Pazar, Eylül 24, 2023
Ana Sayfa Microsoft Windows yazılım incelemeleri Dropbox İncelemesi: Fiyatlar, Güvenlik ve Gizlilik Konusunda Rekabetin Gerisinde Kalıyor

Dropbox İncelemesi: Fiyatlar, Güvenlik ve Gizlilik Konusunda Rekabetin Gerisinde Kalıyor

- Advertisement -
- Advertisement -

İNCELEME BİLGİSİ
  • Uygulama: Dropbox 162.4.5419
  • İncelendi:
UYGULAMA ÖZELLİKLERİ
  • Kolaylaştırılmış arayüz
  • Cihazlar arası uyumluluk
  • Akıllı senkronizasyon seçenekleri

Bulut bilişimin öncülerinden biri olarak kabul edilen Dropbox, hem bireylere hem de işletmelere hitap edebilecek çok çeşitli planlar sunar. Verilerinizi yedeklemenin ve senkronize etmenin en uygun yollarından birini sunan hizmet, işlerin hızlı ve basit yapılmasını seven birçok kişinin ilgisini çekecektir.

Dosya Gezgini ile sorunsuz bir şekilde uyum sağlar

Kurulum sorunsuz ve zahmetsizdir, ancak hesabınıza giriş yapmak için aynı şey söylenemez. Testimiz sırasında birkaç sorunla karşılaştık, en dikkate değer olanı, diğer hesaplarınızla oturum açma seçeneğinin çalışmamasıydı. Foruma hızlı bir bakış, günlük kaydı sorunlarının nasıl aşılacağına ilişkin çok sayıda sorun gidericiyi gösterir, bu nedenle kesinlikle bu konu üzerinde çalışmaları gerekir.

Arayüz kolaylaştırılmıştır ve yalnızca çeşitli alt klasörlere sahip bir klasör olarak var olan Explorer ile mükemmel uyum sağlar.

Ayrıca durumu size bildirmek için görsel işaretler kullanır, böylece örneğin yeşil onay işaretine sahip olup olmadığına bağlı olarak verilerin senkronize edilip edilmediğini anlayabilirsiniz. Birkaç seçenek ve yönetim aracı istiyorsanız, favori tarayıcınız üzerinden programın web sürümünde oturum açmanız gerekir.

Dosyaları ve klasörleri paylaşmak olabildiğince kolaydır

Dosya ve klasör oluşturmak olabildiğince basittir. Bağlam menüsü aracılığıyla bulut klasörüne herhangi bir dosya ekleyebilir veya klasörü veya dosyayı belirli bir kullanıcıya şifreli veya şifresiz göndermek için Dropbox Transfer özelliğini kullanabilirsiniz. Aktarım özelliği için boyut sınırı 100 MB’dir.

Dropbox, Senkronizasyon geçmişini ve en son etkinliği görüntüleyebileceğiniz Sistem Tepsisinde bulunan bir bildirim uygulamasıyla birlikte gelir. Bu nedenle, bir şeylerin ters gitmesi durumunda, daha fazlasını öğrenmek ve düzeltmek için etkinliği gözden geçirebilirsiniz.

Anında senkronizasyonla birlikte çok hızlı indirme ve yükleme hızları

Bulut platformunun bir diğer güçlü yanı da internet sözleşmenizin izin verdiği kadar hızlı olabilmesidir. Zaman içinde gerçekleştirilen çok sayıda test, büyük dosyaları güvenilir bir şekilde aktarmak için en iyi seçim olduğunu göstermektedir. İlginç bir şekilde, aktarımlar sırasında hem indirme hem de yükleme hızları tutarlı görünüyor.

Bunun nedeni, büyük dosyaları blok düzeyinde dosya kopyalama olarak bilinen daha küçük parçalara bölen, torrent istemcilerine benzer bir teknolojiye dayanmasıdır. Veriler bölündüğünden, Dropbox yalnızca uygun şekilde senkronize etmek için düzenlenmiş olanları arar.

Akıllı senkronizasyon, dosyaların cihazlar arasında otomatik olarak senkronize edilmesini sağlar ve Tercihler’deki seçeneği etkinleştirerek, bunlara çevrimdışı olarak bile erişebilirsiniz. Otomatik senkronizasyon güzeldir ve aksi takdirde e-posta göndermek veya dosya aktarmak için harcayacağınız zamandan tasarruf sağlar.

