Pazar, Eylül 24, 2023
Ana Sayfa Editoryal Editörden: Daha Az Satış ve Daha Düşük Oyun Fiyatları Arayışı

Editörden: Daha Az Satış ve Daha Düşük Oyun Fiyatları Arayışı

- Advertisement -
- Advertisement -

Geçen yılın büyük video oyunu satışları geride kaldı. Steam, yalnızca Aralık ayında iki büyük satış gerçekleştirdi, hem Kara Cuma hem de Noel için konsol oyunları için teklifler vardı. Nintendo bile bazı fiyatları düşürdü. Her büyük yayıncı ve her küçük dağıtım hizmeti, fiyatları düşürerek, kuponlar ekleyerek ve harcamayı olabildiğince kolaylaştırarak oyuncuların dikkatini çekmeye çalıştı.

Orijinal Raptor ve ilk iki Fallout da dahil olmak üzere kesinlikle birkaç oyun satın aldım, çünkü esas olarak çocukluğumdan kalma oyunlara özlem duyuyordum. Aslında bazılarını hiç oynamayabilirim. Çoğu oyuncu, özellikle satış sezonunda yalnızca büyüyen bir birikmiş işe sahip olmaktan şikayet eder. Epic ve diğerleri oyunları dağıtıyor ve yine de insanların her gün veya her hafta hizmete giriş yapmasını sağlayamıyor.

Şirketler, özellikle dijital olarak deneyim satmak ve yeniden satmak istiyor. Böylece satışlar çoğalır. Ve hizmet genelinde fiyat indirimi olmadığında, orijinal fiyatından daha ucuza alınabilecek az sayıda video oyunu bulmak yine de kolaydır.

Aynı zamanda, bir oyun satın almanın maliyeti artıyor ve çoğu oyuncu bunun yeni gerçeklikleri haline gelmesine hazır görünmüyor. Birinci taraf PlayStation 5 oyunları şimdi 60’tan 70 dolar veya Euro’ya yükseldi ve aynı şey Xbox Series X ve S için de oluyor. PC’de durum daha karışık, ancak çoğu AAA deneyimi genel olarak daha pahalı hale geliyor. Bu, aşırı doldurulmuş özel sürümleri pazarlayarak oyuncuların daha fazla ödeme yapmasını sağlamaya yönelik sürekli çabayı hesaba katmaz.

Taban fiyat daha yüksek olduğundan, çoğunlukla geçici ama bazen kalıcı olan kesintiler daha hızlı gerçekleşir ve öncekinden daha sert olur. Büyük bir pazarlama bütçesi ve sağlam bir soyağacı olan Gotham Knights gibi büyük bir sürüm , resmi çıkış tarihinden üç hafta sonra %40’lık bir kesinti ile sunuldu. Ve 70’ten yaklaşık 40 dolara veya Euro’ya hızlı bir şekilde giden tek büyük başlık değil.

İşin en tuhaf yanı, yayıncıların oyunu normal bir şekilde tanıtmaya devam etmesi. Elbette, Gotham orta ve hatta olumsuz eleştiriler aldı. Ancak Warner Bros. hiçbir zaman başlangıç ​​fiyatının çok yüksek belirlendiğini ve düşüşün deneyimin kalitesini daha iyi yansıttığını söylemedi.

Pek çok geliştirici, analist ve diğerleri, 70’e geçişi haklı çıkaran birçok nedenin altını çiziyor. Modern büyük video oyunları, öncekilerden daha karmaşıktır ve daha fazla oynanış saati sunar. Ödeyecek daha büyük takımlar var, enflasyonun hesaba katılması gerekiyor ve inovasyon, sağlam karlara sahip olmaya bağlı.

İzleyicilerin çoğu için satın alma gücündeki sınırlı artış ve mümkün olduğu kadar çok insanı video oyunlarına çekme ihtiyacı da dahil olmak üzere kararı eleştirmek için pek çok neden var. Ancak, daha yüksek bir çekirdek fiyat noktasına geçişin, büyük satışların artan yaygınlığıyla ve iş onlara geldiğinde endüstrinin soğukkanlılığıyla bağlantılı olduğunu düşünüyorum.

Video oyunları için daha yüksek ilk fiyat ve bir yıl boyunca daha büyük satışların birleşimi, klasik bir kısır döngü yaratır. Oyuncular, özellikle birçoğunun uğraştığı sürekli artan birikmiş işler göz önüne alındığında, beklemeye alışkındır, oysa şirketler ilk hafta büyük satışlar görmek ister ve ondan sonraki kesintilere şimdiden hazırlanır. Her iki grup da yaklaşımdan ve sonuçlarından memnun değil.

En büyük sorun, kısa vadeli düşünmenin uzun vadeli planlamayı geride bırakmasıdır. Hiç kimse gerçekten başka bir büyük çöküşün mümkün olduğunu düşünmüyor, ancak özellikle dünya çapındaki genel ekonomik durum kötüleşir ve harcanabilir gelir düşerse, bir yavaşlama kesinlikle bir olasılıktır.

Bu sorunlara olası bir çözüm: şirketler, büyük satışlarının kapsamını ve sıklığını sınırladıklarını duyururken, fiyat artışını 70 dolar veya Euro’ya düşürmeli. Oyunculara kesintileri beklemeden gerçekten istedikleri oyunları almaları için bir neden verin ve aynı zamanda bu satın alma işlemlerini yapmalarını kolaylaştırın.

