Pazartesi, Aralık 11, 2023
Ana Sayfa Bilim Bilim Adamları Altının Olağanüstü Köken Hikayesini Ortaya Çıkardı

Bilim Adamları Altının Olağanüstü Köken Hikayesini Ortaya Çıkardı

- Advertisement -

Erken Dünya'daki büyük bir çarpışmanın sanatsal sunumu. Yale ve SwRI'dan bilim insanları, bu metalleri yakalayıp dağıtan benzersiz bir "geçici" manto bölgesine odaklanarak, altın ve platinin neden Dünya yüzeyine daha yakın bulunduğuna dair yeni bir teori sundular.
Erken Dünya’daki büyük bir çarpışmanın sanatsal sunumu. Yale ve SwRI’dan bilim insanları, bu metalleri yakalayıp dağıtan benzersiz bir “geçici” manto bölgesine odaklanarak, altın ve platinin neden Dünya yüzeyine daha yakın bulunduğuna dair yeni bir teori sundular.

Yeni araştırmalar, altın, platin ve diğer değerli metallerin Dünya’nın mantosu içindeki sığ ceplere nasıl ulaştığına dair bir teori sunuyor.

Yale ve Güneybatı Araştırma Enstitüsü’ndeki (SwRI) bilim insanları, altının hikayesine ilişkin bazı değerli yeni bilgilerle büyük ikramiyeyi vurduklarını söylüyor.

Bu, uzaydaki büyük nesnelerin şiddetli çarpışmasıyla başlayan, Dünya’nın mantosunun yarı erimiş bir bölgesinde devam eden ve değerli metallerin bilim adamlarının tahmin edebileceğinden çok daha yakın bir yerde beklenmedik bir dinlenme noktası bulmasıyla biten bir hikaye.

Kıymetli Madenler Hakkında Yeni Anlayışlar

Yale Sanat ve Bilim Fakültesi’nde Yer ve gezegen bilimleri profesörü Jun Korenaga ve Boulder, Colorado’daki SwRI’da araştırmacı olan Simone Marchi, Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayınlanan bir çalışmanın ayrıntılarını sunuyor.

Yeni teorileri, altın, platin ve diğer değerli metallerin gezegenin çekirdeğinin derinliklerinden ziyade Dünya’nın mantosu içindeki sığ ceplere nasıl ulaştığına dair kalıcı sorulara olası yanıtlar sağlıyor. Daha geniş anlamda, yeni teori evrendeki gezegen oluşumuna dair bilgiler sunuyor.

Korenaga, araştırmamızın, geleneksel bilgeliği yeniden inceledikten sonra beklenmedik bir keşif yapmanın güzel bir örneği olduğunu söyledi.

Tarihsel Bağlam ve Zorluklar

Dünyanın dört bir yanındaki bilim adamlarının son araştırmaları, altın ve platin gibi değerli metallerin milyarlarca yıl önce, ilk proto-Dünya’nın uzayda büyük, ay büyüklüğündeki cisimlerle çarpışmasından sonra Dünya’ya geldiğini ve bunların geride katlanmış malzeme birikintileri bıraktığını ortaya koydu. bugünkü Dünya’nın içine.

Ancak bu emilim süreci bir sır olarak kaldı.

Altın ve platin, nadir bulunmaları, estetik güzellikleri ve yüksek teknolojili ürünlerde kullanımları nedeniyle değer verilmesinin yanı sıra, oldukça “siderofil” elementler olarak da bilinir. Demir elementine öyle bir derecede çekilirler ki, neredeyse tamamen Dünya’nın metalik çekirdeğinde toplanmaları beklenir – ya çarpma anında doğrudan metal çekirdekle birleşerek ya da hızla mantodan çekirdeğe batarak.

Bu mantıkla bunların Dünya yüzeyinde veya yakınında toplanmamaları gerekirdi. Yine de yaptılar.

Çığır Açan Bir Teori

Darbe dinamikleri konusunda uzman olan Simone ile çalışarak bu bilmeceye yeni bir çözüm bulmayı başardım” dedi Korenaga.

Korenaga ve Marchi’nin teorisi, mantonun sığ kısmının eridiği ve derin kısmının katı kaldığı, mantonun ince, “geçici” bir bölgesi etrafında yoğunlaşıyor. Araştırmacılar, bu bölgenin, düşen metalik bileşenleri verimli bir şekilde yakalayabilen ve bunları yavaş yavaş mantonun geri kalanına iletebilen kendine özgü dinamik özelliklere sahip olduğunu buldu.

