Cuma, Aralık 1, 2023
Ana Sayfa Bilim Çığır Açan Araştırma 1,7 Milyon Hücre Yolunun Haritasını Çıkardı

Çığır Açan Araştırma 1,7 Milyon Hücre Yolunun Haritasını Çıkardı

- Advertisement -

Kanser epigenetiğinde çığır açan bir çalışma, çeşitli kanserlerdeki 1,7 milyon hücreyi analiz ederek, kanserin ilerlemesi için hayati önem taşıyan benzersiz DNA aktivasyon modellerini ortaya çıkardı. Bu araştırma, prognoz belirteçleri ve potansiyel hedefe yönelik tedavi stratejileri hakkında yeni bilgiler sunmaktadır.

Her hücre, genlerindeki genetik bilgiyi yorumlayarak kendi proteinlerini sentezler. Bu bilgilerdeki değişiklikler olan mutasyonlar, etkilenen proteinlerin işlevini bozabilir. Onkolojide bu, kanserin genetiği olarak kabul edilir. Ancak son birkaç on yılda yeni bir alan ortaya çıktı: kanserin epigenetiği.

Kanserde Epigenetik Değişiklikler

Epigenetik modifikasyonlar bilgiyi değiştirmez ancak hücrenin kendi genlerinden bazılarını okuma ve bunun yerine ilgili proteinleri üretme yeteneğini geçici olarak değiştirir. Hücrenin genel çalışmasını bu şekilde kontrol eden geniş bir epigenetik program vardır ve değiştirildiğinde, onu malign dönüşümün başlangıç ​​çizgisine koyabilir.

Çığır Açan Araştırma 1,7 Milyon Hücre Yolunun Haritasını Çıkardı
Josep Carreras Lösemi Araştırma Enstitüsü’nde araştırmacı olan Dr. Eduard Porta.

Bu değişiklikleri izlemenin ve kansere geçişin epigenetiğini anlamanın bir yolu var mı?

Kanser Analizinde Çığır Açan Araştırma

Uluslararası bir araştırmacı ekibi, uzun zamandır beklenen bu kilometre taşının kilidini açmaya başladı. Bir güç gösterisinde, 11 farklı kanser türünden 205 hastadan, birincil ve metastatik kökenli 225 örnekten 1,7 milyon hücreyi analiz ettiler.

Ekip, her hücre için tam transkriptom, ekzom ve epigenom elde etti. Bu neredeyse tüm gen mutasyonlarını, gen erişilebilirliğini ve bunların sonuçlarını kapsar. Muazzam hesaplama gücü kullanarak, analiz edilen her hücrenin tüm işlevsel durumunu çıkarabildiler ve onu belirli kanser türüne bağlayabildiler.

Prestijli bilimsel dergide yayınlanan çalışmanın sonuçları Doğabirçok bölgede olduğunu göstermektedir. DNA kansere özgü bir şekilde diferansiyel olarak etkinleştirilir veya etkisiz hale getirilir ve her tümör için bir imza oluşturulur.

Bu farklılıklar kanserin ilerlemesi ile ilgilidir ve çoğu, kanserin halihazırda tanımlanmış özelliklerine, yani bir hücrenin kötü huylu hale gelmesi için geçmesi gereken aşamalara karşılık gelir. Josep Carreras Lösemi Araştırma Enstitüsü’nde (IJC-CERCA) grup lideri Dr. Eduard Porta, ekibin bir parçası ve büyük miktarda biyolojik verinin analizindeki deneyimiyle katkıda bulunuyor.

Kanser Sürücüleri Olarak Epigenetik Değişiklikler

Yeni yayına göre DNA düzeyindeki epigenetik değişiklikler, kanserin altında yatan bir neden olarak öne çıkıyor. Özellikle, aynı anda birçok gen üzerinde etkili olan bir tür ana düzenleyici olan güçlendirici bölgelerin erişilebilirliği.

Birlikte ele alındığında, sonuçlar, hastaların klinik yönetimi için değerli bilgiler olan, iyi veya kötü prognoz belirteçleri olarak kullanılabilecek kısa bir gen listesi halinde birleşiyor.

