Pazar, Eylül 24, 2023
Ana Sayfa Webmaster Dijital Evrim ve İçerik Hızı

Dijital Evrim ve İçerik Hızı

- Advertisement -
- Advertisement -

Geleneksel içerik yönetim sistemi (CMS), kurumsal pazarlamacılara içinde ne olduğu herhangi bir dijital kanal yada aygıt üstünden daha süratli teslim etme özgürlüğü verdiği için artık sık sık başsız CMS sistemleriyle karşılaştırılmaktadır.

Başsız bir CMS, arka uç altyapısını ön uç sunum katmanından ayıran bir içerik yönetim sistemidir.

Bu, geliştiricilerin CMS’nin kabiliyetleriyle sınırı olan olmayan dijital deneyimler oluşturmasına olanak tanır.

Başsız CMS geçen yıl hız kazanmıştır; birçok Fortune 500 şirketi bu teknolojiyi şimdiden benimsemiştir.

Doğru sistemi seçmek bütçe, iş türü, gereksinimler ve dağıtım durumları şeklinde birçok faktöre karşı koyabilir.

Bu yazıda, hem geleneksel hem de başsız bir CMS’nin avantajları ve dezavantajları hakkında data paylaşacağım.

İlk olarak, bir adım geriye gidelim ve temel sebepleri inceleyelim. CMS niçin bu kadar önemlidir?.

İçerik Yönetim Sistemleri (İYS)

En ikili biçiminde, bir CMS, dijital içeriğin oluşturulmasını ve değiştirilmesini yönetmek için kullanılan bir yazılımdır.

Bir CMS çoğu zaman kurumsal içerik yönetimi (ECM) ve web içinde ne olduğu yönetimi (WCM) için kullanılır. Çoğu zaman üç ana bileşeni vardır: içerik havuzu, sunum katmanı ve yayınlama iş akışı.

İçerik yönetim sistemleri, herhangi bir web sitesinin emek harcaması için yaşamsal öneme haizdir. Tüm içeriğiniz için net bir yapı sağlarlar ve mantıksal kategoriler vasıtasıyla içerik arayan ziyaretçilerin işini kolaylaştırırlar.

Daha da rahat bir ifadeyle, bir CMS tipik olarak iki temel özellik sunar: içerik oluşturmak ve düzenlemek için bir kullanıcı arabirimi ve içinde ne olduğu yönetmek için bir takım vasıta.

 • Mesela, bir CMS, kullananların bir internet sayfasına yeni sayfalar eklemesine yada mevcut sayfaları düzenlemesine izin verebilir. Ek olarak, bir CMS, internet sayfası içinde ne olduğunun görünürlüğünü artırmaya destek olmak için arama motoru optimizasyonu (SEO) araçları şeklinde özellikler sağlayabilir.
 • Birçok CMS yazılımı türü mevcuttur. Tek bir sunucuya kurulan rahat sistemlerden birden oldukça kullanıcıyı ve siteyi destekleyen karmaşık kurumsal düzeyde sistemlere kadar.

Bir internet sayfası oluştururken, birçok işletme kendilerini bir yakalama-22 durumunda bulur.

Bir taraftan, potansiyel müşterileri şaşırtacak ve rekabette öne çıkmalarına destek olacak sofistike, varlıklı özelliklere haiz bir site yapmak istiyorlar.

Sadece öte taraftan, bu şekilde bir siteyi sıfırdan inşa etmek için personel üstünde geliştirme kaynaklarına haiz olmayabilirler.

Geleneksel CMS: Kullanım Kolaylığı Fakat Esneklik Eksikliği

Bir CMS seçimi söz mevzusu olduğunda, hususi geliştirme kaynaklarına haiz olmayan firmalar için kullanım kolaylığı çoğu zaman en büyük önceliktir.

şeklinde geleneksel CMS platformları Drupal temel internet sayfaları oluşturmak için muhteşem olan rahat, internet sayfası tabanlı bir tecrübe sunar. WordPress, geleneksel bir CMS’nin ötesine geçse de benzer bir tecrübe sunar; bu mümkün gitmek gerekirse WordPress ile.

Geleneksel bir CMS, maliyetli geliştirme kaynaklarına yatırım yapmadan birçok kurum için rahat, kullanıcı dostu bir internet sayfası oluşturabilir.

Ek olarak, geleneksel CMS platformları, sınırı olan teknik uzmanlığa haiz olanlar için bile çoğu zaman oldukça sezgisel ve kullanımı kolaydır. Netice olarak, bankayı bozmadan rahat bir internet sayfası oluşturmak isteyen işletmeler için ideal bir çözüm sunarlar.

