Salı, Aralık 5, 2023
Ana Sayfa Güvenlik Bir CISO'nun Nihai Güvenlik Doğrulama Kontrol Listesi

Bir CISO’nun Nihai Güvenlik Doğrulama Kontrol Listesi

siber güvenlik kontrol listesi
- Advertisement -

Hak ettiğiniz bir tatil için ofisten dışarı çıkıyorsanız, uyguladığınız güvenlik kontrollerinin siz yokken rahat etmenizi sağlayacağından emin misiniz? Daha da önemlisi – sorunsuz bir geri dönüş için doğru eylem planınız var mı?

Ofisten çıkıyor veya ofise dönüyor olsanız da, Güvenlik Doğrulama Kontrol Listemiz güvenlik duruşunuzun iyi durumda olduğundan emin olmanıza yardımcı olabilir.

Önemli kritik sistemlerinizin günlüklerini ve güvenlik olaylarını kontrol edin

Son etkinliklerden haberdar olun. Değişiklikleri – ve denenen değişiklikleri – ve olası herhangi bir uzlaşma göstergesini kontrol edin. Bir haftadan daha uzun süre gitmeyi mi planlıyorsunuz? Bir ekip üyesini, yokluğunuzda haftalık bir inceleme yapacak şekilde belirleyin ve kritik bir olayın tespit edilmeme olasılığını azaltın.

Tatilinizde tanımlanan yeni güvenlik açıklarını kontrol edin

Tercih ettiğiniz tarama aracını kullanın veya düzenli olarak güncellenen veritabanlarından birini kontrol edin.

Kritik bileşenlerin arızalarını ve bunların arkasındaki nedenleri araştırın

Düzeltme gerekiyorsa, acil sorunları ele almak ve gelecekte tekrarlanan arızaları önlemek için bir eylem planı oluşturun.

Ürünlerinizde ve ilgili güvenlik kontrollerinde herhangi bir önemli değişiklik olup olmadığını inceleyin

EDR, SIEM sistemi veya diğer ilgili çözümlerde büyük değişiklikler yapmanın zamanı şimdi olmasa da, yokluğunuzda yapılan güncellemelerden haberdar olduğunuzdan emin olun.

Geri döndüğünüzde ve genel güvenlik durumunuz üzerindeki etkisini izleyebildiğinizde, kontrollerinizde daha büyük ölçekli değişiklikler yapabilirsiniz.

İlgili değişiklikler için İK ile kontrol edin

Şirkete katılan ve bu nedenle belirli sistemlere erişmesi gereken yeni çalışanlar oldu mu? Tersine, herhangi bir çalışan ayrıldı ve kimlik bilgilerinin iptal edilmesini istedi mi? Dikkatinizi gerektiren başka olaylar veya kırmızı bayraklar var mıydı?

Yeni iş yönelimlerinden haberdar olun

Kuruluş, olası saldırı yüzeyini genişleten herhangi bir yeni hizmet veya ürün tanıttı mı?

Örneğin, yeni bir web sitesi veya mobil uygulama yayına mı girdi, yoksa bir yazılım ürününün yeni bir sürümü mü piyasaya sürüldü? Ekibinizin en son değişikliklerden haberdar olduğundan emin olun.

Şifre politikalarınızı kontrol edin

Parola politikaları tatil durumunuza bağlı olmamalıdır, ancak bu güvenlik kontrol listesi üzerinde çalışırken, politikaların kuruluşu uygun şekilde koruduğundan emin olma fırsatını yakalayın. Uzunluk, karmaşıklık ve özel karakter gereksinimlerini gözden geçirmeyi düşünün.

Güvenlik duvarı yapılandırmalarını gözden geçirin

Güvenlik duvarı yapılandırmalarının her üç ila altı ayda bir gözden geçirilmesini öneren birçok güvenlik uzmanıyla, beraber şimdi denetim için uygun bir zaman.

Uygun yapılandırmaları kullandığınızdan emin olmak için diğer yapılandırmaların yanı sıra ağ trafiği filtreleme kurallarını, yapılandırma parametrelerini ve yetkili yöneticileri inceleyin

Bu kontrol listesi üzerinde çalışmaya yardımcı olabilecek pek çok araç var – ancak emin olmak için gereken tüm kaynaklara sahip misiniz? her şey ele alınacaktır?

Süreçlerinizi otomatikleştirme ve standartlaştırma konusunda yardıma ihtiyacınız varsa – veya kritik güvenlik açıklarının çatlaklardan kayıp gitmediğinden emin olmak için – Otomatik Güvenlik Doğrulaması yardım edebilir.

Yalnızca simülasyonlar değil, gerçek zamanlı görünürlük, eksiksiz saldırı yüzeyi yönetimi ve gerçek istismar önlemleri ile siz uzaktayken dinlenmek için ihtiyaç duyduğunuz her şeyi sağlar.

Ve geri döndüğünde? Riske dayalı iyileştirme planları, kuruluşunuzu koruma altına almak için yol haritanızı oluşturmanıza yardımcı olur.

BENZER YAZILAR

3M’nin soğutma sıvısından vardiya yarı iletken soğutma grubu pazarına çıkışı

Elektrikli veya gazla çalışan soğutucular gibi alternatifler ortaya çıkıyor Yarı iletken üretiminde kullanılan soğutucu pazarının önümüzdeki iki ila üç yıl içinde ırksal olarak değişmesi bekleniyor. Bunun...

LG Display, VR için OLEDoS’tan bahsediyor

AR için LEDoS daha ideal LG Display, silikon üzerinde OLED (OLEDoS) teknolojisinin sanal gerçeklik (VR) cihazlarına uygulanmasının en olası olduğuna inanıyor. LG Display'in En İyi OLEDoS...

Twitter, Cashtags İçin Arama Sonuçlarını İyileştiriyor

Twitter, kullanıcılar büyük bir hisse senedinin, ETF'nin veya kripto para biriminin sembolüne tıkladığında fiyatlandırma grafiklerini göstererek, para etiketleri için kullanıcı deneyimini yükseltiyor. $AAPL gibi bir...

POPÜLER YAZILAR

Age of Empires II: Definitive Edition – Return of Rome İnceleme

Age of Empires II: Definitive Edition - Roma'nın Dönüşü Age of Empires II: Definitive Edition, 1999 yılında piyasaya sürülen orijinal oyununun büyük bir yeniden yapımıdır....

iPhone 15 Pro Max’in En İyi Kamera Özelliği Gelecek Yıl iPhone 16 Pro’ya da Gelecek

Apple, önümüzdeki yıl Eylül ayında iPhone 16 ve iPhone 16 Pro modellerini kamera bölümünde oldukça önemli güncellemelerle duyuracak. iPhone 15 Pro Max, gelişmiş yakınlaştırma...

Bir Pulsar’ın Tuhaf Parlaklık Değişimlerinin Gizemini Çözmek

Üçü de dahil olmak üzere hem yerde hem de uzayda bulunan 12 teleskopu kapsayan kapsamlı bir astronomik çalışma Avrupa Güney Gözlemevi (ESO) gökbilimciler, tesislerdeki...

Nesiller Boyunca Bakteriyel Ekip Çalışmasını Ortaya Çıkarmak

Bakteriler topluluklar oluşturduğunda işbirliği yapar ve nesiller boyunca besinleri paylaşırlar. Basel Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, yeni geliştirilen bir yöntemi kullanarak bunu ilk kez başarıyla gösterdiler. Bu...