Clive CUSSLER / Hasan KARABULUT..Girdap

By | 30 Ocak 2014

Kitabın yazarı Clive Cussler gerçek hayatta altın arayıcılığı yapmış, batık gemiler çıkarmış ve denize düşen uçakları bulmuş bir araştırmacıdır. Kitabın konusu da ilgi alanına giren bu olayları kapsayacak şekilde bilim – kurgu karışımı ve yapılması günümüz teknolojisi içinde düşünülebilecek ve gerçekleştirilebilecek olayları konu alan bir macera romanıdır.

Girdap, 2 nci Dünya Savaşı sonrası Pasifik Okyanusu bölgesinde Hawai açıklarında okyanusun ıssız sularında kaybolan esrarengiz gemileri başlangıç yaparak olaylar gelişmekte ve Starbuck adlı Amerikan nükleer denizaltısının kaybolması ve bütün aramalara rağmen hiçbir ize rastlanmaması, olayın tam bir esrar perdesine bürünmesine neden olmaktadır. Romanın kahramanı Dirk Pitt, Ulusal Sualtı ve Denizcilik Örgütü (NUMA) Özel Projeler Müdürü olup, tatil maksadıyla Hawai’de plajda dinlenirken nükleer denizaltı Starbuck’un haberleşme kapsülünü bulur ve bir anda kendini olayların içinde bulur. 101 nci Kurtarma Filosuna kapsülü teslim etmesiyle birlikte nükleer denizaltı ile ilgili ilk ipucu yakalanmıştır. Olayların bu şekilde gelişmesi Hawai’nin 600 mil açığında kayıp Kanoli adası efsanesi ile bütünleşecek şekilde devam eder. Birbirini takip eden olaylar neticesinde Dirk Pitt, Kanoli adasının okyanusun yüzeye yakın bölümünde oluşan bir sualtı yanardağı olduğunu ve 2 nci Dünya Savaşı sonrası silahlanma yarışından korkan iki bilim adamının burayı keşfederek kendi uzmanlıklarını kullanarak bir yeraltı dünyası oluşturduklarını, bunlardan Dr. Lavella hidrolojik konusunda uzman bir fizikçi, Dr. Robelman’ın insanların sudan oksijen alabilmelerini sağlayacak mekanik bir solungaç sistemini icad eden ünlü bir cerrah olduğunu düşünerek bölgede oluşan garip olayları çözmenin ilk adımı atar.

Kanoli yer altı dünyasında kurulan bu şebekenin bölgeden geçen gemileri ele geçirmeleri, isim ve mürettebat değiştirerek ticarete yeniden başlamaları daha sonra aynı bölgede batırılarak sigorta şirketlerini dolandırmalarını usta biçimde kaleme alan yazar, sonunda 101 nci kurtarma filosunun içindeki casusları da ortaya çıkarmak suretiyle 30-40 yıl süren esrarengiz olaylar zincirini sona erdirmektedir. Okuyanlara sürükleyici ve merak dolu bir ortamda sunulan kitap her türlü problemin çözüldüğü bir yarı mutlu sonla nihayet bulmaktadır.