Çarşamba, Haziran 7, 2023
Ana Sayfa Güvenlik Dijital parmak izi: İnternette izlendiğiniz gizli, sinsi yol

Dijital parmak izi: İnternette izlendiğiniz gizli, sinsi yol

- Advertisement -

Dijital parmak izi: İnternette izlendiğiniz gizli, sinsi yol
Dijital parmak izi: İnternette izlendiğiniz gizli, sinsi yol

Dijital parmak izi: İnternette izlendiğiniz gizli, sinsi yol

Şimdiye kadar muhtemelen web etkinliğinizin hemen hemen her adımda izlendiğini biliyorsunuzdur.

IP adresiniz, İnternet servis sağlayıcınızla bağlantınızla ilişkili bir numara ve web tarayıcınız tarafından toplanan küçük dosyalar olan tanımlama bilgileri gibi şeyler, sizi web sitelerine, reklamcılara ve verilerinizle para ödeyecek kadar ilgilenen herkese tanıtabilir. Ancak, açık İnternet’te kullanıcıları izlemenin çok daha karmaşık yöntemleri vardır – bloke edilmiş çerezleri veya bir VPN ile maskelenmiş bir IP adresini bile geçebilen yollar.

Kullanıcı gruplarına ve hatta bazen tek bir kullanıcıya çeşitli verilerden oluşan bu koleksiyona dijital parmak izi denir. Web siteleri ve reklamlar yoluyla toplanan bilgiler aracılığıyla veri toplamak için yeterince geniş bir ağ yayınıyla, belirli bir kullanıcının Çevrimiçi olarak ne yaptığına dair şaşırtıcı derecede doğru bir resim elde etmek, bazen web kullanımlarının neredeyse eksiksiz bir geçmişine kadar inmek mümkündür.

DİJİTAL PARMAK İZİ NE DEĞİLDİR

Polisler ve müfettişler hakkında bir TV programında görebileceğiniz bir şeye ima edilmesine rağmen, dijital parmak izi tek bir dosya veya veri noktası değildir. İzleme tanımlama bilgisi veya IP adresinden farklı olarak, siz İnternet’i kullanırken cihazlarınızdan (akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar ve masaüstü bilgisayarlar, hatta akıllı TV’ler veya cihazlar gibi şeyler) toplanan geniş ve çeşitli bilgi değişkenleri kümesidir. Tüm bu verileri bir araya getirmek, tek bir kullanıcıyı izleyebilir ve etkinliklerinin günlüğünü toplayabilir.

Yani, kötü haber şu ki, bir sitenin veya bir reklamverenin tüm bu verileri toplamasını engellemenin sihirli bir hapı veya tek bir yöntemi yok. Gizli Modu açıp birisinin bilgilerinize ulaşamayacağını varsayamazsınız. Bu, izlenmekten kaçınmak istiyorsanız, bilgilerinizi ve faaliyetlerinizi korumak için sistematik bir yaklaşım benimsemeniz gerektiği anlamına gelir. Bu, ne zaman kullanırsanız kullanın, kullandığınız her cihaz için geçerlidir.

DİJİTAL PARMAK İZİNDE HANGİ BİLGİLER VAR?

Ne tür veriler toplanıyor? Bazıları hayal bile etmemiş olabileceğiniz çok çeşitli kayıtlar yapılıyordu. Kullanmakta olduğunuz web tarayıcısının türü ve işletim sistemi gibi bariz şeyler ilk adımlardan bazılarıdır, ancak modern web teknolojisiyle siteler, yüklediğiniz tarayıcı uzantıları (reklam engelleyiciler veya şifre yöneticileri gibi) gibi verileri toplayabilir. cihazınıza yüklenen programlar veya uygulamalar, sisteminizin ayarlı olduğu dil ve hatta yüklediğiniz belirli yazı tipleri.

Dijital bir parmak izi oluşturmak için birleştirilebilecek farklı türde verilerin uzun ama kesinlikle kesin olmayan bir listesi:

• IP adresi, ülke bildirimi ve cihazınızın saat dilimi ayarı gibi verilerden toplanan tahmini konumunuz.

