Pazar, Eylül 24, 2023

Dönek

- Advertisement -
- Advertisement -

Mike Slater küçük deniz uçağındaki seyir alıcılarından birini ayarlar ve yönetimi otomatik pilota geçirerek arkasına yaslanır. Geride sırt çantasının bulunduğu koltukta köpeği İvan oturmaktadır. Eylül’ün son haftasıdır. Slater gösterge tablosunda bir bakar uzaklık ölçü aygıtı Cavcomgomoc gölüne yüzotuzbeş mil kaldığını gösterir.Bu da yaklaşık elli dakika sürer.

Üç gün önce Yarbay William Boğa» Broks aramış ve yaptığı telefon konuşması merakını uyandırmış, hem de berbat geçen bir hafta yaşatmıştır. Broks beklenmedik bir çağrı yapmış ve sezonun son haftasında som balığı avlamak için kendisine eşlik etmesini istemiştir.

Slater çağrıyı kabul eder. Ama bunun nedeni Vietnam’da görev yaptığı gizli operasyonlar grubundaki eski komutanını görmek için değil Broks’a duyduğu saygıdan ve yükümlülüktendir. Vietnam’da Broks’la beraber çalışmalarına rağmen ona hiçbir zaman yakın olmamıştır. Slater Broks’u son gördüğünden beri aradan sekiz yıl geçmiştir. Ama bu çağrı daha çok bir emir gibidir. Slater sanki hala genç bir yeşil bereli teğmen, Broks da sert bir binbaşıdır ve aradan geçen sekiz yıl içinde bu komuta zincirinde hiçbir değişiklik olmamıştır. Önemli der Broks; bunu diyen kişi gerçekleri çok hafife alan biridir. Köpeği İvan bir kere hastalanmış ve Slater’e çok çektirmiştir.

Tekrar aklına Broks gelir ve yönetimi otomatik pilottan devralır. Cavcomfomoc gölüne doğru ellibeş dereceli düz bir rotada uçmaya devam eder. Uçuşun son yarım saatinde hava hızla bozulur. Yavaş yavaş göl kenarına iniş yapar. Koyun kıyısındaki küçük açıklıkta bir kamp yerini ve bir derenin göle aktığı yere oltasını atmış kıyıdaki Broks’u fark eder.

Slater uçaktan iner ve hafif serpiştiren yağmura karşın parkasının önünü sıkıca kapatır. Boğa Broks yüzünde hafif bir gülümseme ile Slater’i selamlar. Slater’de aynı şekilde karşılık verir. Broks tanıdığı en güçlü küçük adamdır. Güçlü, kaslı bir vücuda sahiptir. Broks gölden tuttuğu balıkları çıkartır. Slater köpek işinde çalışmaktadır, yani bir köpek çiftliği vardır. Broks balıkları kızartmak için uzaklaşır. Bu sırada Broks’a çevredeki ormanlıktan susturuculu silahla ateş edilir. Broks yere yığılır. Slater bu olayı farkeder ve hemen kendini bir kayanın arkasına atar. Broks CIA ’da çalışmakta dır.

Slater’de iki yıl çalışmıştır. Broks’un son görev yeri Chesnut Ridge Çiftliği dir. Slater kayanın arkasından şöyle bir etrafı inceler ve çevrede dört kişi olduğunu farkeder. Üçünü haklar fakat bir tanesi karanlıktan istifade ederek yaralı bir şekilde kaçar. Slater yaralanmıştır. Kendi kendine tedavi eder. Broks Slater’e ölmeden önce bir zarf vermiş ve zarftaki resimlere bakmasını istemiştir. Fakat o çatışma anında zarf kaybolmuştur ve Slater güneye Moosehed Gölü ‘ne yerel bir şerifin kendisini karşılaması için Greenville ‘ye telsiz mesajı gönderir ve yola çıkar. Broksun cesedini de yanına uçağa alır.

Slater Broks ’un cesedini yerel şerife teslim etti ve yerel şerif Borthwick ve Venable, Chesnut Ridge Çiftliği ‘nde araştırmaya başlarlar.

Slater kendi köpek çiftliğine döner ve arkadaşı Pete Novak köpek evinin duvarına dayanmış can sıkıntısından kibrit yakıp atarken Slater, Broks ‘un ölümünü ve olayları anlatır.

Pete Novak köpek çiftliğinden ayrıldıktan sonra dört kişilik bir grup köpek çiftliğini basar ve Slater o anda yere yatar. Ama ne yapacağını bilmemektedir ve köpeği Arnie adamın birini haklar, Slater de ikisini haklamak üzereyken Pete Novak çiftliğe ulaşır ve Slater’e yardım eder adamları haklarlar. O sırada polis helikopteri gelir. Helikopterden “Ateşi kesin! Ben Harry Venable ’yim” der polis memuru.

