışız

Bu her şeyi yakıp yıkan

Yok eden gururlar düşman,

Dost değil