Salı, Eylül 26, 2023
Ana Sayfa Kitap Özetleri Değişim Mühendisliği

Değişim Mühendisliği

- Advertisement -
- Advertisement -

Değişim mühendisliği, maliyet, kalite, hizmet ve hız gibi çağımızın en önemli performans ölçülerinde çarpıcı geliştirmeler yapmak amacıyla iş süreçlerinin temelden yeniden düşünülmesi ve radikal bir şekilde yeniden tasarlanmasıdır.

Değişim mühendisliği, var olan yapıyı düzeltmek ya da aşamalı değişiklikler yaparak temel yapıyı aynı bırakmak demek değildir. Değişim mühendisliği, uzun süre önce belirlenmiş prosedürleri bir yana bırakarak şirketin ürün veya hizmetinin yaratılması ve müşteriye değer sunulması için gereken işlere en başından bakılması anlamını taşır. Değişim mühendisliği, “Elimdeki bilgi ve teknolojiyle bu organizasyonu yeniden yaratıyor olsaydım nasıl bir şey yapardım?” sorusuyla başlar.

Bir organizasyonda değişim mühendisliğini uygulamak eski bütün uygulamaları terk ederek her şeye en baştan başlamak anlamına gelmektedir. Buda en başa dönmeyi ve işi daha iyi yapmanın yollarını keşfetmeyi öğrenmekle başarılabilir.

Değişim mühendisliği şu dört anahtar kelimeyi içermektedir; “Temel”, “Radikal”, “Çarpıcı” ve “Süreç”.

Temel: Değişim mühendisliğinde iş adamları en temel soruyu sormak zorundadırlar: “Yaptığımız işleri neden yapıyoruz?” “Neden bu şekilde yapıyoruz?” Bu temel soruları sormak insanları, işlerini yürütüş tarzlarının altında yatan söze dökülmemiş kural ve varsayımları gözden geçirmeye zorlamaktadır. Çünkü değişim mühendisliğinde varsayım ve sabit değer yoktur. Önce bir şirketin ne yapması gerektiği belirlenir, sonra da bunu nasıl yapması gerektiği. Değişim mühendisliğinde emin olunan hiçbir şey yoktur. Var olanlar göz ardı edilir ve ne olması gerektiği araştırılır.

Radikal: Değişim mühendisliği işi yeniden icat etmek anlamındadır. Radikal sözcüğü burada yeniden tasarım, var olan tüm yapı ve prosedürleri terk ederek iş yapmanın yepyeni yollarını yaratma anlamına gelir.

Çarpıcı: Değişim mühendisliğinde, marjinal veya aşamalı geliştirmeler yapmak değil, önemli sıçramalar gerçekleştirmek amaçtır.

Süreç: Değişim mühendisliği iş sürecini, bir veya birkaç çeşit girdinin alınıp bunlardan, müşteri için değer oluşturacak bir çıktının yaratıldığı faaliyetlerin toplamı olarak tanımlar ve “süreç” tanımımızın en önemli sözcüğüdür.

Amerikan şirketlerinin yönetim problemleri için son yıllarda pek çok mucize tedavi önerildi, fakat bunlar beklenilen etkiyi yakalayamadan geçip gittiler. Değişim mühendisliği ise mucize bir tedavi vaat etmiyor. Hızlı, kolay ve acısız bir tedavi önermiyor. Tam aksine, beraberinde zorlu ve ağır bir iş getiriyor. Yöneticilerin ve çalışanların, çalışma ve düşünme tarzlarının değişmesini gerektiriyor. Organizasyonların bütün eski uygulamalarını yenileriyle değiştirmelerini öngörüyor. Bunu yapmak hiç de kolay olmasa da bu zorluk, yapılması gerekenleri ertelemek için bir bahane değildir. Hemen hemen tüm endüstrilerdeki lider organizasyonlar, değişim mühendisliğini uygulamaya başlamışlardır. Ana süreçlerinin performans seviyelerini yükselten şirketlerin sayısı arttıkça değişim mühendisliği seçeneği endüstrideki diğer organizasyonlar için de rekabet açısından zorunluluk haline gelecektir. Pazardaki tek bir önemli şirketin değişim mühendisliğini uygulamaya başlaması bile, tüm rakiplerinin erişmek zorunda kaldıkları yeni bir işaret yaratması demektir.