Charlottesville, Virginia ’nın sekiz mil batısında 614 nolu kara yolundan ilerleyerek Chesnut Ridge Çiftliğine araştırmaya gider. Slater ve Kinard bu çiftlikte fazla bir şey bulamazlar.

Sue Ann Mulhavil kocasının ceketinin fermuarını çeker ve onu tekerlekli sandalyesine yerleştirir. Mulhavil 1976 yılından beri bu çiftlikte yaşamakta dır. Fakat yaşama arzusu hiç yoktur. Vücudu felçli dir. Slater ve Boğa Broks’la katıldığı son operasyonda düşman mermisi ensesine denk gelmiştir ve tüm vücudu felç olmuştur. Slater evden ayrılıp gider. Tam bu sırada etraftan susturuculu bir silahla Nulhavil’e ateş edilir ve Mılhavil olduğu yere yığılıp kalır ve yüzünde hafif bir tebessüm vardır.

Bir zamanlar eski sahiplerinin gösterişli bir evi olan ve Chesnut Ridge Çiftliği’nin lojman bölgesine yukardan bakan bir tepe üzerine kurulu Red-Brick konağı, tesisin yönetim bürolarını içerecek şekle sokulmuştur. Langley’den gönderilen emirler gereğince tesis şefi Harry Yenable’ye elinden gelen yardımı yapmıştır. Emrine bir sekreter ve gizlilik derecesi olan bir telefon ve Boğa Bronk’un bürosunu vermişlerdir. Burada araştırma yapar.

Cozumel’de sezon dışıdır ve Meksika’nın Yucatan yarımadasından oniki mil açıkta bulunan Karayipler ’in küçük adasında yaşam sakindir. Fazla Amerikalı yoktur. Lyle Perkins dalma tüplerini balıkçı teknesine koyar. Başını kaldırır Slater’i görür ve elini sıkar. Beraber dalmaya karar verirler ve kıyıdan açılırlar. Bunlara dört kişiden oluşan bir yardımcı grup katılır ve bu grup bunlara sabotaj düzenler ve dalma tüplerini boşaltırlar.

Perkins ve Slater dört kişiyi haklarlar. Araştırma için Pennsylvania’ya gitmeye karar verirler.

Paul Kinard kütüphanedeki gizli yerinden aldığı bilgiyi okurken kalp atışları hızlanır. Mulhavil ve Slater’in izinin kaybedilmesi kadar iyi bir haber almamıştır. KGB kayıtlarında yapılan araştırmalarda Perkins, Broks ve Slater ve de Mulhavil aynı yerde görev yapmalarından başka bir bağlantı yoktur.

Pete Novak bira içmektedir ve köpeği Arnie’yede bira içirmek ister. Arnie’ye verdiği bira tükenmiştir. Bu arada bir ses duyulur. Bu arada Novak yerinden kalkar ve ilerlerken arkasında bir silah belirir ve teslim olmasını söylerler. Novak’ı sorguya çekmeye başlarlar. Novak’a “Slater nerde” diye sorarlar, oda bilmiyorum der ve onların ilgisini neyin çektiğini anlar. Quebec eyaletince verilmiş bir tapu olduğunu anlar. Novak yaralanır ve hızla arabasına binerek oradan uzaklaşır.

Ütğm. Viktor Pavlichenko sabah altıda kalkmıştır. Birliğe yeni katılan iki askerle tanışır ve oradan ayrılır. Bu yeni katılan iki asker daha önce hayatını kurtarmışlardır ve bir yakınlaşma olmuştur.

Chesnut Ridge Çiftliğinde Venable daha önceki görevlerle ilgili Bortwick’in çıkardığı özetleri okumaktadır. Sovyetler Novak ve Slater’in nerede olduğunu bilirler, ama biz onlardan önce ulaşmak zorundayız der. Slater ve Novak ormanda gizlenmişlerdir. Slater ve Novak’ın bulunduğu bölge vahşi ormanlarla çevrili derin vadilerin ve vahşi göllerin bulunduğu bir bölgede dir. Bulundukları kampa iki adam yaklaşır.

Mont Tremblant Eyalet Parkı’nın güneyinde Sovyet malı bir malikane vardır. Burası çok iyi korunmaktadır. Burada Slater ve Novak’a yapılacak operasyon için hazırlık yapılmaktadırlar.

