Cumartesi, Eylül 23, 2023
Ana Sayfa Microsoft Windows yazılım incelemeleri Bitdefender Antivirus Ücretsiz İncelemesi: Güvenli ve Hafif

Bitdefender Antivirus Ücretsiz İncelemesi: Güvenli ve Hafif

- Advertisement -
- Advertisement -

İNCELEME BİLGİSİ
  • Uygulama: Bitdefender Antivirus Ücretsiz
  • İncelendi:
UYGULAMA ÖZELLİKLERİ
  • Güçlü antivirüs koruması
  • Sezgisel, kullanımı basit arayüz
  • Sistem performansı üzerinde minimum etki

Windows Defender’ı geride bırakmak isteyenler, onu yetkin bir çözümle değiştirmek için mutlaka ödeme yapmak zorunda değildir. Microsoft’un teklifi iyi olsa da, ücretsiz antivirüs tekliflerinden bazılarını muhtemelen duymuşsunuzdur ve Bitdefender Antivirus Free bunlardan biridir.

Çoğu zaman ücretsiz antivirüs söylemi söz konusu olduğunda ilk akla gelen isimlerden biri Bitdefender oluyor. Rumen şirketi, makinenizin kötü niyetli saldırılara (kötü amaçlı yazılım, casus yazılım, adını siz koyun) karşı dayanıklılığını artıran çözümler sağlamasıyla tanınırken, bu teklifler genellikle ücretlidir.

Ücretsiz Antivirüs’e girin. Ücretsiz bir antivirüsün, ücretli olanın daha basitleştirilmiş bir sürümü olması beklenir. Bu, güvenlikten taviz vermekten çok kullanıcıya ideal olarak bilgisayarınızın saldırıları daha fazla açıdan savuşturmasına yardımcı olacak ek korumalar sağlamakla ilgilidir. Böylece kullanıcılar, Ücretsiz sürümü güvenle kullanabilir ve yine de güçlendirilmiş korumanın keyfini çıkarabilir.

Ücretli teklifin daha temel bir sürümü, ancak yine de çok yetenekli

Bitdefender Antivirus Free tamamen gerçek zamanlı koruma, şüpheli davranış tespiti ve bazı çevrimiçi tehdit güvenlik önlemleri ile ilgilidir. Varsayılan olarak, antivirüs, tüm bu korumalar etkinleştirilmiş olarak gelir; bu, ona bir ayarla ve unut kalitesi vermeye çalışır ve varsayılan yapılandırmanın çoğu kullanımı kapsaması gerekir.

Başlamak için, Gösterge Tablosu arayüzü, kullanıcılara hızlı veya eksiksiz bir sistem taraması seçebilecekleri iki ilgi alanına hızlı bağlantılar sağlar. Yeni hızlı eylemleri kendiniz çok iyi bir şekilde ekleyebilseniz de, yukarıda belirtilen taramalar dışındaki herhangi bir şey bir lisans gerektirdiğinden, Ücretsiz sürümde çok az şey ifade eder.

Ana arabirimden antivirüs işlevlerine erişin
Ana arabirimden antivirüs işlevlerine erişin

Çözümünüzle ilgili belirli sorunlarla karşılaşmıyorsanız, genel olarak antivirüsünüzü tüm ilgili korumalar etkinleştirilmiş olarak olduğu gibi bırakmanız önerilir. Bununla birlikte, ne üzerinde çalıştığınıza bağlı olarak istisnaları ve karantinaya alınan öğeleri yönetmek, dikkate almak isteyebileceğiniz bir seçenektir.

Ayrıca bazı ek çevrimiçi korumalar sağlar

Çevrimiçi Tehdit Önleme bileşeninin dahil edilmesi, mevcut korumalara hoş bir ektir. Basitçe söylemek gerekirse, Bitdefender Antivirus Free, web’de gezinirken karşınıza çıkabilecek tehditleri tespit etmeye ve bunlarla başa çıkmaya çalışacaktır. Dolandırıcılık, kimlik avı ve web saldırılarını savuşturabilecek araçları içermesinin yanı sıra, hem gelen hem de giden yazışmalar için kullanılabilen, güçlendirilmiş bir e-posta koruma mekanizması da mevcuttur.

Tartışılanların dışında, antivirüsün özellikleri oldukça azdır. Arayüz, özellikle bir ödeme duvarının arkasına kilitlenmiş işlevlerin sayısı göz önüne alındığında, Premium teklifi tanıtmanın bir yolu olarak işlev görür. Ayrıca, antivirüsün sizi Ücretli sürüme geçmeye ikna etmek için pop-up’lar göstermeye oldukça istekli olduğunu belirtmekte fayda var: bu anlamda, daha az rahatsız edici bir deneyim için Ayarlar’da Özel teklifleri kapatabilirsiniz.

