Çocuklarda Göz Problemleri

By | 27 Eylül 2021

Her 4 çocuktan birinin gelişim yılları içinde bir göz problemi ile karşı karşıya kaldığını biliyor musunuz? Çocuklarda oluşacak göz problemleri sadece görme azlığına neden olmaz ayrıca sosyal ve bedensel gelişimini de etkilemektedir.

Öğrenme güçlüğü, görsel koordinasyon bozukluğu ve derinlik hissi kaybı bunlardan en önemlileridir. Erken dönemdeki öğrenmenin %80’i görme ile sağlanmaktadır.

Gözler ve gözlerimizden beyindeki görme merkezine uzanan ileti yollarına görme sistemi adı verilmektedir. Bebeklerde görme sistemi anne karnında 4. Haftadan itibaren gelişmeye başlamaktadır ancak bebek dış dünyaya çıktığında gözler ve görme yolları henüz gelişimini tamamlamamıştır. Yeni doğan bir bebek çevresindekileri grinin tonları şeklinde görmektedir.

Görme yollarının gelişimi görüntü net bir şekilde ağ tabakaya düştükçe yani çocuk gördükçe oluşacaktır. Görme sisteminin gelişimini sürdürdüğü döneme kritik dönem adı verilmektedir, kritik dönem 9 yaşına kadar devam etmektedir.

Ancak yaşantının ilk birkaç yılı görme gelişim için çok önemlidir, bu dönemde görme bozukluğu yapabilecek herhangi bir neden erken dönemde ortadan kaldırılmadığı taktirde görme yollarının gelişimi duraklar ve hayat boyu devam edecek bir görme kaybına yol açar.

Buna göz tembelliği adı verilmektedir. Çocuklarda göz tembelliğine yol açan en sık nedenler göz kaymaları ve iki gözün kırma kusuru derecelerinin farklı olmasıdır. Sadece beyine net görüntü gönderen gözden gelen uyarılar beyin tarafından kabul edilecek diğer gözden gelen bozuk uyarıları beyin algılama dışı bırakacaktır.

Doğumsal katarakt, göz kapağı düşüklüğü daha nadir ancak ciddi olan nedenlerdendir. Bu sorunlar ne kadar erken dönemde ortadan kaldırılırsa normal görme elde edilme olasılığı o kadar yüksektir. Okul öncesi dönemde çok az çocuk görme azlığından yakınır, kendi görme düzeylerinin normal olmadığını bilme şansları azdır, herkesin aynı şekilde gördüğünü düşünürler.

Özellikle sadece bir gözünde bozukluk olan çocuklarda ailenin fark edebileceği hiçbir ipucu olmayacaktır.

Çocuklarda görme bozukluklarının erken tanısı ancak göz muayenesi ile sağlanabilir. Çocuklar her yaşta göz muayenesi olabilir, konuşma öncesi dönemdeki çocuklar için özel muayene yöntemleri bulunmaktadır. Her çocuk 3,5 yaşını bitirmeden en az bir defa göz doktoru tarafından muayene edilmelidir. Çocuklarınızın Gözünde:

  • Zaman zaman kayma olması
  • Eline aldığı şeylere çok yakından bakması
  • Başağrısı veya gözlerinde ağrıdan yakınması
  • Gözlerini sık sık oğuşturması
  • Başını belli bir yönde eğri tutması veya görmek için gözlerini bir yöne çevirmesi
  • Ailede göz tembelliği olan bir birey olması

Göz doktoruna en kısa zamanda gitmenizi gerektirir !!!