Geleneksel CMS, aşağıdakiler şeklinde birçok dağıtım türü için bir seçimdir:

 • Kendi kişisel web sitenizi oluşturmak istiyorsanız.
 • Minik bir işletme oluşturmak.
 • Bazen temel bakım hizmetlerinin ötesinde herhangi bir ortaklığa ihtiyacınız yoktur.

Geleneksel bir CMS, her şeyi süratli bir halde kuracak ve siteleri tek bir kaynak arabirimi üstünden yönetmenize olanak tanıyacaktır. Temel SEO eklentileri sunarken, her sayfada neyin nereye gittiği hakkında lüzumlu tüm detayları sağlayabilir.

Ek olarak şu avantajlara sahiptir:

 • Kullanım kolaylığı için monolitik olmak.
 • Oldukça çeşitli şablonlar ve eklentiler ve içerik yönetimi araçları.
 • Geniş bir kullanıcı topluluğu.

Dijital Evrim ve İçerik Hızı

Günümüz işletmeleri, eski bir kelime olan dijital dönüşümü aştı.

Bu dönüşüm tüm sektörlerde gerçekleşti.

Artık dijital ve içerik pazarlamacıları, gelişmek ve rekabette bir adım önde olmak. Bunu yapmak için, daha süratli ve daha akıllı çalışmak için kaynakları kullanmalarına destek olacak verimlilikleri bulmaları gerekir.

Günümüzün süratli iş dünyasında, ölçeklenebilirlik başarı için esastır. Kuruluşlar, dijital olarak geliştikçe çevik iş akışlarına ve süreçlere hızla uyum sağlamalıdır.

Müşterilerinin taleplerini karşılamak ve rekabette öne geçmek için bunu yapmaları gerekiyor.

Sadece, sisteminizde değişim yapmak için geliştiricilere güveniyorsanız, bu gelişme mühim seviyede engellenecektir. Ek olarak, şirketiniz büyüdükçe güvenlik ihlalleri ve veri kaybı riskiniz de artacaktır.

Bu, geleneksel bir CMS’nin devamlı değişen dijital ortama ayak uyduracak altyapıdan ve neredeyse anında üretilmesi ihtiyaç duyulan içeriğin hızından yoksun olabileceği yerdir.

Evvelde oluşturulmuş şablonlar, yaratıcılık için oldukça azca yer sunabilir. Hem SEO uzmanları hem de içerik üreticileri için bu, içinde ne olduğu arama motorlarında sıralama ve web sitenize trafik çekme kabiliyetinizi engelleyebilir.

Gene de, CMS bir sıralama faktörü değildir.

Birçok yönden, geleneksel bir CMS’nin yekpare yapısı, esneklik eksikliği ile kullanım kolaylığından taviz verir.

Bu ve yukarıdaki tüm nedenlerle, birçok büyük kurumsal kurum, daha iyi ölçeklenebilirlik, güvenlik ve hız sunan çağdaş içerik yönetim sistemlerine geçiyor.

Headless CMS: Birden Oldukça İçerik Kanalını Yönetme

Başsız bir CMS, geleneksel bir CMS ile aynı kullanım kolaylığını, sadece çağdaş API tabanlı mimarinin ek esnekliğini sağlar.

Bu tür mimari CMS’nizi öteki yazılım uygulamaları ve hizmetlerle entegre etmeyi kolaylaştırır ve size daha iyi yapılandırılmış içerik sunma ve karmaşık dijital deneyimler oluşturma gücü verir.

Headless CMS, arka uç altyapısını ön uç sunum katmanından ayırır. Bu, geliştiricilerin CMS’nin kabiliyetleriyle sınırı olan olmayan dijital deneyimler oluşturmasına olanak tanır.

Başsız bir CMS’nin en mühim yararlarından biri, kuruluşların içinde ne olduğu herhangi bir kanala yada cihaza teslim edin. Mesela, bir internet sayfasına, bir mobil uygulamaya ve hatta bir akıllı saat uygulamasına güç sağlamak için başsız bir CMS kullanılabilir.

Bu, kuruluşlara müşterilerinin gereksinimlerini oldukça çeşitli kanallarda karşılama esnekliği verir.

Başsız bir CMS’nin bir başka yararı, içinde ne olduğu yönetmeyi ve güncellemeyi kolaylaştırmasıdır. Geleneksel bir CMS ile, arka uçta her bir değişim yapıldığında, ön uçta da güncellenmesi gerekir.

Bu, kullanıcılar için süre alıcı ve sinir bozucu olabilir. Sadece başsız bir CMS ile, ön uç deneyimini etkilemeden direkt arka uçta güncellemeler yapılabilir.

Mesela, ön ucunuz web siteniz ve arka uç, içerik deponuzdur.

