Pazar, Mayıs 28, 2023
Ana Sayfa Webmaster Bütünsel Bir Arama Stratejisinde Doğal ve Ücretli Aramaya Öncelik Vermek İçin 6...

Bütünsel Bir Arama Stratejisinde Doğal ve Ücretli Aramaya Öncelik Vermek İçin 6 Adım

- Advertisement -

Sinerji ücretli arama (SEM) ve doğal veya organik arama (SEO), bir işletmenin sinerjilerinden elde edebileceği birçok fayda nedeniyle popüler bir konu olmaya devam ediyor.

Organik sonuçlara dayanmaktan, ücretli arama maliyetlerini dengelemeye, ücretli arama hedefleme ayarlarını kullanmaya, sonuçları farklı kitlelere göre uyarlamaya kadar, organik ve ücretli arama sinerjisi için fırsatlar boldur.

Google’ın bu yıl ücretli aramada geniş eşlemelere öncelik verme hamlesi, doğal ve ücretli arama sinerjisi için daha da aciliyet yaratıyor.

Ücretli arama sonuçları üzerinde daha az kontrolle, ücretli arama kampanyalarının doğal arama çabalarını yok etme olasılığı daha yüksektir.

Organik ve ücretli trafik paylaşımını düzenli olarak yan yana incelemeyen pazarlamacılar, ücretli aramanın yeni sorgu sonuçlarından daha fazla trafik alacak şekilde genişlediğini ve iyi bir dönüşüm sağlamayabilecek ve dışlanması gerekebileceğini görünce şaşıracaklar.

Ücretli arama ortamındaki bu değişimle birlikte bütünsel bir arama stratejisi geliştirin. Organik arama için tüm yeni ücretli arama sonuçlarını ele aldığınızdan emin olmak için bu altı adımı izleyin.

Doğal ve ücretli arama çabalarına öncelik vermek için stratejiler geliştirmeden önce, birkaç temel adım atmak ve site analizinizin nasıl trend olduğunu analiz etmek önemli olacaktır.

1. Ücretli Arama Kampanyalarınızı Yeniden Yapılandırın

İlk olarak, ücretli arama kampanyalarınızın en son anahtar kelimeyle ilgili en iyi uygulamalar.

Spesifik olarak, negatif anahtar kelimelere çok dikkat ederek geniş eşlemeden yararlanma çabalarınızı yeniden yapılandırın.

Bir yandan, kampanyanız grup sayısı ve pozitif anahtar kelimeler açısından büyük olasılıkla küçülecektir.

Aynı zamanda, negatiflerin sayısı artmalıdır. Negatif anahtar kelimeler bütçe kaybını önlemek ve ücretli arama ağı reklamlarının yalnızca istenen koşullarda gösterilmesini sağlamak için her zamankinden daha önemli.

2. Yeni Performans Temelleri Oluşturun

Doğal ve ücretli sinerji için stratejiler tasarlamadan önce, ücretli ve organik arama genelinde yeni performans temelleri oluşturmak önemlidir.

İstatistiksel Olarak Önemli Veriler Elde Edin

Ücretli arama hesabınızın yeniden yapılandırılmasıyla, yeni performans dinamiklerini anlamak için kampanyalarınız genelinde istatistiksel olarak önemli veriler elde ettiğinizden emin olun. Sitenizin dönüşüm döngüsü ne kadar uzun olursa, bu o kadar uzun sürer.

Ancak buna değer. İlk olarak, temiz ve güvenilir ücretli arama verileri elde edeceksiniz.

İkinci olarak, bu kalibrasyon periyodu, organik arama ve organik varlığınızın ayarlanması için bir sıfırlama zamanı olarak ikiye katlanacaktır.

Ücretli Arama Negatiflerinizi Ayarlamaya Devam Edin

Yukarıdaki kalibrasyon dönemi boyunca, benim için ek negatif anahtar kelimeler için ücretli arama sorgusu raporlarınızı yakından izleyin.

Komut dosyalarından yararlanma adımların en azından bazılarını otomatikleştirmeniz şiddetle tavsiye edilir. Paylaşılan kitaplıklarda negatif anahtar kelime listelerinin kullanılması, elle yapılan ağır yüklerin azaltılmasına yardımcı olacaktır.