Her halükarda, antivirüs önemli olduğu yerde yeterince çalışkansa, bu küçük rahatsızlıklar bazıları tarafından gözden kaçabilir. Ana akım popülaritenin arkasında genellikle bir sebep vardır ve başlangıçta belirtildiği gibi, Bitdefender çoğu zaman popüler bir öneridir.

Koruma özelliklerinizi yönetin
Koruma özelliklerinizi yönetin

Performansa ilişkin bazı analizler

Siber güvenlik topluluğunda saygın bir kaynak olan AV-TEST tarafından Ocak ve Şubat 2023’te gerçekleştirilen kapsamlı testler, Bitdefender’ın yeteneklerinin net bir resmini çiziyor AV-TEST’in doğru ve adil bir test metodolojisi sağlamak için her türlü gerçek dünya örneğini kullandığına dikkat edilmelidir.

Test sonuçlarına hızlı bir bakış, Bitdefender’ın fazlasıyla başarılı olarak adlandırılabileceğini ortaya koyuyor: Bitdefender, ortalamanın 99,4 olduğu herhangi bir sektörde sıfır günlük kötü amaçlı yazılım saldırılarına karşı yüzde 100 koruma için iyidir. Aynı endüstri, haftalarca eski kötü amaçlı yazılımları çarpıcı bir hassasiyetle püskürtmek için çok çalışıyor, bu nedenle Bitdefender’ın 11.876 örnekten yüzde 100 oranında tespit edip buna göre hareket edebilmesi şaşırtıcı değil.

Bazı dosyalar bazı antivirüs çözümlerini geçersiz kılabilir ve “önleme tedaviden iyidir” sözünün ustaları olarak, bazılarının aşırıya kaçtığını görmek ve meşru dosyaları kötü niyetli olarak işaretlemek alışılmadık bir durum değildir. AV-TEST, sektör genelinde bunu doğrulamak için çok sayıda örnek kullandı: 1.478.511 örnek arasından, Bitdefender’ın yanlış bir şekilde meşru yazılımı kötü amaçlı yazılım olarak algıladığı tek bir örnek vardı.

Hala çok hafif bir çözüm

Performans, çoğu kişi için antivirüs seçerken genellikle bir endişe kaynağıdır. Daha hafif çözümlerin bu pazarda kesinlikle bir yeri var ve Bitdefender, sektör ortalamalarının bile altında olan yavaşlamalarıyla minimum düzeyde kalmayı başarıyor.

Bir karşılaştırma olarak AV-TEST değerlendirmelerini kullanarak, ortalamanın 7 puan daha yüksek olduğu bir sektörde popüler web sitelerini açarken %17’lik bir yavaşlama fark edildi. Kaspersky gibi rakip ürünler %26 yavaşlama ile sistemde biraz daha ağırdır, bu nedenle Bitdefender genellikle düşük özellikli makineler için daha tavsiye edilir.

Rekabete bakıldığında, AV-TEST tarafından gerçekleştirilen güvenlik değerlendirmelerinden kesin olarak söz edildiğinde, Bitdefender’ın çözümü bazı durumlarda daha iyi olmasa da eşit görünüyor. Bununla birlikte, mevcut genel teklifler, makinenize ihtiyaç duyduğu tüm güvenliği sağlamalıdır, bu nedenle, büyük ölçüde antivirüsünüzle ne kadar işbirliği yapabileceğinize bağlıdır.

Sisteminizi kötü amaçlı yazılımlara karşı tarayın
Sisteminizi kötü amaçlı yazılımlara karşı tarayın

Örnek olarak, Bitdefender bir kur ve unut çözümü olarak yeterince iyi çalışıyor, ancak Kaspersky, ESET, Avast ve diğerleri de öyle. Bazı kullanıcılar için karar verme faktörü, örneğin Kaspersky’nin kıyaslandığında çok daha fazlasını sağladığı yapılandırılabilirlik olabilir. Sonuç olarak, esasen pazardaki herhangi bir çözümü yerleşik bir markadan seçebilirsiniz ve güvenlik açısından sizinle ilgilenilir.

İyi

Bitdefender Antivirus Free, virüs saldırılarını birden fazla açıdan savuşturmak için güvenilir bir çözüm olarak çalışır. Virüsten koruma programı, her türlü koruma görevini yerine getirmek için çok uygun olmalıdır, böylece kötü amaçlı yazılım, casus yazılım ve diğer virüs türleri hakkında endişelenmeden makinenizi güvenle kullanabilirsiniz. 

Yazılım, genel bir izleyici kitlesi için çok uygundur. Ayarla ve unut doğası, minimum iş gerektiren ek koruma arayan herkes için onu iyi bir seçim haline getirmelidir.

