Salı, Haziran 6, 2023
Ana Sayfa Editoryal ChatGPT ile yapabileceğiniz 10 pratik görev

ChatGPT ile yapabileceğiniz 10 pratik görev

- Advertisement -

ChatGPT ile yapabileceğiniz 10 pratik görev
ChatGPT ile yapabileceğiniz 10 pratik görev

ChatGPT ile yapabileceğiniz 10 pratik görev

OpenAl tarafından geliştirilen güçlü bir dil modeli sohbet robotu olan ChatGPT, yapay zeka ile etkileşim biçimimizde devrim yarattı. ChatGPT, gelişmiş doğal dil işleme yetenekleriyle önemsiz soruları yanıtlamaktan şiir yazmaya kadar çok çeşitli görevlerde size yardımcı olabilir.

İşte ChatGPT’yi çalıştırmanın harika eğlenceli ve pratik 10 yolu.

1. EĞLENCELİ TARİFLER OLUŞTURUN

ChatGPT’nin yapabileceği ilginç bir şey, kullanıcı tercihlerine, malzemelere veya özel beslenme gereksinimlerine dayalı tarifler oluşturmaktır. 

Mutfağın türü, kullanmak istediğiniz ana malzemeler veya sahip olabileceğiniz diyet kısıtlamaları gibi istenen yemek hakkında belirli bilgiler vererek ona bir başlangıç ​​noktası verin. ChatGPT daha sonra adım adım bir tarif sağlayacaktır.

ChatGPT’den, malzemelerden biri olarak İsveç köftesi kullanarak viski bazlı bir kokteyl hazırlamasını istedim. Bunun alışılmadık bir istek olduğunu hemen kabul etti, ancak daha sonra gereksinimlerime göre bir tarif sağlamaya başladı. Kokteylin adını bile ‘The Smokey Meatball Swizzle’ koydu, ama bence ‘Meatball Manhattan’ çok daha iyi bir isim.

2. KİŞİYE ÖZEL BİR ÇALIŞMA PLANI HAZIRLAYIN

ChatGPT, fitness seviyenize, hedeflerinize, mevcut ekipmanınıza, sağlık durumunuza ve daha fazlasına göre kişiselleştirilmiş egzersiz planları oluşturabilir. Başlamak için, temel bilgileriniz, mevcut zindelik düzeyiniz, egzersiz deneyiminiz, hedefleriniz, sağlık durumunuz ve ekipmana erişiminiz gibi kendiniz hakkında bazı bilgiler vermeniz gerekir.

ChatGPT’den bir tane oluşturmasını istedim.

Benim için 3 aylık egzersiz planı. Yaşımı, cinsiyetimi, kilomu girdim ve dizimin kötü olduğunu söyledim. Ayrıca spor salonu ekipmanlarına erişimim olmadığından ve hedefimin 15 kilo vermek olduğundan bahsetmiştim. Yeni bir egzersiz rutinine başlamadan önce bir sağlık uzmanına veya sertifikalı bir kişisel antrenöre danışmamın ve kendime zarar vermediğimden emin olmak için formumu izlemenin önemli olduğunu bilmemi sağlıyor. Ne olursa olsun, verdiğim bilgilere dayanarak benim için bir rutin belirledi.

Hangi bilgileri gireceğinizi bilmiyorsanız, mümkün olan en doğru ve kişiselleştirilmiş egzersiz planını geliştirmek için ChatGPT’ye ne gerektiğini sorabilirsiniz.

3. TRIVIA OYUNLARINA KATILIN

Çok çeşitli konularda sorular, cevaplar veya ilginç gerçekler sağlayarak ChatGPT’ye trivia oyunları oluşturması için meydan okuyabilir veya oluşturmasını sağlayabilirsiniz. ChatGPT’ye oynamak istediğinizi söyleyin, odaklanmak istediğiniz konuyu veya temayı belirtin, ardından ChatGPT yanıtlamanız için sorular üretecektir.

Siz veya ChatGPT’ye onunla bir trivia oyunu oynamak istediğimi söyledim ve ondan bana kuantum fiziğiyle ilgili beş soru vermesini istedim. Ona cevaplarımı vereceğimi ve doğru olup olmadığımı bana söylemesi gerektiğini söyledim. Beş sorudan üçünü doğru yaptım (Google’ın yardımıyla). Görünüşe göre, kuantum fiziği zor.

4. ÜCRETSİZ SANAL SEYAHAT REHBERİ  

ChatGPT, çeşitli seyahat yerleri hakkında bilgi, tavsiye ve tavsiye sağlayarak sanal bir seyahat rehberi görevi görebilir. Akılda tutulması gereken bir şey, ChatGPT’nin bilgisinin en azından şimdilik 2021’e kadar olan verilere dayanmasıdır. Bu, yeni bir restoran gibi yakın zamanda ortaya çıkmış olabilecek hiçbir şeyi öneremeyeceği anlamına gelir. Yine de ziyaret edilecek yerler, yerel gelenekler, mutfaklar ve seyahatle ilgili diğer konular hakkında değerli bilgiler sunabilir.