Değişikliği ve Önceki Referans Çizgilerini İzleme

“Öncesi ve sonrası karşılaştırması” (yani, değişikliklerden önceki dönem ile karşılaştırma) dışında, bir yıl önceki aynı dönem ile değişime bakın, böylece herhangi bir mevsimselliği hesaba katarsınız.

3. Çoklu Başarı Metrikleri Kullanın

Karşılaştırma için hangi metriklerin izlenmesinin önemli olduğunu ve ekibiniz için en çok eyleme dönüştürülebilir olacağını düşünün.

Eğer bir KPI ekibinizin etkilemesi zordur, ikincil önem kazanır.

Analizi herhangi bir tek başarı kriterine sabitlemek yerine ağırlıklı, çoklu metrik yaklaşımını kullanın.

  • Dönüşüm oranı, maliyet/dönüşüm olayı: En sezgisel ölçümler, her bir site ziyaretinden yararlanmanın ne kadar başarılı ve maliyetli olduğunu değerlendirir. Diğer ölçümler, belirli bir performansın neden gözlemlendiğini ve nasıl iyileştirileceğini açıklayacaktır.
  • Tıklamalar veya ziyaretler: Bu, fırsatlara öncelik vermek için yararlı bir kılavuzdur. Tanımlanan herhangi bir fırsat veya içgörü, işinizi etkileyecek kadar ölçeklenebilir olma testinden geçmelidir. Sınırlı trafik etkisi olan fırsatlar, sonuçta küçük bir etki göz önüne alındığında, sonuçta bir kaynak yatırımına değmez.
  • Çıkma Oranı: SEO’da sıklıkla kullanılan ve ücretli aramalarda gözden kaçan, Çıkma Oranı kullanıcınızın amacının arama sonucunun mesajıyla (bununla ilgili daha fazlası) ve açılış sayfası içeriğiyle uyumlu olup olmadığının iyi bir göstergesidir.
  • Sitede geçirilen süre, sayfa görüntüleme, sayfa/ziyaret: Hemen çıkma oranıyla birlikte, kullanıcıların sitede ne kadar zaman harcadıklarını ve ne kadar içerik tükettiklerini bilmek, dönüşüm ölçümleri için çok ihtiyaç duyulan bağlamı sağlar. İnsanlar çok fazla içerik gördükten sonra düşük dönüşüm mü gerçekleştiriyor? Belki sıçrama yapmıyorlar, ancak yine de ihtiyaç duydukları şeyi bulamıyorlar veya yüksek sayfa görüntülemeleriyle dönüşümler güçlü. Bu, açılış sayfası içeriğine bakmak ve site yolculuğunu kısaltmak için bir fırsattır.
  • Tıklama oranı (TO): Trafik fırsatı, ziyaretlerinizden çok daha fazlaysa, TO, bu küçük görünen fırsatları radarda tutmak için iyi bir ölçümdür. Burada küçük bile SERP dil optimizasyonu özellikle site trafiğini artıracaktır.
  • Sıra/pozisyon: Herhangi bir organik ve ücretli arama analizi, SERP sıralaması veya konumu dikkate alınmadan tamamlanmayacaktır. Performans hakkında çok şey açıklayabilir, ancak doğal veya ücretli bir sonuca öncelik vermek yalnızca sıralamaya odaklanmamalıdır. Dönüşümleri ve site trafiğini en üst düzeye çıkarmak, en iyi organik veya ücretli arama konumlarında sıralama yapılmadan bile elde edilebilir. Birkaç listenin çarpıcı mesafesinde olmak hala heyecanlanmaya değer.

4. Site Etkileşimini Artırmak İçin Organik ve Ücretli Arama Katkılarını Analiz Edin

Doğal ve ücretli arama eğilimleri istikrara kavuştukça, kullanıcıların sitenizin çeşitli bölümleriyle nasıl etkileşime girdiğini ve doğal arama ile ücretli aramanın bu etkinlikleri ne ölçüde yönlendirdiğini analiz edin.