• Cihazınızın türü, üreticisi, işletim sistemi ve hatta işletim sistemi sürüm numarası.

• Web tarayıcınız (kullanıcı aracısı tarafından bildirilir), tarayıcı sürüm numarası ve ‘İzleme’ gibi ayarlar ve varsayılan dil.

• Tarayıcınızın yüklü eklentileri ve uzantıları, örneğin bir PDF görüntüleyici veya bir reklam engelleyici.

• Cihazlarınız, çözünürlük, boyut ve hatta web sayfasının kendisine ayrılmış kullanılabilir ekran gibi bilgileri görüntüler.

• Cihazınızın tarayıcıya verilen kamera kontrolü, mikrofon veya ivmeölçer gibi donanım izinleri.

• Pil seviyesi veya kullanılabilir RAM gibi cihazınızın temel donanım bilgileri.

• Mevcut medya oynatımı için kurulu video ve ses formatlarınız.

• Varsayılan klavye düzeniniz ve dokunmatik ekran kullanıp kullanmadığınız.

• Yüklü yazı tipleriniz.

• HTTP başlıkları, kullanılabilir API’ler, CSS bilgileri ve JavaScript nesneleri dahil olmak üzere karmaşık tarayıcı bilgileri.

Bazı izleme sistemleri daha da karmaşık hale gelebilir. Örneğin, gömülü bir betik parçası, her zaman bir saniyeden daha kısa sürede yaptığı hızlı bir şifreleme işlevi gerçekleştirmek için cihazınızın CPU’sunu sorgulayabilir.

Ancak gadget’ınızın hesaplamaları ne kadar hızlı yaptığını ölçerek ve onu aynı testi yapan diğer tüm cihazlarla karşılaştırarak, işlemcinizin bir değerlendirmesini alabilir ve ne tür ve model olduğunu tahmin edebilir.

Öncelikle tüm bu bilgilerin paylaşılmasının bir nedeni olduğunu ve bunun genellikle zararsız olduğunu belirtmeliyim. Örneğin, modern web sitelerinin size kolayca okuyabileceğiniz metni göstermek ve sayfanın diğer öğelerini kapsamayacak şekilde ekranınıza sığacak şekilde biçimlendirmek için ekran boyutunuzu ve çözünürlüğünüzü bilmesi gerekir. Ancak reklamverenler ve diğer aktörler, bu verileri toplamanın ve eski moda tanımlama bilgilerine veya IP numaralarına ihtiyaç duymayan inanılmaz derecede karmaşık izleme sistemlerinde birleştirmenin ustaca yollarını bulmuşlardır.

DİJİTAL PARMAK İZİM BİLGİLERİMLE BİRİSİ NE YAPABİLİR?

Modern cihazlar çok karmaşık olduğundan ve her zaman çevrimiçi olan kullanıcılar bilgisayarlarını ve gadget’larını çok farklı şekilde kullanma eğiliminde olduğundan, tüm bu veri noktalarını birleştirmek ve bunları küçük kullanıcı gruplarına daraltmak kolaydır.

Bu, dijital parmak izimin kişisel olarak benim hakkımda belirli şeyler ifade ettiği anlamına gelmez. Yaşımı, uyruğumu, ırkımı, cinsiyetimi, ev adresimi, telefon numaramı vs. bilemez – en azından, saklanan bilgilerin başka bir veritabanına bağlanmadan. Ancak, ziyaret ettiğim web sitelerini ve orada ne yaptığımı takip edebilir.

Amazon, Facebook, YouTube vb., belirli kullanıcıların web’de ne yaptığına dair neredeyse eksiksiz bir kayıt oluşturabilirsiniz. Ek olarak, neyle ilgilendiklerine ve neleri satın almak isteyebileceklerine dair bir profil oluşturabilirsiniz.

Evet, bunların hepsi modern İnternet’in bel kemiği olan reklamcılığa geri dönüyor. Artık hükümetler, kolluk kuvvetleri, bilgisayar korsanları ve diğer korkutucu kişiler aynı teknikleri kullanarak bireyleri takip edebilir.