ChatGPT’ye Taipei, Tayvan’a bir gezi planladığımı söyledim ve ondan mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler ve yerel halk arasında popüler olan bazı yiyecekler önermesini istedim. Ziyaret edilecek yerlerin sağlam bir listesini gönderdi ve tavsiye ettiği yemek listesi oldukça doğruydu, ancak listeye Dan Bing’i eklemediği için hayal kırıklığına uğradım.

5. MÜZİK YAZIN

ChatGPT doğrudan müzik besteleyemese veya ses dosyaları oluşturamasa da, şarkı sözleri yazma, akor ilerlemeleri önerme veya şarkı yapısı ve düzenlemesi hakkında ipuçları sağlama gibi müzik bestelemenin çeşitli yönlerinde yardımcı olabilir. Belirli müzik konseptleri hakkında rehberlik isteyebilirsiniz veya melodiler veya armoniler için beyin fırtınası yapın. ChatGPT’den E-bemol minörde yazdığım bir caz parçası için iyi bir akor ilerlemesi için bana önerilerde bulunmasını istedim. Daha sonra i – iv – VII7 – III7 – V7 – i(9) akor ilerlemesini önerdi ve caz parçasına derinlik katmak için akor uzatmaları, ikameleri ve değişiklikleri denemem için beni teşvik etti.

6. MEDİTASYON VE FARKINDALIK EGZERSİZLERİ İLE YARDIM ALIN  

Meditasyon yapmayı sevenler için ChatGPT, talimatlar ve destek sağlayarak farkındalık egzersizlerinde size rehberlik edebilir. Örneğin, beş dakikalık dikkatli bir nefes egzersizi yapmak istiyorsanız, ChatGPT size ne yapmanız gerektiği konusunda adım adım ayrıntılı talimatlar verecektir.

Farklı türde bir meditasyon veya farkındalık egzersizi yapmak istiyor ancak ne yapacağınızdan emin değilseniz, ChatGPT’den her zaman size bazı önerilerde bulunmasını isteyebilirsiniz.

7. CV HAZIRLAYIN

Dışarıda pek çok özgeçmiş oluşturucu var, ancak özgeçmişinizi kendiniz oluşturmak istiyorsanız ChatGPT, içerik ve biçimlendirme için rehberlik, öneriler ve ipuçları sağlayabilir. İş deneyiminiz hakkında bilgi vermeniz gerekecek, eğitim, beceriler, başarılar ve içermesini istediğiniz diğer ilgili ayrıntılar.

Bunu yapmakta rahat değilseniz, ChatGPT’den başvurduğunuz iş için size bir özgeçmiş şablonu vermesini isteyebilirsiniz. Tech Advisor’da kadrolu yazar olarak bir işe başvurduğumu ancak kişisel bilgilerimi vermek istemediğimi söyledim ve bu benim için iyi bir CV şablonu yaptı. Daha sonra yapmam gereken tek şey boşlukları doldurmak olurdu.

8. KİŞİSEL BİR STİLİST OLUN

Yapay  zeka, birini fiziksel olarak şekillendirebilecek noktaya gelmedi, ancak kıyafet fikirleri, renk kombinasyonları, aksesuarlar ve daha fazlasını önererek moda tavsiyeleri sunabilir. Ayrıca, belirli durumlar için ne giyeceğiniz konusunda size ipuçları verebilir.

Tarz tercihleriniz, vücut tipiniz, durumun ne olduğu veya sahip olabileceğiniz diğer özel gereksinimler gibi bazı kişisel ayrıntıları onunla paylaşmanız gerekecek. ChatGPT’ye Nintendo temalı bir partiye gideceğimi ve Nintendo’nun kurumsal renklerini içeren iş amaçlı gündelik bir tarz için önerilere ihtiyacım olduğunu söyledim. Önerileri çok ayrıntılıydı.

9. METİN TABANLI RPG OYNAYIN  

ChatGPT, verilen istemlere yanıt vererek ve senaryoya göre seçimler yaparak oynayabileceğiniz metin tabanlı rol yapma oyunları oluşturabilir. Oyunun ayarını oluşturmayı ChatGPT’ye bırakabilir veya detaylı açıklamayı kendiniz yapabilirsiniz. ChatGPT’ye istediğimi söyledim az önce düştüğüm uzak, düşmanca bir gezegende geçen metin tabanlı bir rol yapma oyunu oynamak. Mürettebatın hayatta kalan tek üyesi benim ve gezegende çok az bitki örtüsü ve su var. Amaç hayatta kalmak ve gezegenime geri dönmek. ChatGPT teslimatta başarısız olmadı.

10. ŞİİR YAZIN

ChatGPT, çeşitli stil ve temalarda şiir yazabilir. ChatGPT’ye şiiri oluşturmak için ihtiyaç duyduğu konu, stil, istenen ruh hali veya alakalı olduğunu düşündüğünüz herhangi bir şey gibi temel bilgileri verin. Daha sonra bu bilgilere dayalı bir şiir üretecektir.