Değişim mühendisliğini organizasyonlar değil, insanlar uygular. Değişim mühendisliğinin “ne”lerinden önce “kim”ilerinin incelenmesi gerekir. Şirketlerin değişim mühendisliğini gerçekte uygulayacak kişileri seçme ve organize etme yöntemleri, bu çalışmanın başarıya ulaşmasının anahtarıdır.

İş hayatında belki de en zor kazanılacak savaş, insanları radikal değişiklikler olabileceği ihtimalinin olduğuna ikna etmek ve bu fikri kucaklamaklarını sağlamak için verilen savaştır. En azından radikal değişimin önüne geçmelerine engel olabilmeyi başarmaktır.

Değişimi elemanlarına en iyi satabilen şirketlerde şu gözlenmiştir ki; en açık mesajları üretenler şirketler olmuşlardır. Bu mesajlar şunlar olmuştur; “Şirket olarak bulunduğumuz yer bu ve bu yerde kalamayacak oluşumuzun nedeni de şu.” İkinci mesaj ise şöyledir; “Bizim şirket olarak olmamız gereken işte şu.”

Sonuç olarak, değişim mühendisliği henüz yeni bir çaba. Endüstri devrimi dünyası artık yerini global ekonomi, güçlü bilgi teknolojileri ve durmak bilmez değişim dönemine bırakıyor. Perde, Değişim Mühendisliği Çağı’na açılıyor. Burada gereksinim duyulan tek şey başarılı olma isteği ve başlama cesareti. Çünkü, “Değişemezsen ölürsün!”

BENZER YAZILAR

OnePlus 11 Pro Sızıntı Oluşturuyor – Uyarı Kaydırıcısı Geri Döndü

Hepimiz OnePlus'ın piyasaya sürmesini bekliyoruz. OnePlus 11 Pro Ocak ayında piyasaya sürülen OnePlus 10 Pro'nun ayak izlerini takip edecek. Neyse ki, güvenilir bir sızıntı cihazı...

Nine Noir Lives

Nine Noir Lives Nine Noir Lives — heyecan verici bir kedi dedektifidir. Başrollerinde mırıldanan dedektif Cuddles Nutterbutter ve vazgeçilmez yardımcısı Tubby Zephyr var. Murrington polis...

Yağmur Beklerken Tarık Buğra – Kitap Özeti

KİTABIN ADI : Yağmur BeklerkenKİTABIN YAZARI : Tarık BuğraYAYIN EVİ VE ADRESİ : Ötüken Neşriyat A.ŞKİTABIN KONUSUÇok partili döneme geçişin halk üzerindeki etkileri.KİTABIN ÖZETİCumhuriyet...
- Advertisment -

POPÜLER YAZILAR

Pixel Saatinizi Her Ne pahasına olursa olsun Koruyun, Çünkü Google Onu Sizin Yerinize Tamir Etmeyecektir

Google, Pixel Watch'unuzun ekranı kırılırsa tamir edilemeyeceğini doğruladı. Bunun nedeni, şirketin resmi olarak saatin yedek ekranlarını satmaması ve şu anda işleri onarmak için üçüncü...

Galaxy S24 Ultra, Samsung’un Cihazdan Çıkardığı İddiasıyla 10x Optik Yakınlaştırmanın Sonunu İşaretleyebilir

Galaxy S24 Ultra rahatlıkla gelecek yılın en iyi akıllı telefonlarından biri olacak ve bu kesin. Samsung'un her yıl cihazlarıyla sayı yapma alışkanlığı var. Bu yıl,...

iPhone 15 Ön Siparişleri Artık 799 Dolardan Başlayarak 1.599 Dolara Kadar Başlıyor

Apple, yalnızca Amerika Birleşik Devletleri'nde değil, dünya çapında 40'tan fazla ülkede dört iPhone 15 modelinin tamamı için resmi olarak ön sipariş almaya başladı. Bilmeyenler için,...

Intel 14. Nesil Core i9-14900K, Core i7-14700K, Core i5-14600K CPU’lar Kanadalı Perakendeci Tarafından Listelendi, Maliyeti Yalnızca 13. Nesle Göre %3 Daha Yüksek

Kanadalı Perakendeci, PC-Kanada Intel'in 14. Nesil Core i9-14900K, Core i7-14700K ve Core i5-14600K CPU'larını ön fiyatlarla listeledi. Kanadalı Perakendeci Tarafından Listelenen Intel 14. Nesil CPU'lar:...