Analiz aynı zamanda bu önemli genlerin hücresel yollarını da belirleyerek uzak etkileşimlerini izlemeyi mümkün kıldı. Bazen, etkilenen genler o kadar temeldir ki, onları yan etkiler olmadan doğrudan ilaçlamak imkansızdır, ancak tüm yolu bilen araştırmacılar, zincirdeki en zayıf halkayı hedef alan stratejiler geliştirerek terapötik faydaları maksimuma çıkarırken istenmeyen etkileri en aza indirebilir.

Referans: Nadezhda V. Terekhanova, Alla Karpova, Wen-Wei Liang, Alexander Strzalkowski, Siqi Chen, Yize Li, Austin N. Southard-Smith, Michael D. Iglesia, Michael C tarafından yazılan “11 tümör tipinde kanser geçişleri sırasında epigenetik düzenleme” Wendl, Reyka G. Jayasinghe, Jingxian Liu, Yizhe Song, Song Cao, Andrew Houston, Xiuting Liu, Matthew A. Wyczalkowski, Rita Jui-Hsien Lu, Wagma Caravan, Andrew Shinkle, Nataly Naser Al Deen, John M. Herndon, Jacqueline Mudd, Cong Ma, Hirak Sarkar, Kazuhito Sato, Omar M. Ibrahim, Chia-Kuei Mo, Sara E. Chasnoff, Eduard Porta-Pardo, Jason M. Held, Russell Pachynski, Julie K. Schwarz, William E. Gillanders, Albert H. Kim, Ravi Vij, John F. DiPersio, Sidharth V. Puram, Milan G. Chheda, Katherine C. Fuh, David G. DeNardo, Ryan C. Fields, Feng Chen, Benjamin J. Raphael ve Li Ding, 32 Ekim 2023.

BENZER YAZILAR

RDNA 3 GPU’lu AMD Radeon RX 7000, Bu Yıl Büyük Oyun Performansı İyileştirmesiyle Geliyor

AMD, büyük Ryzen 7000 "Zen 4" CPU lansmanına ek olarak, bize yeni nesillerine ilk bakışını da verdi. AMD, RDNA 3 GPU Mimarisine Sahip Yeni Nesil...

ML

ML dosyası nedir? Bir ML dosyası, genel amaçlı işlevsel programlama dili ML (genellikle Meta Dili olarak bilinir) ile oluşturulan bir metin dosyasıdır. Tamamen tanımlanmış semantiği kullanarak...

Küçük Yerel Hizmet İşletmeleri, Dijital Pazarlamalarını Geliştirmek İçin Yapay Zekayı Nasıl Kullanabilir?

Birçoğumuz yapay zekanın dünyayı, özellikle de dijital pazarlamayı nasıl değiştireceğini duyduğumuzda, düşüncelerimiz (ve bazen korkularımız) büyük kuruluşların metin yazarları, tasarımcılar ve diğer içerik oluşturuculardan...

POPÜLER YAZILAR

iPhone 15 Pro Max’in En İyi Kamera Özelliği Gelecek Yıl iPhone 16 Pro’ya da Gelecek

Apple, önümüzdeki yıl Eylül ayında iPhone 16 ve iPhone 16 Pro modellerini kamera bölümünde oldukça önemli güncellemelerle duyuracak. iPhone 15 Pro Max, gelişmiş yakınlaştırma...

Bir Pulsar’ın Tuhaf Parlaklık Değişimlerinin Gizemini Çözmek

Üçü de dahil olmak üzere hem yerde hem de uzayda bulunan 12 teleskopu kapsayan kapsamlı bir astronomik çalışma Avrupa Güney Gözlemevi (ESO) gökbilimciler, tesislerdeki...

Nesiller Boyunca Bakteriyel Ekip Çalışmasını Ortaya Çıkarmak

Bakteriler topluluklar oluşturduğunda işbirliği yapar ve nesiller boyunca besinleri paylaşırlar. Basel Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, yeni geliştirilen bir yöntemi kullanarak bunu ilk kez başarıyla gösterdiler. Bu...

Ultrason – Zehirli “Sonsuza Kadar Kimyasallardan” Kurtulmanın Yeni Bir Yolu

Yeni yöntem, tehlikeli kimyasalları zararsız maddelere ayırıyor. Yeni bulgular, ultrason teknolojisinin, kirlenmiş yeraltı suyunu arıtmak için genellikle "sonsuza kadar kimyasallar" olarak adlandırılan per- ve poli-floroalkil...