Pazar, Mayıs 28, 2023
Ana Sayfa Webmaster CryptBot Kötü Amaçlı Yazılım Distribütörlerine Karşı Yasal Bir Zafer

CryptBot Kötü Amaçlı Yazılım Distribütörlerine Karşı Yasal Bir Zafer

- Advertisement -

Teknoloji devi yakın zamanda kötü şöhretli CryptBot kötü amaçlı yazılımının dağıtıcılarına karşı yasal bir zafer kazandığını duyurduğu için Google, siber suçla mücadele çabalarını artırıyor.

Siber suçlulara baskı

Siber suçlulara karşı devam eden kampanyasındaki son hamlede Google, kullanıcıların bilgisayarlarından hassas bilgileri çalmak için tasarlanmış bir tür kötü amaçlı yazılım olan CryptBot’tan sorumlu kötü amaçlı yazılım dağıtıcılarına karşı başarılı bir hukuk davası açtı.

Google, CryptBot’un yalnızca geçen yıl içinde yaklaşık 670.000 bilgisayara bulaştığını ve öncelikle Google Chrome kullanıcılarını hedef aldığını tahmin ediyor.

New York’un Güney Bölgesi federal yargıcı hukuk davasının mührünü kaldırdı. Bu, Google’ın çevrimiçi kullanıcıları istismar etmeye çalışan siber suç ekosistemlerini bozmaya yönelik devam eden taahhüdünü temsil eder.

Bu, Google’ın geçen yıl Glupteba botnet operatörlerini sorumlu tutma başarısını takip ediyor.

CryptBot Kötü Amaçlı Yazılımını Anlamak

“Bilgi hırsızı” olarak sınıflandırılan CryptBot, kimlik doğrulama bilgileri, sosyal medya hesabı oturum açma bilgileri, kripto para cüzdanları ve daha fazlası dahil olmak üzere kurbanların bilgisayarlarındaki hassas verileri tanımlayabilir ve çıkarabilir.

Çalınan veriler daha sonra toplanır ve veri ihlali kampanyalarında kullanılmak üzere kötü kişilere satılır.

CryptBot’u dağıtan siber suçlular, şüphelenmeyen kullanıcılara Google Earth Pro ve Google Chrome gibi popüler yazılım paketlerinin kötü amaçlarla değiştirilmiş sürümlerini sunuyor.

Kötü amaçlı yazılım, Google Chrome kullanıcılarını hedeflemek üzere tasarlanmıştır ve Google’ın Siber Suçlar Araştırma Grubu (CCIG) ve Tehdit Analiz Grubu’nu (TAG) dağıtımcılara karşı harekete geçmeye yönlendirir.

Yasal Strateji ve Yıkım

Google’ın davası, Pakistan merkezli olduğuna ve dünya çapında bir suç örgütü işlettiğine inanılan birkaç büyük CryptBot distribütörünü hedef aldı.

Yasal şikayet, bilgisayar dolandırıcılığı ve kötüye kullanımı ve ticari marka ihlali iddialarını içerir.

CryptBot’un yayılmasını engellemek için mahkeme, Google’ın kötü amaçlı yazılımın dağıtımıyla ilişkili mevcut ve gelecekteki alan adlarını kaldırmasına izin veren geçici bir yasaklama emri verdi.

Bu önlemin yeni enfeksiyonları yavaşlatması ve CryptBot’un büyümesini yavaşlatması, yasal emsal oluşturması ve suç faaliyetlerinden kazanç sağlayanları inceleme altına alması bekleniyor.

Kötü Amaçlı Yazılımlara Karşı Koruma

Siber Suç Destek Ağı, kullanıcıları siber tehditlerden koruma çabalarının bir parçası olarak, bireylerin kendilerini CryptBot gibi kötü amaçlı yazılımlara karşı korumak için atabilecekleri birkaç adım önermektedir:

  • Resmi web siteleri veya uygulama mağazaları gibi güvenilir kaynaklardan indirin ve Chrome Güvenli Tarama uyarılarını dikkate alın.
  • Herhangi bir yazılımı indirmeden önce araştırma yapın ve incelemeleri okuyun.
  • İşletim sisteminizi ve kullandığınız tüm yazılımları, güvenlik yamaları yükleme ve hataları düzeltme dahil olmak üzere sürekli olarak güncelleyin.

Sırada Olanlara Bir Bakış

Google’ın CryptBot kötü amaçlı yazılımının dağıtıcılarına karşı açtığı son dava, siber suçluları adalete teslim etme yönünde anlamlı bir adımı işaret ediyor.

Google, hem botnet işletenlere hem de kötü amaçlı yazılım yaymaktan finansal çıkar sağlayanlara karşı yasal işlem başlatarak internet kullanıcılarının güvenliğini artırmak için çalışıyor.

Google, bu hedefe olan bağlılığını dile getirdi ve bu çabaları sürdürme niyetinde.

Kaynak: Google

RELATED ARTICLES

WordPress Güncellemesi 6.2.1 Sitelerin Bozulmasına Neden Oluyor

Birden çok güvenlik düzeltmesi içeren yeni bir WordPress güvenlik güncellemesi de bazı sitelerin çalışmamasına neden olarak bir geliştiricinin "Bu kaos!!” Güncelleme, WordPress blok sistemini kullanan...

Meta, Reklam Süreçlerini Kolaylaştırmak İçin Yapay Zeka Destekli Araçları Duyurdu

Meta, dijital reklamcılığı yapay zeka (AI) ile yeniden tanımlama hamlesini duyurdu. AI destekli araçlar iş performansını artırmak ve reklam süreçlerini kolaylaştırmak için. AI Sandbox'tan Meta...

Plus Kullanıcıları İçin ChatGPT Eklentileri ve Web Tarama Beta Sürümü

OpenAI, ChatGPT Plus kullanıcıları için web taramasının beta sürümü ve şaşırtıcı 70 eklenti dahil olmak üzere ChatGPT'nin en son sürümünü duyurdu. Bu sürüm, yapay zeka...

Most Popular

Önce vur, sonra soru sor (Deneme)

Masal dünyasında, bir kurbağa hakkında özellikle kurbağaya benzer hiçbir şey yoktur. Hikayeler, gündelik amfibi yaşam hakkında ince ayrıntılara girmez. Kurbağa kolayca bir sincap ya da örümcek...

Minnesota, Başlıca Tüketici Elektroniklerini Kapsayan, Ancak Birkaç İstisnası Olan ‘Onarım Hakkı’ Yasa Tasarısını Kabul Etti

'Onarım hakkı' savunucuları, Minnesota tüketicilere daha fazla güç veren bir yasa tasarısını geçirdiği için bugünkü en son gelişmeden tamamen memnun kalacaklar. Bu yılın Nisan ayında,...

Araştırmacılara Göre Bir Android Akıllı Telefonun Parmak İzi Güvenliğini Aşmak İçin Yalnızca 15 Dolarlık Bir Devre Kartı Alır

Android akıllı telefonlardaki parmak izi sensörleri, bu taşınabilir teknoloji parçalarına muhtemelen en yaygın eklemedir ve tek bir parmağın veya başparmağın yerleştirilmesinin ahize sahibinin cihaza...

Daha Fazla “Yasal” Uygulamanın Verileri Gözetliyor ve Dosyaları Çıkarıyor Görünüşüyle, Android’deki Kötü Amaçlı Yazılımlar Hala Ortada

Google Oyun mağazası sıkı güvenliği ve katı politikalarıyla ilgili sorunlardan büyük ölçüde muaftır, ara sıra bir veya iki uygulama çatlaklardan kaçmayı başarır ve en...

Recent Comments