Ancak inanılmaz derecede zengin değilseniz, hükümette veya endüstride yüksek mevkide biri değilseniz veya kanundan kaçmıyorsanız, bu teknikleri kullanarak bireysel olarak hedef alınmama ihtimaliniz oldukça yüksektir. Her şey reklamlarla ilgili.

Bununla birlikte, bu reklam verileri, en azından bu bilgilerin kendisine sunulduğu herhangi bir sitede oturum açtıysanız, kişisel bilgilerinizle ilişkilendirilebilir. Bu, kimlik hırsızlığı gibi şeyler veya kimlik avı ya da domuz kesme gibi daha ayrıntılı zarar verme girişimleri için daha ılımlı bir tehlike sunar. Yine, zengin veya önemliyseniz, bunun tarafından hedef alınma olasılığınız daha yüksektir.

DİJİTAL PARMAK İZİMİ NASIL KORUYABİLİRİM?

Dijital parmak izi pek çok veri noktasından oluştuğu için, sitelerin ve reklam verenlerin sizi onunla izlemesini tamamen durdurmak oldukça zordur. Konumunuzu bir VPN ile yanıltmak ve tanımlama bilgilerini engellemek gibi temel bilgiler, izleyicinin sizi belirli bir web kullanıcısına indirgemesini çok daha zorlaştırsa da yeterli olmayacaktır.

Dijital parmak izi: İnternette izlendiğiniz gizli, sinsi yol
Mullvad’ı süper güvenli moda ayarlamak, EFF parmak izi testini geçmeme izin veriyor, ancak…

JavaScript’i NoScript gibi bir araçla engellemek, toplanan birçok veri noktasını kısıtlayacaktır. Ancak çerezleri tamamen engellemek gibi, bu da pek çok web sitesinin, özellikle de daha karmaşık web hizmetlerinin ve araçlarının çalışmamasına neden olabilir. Bir reklam engelleyici kullanmak, parmak izi verilerinin toplanmasını tamamen olmasa da bazılarını da durduracaktır.

Ama mükemmel değiller.

Örneğin, daha önce bahsettiğim AmIUnique ve EFF araçları, Chrome’dan Mullvad’a geçişin izlemeyi zorlaştırdığını söylüyordu, ancak masaüstü bilgisayarım, donanım ve yazılımıma dayalı olarak yine de benzersiz bir kullanıcı ayak izi sağlıyordu. Testleri geçmek için ayarlardan JavaScript’i tamamen devre dışı bırakmak zorunda kaldım. Ancak bunu yapmak, YouTube’un gri kutulardan başka bir şey göstermemesine neden oluyor ve makale yazmak için kullandığım WordPress arayüzü JavaScript’e dayanıyor, bu nedenle bu yüksek güvenlik modu benim için gerçekten uygun bir çözüm değil. bilgi. Ve kişisel bilgilerinizi güvende tutmak, daha temel, pratik güvenlik önlemlerine kadar gider: bu verilerin olabildiğince azını mümkün olduğunca az sayıda kişinin elinde tutmak.

Ne yazık ki, modern İnternet ile bağlantı kurmanın ve faaliyetlerinizde sıfır parmak izi bırakmanın pratik bir yolu yok. Yapabileceğiniz en iyi şey, sitelerin ve reklamverenlerin sizi özellikle tespit etmesini biraz zorlaştırmaktır.

ZOR BİR UZLAŞMA

Dijital parmak izi, web reklamcılığı için sıradan ve her yerde bulunan bir uygulama haline geldi. Aslında o kadar yaygın ki, sizin ve etkinlikleriniz için bir profil oluşturmak için kullanılabilecek en azından bazı verileri vermeden İnternet’i kullanmak neredeyse imkansız. Toplanan bilgi miktarını azaltmak için adımlar atabilirsiniz, ancak herhangi bir karmaşık web hizmetiyle (çevrimiçi bir mağaza veya sosyal ağ gibi) etkileşimde bulunmak, en azından izlenebilecek bazı verilerin paylaşılması anlamına gelir.

