4 C
Ankara
Salı, Nisan 20, 2021
Ana Sayfa Teknoloji Bilgisayarlar da Yüzünü Güneş’e Döndü

Bilgisayarlar da Yüzünü Güneş’e Döndü

- Advertisement -
- Advertisement -

Bilgisayarlar da Yüzünü Güneş’e Döndü

Bugüne kadar hesap makinesi ve benzeri küçük aygıtların güneş enerjisiyle çalışan örneklerine alışmışken, bu bitmez tükenmez enerji kaynağını dizüstü bilgisayarlara uyarlamak için yeni bir hamle Samsung’dan geldi. Samsung’un NC215 adını verdiği netbook sınıfı dizüstü bilgisayarın kapağında, kapağı neredeyse tamamen kaplayan büyük bir güneş enerjisi paneli var.

Bu panel, bilgisayar güneş ışığı altında kaldığı sürece aygıtın çalışmasını desteklemek üzere pilleri doldurma görevini üstleniyor. Dizüstü bilgisayar bu sayede güneş ışığı altında kaldığı her iki saate karşılık bir saatlik ek çalışma süresine yetecek kadar enerji depolayabiliyor.

Aygıtın 6 hücreli pili tam dolu olduğunda 14 saatin üzerinde çalışma süresine sahip. Modelin güneş enerjisini bu kadar verimli kullanabilmesinin arkasında netbook sınıfı dizüstü bilgisayarların düşük güç ihtiyacı kadar, yeni nesil güneş panellerinin daha verimli enerji üretmesinin de payı var.

Ürünün özellikle enerji kaynaklarına erişimin zor olduğu, bununla birlikte bol güneş alan Afrika ülkeleri için uygun bir çözüm olabileceği dile getirilmiş.

Aslında hazır güneş altında kullanım için bir bilgisayar tasarlanmışken, Pixel Qi’nin (pixelqi.com) güneş ışığı altında net görülebilen yeni nesil ekranları bu modele yetişebilse iyi olurmuş.

- Advertisement -

Most Popular

Recent Comments

admin on 300full-60