Teorileri, geçici bölgenin kalıntılarının derin mantoda iyi bilinen jeofizik anomaliler olan “büyük düşük kayma hızlı bölgeler” olarak ortaya çıkmasıyla bu teslimatın hala devam ettiğini öne sürüyor.

Bu geçici bölge neredeyse her zaman büyük bir çarpma tertibatının Dünya’nın erken dönemlerine çarpmasıyla oluşuyor ve bu da teorimizi oldukça sağlam kılıyor.” dedi Marchi.

Araştırmacılar, yeni teorinin yalnızca Dünya’nın jeokimyasal ve jeofiziksel evriminin daha önce esrarengiz yönlerini açıklamakla kalmayıp, aynı zamanda Dünya’nın oluşumunda yer alan geniş zaman ölçeklerini de vurguladığını söyledi.

Bulduğumuz dikkat çekici şeylerden biri, geçici manto bölgesinin dinamiklerinin çok kısa bir sürede (yaklaşık bir gün) gerçekleşmesi, ancak Dünya’nın daha sonraki evrimi üzerindeki etkisinin birkaç milyar yıl sürmesiydi.” dedi Korenaga.

Referans: Jun Korenaga ve Simone Marchi tarafından yazılan “Dünya’nın mantosunun kimyasında ve yapısında darbeye dayalı üç fazlı karışımın kalıntıları”, 9 Ekim 2023, Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabı.DOI: 10.1073/pnas.2309181120. Araştırmanın finansmanı geldi NASA ve Ulusal Bilim Vakfı.

BENZER YAZILAR

Ryzen 9 7950X 799 ABD Dolarına, Ryzen 9 7900X 549 ABD Dolarına, Ryzen 7 7700X 449 ABD Dolarına, Ryzen 5 7600X 299 ABD Dolarına

Ryzen 9 7950X, Ryzen 9 7900X, Ryzen 7 7700X ve Ryzen 5 7600X dahil AMD'nin Ryzen 7000 "Zen 4" Masaüstü CPU'larının fiyatlarını almayı başardık....

Fırat Çelik Kimdir – Fırat Çelik Biyografisi Resimleri

Fırat Çelik Biyografisi,fırat çelik fatmagülün suçu ne,fırat çelik oynadığı diziler,fatmagülün suçu ne mustafa kim,fırat çelik kim,fırat çelik hayatı    Fatmagülün suçu ne dizisinde Mustafa rolünde oynayan...

LeapFive’ın RISC-V N62 İşlemcisi, x86 ve ARM CPU’ları Almayı Amaçlıyor, 2022 Sonunu Hedefleyen Seri Üretim

Eski Google CTO'su Jiang Zhaohui tarafından kurulan bir bilgisayar bileşeni şirketi olan LeapFive, şirketin en yeni teknolojileriyle x86 ve Arm çiplerini almaya hazırlanıyor. Bu...

POPÜLER YAZILAR

İnsan Hücreleri Minik Biyolojik Robotlara Dönüştü

Çok hücreli robotlar hareket ediyor ve kültürlenmiş nöronlarda oluşturulan "yaraların" iyileşmesine yardımcı oluyor. Tufts Üniversitesi ve Harvard Üniversitesi'nin Wyss Enstitüsü'ndeki araştırmacılar, insan trakeal hücrelerinden Anthrobot...

WhatsApp Yakında Sohbetlerinizi Gizli Bir Kodla Kilitlemenize İzin Verecek

WhatsApp düzenli olarak genel kullanıcı deneyimini düşündüğünüzden çok daha fazla geliştiren özellikler alıyor. Bugün şirket, Sohbet Kilidi işlevselliğinin bir uzantısı olarak hizmet verecek yeni...

Bebeklerin Dil Ustalığı İçin Neden Tekerlemelere İhtiyacı Var?

Bebekler yedi aylık olana kadar fonetik bilgiyi güvenilir bir şekilde işlemeye başlamıyor; araştırmacılar bunun dilin temelini oluşturmak için çok geç olduğunu söylüyor. Konuşmanın en...

NVIDIA DLSS 3 Kare Üretimi ve AMD Akışkan Hareketli Çerçeve Teknolojisi Kombinasyonu, Oyunlarda 3 Kat’a Kadar Performans Artışı Sağlıyor

NVIDIA'nın DLSS 3 Kare Üretimi ve AMD Akışkan Hareketli Çerçeve teknolojileri hiçbir zaman birlikte çalışacak şekilde tasarlanmamıştı. NVIDIA DLSS 3 Çerçeve Geni ve AMD Akışkan...