Bu büyük pazarlık, video oyunlarını uygun fiyatlı tutabilir ve bazı pazarlarda hacim artışları sağlayabilir. Ayrıca, fiyatın 70’e yükseltilmesinin ilk kez uygulamaya konmasından bu yana hem platform sahiplerinin hem de büyük yayıncıların çektiği kamuoyu eleştirisini sınırlayacaktır. Ayrıca, hayranların gözünde yeni fiyata değecek deneyimler sunamayan geliştiricilere yönelik sık sık yapılan saldırılara da yardımcı olabilir.

Daha az satış ve fiyat indirimlerinin ne zaman ve neden yapılacağına dair daha net bir politika varsa, oyuncular nelerin indirime girebileceğini ve bunun gerçekleşmesi için ne kadar beklemeleri gerektiğini düşünmek yerine gerçekten istedikleri oyunları almakta daha özgür olacaklar. Midnight Suns’ı indirimden aldıktan sonra System Shock 2 oynarken aklımın bir köşesine atmaktansa, piyasaya sürüldüğünde tam fiyatını ödeyeceğim.

Ancak daha dengeli bir yaklaşımın en iyi sonucu, dahil olan herkes için tüm ekosistemin karmaşıklığını azaltmak olacaktır. Diğer birçok oyuncu gibi ben de bir oyun için en iyi anlaşmayı aramak veya bir DLC piyasaya çıktığında bir şeyi paket olarak ve fiyat indirimi ile satın almanın daha iyi bir fikir olup olmadığını düşünmek için bolca zaman harcadım.

Bu zaman ve zihinsel enerji, onları çevreleyen ekonomik yönler yerine gerçek video oyunları hakkında düşünmek için daha iyi kullanılır. Ayrıca, çeşitli aktörler arasındaki güveni artıracak ve tüm pazar için daha fazla istikrar yaratacaktır.

Büyük şirketlerin hem satışları sınırlamak hem de video oyun fiyatlarındaki mevcut artışı tersine çevirmek için çalışma şansı var mı? Pek mümkün görünmüyor. Sektör sağlamlaşıyor, büyük köpekbalıkları küçük balıkları satın alıyor ve hatta Activision Blizzard satın alınıyor (gerçi hükümetler bu hareketi durdurmak için müdahale edebilir).

Bu büyük kuruluşlar, muhtemelen mevcut durumdan memnundur ve kurumsal ataletleri, yaklaşımları değiştirmeyi zorlaştıracaktır. Video oyunları endüstrisinde sıklıkla olduğu gibi, büyük değişiklikler ancak oyuncuların kendileri baskı uygularsa gerçekleşir.

Bu nedenle, bir satışa yalnızca gerçekten istediğiniz bir şey varsa ve ödemeye zamanınız varsa katılmaya çalışın. Güvendiğiniz kişilerden sağlam eleştiriler alıyorsa ve sevdiğiniz bir türe aitse, bir kitabı tam fiyatına alın. Ve gerçekten oynamayabileceğiniz yeni video oyunlarına yatırım yapmadan önce bir gözünüzü birikmiş işlerinize dikin.

BENZER YAZILAR

DEA, Geçen Yıl Uyuşturucuyla Mücadele Operasyonlarında Gözetim İçin AirTag’leri Kullandı

Apple'ın AirTag'leri, ürün takibi söz konusu olduğunda oldukça kullanışlıdır ve aksesuar, hassasiyeti ve doğruluğu göz önüne alındığında olumlu eleştiriler almıştır. AirTag'ler genel halk için tasarlanırken,...

Servlet Nedir?

Servlet Nedir? Sunucu uygulaması, bir Web sunucusunda çalışan bir Java programıdır. Bir uygulamaya benzer, ancak bir istemcinin makinesi yerine sunucuda işlenir. Servlet’ler genellikle kullanıcı bir...

HMD Nedir? – Head-Mounted Display

HMD Nedir? Başa Monte Ekran anlamına gelir. HMD, sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik veya karma gerçeklik için kullanılan görsel bir cihazdır. Bir gözlük kadar küçük veya...
- Advertisment -

POPÜLER YAZILAR

Microsoft, Web Sitelerine Bing Sohbet İçeriği Üzerinde Daha Fazla Kontrol Sağlıyor

Microsoft duyurdu Bing'in yeni yapay zeka destekli sohbet robotu özelliğinde yayıncıların içerik kullanımlarını sınırlamalarına yönelik yeni seçenekleri. Teknoloji devi, yayıncıların dile getirdiği endişeleri gidermeyi ve...

Cihazları Tüm Açılardan ve Tüm Renklerle Gösteren Resmi Renderlarda Pixel 8 ve Pixel 8 Pro Sızıntısı

Resmi tanıtımına iki haftadan az kaldı Pixel 8 ve Pixel 8 Pro'nun, ve bugün nihayet her iki cihazın da Google'ın onları piyasaya süreceği tüm...

MSI MEG Z790 ACE MAX ve MAG Z790 Tomahawk MAX İncelemesi

Intel'in 14. Nesil Raptor Lake Refresh CPU serisini yakında piyasaya sürmesi bir sır değil ve bu nedenle anakart satıcıları da mevcut ürün serilerinde yumuşak...

WhatsApp Yakında Uygulama İçinde Alışveriş Yapmanıza İzin Verebilir

O zamandan bu yana üç yıl geçti WhatsApp insanların uygulama içinden işletmelerden ve diğer platformlardan ürün ve hizmet satın almasına olanak sağlama olanağına sahip...