Cumartesi, Ocak 16, 2021
Ana Sayfa Teknoloji Bilgisayarınız Konuşuyor mu?

Bilgisayarınız Konuşuyor mu?

Bilgisayarınız Konuşuyor mu?

Bilgisayar mühendisleri, kişisel bilgisayarların uyurken konuşmalarını sağlayacak bir aygıt geliştirdiklerini ve bu sayede yüksek miktarlarda enerji tasarrufu yapılabileceğini açıkladılar. Kişisel bilgisayarlar “uyanık”ken siz onları kullanmasanız da enerji tüketirler, “uyku modu”ndaysa epeyce bir enerji tasarrufu yaparlar ve aslında etkisizdirler, ağ trafiğine cevap vermezler.

Araştırmacılara göre yeni tak-çalıştır “uykuda konuşma” aygıtı yardımıyla bilgisayarlar uyanık modda olduğuna benzer bir şekilde ağa ve internete bağlanabiliyorken uyku modundaymışçasına enerji tasarrufu yapıyorlar.

Bilgisayar mühendisi bir doktora öğrencisi olan Yuvraj Agarwal’ın sunduğu bu aygıt “Somniloquy” olarak adlandırılırmış. Bu ad, bilim insanlarının ‘uykuda konuşma hali’ anlamında kullandığı ‘Somniloquy’dan alınmış.

Birçok insanın bilgisayarlarını kısa süreli ve seyrek aralıklarla kullandıkları halde devamlı uyanık tuttuklarını ve bunu yaparken öncelikli amaçlarının ağada ya da internette kalmak olduğunu gözlemlediğini belirten Agarwal, “sonrasında insanların bunu çoğunlukla virüs taramaları, yedekleme işleri, güncellemeler, VoIP (internet üzerinden ses iletişimi) aramaları, mesajlaşma, dosya paylaşımı, bilgisayara uzaktan erişim ve benzeri işlemleri gerçekleştirmek için de yaptıklarını fark ettim. Bilgisayarların bu işlemleri gerçekleştirmek için ihtiyaç duyduğu enerji aslında uyanık modda kullandığı enerjiden çok daha azdır.”

Bu belirlemeden sonra Agarwal ve çalışma arkadaşları bilgisayara USB ile bağlanan ve onu uyku modundayken de ağa bağlı tutarak bahsedilen işlemleri gerçekleştirebilen Somniloquy’ı geliştirmiş. Araştırmacılar, aygıtın dosya paylaşımı, mesajlaşma, VoIP, dosya indirme ve uzaktan erişimi desteklediğini ayrıca başka uygulamaları da kapsayacak şekilde geliştirilebileceğini söylüyorlar.

İnsanların bilgisayarlarını daha fazla uyku modunda tutmasını sağlamayı amaçlayan Somniloquy, kullanıcısına para ve enerji tasarrufu yaptıran çevreci bir aygıt. Üzerinde düşük enerjiyle çalışan bir işlemci, küçük bir bellek, çok az yer kaplayan bir işletim sistemi ve veri sağlamak için küçük bir taşınabilir bellek bulunduruyor. Buradaki küçük işlemci ve işletim sistemiyle takılı olduğu bilgisayarın kimliğini alarak ağdaki sunucu ve diğer bilgisayarlara ‘uyanığım’ diyor. Gerçekleşen işlemler içerisinde gücünün yetmediği bir şey çıkarsa Somniloquy bilgisayarı uyandırıyor. Örneğin büyük bir dosya indirirken kendi hafızası dolduğunda bilgisayarı uyandırarak verileri aktarıyor ve işlem bittikten sonra bilgisayara yine uyumasını söylüyor.

Üretilen örneğin masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda, kablolu ve kablosuz ağlarda çalıştığını söyleyen araştırmacılar Somniloquy’un çalışması için bilgisayarın işletim sisteminde ya da yerel ağ yapısında herhangi bir değişiklik yapmanın gerekmediğini belirtiyorlar. Uyanık olan ama herhangi bir işlem yapılmayan bilgisayarlarla oranlandığında 11 ile 24 kat daha az enerji harcayan aygıtın yaptığı enerji tasarrufunun, kullanılma şekline göre %60 ile %80 olduğunu ekliyorlar.

Most Popular

Ses CD’sini Müzik Dosyalarına Kopyalama işlemi nasıl yapılır?

Ses CD'sini Müzik Dosyalarına Kopyalama Bir Ses CD'si, ses bilgilerini parçalarında saklayan bir copact disktir. Tıpkı bir mağazadan satın aldığınız CD'ler gibidir. Standart ses CD oynatıcılarında, DVD...

PowerISO ile CD’yi MP3 Dosyalarına Kopyalama işlemi nasıl yapılır?

CD'yi MP3 Dosyalarına Kopyala MP3, ses dosyası için dijital bir sıkıştırma algoritması olan Motion Picture Experts Group Layer 3'ün kısaltmasıdır. Mp3 dosyası, ham bir kaynak dosyaya...

PowerISO ile CD’yi FLAC Dosyalarına Kopyalama

CD'yi FLAC Dosyalarına Kopyala Bir FLAC dosyası , Ücretsiz Kayıpsız Ses Codec dosyasıdır. Yaygın olarak kullanılan kayıpsız bir müzik dosyası formatıdır ve Ses CD'sinin tam kopyasını sunabilir, ancak...

CD’yi APE Dosyalarına Kopyala işlemi nasıl yapılır?

CD'yi APE Dosyalarına Kopyala APE dosya formatı müzikal dosyaları için bir kayıpsız sıkıştırma biçimidir. Biçim, Monkey's Audio tarafından geliştirilmiştir. FLAC dosyasına benzer, ancak FLAC kadar popüler değildir ve...

Recent Comments

admin on 300full-60
kingbetting.club - anadolucasino giriş -

holiganbet.club