Cumartesi, Ocak 16, 2021
Ana Sayfa Bilim Ebeveyn Kaybı Ölüm Sebebi Olabilir

Ebeveyn Kaybı Ölüm Sebebi Olabilir

Ebeveyn Kaybı Ölüm Sebebi Olabilir

Yapılan bir araştırmaya göre ebeveynlerin ölümü, çocuklarının ölme riskinde artışa neden oluyor. İsveç’teki Sağlık Eşitliği Araştırmaları Merkezi’nden araştırmacı Mikael Rostila ile Finlandiya’daki Åbo Akademi Üniversitesi’nden araştırmacı Jan Saarela’nın yürüttüğü araştırma, ebeveyn kaybından özellikle etkilenenlerin küçük çocuklar, öncelikle de annelerini kaybedenler olduğunu gösteriyor.

Araştırmada 10-18 yaş arasındaki çocuklarda, ebeveynini kaybedenlerin ebeveynleri hayatta olanlara göre ölüm riskinin iki katına çıktığı görüldü. Annenin kaybı 40-50’li yaşlara kadar etkili olabiliyor, ancak bu durumda etki daha uzun vadede görülüyor. Bu durum ebeveynlerimizin bizim için çok önemli olduğunu gösteriyor.

Mikael Rostila

Mikael Rostila çocukların öncelikle annenin kaybından etkileniyor olmasının değişik şekillerde açıklanabileceğini söylüyor. Bu durum çocukla anne arasında daha güçlü bir duygusal temas olmasından ve dolayısıyla çocuğun kayıptan daha fazla etkilenmesinden kaynaklanıyor olabilir. Başka araştırmalarda, annelerin ellerindeki maddesel ve parasal kaynakları çocuklarına, babalara göre daha fazla aktardığı, bunun da çocukların sağlığında olumlu bir etki yaratıyor olabileceği gösterilmiş.

Araştırmada şaşırtıcı bir biçimde, ebeveynini kaybeden daha yaşlı bireylerin ölüm riskinin ebeveyni yaşayan aynı yaşlardaki bireylere göre daha az olduğu görüldü. Rostila bu durumun ebeveynlerin yaşamlarının son döneminin çocuklara bakım yükü getirmesi, onlarda kaygı oluşturması, pek çok yaşlı ebeveynin de uzun bir dönem hasta olarak yaşamasıyla ilgili olabileceğini düşünüyor.

Ebeveynin ölümünün, ebeveyn acı çekmekten kurtulmuş olduğundan, çocuklar için paradoksal bir biçimde rahatlama anlamına gelebileceğini söylüyor. Araştırma ebeveynin kaza ya da intihar nedeniyle ölümünün çocuklar üzerinde en büyük etkiyi yarattığını da gösteriyor.

Rostila ebeveynin beklenmedik bir biçimde ölümünü kabul etmenin daha zor olduğunu, bireyin buna hazırlanmak için vakti olmadığı için bu sonucun beklenen bir durum olduğunu düşünüyor. Bu durumda bir krize ya da depresyona girme riski artıyor.

Rostila araştırmanın bulgularını sağlık koruma açısından önemli buluyor, çünkü bir bireyin hastalığının ya da ölümünün yakınlarını nasıl etkilediğine ilişkin çok az bilgi bulunuyor. Rostila bir bireye yaşamının son safhalarında bakılırken, doktorların ve diğer sağlık personelinin hastanın yakınlarının algılarını ve tepkilerini daha fazla dikkate alması gerektiğini belirtiyor.

Ayrıca sağlık koruma açısından, sevdiği birini kaybetmekten dolayı acı çekmekte olan bireylerin takip edilmesinin önemli olabileceğini, bunun ölen kişilerin yakınları arasında acı çekme, hastalanma ve ölüm oranını düşürebileceğini söylüyor.

Most Popular

Ses CD’sini Müzik Dosyalarına Kopyalama işlemi nasıl yapılır?

Ses CD'sini Müzik Dosyalarına Kopyalama Bir Ses CD'si, ses bilgilerini parçalarında saklayan bir copact disktir. Tıpkı bir mağazadan satın aldığınız CD'ler gibidir. Standart ses CD oynatıcılarında, DVD...

PowerISO ile CD’yi MP3 Dosyalarına Kopyalama işlemi nasıl yapılır?

CD'yi MP3 Dosyalarına Kopyala MP3, ses dosyası için dijital bir sıkıştırma algoritması olan Motion Picture Experts Group Layer 3'ün kısaltmasıdır. Mp3 dosyası, ham bir kaynak dosyaya...

PowerISO ile CD’yi FLAC Dosyalarına Kopyalama

CD'yi FLAC Dosyalarına Kopyala Bir FLAC dosyası , Ücretsiz Kayıpsız Ses Codec dosyasıdır. Yaygın olarak kullanılan kayıpsız bir müzik dosyası formatıdır ve Ses CD'sinin tam kopyasını sunabilir, ancak...

CD’yi APE Dosyalarına Kopyala işlemi nasıl yapılır?

CD'yi APE Dosyalarına Kopyala APE dosya formatı müzikal dosyaları için bir kayıpsız sıkıştırma biçimidir. Biçim, Monkey's Audio tarafından geliştirilmiştir. FLAC dosyasına benzer, ancak FLAC kadar popüler değildir ve...

Recent Comments

admin on 300full-60
kingbetting.club - anadolucasino giriş -

holiganbet.club