Merkezi haber alma örgütünde Langley, Virginia’da bir operasyon hazırlığı vardır. Andrew Culley işinde uzmandır ve çalışmaları yakından takip eder.

Slater ve Perkins bulundukları bölgede hazırlanmaktadırlar. Bölgeye bir helikopterle on-oniki kişi gelir. Gelen kişiler Slater ve Perkins için gelmişlerdir. Adamların hepsini safdışı bırakarak öldürürler. Bir tanesinin gitmesine izin verirler.

John Bortwick ve Lawrence Hart CIA’ın iki savaşçı personeli ile Slater ve Perkins’in bulunduğu bölgeye hareket ederler. Yanlarında Venable’de bulunmaktadır. Savaşçı personelden biri Slater’i tam vurmak üzereyken vazgeçer. Venable adamı kolundan yakalar, “sana emir verildi onu vur” der. Savaşçı “kan kaybından ölecek, çok ömrü kalmadı” der adam. “Zaten benden çok iyi benden iyi olmasa o kadar Rusla baş edemezdi, benden iyi birisini vuramam” der savaşçı. Birde Ruslardan biri kurtulmuştur, doktor Rus savaşçıya iğne yapar. Venable göl kenarına doğru uzaklaşır. Slater karnından yaralanmıştır. Bortwick Slater’in yarasını temizler. Venable doktora Slater’e zehirli bir iğne yapmasını söyler. Doktor iğne yapacağı sırada Slater doktora bıçakla saldırır ve bıçağı tek eliyle doktorun göğsüne saplar. Sürünerek uçağa çıkar ve tek koluyla uçağı hareket ettirir. Göl üzerinde uçak ilerlerken Slater acı çekmektedir. Uçağı kullanacak gücü kalmamıştır, acı ve öfkeyle bağırmaktadır ve yavaş yavaş ölüme yaklaşmakta dır. Uçak da gölün ortasında dairelerken çizerken Slater olduğu yere yığılıp kalır. Ölürken sevdiği kadının ismi dudaklarında fısıldıyordu, İlena» diye fısıldar.

Önceki İçerikBEYAZ DİŞ
Sonraki İçerikHarem

BENZER YAZILAR

DIMM Nedir? – Dual In-line Memory Module

DIMM Nedir? – Dual In-line Memory Module “Çift Sıralı Bellek Modülü”nün kısaltmasıdır. DIMM, bellek yongalarını tutan küçük bir devre kartıdır ve RAM çubuğu olarak da bilinir....

Google’ın Çevresel Kriz Uyarıları: Dünya Günü Gündemi

Dünya Günü'nde sadece dünyamızı etkileyen iklim değişikliği ve doğal afetleri düşünmüyoruz, aynı zamanda meydana geldiklerinde bizi güvende tutmaya yardımcı olan teknolojileri de tanıyoruz. Bu tür...

Tila Tequila Kimdir – Tila Tequila Biyografisi Resimleri

Tila Tequila Kimdir - Tila Tequila Hayatı ResimleriTila Tequila kimdir?Biyografisi ve Resimleri      Tila Nguyen ya da tam adıyla Thien Thanh Thi Nguyen 24...
- Advertisment -

POPÜLER YAZILAR

Microsoft, Web Sitelerine Bing Sohbet İçeriği Üzerinde Daha Fazla Kontrol Sağlıyor

Microsoft duyurdu Bing'in yeni yapay zeka destekli sohbet robotu özelliğinde yayıncıların içerik kullanımlarını sınırlamalarına yönelik yeni seçenekleri. Teknoloji devi, yayıncıların dile getirdiği endişeleri gidermeyi ve...

Cihazları Tüm Açılardan ve Tüm Renklerle Gösteren Resmi Renderlarda Pixel 8 ve Pixel 8 Pro Sızıntısı

Resmi tanıtımına iki haftadan az kaldı Pixel 8 ve Pixel 8 Pro'nun, ve bugün nihayet her iki cihazın da Google'ın onları piyasaya süreceği tüm...

MSI MEG Z790 ACE MAX ve MAG Z790 Tomahawk MAX İncelemesi

Intel'in 14. Nesil Raptor Lake Refresh CPU serisini yakında piyasaya sürmesi bir sır değil ve bu nedenle anakart satıcıları da mevcut ürün serilerinde yumuşak...

WhatsApp Yakında Uygulama İçinde Alışveriş Yapmanıza İzin Verebilir

O zamandan bu yana üç yıl geçti WhatsApp insanların uygulama içinden işletmelerden ve diğer platformlardan ürün ve hizmet satın almasına olanak sağlama olanağına sahip...