Pazartesi, Aralık 11, 2023
Ana Sayfa Bilim Bilim İnsanları Geniş Potansiyele Sahip “İmkansız” Milimetre Dalga Sensörü Geliştirdi

Bilim İnsanları Geniş Potansiyele Sahip “İmkansız” Milimetre Dalga Sensörü Geliştirdi

- Advertisement -

UC Davis'te geliştirilen bu prototip milimetre dalga radar sensörü, enerji açısından verimli ve üretimi ucuz olmasının yanı sıra son derece küçük titreşimleri ve hareketleri ölçebiliyor.
UC Davis’te geliştirilen bu prototip milimetre dalga radar sensörü, enerji açısından verimli ve üretimi ucuz olmasının yanı sıra son derece küçük titreşimleri ve hareketleri ölçebiliyor.

Bilim insanları Kaliforniya Üniversitesi, Davis Milimetrik dalga radarları için yeni bir çağ başlatabilecek bir kavram kanıtı sensörü yarattılar. Aslında tasarımına “imkansız bir görevin” mümkün kılınması diyorlar.

Milimetre dalga radarları, hızlı hareket eden elektromanyetik dalgaları kullanarak nesneleri hedefleyerek bu dalgaların yansımasına dayalı olarak hareketlerini, konumlarını ve hızlarını belirler. Milimetre dalgalarını diğerlerinden ayıran şey, dakika hareketlerine karşı keskin hassasiyetleri ve son derece küçük nesnelerden veri toplama konusundaki ustalıklarıdır.

Yeni sensör, insan saçı telinden bin kat daha küçük titreşimleri ve hedefin konumundaki değişiklikleri yüz kat daha küçük bir şekilde tespit etmek için yenilikçi bir milimetrik dalga radar tasarımı kullanıyor; bu da onu dünyanın en doğru sensörlerinden daha iyi veya eşit hale getiriyor. Ancak benzerlerinden farklı olarak susam tanesi büyüklüğünde, üretimi ucuz ve uzun pil ömrüne sahip.

Profesör Omeed Momeni ve Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’ndeki laboratuvarı bu çabaya öncülük etti. Bu, Gıda ve Tarım Araştırma Vakfı (FFAR) tarafından finanse edilen ve bireysel bitkilerin su durumunu takip edebilen düşük maliyetli bir sensör geliştirmeye yönelik devam eden bir projenin parçası. Bu yeni radar bunun mümkün olduğunu kanıtlayan gerekli bir basamaktır. Çalışma yakın zamanda dergide yayımlandı. (IEEE Katı Hal Devreleri Dergisi.)

Milimetrik dalgaların meydan okuması

Milimetre dalgası, mikrodalgalar ve kızılötesi arasındaki, 30 ila 300 gigahertz arasında değişen elektromanyetik frekanstır. 5G gibi hızlı iletişim ağlarına olanak tanır ve kısa mesafeli algılama yetenekleri nedeniyle tercih edilir. Ancak yüksek güç tüketimi ve sınırlı performans nedeniyle çalışmak zor olabilir.

Ekibin sensör üzerinde çalıştığı ilk yıl boyunca karşılaştığı temel sorun, istenen kaynağa ulaşmaktı. O kadar çok gürültü vardı ki, araştırmacılar küçük bir yaprak incelmesinin hassas sinyalini almaya çalıştıklarında sensörleri bastırıldı.

Momeni, “Bu gerçekten imkansız görünüyordu çünkü baktığımız gürültü seviyelerinin neredeyse hiçbir sinyal kaynağının bunu kaldıramayacağı kadar düşük olması gerekiyordu” dedi.

Bir noktada, bu zorluğun üstesinden gelip gelemeyeceklerinden emin değillerdi; ekibi, mevcut en son teknolojiye sahip tasarımdan 10 kat daha güçlü ve doğru bir radar çipi oluşturmaları gerektiğini belirtti. yıllar sonra olabilecek teknolojik gelişmelere bağımlı görünüyordu.

Farklı bir frekansa ayarlama

Bazen ihtiyacınız olan tek şey, konuya başka bir açıdan yaklaşan bir fikirdir. Momeni’nin Yüksek Hızlı Entegre Sistemler Laboratuvarı’nda elektrik mühendisliği doktora öğrencisi olan ve 2021’de mezun olmadan önce sensör projesinde çalışan Hao Wang’a girin.

Wang, bir gün Momeni ile buluştuğunda teknolojik kısıtlamaları aşmak için bir an ilham aldı: Neden gürültüyü kendisi ile iptal etmiyorsunuz? Bu, sensörlerin karşılaştığı sorunu teorik olarak çözecekti ve Wang, tam da bunu yapmak için tezi için bir çip tasarımını tamamlıyordu.

Wang, “Bu bir anda ortaya çıkan yepyeni bir konsept değildi” dedi. “Bu söylediklerimize dayanıyordu [in Momeni’s lab] Yıllar boyunca yapılan araştırmalardan birikmiş şeyler var ve sonra daha fazla yenilik yapıyorsunuz.”