Geleneksel bir CMS ile içerik yığınınızda bir yazı oluşturuyorsanız, yayınlamadan ilkin geliştiricilerin ön uç internet sayfası görünümünü güncellemesini beklemeniz gerekir.

Başsız bir CMS ile içerik, teknoloji yığınınızdan ayrılır ve editörlerin daha süratli ve daha süratli yayınlama mevzusunda ortaklık yapmasına olanak tanır.

Başsız bir CMS için mükemmel bir kullanım örneği, süratli bir halde o anda (ilgili) deneyimler oluşturması ve birden fazla tüketici temas noktası için içerik üretmesi ihtiyaç duyulan e-ticaret ve Oldukça Kanallı pazarlamacılar içindir – bu da kuruluşların içeriklerini güncel tutmasını oldukça daha kolay hale getirir. bugüne dek.

Başsız bir CMS, şu durumlarda dağıtımlar için uygundur:

 • Hız önemlidir ve pazarlama ile geliştirmede darboğazlar yaşanmaktadır.
 • Büyük bir içerik deposuna gerekseme vardır.
 • Oldukça kanallı içeriğin birçok CMS türüyle oluşturulması ve sunulması gerekir.
 • Internet sayfası deneyimlerinin süratli, gerçek zamanlı ve duyarlı olması gerekir.
 • Kurumsal güvenlik mühim bir önceliktir.
 • Oldukça sayıda içeriğe haiz büyük sitelerin (e-ticaret) yönetilmesi gerekir.

Dijital Evrim ve İçerik Hızı
Dijital Evrim ve İçerik Hızı

Büyük kurumsal organizasyonların mutlu tutmak için gerekseme duydukları birçok ekibe haizdir. Ek olarak, teknoloji yığınlarında esasen iyi çalışan birçok araca sahipler.

Çoğu zaman, geleneksel bir CMS, birbirine gerekseme duymayan sadece geliştiriciler için zor olabilecek bir uygulamaya şişkinlik katan özellikleri bir araya getirebilir. Bu, bilhassa CMS oluştururken yada güncellerken geçerlidir.

Buna karşılık, başsız içerik yönetim sistemleri, günümüzün tüm dijital kanallarında ve yeni cihazlarında içerik sunmak için daha çok hız ve esneklik sunar.

Seçtiğiniz çözüm, işletmenizin türüne, müşterilere ve içerik sunmak istediğiniz hedef kesime bağlıdır.

BENZER YAZILAR

nietzche tan kızılı

Bu kitapta bir “yeraltı çalışanını” bulacaksınız; burgulayan, kazan, toprağın altını oyan birkimseyi. Onu ancak böyle bir dip çalışmasını görecek gözleriniz varsa görebilirsiniz: Işığın vehavanın...

Buket Uzuner “Kumral Ada Mavi Tuna

'Bir salı sabahı uyandım. Bütün gazeteler hayatta en çok sevdiğim kadının bir cinayet işlediğini yazıyordu. Bunu hiç beklemiyordum. Beynimden vurulmuşa döndüm. İç dengelerim şiddetle...

IPR

IPR dosyası nedir? IPR dosyası, Java IDE IntelliJ IDEA ile oluşturulan bir proje dosyasıdır. Dizin yapısı, kaynak kod dosyaları, projede yer alan kitaplıklar ve derleyici ayarları gibi...
- Advertisment -

POPÜLER YAZILAR

Microsoft, Web Sitelerine Bing Sohbet İçeriği Üzerinde Daha Fazla Kontrol Sağlıyor

Microsoft duyurdu Bing'in yeni yapay zeka destekli sohbet robotu özelliğinde yayıncıların içerik kullanımlarını sınırlamalarına yönelik yeni seçenekleri. Teknoloji devi, yayıncıların dile getirdiği endişeleri gidermeyi ve...

Cihazları Tüm Açılardan ve Tüm Renklerle Gösteren Resmi Renderlarda Pixel 8 ve Pixel 8 Pro Sızıntısı

Resmi tanıtımına iki haftadan az kaldı Pixel 8 ve Pixel 8 Pro'nun, ve bugün nihayet her iki cihazın da Google'ın onları piyasaya süreceği tüm...

MSI MEG Z790 ACE MAX ve MAG Z790 Tomahawk MAX İncelemesi

Intel'in 14. Nesil Raptor Lake Refresh CPU serisini yakında piyasaya sürmesi bir sır değil ve bu nedenle anakart satıcıları da mevcut ürün serilerinde yumuşak...

WhatsApp Yakında Uygulama İçinde Alışveriş Yapmanıza İzin Verebilir

O zamandan bu yana üç yıl geçti WhatsApp insanların uygulama içinden işletmelerden ve diğer platformlardan ürün ve hizmet satın almasına olanak sağlama olanağına sahip...