Siber güvenlik endüstrisinde saygın bir isim olan AV-TEST tarafından gerçekleştirilen testlere göre, Bitdefender virüs saldırılarıyla 0-günlük veya başka bir şekilde mücadele etme söz konusu olduğunda, bu zorluğun üstesinden fazlasıyla gelebilir. Dahası, programın verimli ve hafif çalışma modu sayesinde, kullanıcılar sistemlerini eskisi kadar sorunsuz çalıştırmanın keyfini çıkarabilirler.

Kötü

Bazı kullanıcılar, Premium teklifinin özellikleri için bir promosyon işlevi gören arayüz tarafından ertelenebilir. Bitdefender, tüm bu özellikleri önünüze serer ve ardından bunları bir ödeme duvarının arkasına kilitler. Bu, yazılım endüstrisinde bir bütün olarak yaygın olsa da, bu onu daha az hoş yapmaz. 

Bu şekilde devam etmek için, Premium özellik açılır pencereleriyle uğraşmak biraz sinir bozucu olabilir. Varsayılan olarak etkinleştirildiklerinden, bazı kullanıcılar kapatılabileceklerini bile bilmeyebilirler. Bunları kapatmazsanız, örneğin bir oyun oturumu sırasında böyle bir açılır pencereyle karşılaşmanız olası değildir.

Antivirüsünüzü yapılandırmak için daha fazla yola sahip olmak, sıradan bir kullanıcının ilgileneceği bir şey olmayabilir, ancak öyle olsa bile, antivirüs bu bölümde biraz eksik. Daha önce tartışıldığı gibi, Kaspersky Free yapılandırılabilirlik açısından çok daha sağlamdır. Her durumda, bu her şeyden çok bir nitpick.

Doğrusu

Bitdefender Antivirus Free, hiç şüphesiz güvenebileceğiniz bir antivirüs çözümüdür. İyi bir şekilde bir araya getirilmiş bir dizi güvenlik mekanizmasının yanı sıra, tüm güvenlik hükümleri etkinleştirildiğinde performans düşüşünü en aza indiren verimli bir çalışma yöntemi sayesinde, anlaşılır bir şekilde cazip bir antivirüs ürünüdür. 

Bir antivirüste en önemli olan isimdir: virüsleri engelleme yeteneği. Bu nedenle, Bitdefender Antivirus Free’nin arayüzü, açılır pencereleri ve yapılandırılabilirlik eksikliği, virüs saldırılarını engellemedeki genel verimliliği bağlamında küçük dezavantajlardır.

BENZER YAZILAR

Elveda, Ubuntu’nun Birliği, Seni Özleyeceğim

Canonical, Unity'yi GNOME lehine bırakmaya karar verdi, bu muhtemelen en iyi karar değil. Bunun muhtemelen bir hata olduğunu düşünüyorum ama aynı zamanda şirket için kaçınılmaz...

Windows 11 Build 25272’deki Yenilikler

Tatilde hak ettiği bir aradan sonra Microsoft, Windows Insider programı üzerindeki çalışmalarına yeniden başladı ve bu hafta, Dev kanalına kayıtlı kullanıcılara yılın ilk ön...

CPU Nedir?

CPU Nedir? – Central Processing Unit “Merkezi İşlem Birimi” anlamına gelir. CPU, talimatları işleyen bir bilgisayarın birincil bileşenidir. Kullanıcıdan veya etkin yazılım programlarından sürekli girdi...
- Advertisment -

POPÜLER YAZILAR

Microsoft, Web Sitelerine Bing Sohbet İçeriği Üzerinde Daha Fazla Kontrol Sağlıyor

Microsoft duyurdu Bing'in yeni yapay zeka destekli sohbet robotu özelliğinde yayıncıların içerik kullanımlarını sınırlamalarına yönelik yeni seçenekleri. Teknoloji devi, yayıncıların dile getirdiği endişeleri gidermeyi ve...

Cihazları Tüm Açılardan ve Tüm Renklerle Gösteren Resmi Renderlarda Pixel 8 ve Pixel 8 Pro Sızıntısı

Resmi tanıtımına iki haftadan az kaldı Pixel 8 ve Pixel 8 Pro'nun, ve bugün nihayet her iki cihazın da Google'ın onları piyasaya süreceği tüm...

MSI MEG Z790 ACE MAX ve MAG Z790 Tomahawk MAX İncelemesi

Intel'in 14. Nesil Raptor Lake Refresh CPU serisini yakında piyasaya sürmesi bir sır değil ve bu nedenle anakart satıcıları da mevcut ürün serilerinde yumuşak...

WhatsApp Yakında Uygulama İçinde Alışveriş Yapmanıza İzin Verebilir

O zamandan bu yana üç yıl geçti WhatsApp insanların uygulama içinden işletmelerden ve diğer platformlardan ürün ve hizmet satın almasına olanak sağlama olanağına sahip...