Dijital parmak izindeki tehlike hemen ortaya çıkmaz – can sıkıcı olma eğilimi bir yana, hedefli reklamcılık için çok az risk vardır. Yaramazlık potansiyeli, bu veriler daha kişisel verilerle birleştirildiğinde ortaya çıkar.

BENZER YAZILAR

İslam Alemİnİn Ana Meselelerİne BedİÜzzaman’dan ÇÖzÜmler

GİRİŞBediüzzaman hayatı boyunca yapacağı mücadelenin ona hedeflerini şuurlu bir şekilde programlanmıştır. Bütün eserlerinde bu ana fikirleri tekrar eder. Tekrarları öylesine bariz ve hatta yer...

P7C

P7C dosyası nedir? Diğer güvenlik sertifikası dosyaları gibi bir P7C dosyası, ağ üzerinden kimlik doğrulamak için kullanılan bir dijital sertifikadır. Sertifika kullanan uygulamalar, bu sertifika...

LG Innotek metalens teknolojisi üzerinde çalışıyor

Resim: asayfa   LG Innotek Perşembe günü yaptığı açıklamada, rakip Samsung Electro-Mechanics’in de üzerinde çalıştığı metallerle ilgili teknolojiler üzerinde çalıştığını söyledi. Güney Kore’deki bir endüstri konferansında konuşan...

Diğer Yarım / Kim Edwards

Kitabın Adı : Diğer YarımYazar:Kim EdwardsYayınevi: Doğan YayıncılıkOrijinal adı ve dili: The Memory Keeper's Daughter - İngilizceOrijinal yayın yılı5Çeviren: Sarp KanşayÖZETBir kar fırtınasının tam...

Sinekli bakkal

SİNEKLİ BAKKALHALİDE EDİB ADIVAR ROMAN ÖZETİ Sinekli bakkal bulunduğu semtin adını almış olan dar bir sokaktır. Bir geçitten çok bir toplantı yeri gibidir. Bu sokakta...

Whois Denetleyicisi – Domain Whois Kontrolu Nasıl Yapılır?

Giriş NOT: whois bilgileri açık olmalıdır. Yoksa bilgileri göremezsiniz. Bir web sitesi adresinin kime ait olduğunu bilmek ister misiniz? Bir whois checker ile bir web sitesinin...

POPÜLER YAZILAR

Gigabyte, 600 ve 700 Serisi Anakartlarına “Yeni Nesil Intel Masaüstü CPU” Desteği Ekliyor

Gigabyte, 600 ve 700 serisi anakartları için Intel'in yeni nesil masaüstü CPU desteği ekleyen yeni bir BIOS güncellemesini sessizce yayınladı. Gigabyte 600 ve 700 Serisi...

Apple AR Kulaklığını Pazartesi Günü Açıklayacak, Ancak Cihaz Ekim’de Seri Üretime Gireceğinden Lansman Aylar Sürebilir

Apple'ın merakla beklenen AR Kulaklığını Pazartesi günü WWDC etkinliğinde piyasaya sürmesi bekleniyor. Cihaz bir süredir söylenti değirmeninde dinlendi ve birkaç gecikmeden sonra, kulaklık nihayet...

Gmail Doğrulama Rozetlerini hatırlıyor musunuz? Dolandırıcılar Onlardan Yararlanmanın Bir Yolunu Buldu

Google, insanların her e-posta aldıklarında güvende olmalarını sağlamanın çeşitli yollarını araştırmaktadır. Şirket, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli önlemler aldı: yakın zamanda duyuruldu İleti...

Apple’ın 12 Çekirdekli ‘X1’ Yonga Setli AR Kulaklığı, Yeni Benchmark Sızıntısında M2 Max’ten Daha Hızlı Performans Gösteriyor, Ama Ne yazık ki Skorlar Sahte

SoC'nin X1 olarak adlandırıldığını ortaya çıkaran en son kıyaslama sızıntısını duymak bizim için şaşırtıcıydı. 8 çekirdekli bir CPU yerine liste, M2 Max'ten daha yüksek...