Yerel ve harici sürücüler için otomatik yedekleme özelliği içerir

Dropbox ile, ayarla ve unut ilkesiyle verileriniz için yedeklemeler oluşturmanın basit bir yoluna sahipsiniz. Kurulumun ardından, yedeklenecek klasörleri belirler ve tüm süreci yapılandırırsınız. Bir yan not olarak, bazı kullanıcılar, ‘Şu anda değil’ seçeneğini görmedikleri için çoğu yedekleme oluşturduğundan, bu aşamayı atlamanın oldukça belirsiz ve daha görünür olması gerektiğine dikkat çekti.

Yükleme sırasında bunu atlamak isterseniz, daha sonra Tercihler’den erişebilirsiniz. Yedeklemeler, çeşitli yerel klasörlerin yanı sıra harici sürücüler ve kameralar gibi belirli harici sürücüler için oluşturulabilir. Fotoğrafları içe aktarmak için yapılandırılmış başka cihazlarınız varsa, bunlar aynı sekmede gösterilir.

Çok çeşitli ekstra araçlar ve eklentiler için kapsamlı destek

Uyumluluk söz konusu olduğunda, Dropbox diğer hizmetlerle kapsamlı entegrasyonla birlikte gelir. Basitçe söylemek gerekirse, sizin veya ekibinizin kullandığı ve depolamayı destekleyen hemen hemen tüm diğer uygulamalara bağlayabilirsiniz.

2022 baharında yakın zamanda yapılan bir güncellemede Dropbox, modern ihtiyaçlar ve standartlarla uyumlu ekstra özellikler içeriyordu. Bu nedenle, ABD merkezli kullanıcılar dijital eserlerini satmak için artık kendi Dropbox mağazalarını kurabilirler. Güncellemenin dikkat çeken diğer özellikleri arasında ses dosyası formatı dönüştürücü, PDF düzenleme ve e-imza şablonları yer alıyor. Ne yazık ki, bu özelliklerden bazıları çoğunlukla web uygulamasında mevcuttur ve ücretli hizmetlerdir.

Web sürümü çok sayıda ekstra özellik içerir
Web sürümü çok sayıda ekstra özellik içerir

İyi güvenlik, ancak sıfır bilgi şifrelemesinden yoksun

Dropbox, günümüzde çevrimiçi ortamda, güvenlik ve gizlilikte ağır basan diğer yönlerde yetersiz kalıyor gibi görünüyor. Hızlı bir Google araması, en sonuncusu Kasım 2022’nin başında olmak üzere yıllar içinde çok sayıda güvenlik ihlali olduğunu ortaya koyuyor.

Olumsuz geçmişe rağmen, platform birden fazla koruma katmanıyla kapsanan güvenli bir altyapıya sahiptir. Rakiplerine benzer şekilde Dropbox, depolanan veriler için AES 256 bit şifreleme ve aktarılan veriler için AES 128 bit şifreleme kullanır. Hesabınızın güvenliğini sağlamak için iki faktörlü kimlik doğrulama da etkinleştirilebilir.

Şirket, benzer bulut hizmetlerinin aksine sıfır bilgi şifrelemesi uygulamaz ve bu nedenle verilerinizin şifreleme anahtarlarını ele geçirebilir. Basitçe söylemek gerekirse, Dropbox personeli ve kolluk kuvvetleri şifreleme anahtarlarına ve verilere daha kolay erişebilir. Belki de bu, neden bilgisayar korsanlarının tekrar tekrar kurbanı olduğunu açıklıyor.

… ve sonra fiyat planları var

Dropbox’a yönelik en yaygın eleştiriler, açık ara fiyatlar ile ilgili . Bireylere 2 GB ve işletmelere 100 GB depolama alanı sağlayan ücretsiz planları olsa da, bu, rakiplerin sunduğundan çok daha azdır. Bunun yeterli olup olmadığı gerçekten ihtiyaçlarınıza bağlıdır. 2 GB, cihazlarındaki belgelere hızlı erişim isteyen biri için fazlasıyla yeterli olsa da, film, müzik ve görüntü toplayan biri için aynı şey söylenemez.

Artık 2 TB depolama alanına sahip olacağınız için ilk kişisel yükseltmeyi seçmek kesinlikle büyük bir adımdır, ancak bunun maliyeti de aylık yaklaşık 10 Euro’dur. İşletmelerin 5 TB için kişi başına ve aylık olarak yaklaşık aynı tutarı ödemesi gerektiğinden bahsetmiş miydik?