Laboratuvar, Wang’ın fikrini test edecek bir prototip oluşturmak için hızlı bir şekilde çalıştı. İlk denemelerinde işe yaradı.

Prototip başarılı oldu çünkü sensörlerinin aldığı gürültünün hacmini basit bir aritmetik problemi gibi ele almalarına olanak sağladı. Ölçümlerinin hassasiyetini ve verilerinin bütünlüğünü korurken gereksiz gürültüyü çıkardılar.

Bu teknikle, milimetre dalga sensörü ihtiyaç duyduğu tüm bilgiyi gürültünün “boğulmasına” neden olmadan tespit edebildi. Bu yenilik sensörün yüksek kesinlik oranlar.

Wang’ın çipinin üretimi de basit ve milimetre dalga sensörünün enerji verimliliğini büyük ölçüde artıran benzersiz bir tasarıma sahip. Bu ek gelişmeler, milimetre dalga sensörlerinin karşılaştığı en önemli sorunlardan ikisini çözebilir: yüksek enerji tüketimi ve yarı iletken transistörlerin gürültü, kazanç ve çıkış gücü açısından sınırlı performansı.

Ekip, tasarımlarını geliştirmeye ve yinelemeye devam ettikçe, araştırmacıların tasarımla deneme yapmaları konusunda heyecan duyuyorlar. FFAR projelerinin dışında, binaların yapısal bütünlüğünü tespit etme ve sanal gerçekliği iyileştirme konusunda ümit verici olduğunu düşünüyorlar ancak düşündüklerinden çok daha fazla potansiyele sahip olduğuna inanıyorlar.

Referans: Hao Wang, Hamidreza Afzal ve Omeed Momeni tarafından yazılan “Dördülsüz Kenar Tahrikli Faz Demodülatörüne Sahip Son Derece Doğru ve Hassas Bir mmWave Deplasman Algılamalı Doppler Radarı”, 25 Nisan 2023, IEEE Katı Hal Devreleri Dergisi.

Araştırma Gıda ve Tarım Araştırma Vakfı tarafından finanse edildi.

BENZER YAZILAR

CDN Nedir?

CDN Nedir? “İçerik Dağıtım Ağı” anlamına gelir. CDN, farklı konumlarda dağıtılan bir sunucu grubudur. Küçük CDN’ler tek bir ülkede bulunabilirken, büyük CDN’ler dünya çapındaki veri merkezlerine dağılmıştır. CDN’ler, farklı...

Güney Koreli Morumi, ‘tamamen’ paralel işlemci CPU’su geliştirmeyi hedefliyor

Startup, yıl içinde ilk derleyiciyi başlatacak CEO, EOPPP teknolojisinin PIM için bir dönüm noktası sunabileceğini söylüyor Güney Koreli çip girişimi Morumi, verileri tamamen paralel olarak işleyebilen...

DOCX

DOCX dosyası nedir? DOCX, Microsoft Word belgeleri için iyi bilinen bir biçimdir. 2007’den itibaren Microsoft Office 2007’nin piyasaya sürülmesiyle tanıtılan bu yeni Belge biçiminin...

POPÜLER YAZILAR

İnsan Hücreleri Minik Biyolojik Robotlara Dönüştü

Çok hücreli robotlar hareket ediyor ve kültürlenmiş nöronlarda oluşturulan "yaraların" iyileşmesine yardımcı oluyor. Tufts Üniversitesi ve Harvard Üniversitesi'nin Wyss Enstitüsü'ndeki araştırmacılar, insan trakeal hücrelerinden Anthrobot...

WhatsApp Yakında Sohbetlerinizi Gizli Bir Kodla Kilitlemenize İzin Verecek

WhatsApp düzenli olarak genel kullanıcı deneyimini düşündüğünüzden çok daha fazla geliştiren özellikler alıyor. Bugün şirket, Sohbet Kilidi işlevselliğinin bir uzantısı olarak hizmet verecek yeni...

Bebeklerin Dil Ustalığı İçin Neden Tekerlemelere İhtiyacı Var?

Bebekler yedi aylık olana kadar fonetik bilgiyi güvenilir bir şekilde işlemeye başlamıyor; araştırmacılar bunun dilin temelini oluşturmak için çok geç olduğunu söylüyor. Konuşmanın en...

NVIDIA DLSS 3 Kare Üretimi ve AMD Akışkan Hareketli Çerçeve Teknolojisi Kombinasyonu, Oyunlarda 3 Kat’a Kadar Performans Artışı Sağlıyor

NVIDIA'nın DLSS 3 Kare Üretimi ve AMD Akışkan Hareketli Çerçeve teknolojileri hiçbir zaman birlikte çalışacak şekilde tasarlanmamıştı. NVIDIA DLSS 3 Çerçeve Geni ve AMD Akışkan...