Pazar, Eylül 25, 2022
Ana Sayfa Güvenlik Bir CISO'nun Nihai Güvenlik Doğrulama Kontrol Listesi

Bir CISO’nun Nihai Güvenlik Doğrulama Kontrol Listesi

siber güvenlik kontrol listesi

Hak ettiğiniz bir tatil için ofisten dışarı çıkıyorsanız, uyguladığınız güvenlik kontrollerinin siz yokken rahat etmenizi sağlayacağından emin misiniz? Daha da önemlisi – sorunsuz bir geri dönüş için doğru eylem planınız var mı?

Ofisten çıkıyor veya ofise dönüyor olsanız da, Güvenlik Doğrulama Kontrol Listemiz güvenlik duruşunuzun iyi durumda olduğundan emin olmanıza yardımcı olabilir.

Önemli kritik sistemlerinizin günlüklerini ve güvenlik olaylarını kontrol edin

Son etkinliklerden haberdar olun. Değişiklikleri – ve denenen değişiklikleri – ve olası herhangi bir uzlaşma göstergesini kontrol edin. Bir haftadan daha uzun süre gitmeyi mi planlıyorsunuz? Bir ekip üyesini, yokluğunuzda haftalık bir inceleme yapacak şekilde belirleyin ve kritik bir olayın tespit edilmeme olasılığını azaltın.

Tatilinizde tanımlanan yeni güvenlik açıklarını kontrol edin

Tercih ettiğiniz tarama aracını kullanın veya düzenli olarak güncellenen veritabanlarından birini kontrol edin.

Kritik bileşenlerin arızalarını ve bunların arkasındaki nedenleri araştırın

Düzeltme gerekiyorsa, acil sorunları ele almak ve gelecekte tekrarlanan arızaları önlemek için bir eylem planı oluşturun.

Ürünlerinizde ve ilgili güvenlik kontrollerinde herhangi bir önemli değişiklik olup olmadığını inceleyin

EDR, SIEM sistemi veya diğer ilgili çözümlerde büyük değişiklikler yapmanın zamanı şimdi olmasa da, yokluğunuzda yapılan güncellemelerden haberdar olduğunuzdan emin olun.

Geri döndüğünüzde ve genel güvenlik durumunuz üzerindeki etkisini izleyebildiğinizde, kontrollerinizde daha büyük ölçekli değişiklikler yapabilirsiniz.

İlgili değişiklikler için İK ile kontrol edin

Şirkete katılan ve bu nedenle belirli sistemlere erişmesi gereken yeni çalışanlar oldu mu? Tersine, herhangi bir çalışan ayrıldı ve kimlik bilgilerinin iptal edilmesini istedi mi? Dikkatinizi gerektiren başka olaylar veya kırmızı bayraklar var mıydı?

Yeni iş yönelimlerinden haberdar olun

Kuruluş, olası saldırı yüzeyini genişleten herhangi bir yeni hizmet veya ürün tanıttı mı?

Örneğin, yeni bir web sitesi veya mobil uygulama yayına mı girdi, yoksa bir yazılım ürününün yeni bir sürümü mü piyasaya sürüldü? Ekibinizin en son değişikliklerden haberdar olduğundan emin olun.

Şifre politikalarınızı kontrol edin

Parola politikaları tatil durumunuza bağlı olmamalıdır, ancak bu güvenlik kontrol listesi üzerinde çalışırken, politikaların kuruluşu uygun şekilde koruduğundan emin olma fırsatını yakalayın. Uzunluk, karmaşıklık ve özel karakter gereksinimlerini gözden geçirmeyi düşünün.

Güvenlik duvarı yapılandırmalarını gözden geçirin

Güvenlik duvarı yapılandırmalarının her üç ila altı ayda bir gözden geçirilmesini öneren birçok güvenlik uzmanıyla, beraber şimdi denetim için uygun bir zaman.

Uygun yapılandırmaları kullandığınızdan emin olmak için diğer yapılandırmaların yanı sıra ağ trafiği filtreleme kurallarını, yapılandırma parametrelerini ve yetkili yöneticileri inceleyin

Bu kontrol listesi üzerinde çalışmaya yardımcı olabilecek pek çok araç var – ancak emin olmak için gereken tüm kaynaklara sahip misiniz? her şey ele alınacaktır?

Süreçlerinizi otomatikleştirme ve standartlaştırma konusunda yardıma ihtiyacınız varsa – veya kritik güvenlik açıklarının çatlaklardan kayıp gitmediğinden emin olmak için – Otomatik Güvenlik Doğrulaması yardım edebilir.

Yalnızca simülasyonlar değil, gerçek zamanlı görünürlük, eksiksiz saldırı yüzeyi yönetimi ve gerçek istismar önlemleri ile siz uzaktayken dinlenmek için ihtiyaç duyduğunuz her şeyi sağlar.

Ve geri döndüğünde? Riske dayalı iyileştirme planları, kuruluşunuzu koruma altına almak için yol haritanızı oluşturmanıza yardımcı olur.

RELATED ARTICLES

Hacker’lar LastPass’in Geliştirme Sistemlerine Dört Gün Boyunca Erişim Sağladı

Şifre yönetimi çözümü LastPass, geçtiğimiz ay güvenlik olayıyla ilgili daha fazla ayrıntı paylaşarak, tehdit aktörünün Ağustos 2022'de dört günlük bir süre boyunca sistemlerine erişimi...

Lorenz Ransomware, İş Ağlarını İhlal Etmek İçin Mitel VoIP Sistemlerini Kullanıyor

Lornenz fidye yazılımı operasyonunun arkasındaki operatörlerin, takip eden kötü niyetli faaliyetler için hedef ortamlara ayak basmak için Mitel MiVoice Connect'te şu anda yamalı kritik...

Mozilla, Kritik Güvenlik Düzeltmeleri ile Firefox 100.0.2’yi Yayınladı

Mozilla yeni bir Firefox sürümü yayınladı ve bu sefer küçük revizyon güvenlik açısından oldukça büyük bir haber. Bunun nedeni, tarayıcıyı 100.0.2 sürümüne getiren yeni güncellemenin...

Most Popular

Resmi iPhone 14 ve iPhone 14 Pro Duvar Kağıtlarını İndirin

iPhone 14 ve iPhone 14 Pro akıllı telefon serisindeki resmi duvar kağıtları artık farklı renklerde indirilebilir. Sahip Olabileceğiniz Tüm Cihazlar için Resmi iPhone 14, iPhone...

iPhone’da Hava Kilidi Ekranı Nasıl Ayarlanır ?

Bulunduğunuz yerdeki mevcut hava durumunu görüntülemek için iPhone Kilit Ekranınızı ayarlamak ister misiniz? Bunu iOS 16'da yapabilirsiniz ve size nasıl olduğunu göstereceğiz. iOS 16'da iPhone...

iOS 16’da Son Silinen ve Gizli Albümler Kilitlendi

Bu son derece harika. iOS 16'yı yüklediyseniz, Son Silinen ve Gizli albümlerinizin kilitli olduğunu fark edeceksiniz. Son Silinen ve Gizli Albümünüze Artık Herkes Erişemez -...

İPhone’da “Güncellemeye Hazırlanıyor” Hatasında iOS 16 Sıkışması Nasıl Onarılır

Apple, dünyaya en son iOS 16 güncellemesini yayınladı ve hemen şimdi uyumlu iPhone modellerinize indirebilirsiniz. Güncellemeyi hemen iPhone'unuza yüklemekle ilgileniyorsanız, bunu Ayarlar uygulamasından yapabilirsiniz. Sürekli...

Recent Comments