İyi

Dropbox , mobil, web ve masaüstü PC’lerde kullanıldığında tüm avantajlarından yararlanabileceğiniz genel olarak iyi bir platformdur. Kullanıcı dostu bir arayüzle, herhangi biriyle kolayca dosya paylaşmanıza, otomatik yedeklemeler oluşturmanıza ve verileri güvenilir bir şekilde aktarmanıza olanak tanır.

Ayrıca, hareket halindeyken dosyalarınızı senkronize etmede mükemmel bir iş çıkarır. Düzenlemelerin neredeyse anında senkronize olduğu düşünüldüğünde, üretkenlik ve ekipler için harika bir katkı olabilir.

Kötü

Dropbox, gizlilik açısından oldukça hayal kırıklığı yaratıyor ve şirketin kendisi, Gizlilik Politikasında belirtildiği gibi verilerinize her zaman erişebileceklerini belirtiyor. Ayrıca, aynı politika, verileri Amazon veya Google dahil olmak üzere güvenilir üçüncü taraflarla da paylaşabileceklerinden bahseder. Bu nedenle, gizliliğinize değer veriyorsanız, bu sizin için en iyi seçim olmayabilir.

Endüstri şifreleme standartlarını kullanmasına rağmen güvenlik de arzulanan çok şey bırakıyor. Belki de bu, diğer üçüncü taraf araçlarla geniş uyumluluğunun ödenmesi gereken bedeldir.

Doğrusu

Dropbox köklü bir isimdir ve kesinlikle hızlı, güvenilir ve performanslı bir bulut hizmeti olarak oradadır. Yalnızca Windows ile mükemmel bir şekilde bütünleşmekle kalmaz, aynı zamanda çok sayıda üçüncü taraf araç için destek sağlar.

Öte yandan, Dropbox’ın güvenlik ve gizlilik açısından pek çok eksiği var, bu da izleme ve veri toplama ile bombardımana tutulmuş çevrimiçi bir dünyada çoğu kullanıcı için anlaşmayı bozabilir. Üstelik, ücretsiz sürümle birlikte sunulan 2 GB ücretsiz depolama alanı, müzik ve/veya filmlerden hoşlanan modern kullanıcı için çok az.

Önceki İçerikNUT
Sonraki İçerikNUPKG

BENZER YAZILAR

Yavuz Karakaş Kimdir – Yavuz Karakaş Biyografisi Resimleri

Yavuz Karakaş Kimdir - Yavuz Karakaş Resimleri - Yavuz Karakaş Biyografisi - Dizi Oyuncusu Yavuz Karakaş    Yavuz Karakaş (d. 24 Mart 1937, Gaziantep), Türk sinema...

404 Error Nedir?

404 Error Nedir? 404 hatası, bir web sayfasının bulunamadığını gösteren yaygın bir web sitesi hata mesajıdır. Bir kullanıcı eski (veya “bozuk”) bir bağlantıyı tıkladığında veya...

Dead Space Remake Oyun Rehberi

Temel Bilgiler Dead Space Remake rehberi Dead Space Remake: Başlangıç ​​Kılavuzu Dead Space Remake: En iyi silahların listesi Dead Space Remake: Yeni Oyun Plus İzlenecek...
- Advertisment -

POPÜLER YAZILAR

Microsoft, Web Sitelerine Bing Sohbet İçeriği Üzerinde Daha Fazla Kontrol Sağlıyor

Microsoft duyurdu Bing'in yeni yapay zeka destekli sohbet robotu özelliğinde yayıncıların içerik kullanımlarını sınırlamalarına yönelik yeni seçenekleri. Teknoloji devi, yayıncıların dile getirdiği endişeleri gidermeyi ve...

Cihazları Tüm Açılardan ve Tüm Renklerle Gösteren Resmi Renderlarda Pixel 8 ve Pixel 8 Pro Sızıntısı

Resmi tanıtımına iki haftadan az kaldı Pixel 8 ve Pixel 8 Pro'nun, ve bugün nihayet her iki cihazın da Google'ın onları piyasaya süreceği tüm...

MSI MEG Z790 ACE MAX ve MAG Z790 Tomahawk MAX İncelemesi

Intel'in 14. Nesil Raptor Lake Refresh CPU serisini yakında piyasaya sürmesi bir sır değil ve bu nedenle anakart satıcıları da mevcut ürün serilerinde yumuşak...

WhatsApp Yakında Uygulama İçinde Alışveriş Yapmanıza İzin Verebilir

O zamandan bu yana üç yıl geçti WhatsApp insanların uygulama içinden işletmelerden ve diğer platformlardan ürün ve hizmet satın almasına olanak sağlama olanağına sahip...