ChatGPT’den Mario’nun Zelda’yı Ganondorf’tan kurtarması ve Prenses Peach’in kıskanıp Luigi ile kaçması hakkında bir şiir yazmasını istedim. Genelde serbest nazımın babası sayılan Walt Whitman üslubuyla yazılması gerektiğini söyledim. Harika bir şiir ortaya çıkardı ve sorulduğunda bunu bir haikuya dönüştürdü.

SIRADAKİ NE?

ChatGPT, yardım, eğlence veya yaratıcı ilham arayan kullanıcılar için bir olasılıklar dünyasının kapılarını açtı. Çok çeşitli görevleri yerine getirmedeki çok yönlülüğü, AI’nın günlük yaşamlarımızı geliştirmedeki gücünü gösterir. Teknoloji gelişmeye devam ederken, ChatGPT ve benzeri yapay zeka modellerinin daha da yenilikçi uygulamalarını bekleyebiliriz. Yapay zeka destekli yardımın geleceği parlak ve dijital dünyayla etkileşim biçimimizde devrim yaratma potansiyelinin yüzeyini daha yeni çizmeye başlıyoruz.

BENZER YAZILAR

Hanwha, pil ekipmanı işini geliştirmek için eski Samsung SDI yöneticisini işe aldı

Resim: Hanwha Corporation    Hanwha Corporation, Samsung SDI'da pil ekipmanı üzerinde çalışan eski bir yöneticiyi işe aldı. STM başkan yardımcısı Ryu Yang-sik kısa süre önce Hanwha'nın pil...

Google Ads 5 Yeni Video Reklam Şablonu Sunuyor

Google Ads, tatillerde işletmelerin satışlarını artırmalarına ve markalarıyla ilgili farkındalığı artırmalarına yardımcı olmak için sezon temalı yeni video reklam şablonlarını kullanıma sunuyor. Şablonlar, aşağıdaki tatiller...

Microsoft, En Son Windows 11 Yapısında Bozuk VPN Bağlantısı İçin Geçici Çözüm Paylaşıyor

En yeni Windows 11 önizleme yapısı, VPN bağlantılarını bozan bir hatayla birlikte gelir. Windows Insider programının Geliştirici kanalında bulunan yapı 25284, ev kullanıcılarının VPN...

Qualcomm Başkan Yardımcısı, Akıllı Telefon Kameralarının Beş Yıl İçinde DSLR’leri Gölgede Bırakacağını İddia Etti

Şüphesiz, akıllı telefon kameraları, on yıl önce mümkün olduğuna inanmayacağımız bir aşamaya evrildi. Kişiye özel yazılım çalıştıran ve arkada ve önde tek arka sensörlerle...

Hayrullah Evrenöz Kimdir – Hayrullah Evrenöz Biyografisi

Hayrullah Evrenöz Kimdir - Hayrullah Evrenöz Resimleri - Hayrullah Evrenöz Biyografisi - Hayrullah Evrenöz Hakkında    Hayrullah Evrenöz .(d.14 Nisan 1927, Milas) , Türk dizi ve...

M4V

M4V dosyası nedir? Apple tarafından geliştirilen M4V dosya biçimi, gizliliği veya kopyalamayı korumak için Dijital Haklar Yönetimi (DRM) kopya korumasıyla isteğe bağlı olarak korunan bir video kapsayıcısıdır. Videolar...

POPÜLER YAZILAR

Gigabyte, 600 ve 700 Serisi Anakartlarına “Yeni Nesil Intel Masaüstü CPU” Desteği Ekliyor

Gigabyte, 600 ve 700 serisi anakartları için Intel'in yeni nesil masaüstü CPU desteği ekleyen yeni bir BIOS güncellemesini sessizce yayınladı. Gigabyte 600 ve 700 Serisi...

Apple AR Kulaklığını Pazartesi Günü Açıklayacak, Ancak Cihaz Ekim’de Seri Üretime Gireceğinden Lansman Aylar Sürebilir

Apple'ın merakla beklenen AR Kulaklığını Pazartesi günü WWDC etkinliğinde piyasaya sürmesi bekleniyor. Cihaz bir süredir söylenti değirmeninde dinlendi ve birkaç gecikmeden sonra, kulaklık nihayet...

Gmail Doğrulama Rozetlerini hatırlıyor musunuz? Dolandırıcılar Onlardan Yararlanmanın Bir Yolunu Buldu

Google, insanların her e-posta aldıklarında güvende olmalarını sağlamanın çeşitli yollarını araştırmaktadır. Şirket, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli önlemler aldı: yakın zamanda duyuruldu İleti...

Apple’ın 12 Çekirdekli ‘X1’ Yonga Setli AR Kulaklığı, Yeni Benchmark Sızıntısında M2 Max’ten Daha Hızlı Performans Gösteriyor, Ama Ne yazık ki Skorlar Sahte

SoC'nin X1 olarak adlandırıldığını ortaya çıkaran en son kıyaslama sızıntısını duymak bizim için şaşırtıcıydı. 8 çekirdekli bir CPU yerine liste, M2 Max'ten daha yüksek...