Bu bilgilerle, ücretli arama çabalarının doğal aramayı tamamlayıp tamamlamadığını belirleyebilirsiniz.

Her bir kanalın her bir web sitesi alanıyla etkileşimi nasıl sağladığını ve her bir kanaldan katılımın iş hedeflerini nasıl desteklediğine bağlı olarak ücretli arama trafiğinin ve organik arama kaynaklarının maliyetinin ne kadar değerli olduğunu düşünün.

Doğal arama maliyetlerinin dolaylı olması nedeniyle, genellikle organik trafiği “ücretsiz” olarak görme eğilimi vardır. Ancak, kasıtlı içerik oluşturma ve site optimizasyonu çabalarından kaynaklanan tesadüfi değildir.

Ayrıca, maliyetli ücretli arama etkinliğini dengeleyerek ücretli arama tasarruflarını etkili bir şekilde oluşturabilir. Bu nedenle, yalnızca doğal arama kaynaklarının ve programlarının maliyetini hesaba katmak adil olur.

Bu, iş ihtiyaçlarını bütünsel olarak desteklemek için organik ve ücretli arama stratejilerinin nasıl uyumlu hale getirileceği konusunda zemin hazırlayacaktır.

Ücretli arama maliyetleri artıyorsa (tasarruf etmeye başlamak için) veya ücretli arama etkinliği fazladan bir destek için sabit kalıyorsa, doğal aramayı artırmayı düşünün.

Alternatif olarak, doğal arama trafiğinin toplanması veya büyümesi zor olduğunda ücretli aramaya öncelik vermeye değer.

Ücretli veya doğal arama lider bir rol üstlenebilirken, bir kanalı diğerinin pahasına seçmemeye değer.

Arama alanı geliştikçe ve öncelik verilmeyen kanal için izleyici davranışı değiştikçe, temel bir varlığı sürdürmek en iyisidir. Daha sonra gerekirse sıfırdan yapılmadan yükseltilebilir.

5. Tam SERP Manzarasını Anlayın

Gerçekten bütünsel bir arama stratejisi, rekabet ortamını dikkate almadan eksik kalacaktır.

Kendi doğal ve ücretli arama performansınızı karşılaştırmak faydalıdır, ancak bunu kimin yanında göründüğü bağlamı olmadan yapmak, sonuçların neden olabileceğine dair değerli bakış açılarını kaçırır.

Kapsamlı bir organik ve doğal arama analizi için rekabetçi ve evrensel arama anlayışlarını birleştirmek çok önemlidir.

  • Sıralama zorlaşıyor SERP’de ilk organik sonuçlar, yüksek sıralamalarının önerebileceğinden çok daha düşük göründüğünde. İlk organik sonuç genellikle meta arama, alışveriş ve ücretli arama listelerinin altında görünür, bu nedenle bir kullanıcının görebileceği ima edilen ilk konumda olmaz.
  • Reklamlarda mesajlaşma ve organik açıklama anahtardır yerinde ne olduğunu anlamak için. Düşük performans, rakiplerin kendi organik veya ücretli arama taktiklerindeki yanlış adımlardan değil, SERP’de görünen daha çekici organik sonuç açıklamalarına veya çoklu varlıklara sahip olmasından kaynaklanabilir.
  • Açılış sayfası deneyiminin yanlış hizalanması Kullanıcıların SERP’de gördükleri, özellikle mobil cihaz deneyimi göz önünde bulundurulduğunda, dikkat edilmesi gereken başka bir dinamiktir. Organik algoritma tarafından yoğun bir şekilde belirlenen doğal arama sonuçlarıyla, istenen görünürlüğü elde etmek birkaç tur alabilir.

6. Ölçeklenebilir Bir Raporlama Süreci ve Ortak Sahiplik ile Düzenli Bir İnceleme Kadansı Oluşturun

Son olarak, tutarlı veri toplama, ölçüm ve içgörü paylaşımına izin veren ölçeklenebilir bir süreç oluşturun.

Yakın izleme, ortaya çıkan eğilimleri tespit etmenin ve herhangi bir kaymanın hızla ele alınmasını sağlamanın anahtarıdır.

Bunu yaparken, doğal ve ücretli arama bulgularının tek sahiplik ile birlikte gözden geçirilmesini sağlayın.

Çok sık olarak, ücretli ve organik arama performansı, bunları ortak analiz için hizalamanın kolay bir yolu olmadan ayrı ayrı raporlanır.

İdeal olarak, organik ve ücretli arama performansı genelinde başarının sahipliği aynı ekip ve aynı liderde yer alacaktır.

Ortak bir arama vizyonunu kolaylaştırmanın yanı sıra, doğal ve ücretli arama stratejisi için tek bir paydaşa sahip olmak, birbirini tamamlayan ücretli ve organik taktiklerle hiçbir kanalın diğerine tercih edilmemesini sağlayacaktır.

En son geniş eşleme dinamiklerini hesaba katacak şekilde güncellenen ücretli arama yürütme ve doğal ve ücretli arama arasında tamamlayıcı bir yaklaşımla, doğal ve ücretli aramayı en sinerjik şekilde kullanmaya hazırsınız.

Doğal ve ücretli arama başarısı için ölçeklenebilir ortak raporlama ve tek sahiplik kurmak, kuruluşunuzun doğal ve ücretli arama çabalarına en etkili şekilde öncelik vermesi için uygun sürece, araçlara ve kişilere sahip olmasını sağlayacaktır.

RELATED ARTICLES

WordPress Güncellemesi 6.2.1 Sitelerin Bozulmasına Neden Oluyor

Birden çok güvenlik düzeltmesi içeren yeni bir WordPress güvenlik güncellemesi de bazı sitelerin çalışmamasına neden olarak bir geliştiricinin "Bu kaos!!” Güncelleme, WordPress blok sistemini kullanan...

Meta, Reklam Süreçlerini Kolaylaştırmak İçin Yapay Zeka Destekli Araçları Duyurdu

Meta, dijital reklamcılığı yapay zeka (AI) ile yeniden tanımlama hamlesini duyurdu. AI destekli araçlar iş performansını artırmak ve reklam süreçlerini kolaylaştırmak için. AI Sandbox'tan Meta...

Plus Kullanıcıları İçin ChatGPT Eklentileri ve Web Tarama Beta Sürümü

OpenAI, ChatGPT Plus kullanıcıları için web taramasının beta sürümü ve şaşırtıcı 70 eklenti dahil olmak üzere ChatGPT'nin en son sürümünü duyurdu. Bu sürüm, yapay zeka...

Most Popular

Önce vur, sonra soru sor (Deneme)

Masal dünyasında, bir kurbağa hakkında özellikle kurbağaya benzer hiçbir şey yoktur. Hikayeler, gündelik amfibi yaşam hakkında ince ayrıntılara girmez. Kurbağa kolayca bir sincap ya da örümcek...

Minnesota, Başlıca Tüketici Elektroniklerini Kapsayan, Ancak Birkaç İstisnası Olan ‘Onarım Hakkı’ Yasa Tasarısını Kabul Etti

'Onarım hakkı' savunucuları, Minnesota tüketicilere daha fazla güç veren bir yasa tasarısını geçirdiği için bugünkü en son gelişmeden tamamen memnun kalacaklar. Bu yılın Nisan ayında,...

Araştırmacılara Göre Bir Android Akıllı Telefonun Parmak İzi Güvenliğini Aşmak İçin Yalnızca 15 Dolarlık Bir Devre Kartı Alır

Android akıllı telefonlardaki parmak izi sensörleri, bu taşınabilir teknoloji parçalarına muhtemelen en yaygın eklemedir ve tek bir parmağın veya başparmağın yerleştirilmesinin ahize sahibinin cihaza...

Daha Fazla “Yasal” Uygulamanın Verileri Gözetliyor ve Dosyaları Çıkarıyor Görünüşüyle, Android’deki Kötü Amaçlı Yazılımlar Hala Ortada

Google Oyun mağazası sıkı güvenliği ve katı politikalarıyla ilgili sorunlardan büyük ölçüde muaftır, ara sıra bir veya iki uygulama çatlaklardan kaçmayı başarır ve en...

Recent Comments